Universitatea Craiova - sezonul 2019/2020

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
JustME
fanatic
fanatic

Re: Universitatea Craiova - sezonul 2019/2020

Mesaj de JustME » 11 Dec 2019, 18:10

@REN

daca il scoti din banda Mihaila nu va mai da randament. nu are nici experienta si nici calitatile necesare de a juca in centru, in spate varfului. acolo iti trebuie un jucator tehnic caruia sa ii placa sa intre in combinatii cu ceilalti jucatori si sa aiba capacitatea de a da pase filtrante pe varf sau extreme. Mihaila are tehnica in regim de viteza, are viteza dar in niciun caz nu e jucator de combinatii si nici pasa decisiva nu are. e jucator de banda, ii place sa alerge, sa intre din stanga pe piciorul de baza in centru si sa suteze. l-ai bagat in spatele varfului, l-ai omortat.

iar de Ionita stiu ca a fost incercat la un meci (nu-mi mai aduc exact aminte) in spatele liniei de 3 (in 4-2-1-3) si nu a rupt norii. si pe el tot in banda il vad jucand pe picior invers, acolo a dat cel mai bun randament cand era la Astra.

nu avem in lot un mijlocas ofensiv, al 2-lea varf si ne cam trebuie genul asta de jucator.

la fundasi avem 2 titulari: Balasa si Cosic. Acka, Tiago, Kelic nu-s solutii, poate sa pastrezi pe unul dintre ei ca rezerva dar tot iti trebuie inca un fundas central foarte bun in caz ca ti se accidenteaza unul dintre Balasa sau Cosic. nu poti sa te bati la titlu' cu Acka, Tiago si Kelic in teren, mai ales in playoff.

in atac iar e jale, fara Koljic efectiv nu existam. ne mai trebuie un atacant bun pt ca uite ce patesti cand ti se accidenteaza un titular si n-ai o solutie cat de cat apropiata de titular.

eu asa vad lotul nostru:

portari: Pigli, Popica - e ok, sa zicem;

fundasi centrali: Balasa, Cosic, ????, Kelic/Tiago/Acka;

fundasi dreapta: Martic, Vladoiu (Matel);

fundasi stanga: Bancu, Vatajelu;

mijlocasi centrali: Mateiu, Cic, Ivanov;

extrema dreapta: Ivan, Ionita (Barbut);

extrema stanga: Mihaila, Baiaram;

varfuri: Koljic, ?????, Marko;

deci minim minimorum ne trebuie un fundas central si un varf. si eu as aduce si un mijlocas ofensiv care sa iti lege jocul si sa fie capabil sa iti dea 10-15 pase decisive pe sezon. deci vreo trei jucatori adusi si trimisi la plimbare urmatorii: Kelic, Acka (l-as pastra pe Tiago pt ca e singurul fundas central de picior stang din lot si nu e mare diferenta de valoare intre el si Kelic sau Acka) Gardos, Qaka, Fortes, Roman, Zakaric. pe baietii asti efectiv ii pastram de pomana.

cam asa vad eu echipa pt playoff - o sa folosesc sistemul 4-2-1-3, nu de alta dar Piti pare hotarat sa joace ori sistemul asta ori 4-3-3 (care mie mi se pare o aberatie pt ca nu avem interi stanga-dreapta la mijloc):

Pigli
Martic(Vladoiu), Balasa, Cosic, Bancu
Mateiu, Cic
???
Ivan, Koljic, Mihaila

rezerve:

Popica
Matel, ????, Tiago, Vatajelu
Ivanov, ???
Ionita (desi e fortat in pozitia asta)
Barbut, ???, Baiaram

sunt gauri destul de mari in lot, nu avem mijlocas ofensiv, nu avem un varf la nivelul lui Koljic si astea-s probleme de care ne-am lovit serios sezonul asta.
Last edited by JustME on 11 Dec 2019, 20:50, edited 1 time in total.

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 11 Dec 2019, 18:16

Plus varianta de al doilea U21
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 11 Dec 2019, 18:19

R.E.N. scrie:
11 Dec 2019, 18:04
nu poti, pur si simplu n-ai voie sa incepi meciurile doua luni fara Vatajelu, Mateiu si Martic. sa nu-i dai sanse reale lui Ionita. sa insisti in prostie cu Ivan varf impins. sa il pui la colt pe Pigliacelli. si toate astea pentru ca ai tu niste oua de nu-ti incap in vestiar.
fara Vatajelu poti sa incepi lejer, de cand a venit la noi a facut un singur meci bun. in rest a avut evolutii slabe si foarte slabe, cu Astra ziceai ca joaca Briceag in stanga nu Vata. tin enorm de mult la el dar pare ca a uitat sa joace fotbal, nu mai stie sa dea o centrare, nu mai stie sa dea o pasa, nu mai stie sa dribleze. cu Astra a fost pur si simplu horror.

iar in cazul lui Pigli chiar nu inteleg motivele lui de nemultumire. a facut o gramada de meciuri proaste, ba chiar am pierdut puncte pe gafele lui. nu s-a nascut nimeni titular si Pigli trebuia sa se simta cu musca pe caciula sezonul asta. era cam ultimul care putea sa se planga ca e scos din primul 11.

