Universitatea Craiova - sezonul 2019/2020

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
sorin107
fanatic
fanatic

Re: Universitatea Craiova - sezonul 2019/2020

Mesaj de sorin107 » 04 Sep 2019, 11:45

bobita, il cheama Cosic, in [cenzurat] mea de suporter.
Sorinel

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 04 Sep 2019, 12:07

...pai faci trialuri sa ce? Sa se uite cine? Sa "trieze" cine? Ca acolo e pe "ochi", nu e pe data analytics sa rezolve Papura cu laptopu...

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 04 Sep 2019, 13:12

...@ pariu fc calu in liga 1 in trei ani. Bobby, de curiozitate, cand ti-a iesit ultimul pariu in ceva orice? Nu zic ca e cu totul imposibil, ba, dar sa faci pariu pe chestia asta?! Nu imteleg, de unde atata siguranta, cine e garantul unei asemenea realizari? Ajîcă? Eu il stiu intr-un anume fel. S-a transformat intre timp sau cum?...

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 04 Sep 2019, 13:29

DeuxEx scrie:
04 Sep 2019, 11:41
Bobby, nu stiu ce te alarmezi tu legat de posibilitățile financiare ale acționarilor, cand ei au o avere estimata la peste 400 de milioane de euro. Si vorbesc aici numai de acționarii majoritari (Andrici, Beze, Rotaru), nu de ceilalți care sustin si ei clubul, gen Brailoiu sau Ilinca.
Nu banii sunt problema la Craiova, ci profesioniștii din club. Sper ca odata cu venirea lui Piți sa creasca si procentul de specialiști raportat la bagatorii de seama, mai ales la capitolul antrenori, prepartori, scouteri.

Redmi Note 7 (Tapatalk)
Nu cred ca s-a mai intimplat vreodata la Craiova sa se plateasca sume de transfer pentru 8 (!) jucatori intr-o singura perioada de transferari : Qaka, Balasa, Matel, Ivanov, Ionita, Vatajelu, Cosic, Ivan. 8 jucatori care nu au venit liberi de contract. U Craiova a cumparat jucatori de la AEK Atena si Krasnodar (!). Cosic asta a semnat inainte de terminarea perioadei de transferari ceea ce inseamna ca nu a venit nici el liber de contract. La copii si juniori, cum remarca si SLH, o lasa baietii mai moale, prima data dupa 6 ani. Parca totul miroase a "acum ori niciodata, la bal ori la spital". Dupa ani de prudenta si pasi calculati vine deodata acest boom investitional. Sa fie totul bine cum credeti toti…

Nu exista legatura intre averea pe hirtie a actionarilor si insolventa. La CFR si Dinamo actionarii aveau averi mari - si tot la insolventa s-a ajuns.
Last edited by Bobby on 04 Sep 2019, 13:35, edited 1 time in total.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 04 Sep 2019, 13:35

malus dacus scrie:
04 Sep 2019, 13:12
...@ pariu fc calu in liga 1 in trei ani. Bobby, de curiozitate, cand ti-a iesit ultimul pariu in ceva orice? Nu zic ca e cu totul imposibil, ba, dar sa faci pariu pe chestia asta?! Nu imteleg, de unde atata siguranta, cine e garantul unei asemenea realizari? Ajîcă? Eu il stiu intr-un anume fel. S-a transformat intre timp sau cum?...
Clinceniul a promovat in liga 1 cu jumatate din banii bagati pe acte de Ajica campionatul trecut in liga 3. Deci se poate. Nu am dubii ca in acest campionat ajunge in liga 2 - de aceea s-au tras sfori sa fie mutat in alta serie de liga 3. Puscas a fost in echipa lui Burleanu, asa ca relatii exista.

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 04 Sep 2019, 13:38

uiti ca acolo e booveanul, care obisnuieste sa strice tot, chiar cand lucrurile merg bine.
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

zeddDarko
senior
senior

Mesaj de zeddDarko » 04 Sep 2019, 15:22

Bobby, cam canti prohodul clubului din cate vad, hai sa sustinem echipa si sa lasam bugetul clubului in mainile celor care il detin.Nu cred ca se duc in jos.Nu risti, nu castigi!

calugaru' vaxile
membru
membru

Mesaj de calugaru' vaxile » 04 Sep 2019, 15:27

shit, papura n-a plecat. e tot la noi

Albastru
senior
senior

Mesaj de Albastru » 04 Sep 2019, 15:46

Decat sa ne fi trezit cu inca un stelist pe aici gen Neaga sau Martin Tudor, ma multumesc cu Papurica al nostru ..... nu oricine are cap electronic.

