Universitatea Craiova - sezonul 2019/2020

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
JustME
fanatic
fanatic

Re: Universitatea Craiova - sezonul 2019/2020

Mesaj de JustME » 30 Oct 2019, 23:26

@Malus
Noul gazon vine din Grecia, iar firma care se ocupa de montarea lui este tot elena. Omul care va coordona intreaga operatiune este francez si este cel care s-a ocupat de schimbarea gazonului pe stadionul lui Ol.Marseille.

https://www.sport.ro/liga-1/oltenii-sch ... -foto.html
si
Muncitorii din Grecia sunt de la firma Hellasod. Pe site-ul acesteia figurează un singur tip de gazon destinat stadioanelor de fotbal, numit Olympico. Potrivit descrierii de pe site, gazonul are toleranţă redusă la temperaturi înalte, dar este ideal pentru cele scăzute.

https://www.gds.ro/Local/Dolj/2019-10-3 ... oblemenco/

de schimbarea gazonului evident ca se ocupa constructorul doar ca nu o sa il monteze cei de la CON-A pt ca nu se pricep la asa ceva. vor apela la o companie specializata in domeniul respectiv. actualul gazon nu are nicio treaba cu Pere Noel de la Cluj care a montat primul gazon, absolut nicio treaba.

compania respectiva Hellasod chiar se ocupa cu instalarea gazoanelor de tip Playmaster:

https://www.hellasod.gr/en/playmaster-en/
Last edited by JustME on 30 Oct 2019, 23:54, edited 1 time in total.

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 30 Oct 2019, 23:48

...nici n-am zis ca are treaba Craciun, asta era clar. M-am referit la constructorul stadionului CON A. Bine macar ca au subcontractat la niste straini, un francez pe-acolo, ma rog. Ideea era ca din moment ce tot ei se ocupa de montare, evident angajand la randul lor pe altii, puteai sa te trezesti ca au dat la nustiucine sa faca treaba asta. Dar, fiind vorba de o chestie noua pe piata din Romania, mai greu de gasit o firma cu "expertiza" in domeniu. Sa speram ca stiu grecii astia ce fac si ca gazonul asta, Olympico sau cum se numeste, e ce trebuie. Cu GrassMaster/PlayMaster e linistita toata lumea, cred...

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 30 Oct 2019, 23:59

...iar aia cu toleranta scazuta la temperaturi inalte, nu stiu, o fi bine, o fi rau?...

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 31 Oct 2019, 00:04

nu stiu de unde au scos cei de la GDS chestia cu Olympico, e drept ca nu avusai rabdare sa caut in amanunt pe site-ul lor. dar la o cautare superficiala compania asta Hellasod are habar sa lucreze cu ambele tipuri de gazon Playmaster sau Grassmaster:

https://www.hellasod.gr/en/playmaster-en/

https://www.hellasod.gr/en/grassmaster-en/

oricum daca si ala care s-a ocupat de gazonul lui OM e "un francez pe-acolo" inseamna ca trebuia sa aducem savanti de la NASA ca sa fie lumea multumita. din pacate aia nu se ocupa cu montat gazoane.
malus dacus scrie:
30 Oct 2019, 23:59
...iar aia cu toleranta scazuta la temperaturi inalte, nu stiu, o fi bine, o fi rau?...
lol, tot sa gasesti ceva rau de zis :lol: asta ramane de vazut, macar lamuriram ca nu vin cei de la CON-A sa monteze gazonul si se pare ca e totusi Playmster iar lucrarile sunt supervizate de cineva care a mai pus gazoane si pe la case mai mari.
Last edited by JustME on 31 Oct 2019, 00:31, edited 3 times in total.