Mateiu si Martic pot sa se planga ca au fost scosi din echipa, Pigli in niciun caz.
LiviuB scrie:
11 Dec 2019, 18:16
Plus varianta de al doilea U21
aici nu mai zic.. in afara de Mihaila nu avem solutii reale. Vladoiu, Bairam sau Marko sunt baieti talentati insa nu poti sa ai pretentia sa iti faca fata in lupta pentru titlu. trebuie pastrati in anturajul primei echipei si incurajati dar sezonul asta nu ii vad capabili de evolutii constant bune. nu are Mihaila (care are deja ceva experienta [un an, cred] la nivelul ligii 1) evolutii constant bune, dar ei.

alex.p
fanatic
fanatic

Mesaj de alex.p » 11 Dec 2019, 18:31

R.E.N. scrie:
11 Dec 2019, 17:51
@fabius Mitrita a venit imprumut, Pigliacelli la fel, nu poti sa spui asta. la fel, nu cred ca poti sa ai o parere despre un jucator dupa ce l-ai folosit un meci titluar si 3 rezerva...

@alex nu poti sa nu fi de acord complet :) Martic si Bancu sunt cei mai buni pe postul lor de departe. Balasa are mai multe meciuri la nationala decat Burca spre exemplu. Cosic are meciuri in CL sezonul trecut (am vazut ca a jucat fundas de pe siteul CL si transfermarkt). poate sunt eu excesiv de subiectiv, dar Mateiu - Cicaldau mi se pare cel mai bun cuplu de mijlocasi defensivi. Koljic sezonul trecut trebuia sa fie golgheter daca nu se accidenta. Asta ca sa insir toti jucatorii care ar avea clar loc la cfr sau fecesebe.

in rest, sunt de acord ca e discutabil. poate sunt eu viciat si imi plac ai nostri. imi place mult de tot Ivan cand joaca aripa, nu as avea nicio jena sa-l compar cu Omrani, Paun sau Coman sau Denis Man. are viteza, are chiar forta, technica, ar trebui sa-si imbunatateasca sutul. Mihaila nu e constant inca, e foarte tanar, dar a fost votat cel mai bun u21.

nu stam deloc rau ca prim 11. dar cred ca jucam la mai putin de jumate din capacitate.
Pai de fundasii laterali nici nu am zis nimic, acolo si eu consider ca suntem acoperiti.

Dar, usor-usor ajungi la ce spuneam eu: nu avem lot. Avem un prim 11 (cand e valid tot), aproape tot bun, dar nu avem rezerve de valoarea lor. Si nici U21 de nivel de prim 11. Si aici apar problemele, cand joaca si rezervele: Kelic, Acka, Tiago, Qaka, Ivanov, Barbut, Ionita, Roman, Fortes (nu mai zic de Briceag si Gardos, platiti degeaba). Astia ti se par jucatori de lot "beton"? Mie nu.

R.E.N.
senior
senior

Mesaj de R.E.N. » 11 Dec 2019, 18:45

@JustMe nu stiu, poate sunt eu subiectiv cu Vatajelu, dar mie imi place. se vede cand preia mingea ca e fotbalist. cu Astra a avut o pasa foarte misto la ocazia lui Mihaila din a doua repriza. cred ca orice fotbalist are trac daca nu joaca doua luni. nu poti sa fii in forma daca n-ai meciuri in picioare, e normal sa-ti fie frica, sa gresesti, sa te gandesti ca poate iar nu mai ai o sansa o luna sau doua.. un antrenor bun iti da incredere.

cat despre 4-3-3, aia e alta dovada de incapatanare, in special pentru ca cel din linia din fata joaca tot timpul impins. cu toate ca de multe ori arata ca un 4-1-2-3 sau 4-1-4-1, ma rog. ramanand la 4-2-1-3 de care spuneai, ar fi Ionita sau Zakaric pe postul cu semnele de intrebare. Mihaila a fost intr-adevar mult mai bun in banda, dar as vrea sa-l vad si sezonul asta jucand in centru macar de dragul experimentelor. intr-adevar, nu sunt cele mai fericite variante acolo. avem inflatie de jucatori de banda si niciunul care sa vrea sa treaca in centru...