BiancoAzzurro_AS.
membru
membru

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 04 Sep 2019, 16:05

Bobby scrie:
04 Sep 2019, 13:29
DeuxEx scrie:
Bobby, nu stiu ce te alarmezi tu legat de posibilitățile financiare ale acționarilor, cand ei au o avere estimata la peste 400 de milioane de euro. Si vorbesc aici numai de acționarii majoritari (Andrici, Beze, Rotaru), nu de ceilalți care sustin si ei clubul, gen Brailoiu sau Ilinca.
Nu banii sunt problema la Craiova, ci profesioniștii din club. Sper ca odata cu venirea lui Piți sa creasca si procentul de specialiști raportat la bagatorii de seama, mai ales la capitolul antrenori, prepartori, scouteri.

Redmi Note 7 (Tapatalk)
Nu cred ca s-a mai intimplat vreodata la Craiova sa se plateasca sume de transfer pentru 8 (!) jucatori intr-o singura perioada de transferari : Qaka, Balasa, Matel, Ivanov, Ionita, Vatajelu, Cosic, Ivan. 8 jucatori care nu au venit liberi de contract. U Craiova a cumparat jucatori de la AEK Atena si Krasnodar (!). Cosic asta a semnat inainte de terminarea perioadei de transferari ceea ce inseamna ca nu a venit nici el liber de contract. La copii si juniori, cum remarca si SLH, o lasa baietii mai moale, prima data dupa 6 ani. Parca totul miroase a "acum ori niciodata, la bal ori la spital". Dupa ani de prudenta si pasi calculati vine deodata acest boom investitional. Sa fie totul bine cum credeti toti…

Nu exista legatura intre averea pe hirtie a actionarilor si insolventa. La CFR si Dinamo actionarii aveau averi mari - si tot la insolventa s-a ajuns.
o sa complete analiza ta putin

- " Nu cred ca s-a mai intimplat vreodata la Craiova sa se plateasca sume de transfer pentru 8 (!) jucatori " nu s-a intamplat pana acum sa vinzi un jucator de 8 mil eur, totusi asta iti creaza o oarecare lejeritate in a face achizitii.

- toate achizitiile de fapt sunt impactate 50% doar de Ivan (1.5 MIL EUR) si asta cred ca e singura ta grija si de fapt cam asta e pariul pe bani multi

Dar ai cel putin 4 jucatori vandabili in sezonul urmator (Bancu,Koljic,Cicaldau,Ivan) si transa care vine de la Mitrita, astfel ca nu pare ca avem probleme financiare, intarit si ieri de Piturca in conferinta ca suntem solizi financiar.

Deci din atatea vanzari daca bagi in 8 jucatori 2.5 mil eur sansele sa scoti cel putin dublu ,sunt destul de mari + obtinerea unui loc in clasament favorabil + EL .
Gandeste-te ca am luat jucatori tineri cam <24 de ani cu excptia lui Matel, Cosic si Vatajelu(care cred ca nu au depasit 600kEUR toti la un loc) si pana la urma Piti la vanzarea de jucatori nu cred ca are o problema sa o puna in practica, are mecanismul necesar si inteligenta sa poata vinde doar cat trebuie avand in vedere ca el discuta direct cu jucaotrii fiind manager , nu doar antrenor.

