Victor Piturca

Comentarii referitoare la Echipa Nationala a Romaniei, campanii de calificari, jucatori, antrenori, evolutii, etc.

Moderator: grup_moderatori

Este Piturca un antrenor capabil sa ne faca o nationala puternica?

Da
24
73%
Nu
7
21%
Nu stiu
2
6%
 
Total votes: 33

Bornwild

Victor Piturca

Mesaj de Bornwild » 28 Mar 2005, 11:15

ozzy scrie:Singura data cand Piturca mi s-a parut un antrenor bun a fost, culmea, pe vremea cand antrena Stiinta in sezonul 94-95. A fost cu siguranta cea mai buna echipa a Craiovei de la titlul din 91 incoace, o echipa extrem care obtinea nu numai rezultate, dar avea si un stil extrem de ofensiv si de spectaculos, putine echipe scapand de pe Ion Oblemenco fara 3-4 goluri luate. Insa nu trebuie uitat ca acea echipa ii avea in componenta pe Craioveanu si Sandoi, iar Stanga, Gabi Popecu, Papura, Calin si Radu Niculescu erau la vremea aceea marile sperante ale fotbalului romanesc.
In ambele cazuri.........de cine au fost promovate si formate nucleele de jucatori.?El a luat echipe gata inchegate de Cartu........Pe vremea aia,Cartu nu se inghitea cu Piti si stiu sigur ca il injura de cate ori avea ocazia :-)

Codul lui DaVinci

f

Mesaj de Codul lui DaVinci » 28 Mar 2005, 14:09

Stati linistiti ca Piturca este antrenor valoros. Nu va luati dupa presa. Presa vrea sa il de a jos pe Sandu Mircea care, sa fim sinceri, este depasit de evenimente si pe Mitica Dragomir care e ramolit 100% si domn. Avem nevoie de sange proaspat. Sa vina Lupescu si Popescu si sa faca ordine prin FRF. Restul chiar daca se lipesc cu aracet de scaune sa plece cu ele cu tot.

Piturca este exponentul generatiei noi de antrenori din fotbalul romanesc si va face in scurt timp o echipa valoroasa. Din pacate acum a trebuit sa joace cu ceea ce a preluat de Iordanescu plus pilele lui Jiji. Dar pentru campania viitoare va face o echipa exact asa cum trebuie sa fie Romania: agresiva, bataioasa si capabila sa invinga orice adversar. Acum e prea devreme si este inconjurat de cancerul fotbalului romanesc: Mitica+Sandu.

Dan Florea

Re: f

Mesaj de Dan Florea » 28 Mar 2005, 15:09

Che Guevara scrie:Stati linistiti ca Piturca este antrenor valoros. Nu va luati dupa presa. Presa vrea sa il de a jos pe Sandu Mircea care, sa fim sinceri, este depasit de evenimente si pe Mitica Dragomir care e ramolit 100% si domn. Avem nevoie de sange proaspat. Sa vina Lupescu si Popescu si sa faca ordine prin FRF. Restul chiar daca se lipesc cu aracet de scaune sa plece cu ele cu tot.

Piturca este exponentul generatiei noi de antrenori din fotbalul romanesc si va face in scurt timp o echipa valoroasa. Din pacate acum a trebuit sa joace cu ceea ce a preluat de Iordanescu plus pilele lui Jiji. Dar pentru campania viitoare va face o echipa exact asa cum trebuie sa fie Romania: agresiva, bataioasa si capabila sa invinga orice adversar. Acum e prea devreme si este inconjurat de cancerul fotbalului romanesc: Mitica+Sandu.
Hai sa fim seriosi.Piturca ce rol a avut in acest meci!?Tot timpul dam vina pe M.Sandu si pe Mitica.In 1994, nu tot ei au condus fotbalul romanesc.In acest meci,care a fost tactica lui Piturca?Cine a pregatit fizic,psihic,etc echipa?Cine a alcatuit echipa?Care a fost tactica lui dupa pauza?Chestia aceea cu golul primit, mergea daca primeam golul in min.89 nu in minutul 1.Daca in Olanda vom da noi gol in min. 1(!?) crezi
ca olandezi nu vor mai lupta,clacheaza... dimpotriva ne va da 5.Dupa mine,Piturca a avut noroc,azi Hagi ii da clasa.