@alex i-as pastra pe Acka si pe Kelic/Thiago. sper din tot sufletul ca n-o sa se accidenteze Balasa si Cosic deodata. la fel si Qaka si Ivanov, pot sa intre in locul lui Mateiu sau Cicaldau cand nu jucam cu fecesebe sau cfr, nu mi se par atat de rai. Barbut poate sa faca si meciuri foarte bune. in rest, sunt de acord ca putem sa ne lipsim de ei.

daca tot suntem la o tabla si-un antrenorat, ce-ati zice de un clasic 4-4-2? :) cu Mihaila varf retras, liber in spatele lui Koljic? si cu Bancu si Ivan mijlocasi laterali.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 11 Dec 2019, 19:09

R.E.N. scrie:
11 Dec 2019, 18:45
nu stiu, poate sunt eu subiectiv cu Vatajelu, dar mie imi place. se vede cand preia mingea ca e fotbalist. cu Astra a avut o pasa foarte misto la ocazia lui Mihaila din a doua repriza. cred ca orice fotbalist are trac daca nu joaca doua luni. nu poti sa fii in forma daca n-ai meciuri in picioare, e normal sa-ti fie frica, sa gresesti, sa te gandesti ca poate iar nu mai ai o sansa o luna sau doua.. un antrenor bun iti da incredere.
o pasa intr-un meci e teribil de putin. mie mi se pare ca Vata de acum nu are absolut nicio legatura cu Vata care s-a transferat in Cehia. cred ca va avea nevoie de mult timp sa se puna la punct, la cum s-a prezentat pana acum nici eu nu l-as baga titular. de ex. la meciul cu Astra a gresit toate centrarile pe care le-a dat, n-a avut o centrare decenta tot meciul :| n-a facut diferenta in flanc, nu a driblat, nu a centrat, nu a sutat si exceptand faza de care zici nici nu a intrat eficient in combinatii.

fotbalist bun este indiscutabil dar forma prin care trece mie mi se pare groaznica. iar cand vrei sa te lupti la titlu nu prea poti sa bagi in primul 11 un jucator iesit total din forma doar de dragul de a-l ajuta.
R.E.N. scrie:
ramanand la 4-2-1-3 de care spuneai, ar fi Ionita sau Zakaric pe postul cu semnele de intrebare. Mihaila a fost intr-adevar mult mai bun in banda, dar as vrea sa-l vad si sezonul asta jucand in centru macar de dragul experimentelor. intr-adevar, nu sunt cele mai fericite variante acolo. avem inflatie de jucatori de banda si niciunul care sa vrea sa treaca in centru...
nici pe Ionita si mai ales pe Zakaric nu ii vad capabili sa joace acolo. poate Ionita adus in forma maxima sa dea randament acolo dar Ionita nu pare deloc in forma. iar pe mine Zakaric nu m-a impresionat cu absolut nimic nici macar pe postul lui clasic, imi vine greu sa cred ca s-ar descurca pe un post nou. poate gresesc dar nu l-as mai pastra la iarna.

iarasi, revenim la lupta la titlu si chiar cupele europene. nu-ti prea permiti sa faci experimente de genul.. mai ales ca ne bate playofful la usa.
R.E.N. scrie:
i-as pastra pe Acka si pe Kelic/Thiago. sper din tot sufletul ca n-o sa se accidenteze Balasa si Cosic deodata.
eu nu i-as pastra, sincer. sunt slabi si daca ii bagi langa un jucator bun precum Balasa, as pastra pe unul dintre ei ca ultima varianta de fundas central.
R.E.N. scrie:
la fel si Qaka si Ivanov, pot sa intre in locul lui Mateiu sau Cicaldau cand nu jucam cu fecesebe sau cfr, nu mi se par atat de rai. Barbut poate sa faca si meciuri foarte bune. in rest, sunt de acord ca putem sa ne lipsim de ei.
in ceea ce-l priveste pe Ivanov da, e o rezerva buna. Qaka in schimb e fix Fortes, n-ai ce sa faci cu el. iar Barbut deja este exasperant cu inconstanta, nu e capabil sa lege 2,3 meciuri jucate bine. bun ca rezerva dar nici el nu e jucator pe care sa te bazezi la nevoie.

R.E.N. scrie:
daca tot suntem la o tabla si-un antrenorat, ce-ati zice de un clasic 4-4-2? :) cu Mihaila varf retras, liber in spatele lui Koljic? si cu Bancu si Ivan mijlocasi laterali.
eu zic ca e o idee buna dar nu cred ca Piti ia in calcul varianta asta. lui ii place cu 3 mijlocasi si da, aici nici mie nu imi place ca se incapataneaza sa joace asa desi e absolut clar ca echipa nu e capabila sa duca un meci cap-coada in sistemul asta. avem momente bune dupa care totul se darama ca un castel de nisip.

e mult mai usor ca antrenorul sa se adapteze la lotul pe care il are decat ca jucatorii sa se adapteze, mai ales din mers, la ceea ce doreste antrenorul. d-asta incapatanarea lui Piti mi se pare aberanta.

off topic: Carlo Ancelotti tocmai fu' demis de la Napoli. antrenor fenomental dar la Napoli a esuat, lasa echipa calificata mai departe in CL dar in Serie A e dezastru. suntem pe locul 7 la sapte puncte de primul loc care duce in Europa League. mi-e foarte teama cu Piti, sper sa se descurce mai bine ca don Carlo.