Deci cred ca singura noastra grija anul asta trebuie sa fie doar cea fotbalistica si apoi pe cine vinzi si pe cine nu, pentru ca daca prindem macar un loc 2, sar oferte iar de peste tot si va fi greu sa mentii fotbalistii....e accesi chestie ca si cu forta de munca calificata din tara in orice domeniu si se aplica si in fotbal

calugaru' vaxile
membru
membru

Mesaj de calugaru' vaxile » 04 Sep 2019, 16:27

da mai deus, toti au zile proaste, da' aia de-i dai tu exemplu au si zile bune. majoritar au zile bune. predatoru' tau are numa' zile proaste. a dat UN gol intr-un an si a impresionat prin fazele de circ.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 04 Sep 2019, 17:24

BiancoAzzurro_AS. scrie:
04 Sep 2019, 16:05
Bobby scrie:
04 Sep 2019, 13:29
DeuxEx scrie:

Redmi Note 7 (Tapatalk)

o sa complete analiza ta putin

- " Nu cred ca s-a mai intimplat vreodata la Craiova sa se plateasca sume de transfer pentru 8 (!) jucatori " nu s-a intamplat pana acum sa vinzi un jucator de 8 mil eur, totusi asta iti creaza o oarecare lejeritate in a face achizitii.

- toate achizitiile de fapt sunt impactate 50% doar de Ivan (1.5 MIL EUR) si asta cred ca e singura ta grija si de fapt cam asta e pariul pe bani multi

Dar ai cel putin 4 jucatori vandabili in sezonul urmator (Bancu,Koljic,Cicaldau,Ivan) si transa care vine de la Mitrita, astfel ca nu pare ca avem probleme financiare, intarit si ieri de Piturca in conferinta ca suntem solizi financiar.

Deci din atatea vanzari daca bagi in 8 jucatori 2.5 mil eur sansele sa; scoti cel putin dublu ,sunt destul de mari + obtinerea unui loc in clasament favorabil + EL .
Gandeste-te ca am luat jucatori tineri cam <24 de ani cu excptia lui Matel, Cosic si Vatajelu(care cred ca nu au depasit 600kEUR toti la un loc) si pana la urma Piti la vanzarea de jucatori nu cred ca are o problema sa o puna in practica, are mecanismul necesar si inteligenta sa poata vinde doar cat trebuie avand in vedere ca el discuta direct cu jucaotrii fiind manager , nu doar antrenor.

Deci cred ca singura noastra grija anul asta trebuie sa fie doar cea fotbalistica si apoi pe cine vinzi si pe cine nu, pentru ca daca prindem macar un loc 2, sar oferte iar de peste tot si va fi greu sa mentii fotbalistii....e accesi chestie ca si cu forta de munca calificata din tara in orice domeniu si se aplica si in fotbal
Partea buna e ca Mitrita a fost vindut pe 8 milioane. Partea proasta e ca U Craiova nu incaseaza 8 milioane - ci undeva spre 6 daca scazi comisioane, procente datorate fostelor cluburi.

Si lista aia de 4 vandabili a ta e complicata - nu stim cum va juca Ivan ca sa fie vandabil (n-a fost vandabil vara asta dupa Euro 21 !); nu stim daca Koljic isi revine 100 % - deja are citeva accidentari serioase in ultimii 2 ani. Bancu este accidentat si joaca fundas stinga, la 27 de ani - nu prea mai poti obtine o suma importanta pe el. Cicaldau - da, este un ucator interesant, dar Craiova nu il va vinde cu 7 milioane; 3-4 milioane e realistic e probabil, si din banii aia dai procente la Viitorul.

stuparu_alexandru
fanatic
fanatic

Mesaj de stuparu_alexandru » 04 Sep 2019, 17:59

drepturi tv - 2-3 milioane
bilete pe un sezon la o medie de 14K si un bilet de minim 15 lei = 800K de euro + ce se mai vinde pe la stadion in ziua meciului (putem zice 1 mil euro/an)
sponsori - nu mai stiu cat exact aduc, dar sa zicem 500K/an

numai de aici ai 4.5 - 5 mil
daca mai dai un jucator cu 3-4 ai facut 8-9. daca dai doi, ai sarit de 10 mil incasari.

fara sa mai adaug ce ai in conturi si ce intra din transferurile facute deja.
eu zic ca sunt bani pentru a face performanta fara sa intram in vreo insolventa.
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

alex.p
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de alex.p » 04 Sep 2019, 18:08

Mai adauga si meciurile din Europa League, anul asta am luat 500k numai in preliminarii.

zeddDarko
senior
senior

Mesaj de zeddDarko » 04 Sep 2019, 18:15

Anul asta si anul viitor ma astept sa fie acea trecere la nivelul urmator, adica grupele europa league/titlu.

Scrie răspuns