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 31 Oct 2019, 00:13

hai ca elucidai si misterul gazonului "Olympico", e un tip de gazon pe care l-au instalat pe stadionul lui Panathinaikos:
Also, by using the specific variety "Olympico", which moved especially by our unit in Thessaloniki, in order to meet the special conditions needed to be a perfect result. The screed was rolled to form Big Roll to speed up the installation time.

https://www.hellasod.gr/en/projects-spo ... hinaikos-/
acum nu stiu de unde si pana unde ajunsera cei de la GDS la concluzia ca tipul asta de gazon o sa fie instalat si la Craiova dar ma gandesc ca daca a fost suficient de bunt pt conditiile meteorologie din Atena o sa fie bun si la Craiova. nu cred ca e vara mai cald la noi decat in Atena. bine, asta daca acest tip de gazon o sa fie folosit si la noi si nu se va merge pe varianta clasica de Playmaster.

cateva poze de la instalarea gazonului pe stadionul lui PAO:

Imagine

Imagine

Imagine
Last edited by JustME on 31 Oct 2019, 00:40, edited 7 times in total.

s9k3k3-
membru
membru

Mesaj de s9k3k3- » 31 Oct 2019, 00:17

Singura problema cu Playmaster e ca asta se cham schimba anual, iar noi cum suntem saraci sigur nu-l mai schimbam la anul...anul asta zic ca o sa fie masa de biliard (sper) la anul o sa fie ca ala vechi...
Sa.vedem ce mai e si pana la anul.

PS e clar ca vorbim de playmaster, la celalalt e nevoie de o masina alba care se plimba pe teren si probabil baga partea sintetica in gazon sau ce dracu o face ea.

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 31 Oct 2019, 00:38

@S9k3k3

il schimbi anual daca tragi pe el cum trag olandezii pe gazonul montat pe Amsterdam Arena: 28 meciuri pe sezon + 12-15 concerte. altfel, ingrijit cum trebuie, cu un numar de meciuri similar dar fara concerte nu ar avea de ce sa nu reziste mai mult. cu campionat, cupe europene, si cupa nu sarim de 25 de meciuri pe an. Doamne ajuta sa ajungem si noi prin grupele cupelor europene dar nici asa nu ar creste semnificativ numarul de meciuri jucate acasa.

varianta Grassmaster nici nu cred ca a fost luata in calcul, in primul rand ca dureaza mult timp pana iti creste iarba si in al 2-lea rand nu cred ca e indicat sa insamantezi gazoane acum, toamna. logic vorbind genul asta de lucrari e bine sa le faci primavara nu toamna-iarna.

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 31 Oct 2019, 07:21

....nu v-a zis mah Genoiu ca face el o ferma de-asta de gazon la marginea Craiovei, cu aia de la ajutoru social? Ce atata bataie de cap?...

s9k3k3-
membru
membru

Mesaj de s9k3k3- » 31 Oct 2019, 10:15

JustME scrie:
31 Oct 2019, 00:38
@S9k3k3

il schimbi anual daca tragi pe el cum trag olandezii pe gazonul montat pe Amsterdam Arena: 28 meciuri pe sezon + 12-15 concerte. altfel, ingrijit cum trebuie, cu un numar de meciuri similar dar fara concerte nu ar avea de ce sa nu reziste mai mult. cu campionat, cupe europene, si cupa nu sarim de 25 de meciuri pe an. Doamne ajuta sa ajungem si noi prin grupele cupelor europene dar nici asa nu ar creste semnificativ numarul de meciuri jucate acasa.

varianta Grassmaster nici nu cred ca a fost luata in calcul, in primul rand ca dureaza mult timp pana iti creste iarba si in al 2-lea rand nu cred ca e indicat sa insamantezi gazoane acum, toamna. logic vorbind genul asta de lucrari e bine sa le faci primavara nu toamna-iarna.
Da, dreptate sau cine stie o vrea Genoiul sa tina un concert cu el solist xD xD
Ideea e sa-l punem dracu si sa-l ingrijim bine iar la anul vedem noi ce facem.
Singura chestie pe care o am eu e ca acest gazon de calitate o sa fie ingrijit de niste diletanti care au tot intereseul sa-l schimbe din nou. E curios cum cele mai bune 3 stadioane din romania cluj, arena si craiova au cel mai de rahat gazon si culmea toate aceste stadioane apartin statului. Aia la Giurgiu au un gazon fantastic (cel putin asa era cand aveam.timp sa vad toate meciurile) la cfr e un gazon bun, dar 2 km mai departe tot in clyj e un alt gazon mizerabil, viitorul are gazon bun...cum mama dracu toate stadioanele private au gazon bun iar astea de stat nu au, surprinzator, nu?