R.E.N.
senior
senior

Mesaj de R.E.N. » 11 Dec 2019, 19:26

off - a esuat boul de Laurentiis... Napoli in CL a jucat excelent si sezonul trecut si sezonul asta.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 11 Dec 2019, 19:34

si eu zic ca am jucat bine in CL, chestia e ca a fost adus pentru titlu nu CL. e clar si vina lu' De La - care pare ca s-a senilizat complet, dar nici don Carlo nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor, din pacate :(

on topic: de curiozitate, hai sa-l comparam pe Fedele cu Qaka. parerea mea e ca diferentele sunt halucinante din toate punctele de vedere. sper sa nu patim la fel cu Martic dupa ce va pleca.

mihu
fanatic
fanatic

Mesaj de mihu » 11 Dec 2019, 19:44

legat de pasele din apararere direct pe atatcanti, daca se gasesc meciurile din pregatirea de vara, exact asa au aratat toate fazele noastre, sau ne facem ca uitam ? acolo a fost marea greseala cu aceasta echipa, incredintarea pregatirii de vara pe mana lui Papi...
vreau sa facem pregatirea de vara cu Piti, sa mai aduca jucatorii de care considera ca are nevoie si apoi , da ne putem da cu parerea de ceea ce face la echipa..
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

R.E.N.
senior
senior

Mesaj de R.E.N. » 11 Dec 2019, 20:22

@JustMe Vatajelu e fotbalist, sunt sigur ca o sa-si revina. nu ai cum sa uiti fotbalul in doi ani, dupa ce ai fost super bun. dar din nou, un anternor bun te si ajuta sa intri in forma.

sper din toata inima sa le vina astora mintea la cap si Martic sa nu plece, ar fi cea mai mare tampenie. comparatia cu Fedele e cat se poate de relevanta.

la fel cum sper sa nu vad ca renuntam in iarna la Mateiu, Martic sau Vatajelu, ca in cazul asta as prefera 100% sa plece Piturca inainte de orice fel de pregatire. au fost macar 70 de antrenamente pana acum, in iarna sunt doar 20. ma rog, om vedea. daca as vedea ca jucam fotbal cu Piturca, normal ca n-as avea nimic cu el, cu toate ca nu imi place deloc ca individ. dar mi se pare ca a facut o gramada de tampenii de cand a venit, iar echipa e la km distanta de ce juca cu Mangia. sper sa nu continue asa.

off - sezonul trecut n-aveai cum sa iei titlul la cum a jucat juventus. sezonul asta nu stiu ce s-a intamplat in campionat.. cred ca a si facut nebunul atmosfera proasta la echipa, culminand cu cantonamentul vietii.. sper sa nu se strice echipa aia si sa nu fie adevarate zvonurile cu transferurile.

malus dacus
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de malus dacus » 11 Dec 2019, 21:34

...sa terminam bine anul cu aceste doua meciuri pe care le mai avem, si-om mai vedea. Poate s-o intoarce si la noi norocul cumva. Ne-om putea baza le Koljic, aud ca si-ar fi revenit si Markovic...

SLH
fanatic
fanatic

Mesaj de SLH » 12 Dec 2019, 13:59

La iarna trebuie in primul rand sa scapam de cat mai mult balast. Trebuie eliminati vreo 7-8 din lot si adusi in loc 3-4 buni de tot. Daca facem asta privim altfel spre play off. Daca nu facem asta, putem sa terminam sezonul regulat si pe 1 ca tot facem figuratie in play off.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic

Mesaj de cortinadampezzo » 13 Dec 2019, 17:35

Ba Joma astea erau de [cenzurat]. M-am abtinut sa zic ceva stiind ca sunt intr-o cardasie cu federatia si echipa nationala. Cand calci la ele ai emotii...
Ma bucur ca trecem la Puma. Uite ce mercendise are Mercedes Benz in Formula 1. De la Puma Petronas.

fabius_2014
suporter
suporter

Mesaj de fabius_2014 » 17 Dec 2019, 20:52

DeuxEx
fanatic
fanatic

Mesaj de DeuxEx » 18 Dec 2019, 13:57

Petrecerea de Craciun:

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Scrie răspuns