Aici e problema noastra, sper ca imbecilii astia sa-l ingrijeasca bine ca sa tina macar 2 ani.

le_boc
junior
junior

Mesaj de le_boc » 31 Oct 2019, 10:21

s9k3k3- scrie:
31 Oct 2019, 00:17

PS e clar ca vorbim de playmaster, la celalalt e nevoie de o masina alba care se plimba pe teren si probabil baga partea sintetica in gazon sau ce dracu o face ea.
La ambele se folosește mașina care introduce firele de nylon în iarbă. Diferența este ca la GrassMaster iarba e crescută de la zero, la PlayMaster se pun rulouri.

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 31 Oct 2019, 11:47

...eu nush despre ce draq de masinarii vorbiti. GrassMaster creste la fata locului si e ranforsat cumva pe vertical, cu niste pini infipti de la bun inceput in strat ( 5% ) iar iarba creste atat prin aia cat si in afara lor, in timp ce astalalt e ranforsat pe transversal, gen semintele au fost puse la incoltit asezate pe un pat de chestie din plastic, dupa care, atunci cand iarba a crescut, este luat rulouri si intins pur si simplu, fara nicio masinarie speciala. Cam empiric explicat, dar asa am inteles...

s9k3k3-
membru
membru

Mesaj de s9k3k3- » 31 Oct 2019, 13:10

Uite aici la montarea grassmaster, dupa ce il pune e o masinuta alba care baga alea sintetice in gazon.
Vazand filmul asta nu stiu eu cum astia de la noi au pregatit atat de repede blatul pe care se pune gazonul, in clip se vede ca e munca serioasa, dar nah...

Iar in asta de mai jos apare strict masinura care explica ce face

PS e vreo camera ceva care sa filmeze toate lucrarile?

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 31 Oct 2019, 14:12

...aia nu e mașinuță, e un fel de uzină pe roți și n-ai să vezi tu așa ceva la Craiova. La noi e trotineta aia de se vede în filmulețul lui Genoiu + niște voinici dotați sape și greble...

s9k3k3-
membru
membru

Mesaj de s9k3k3- » 31 Oct 2019, 15:08

Esti cam rautacios, cu masinuta aia mica se intinde iar cu grebla il liniaza cred.
Sa vedem daca la final apar si la noi sculele astea ca alea la final vin si baga plasticul. Pe mn nu montarea lui ma sperie sa zic asa ci cum au pregatit terenul pe care se monteaza. Pai te uii la filmuletul ala cu terenul de antrenament facur pt City si vezi bai nene cum au preparat terenul, s-au schimbat 3 culorile adica materialele de cateva ori pana a ajuns la culoarea aia crem pe care s-a pus gazonul...
Ma rog, sa dea Dumnezeu sa fie bine macar sezonul asta. Ceva noutati de la stadion mai aveti? Sau e doar ruloul ala pus pt primar de seara trecura :))))

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 31 Oct 2019, 16:58

...filmuletul de sus n-are legatura cu gazonul tip rulou. E alta branza in alt burduf. Filmuletul de jos are, dar nu cu tipul de gazon pe care l-am luat noi. Pt. al nostru, tehnologia e cea din filmuletul lui Genoiu. N-are ce masina sa mai vina sa mai bage niciun plastic, pt. simplul motiv ca nu exista plastic de bagat. De Dumnezeu nu ma pronunt...

Scrie răspuns