bogdan-m

Mesaj de bogdan-m » 28 Mar 2005, 18:52

Nu se poate vorbi de schimbarea antrenorului dupa un meci. De fapt ne-a batut Olanda si nu San Marino. La sfarsitul campaniei, in functie de jocul echipei, pentru ca de calificare este cam greu sa mai vorbim se mai poate discuta.
Oricum atitudinea unor spectatori de contestare a antrenorului dupa un meci cu Olanda mi se pare nepotrivita.
Mai sunt ceva meciuri in campania asta si vom vedea ce poate Piturca.
Eu cred ca poate face o echipa competitiva, pentru ca sunt multi tineri talentati care vin din urma.

Avatar utilizator
WhiteBlue4Ever
fanatic
fanatic
Mesaje: 1844
Membru din: 20 Mar 2004, 18:40

Mesaj de WhiteBlue4Ever » 28 Mar 2005, 20:32

Si eu merg pe mana lu` Piturca...
La Tricolorul romanesc se-nchina...Si-i face juramant prin lupta, azi...
Oltenia, provincia latina...A lui Mihai, al nostru, cel viteaz...

Codul lui DaVinci

d

Mesaj de Codul lui DaVinci » 28 Mar 2005, 23:33

Piturca estre peste Hagi la ora actuala. Si ca antrenor si ca intelect. Hagi este foarte sprijinit in Turcia. Piturca este lasat de unul singur in Romania. Nu se poate face comparatia. De cate ori il intrebau pe Hagi cum pregateste meciul cu Slovenia de acasa Gica spunea: "avem publicul de partea noastra asa ca nu trebuie sa ne facem griji". Meciul trebuie castigat de jucatori in teren nu de publicul din tribune.

Piturca are niste echipe construite de el la ora asta: Steaua de acum este creatia lui. Nationala Romaniei care nu a pierdut nici un meci e creatia lui. Craiova din 1994 este tot creatia lui. Hagi inca lucreaza cu Galatasaray si a distrus o nationala a Romaniei care mergea snur.

Mitica si Sandu sunt niste nemernici pentru ca isi impun jucatorii in Nationala si pentru ca folosesc banii fotbalului in interes propriu ca sa-si deschida afaceri si sa le finanteze pe cele vechi. De 15 ani de cand este in fruntea FRF Mircea Sandu nu a facut nici un stadion dar de atunci s-au demolat o multime. In schimb vilele lor infloresc ca ciupercile dupa ploaie.

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 29 Mar 2005, 08:29

Nu cred ca este asa, nu sunt fan Hagi dar meciul cu Ungaria castigat la Budapesta si locul ocupat acum de Galata arata altceva.

Codul lui DaVinci

d

Mesaj de Codul lui DaVinci » 29 Mar 2005, 09:12

Prostia se numeste ghinion in Romania. La fotbal nu este vorba de noroc sau de ghinion. Este vorba numai de profesionism si diletantism. Ai o organizare buna a jocului, tii cont de toti factorii necesari pentru a face performanta? Atunci nu ai cum sa pierzi un joc. Hagi a pierdut pe mana lui. Slovenia era o echipa pe care putea sa o bata orice echipa de club din Romania. Daca nu ma insel, si sigur nu ma insel, finalul meciului ne-a gasit cu 5 atacanti in teren. Ce jucam noi atunci: 1-3-2-5 ? Asta se juca in anii 50. Si te miri de ce nu nu am batut. Pai daca aruncam mingile la bataie ca nu mai aveam nici un mijlocas care sa transmita pe teren...

Orice antrenor cu experienta ar fi castigat dubla cu Slovenia. Hagi a distrus echipa Romaniei la acel meci.

bogdan-m

Mesaj de bogdan-m » 29 Mar 2005, 11:47

Piturca eu nu cred ca s-a uitat in buletine cand a ales fundasii laterali. Cred ca a optat pentru cei de la Steaua pentru ca joaca de mult timp impreuna, iar o linie de aparare cu Radoi, Ogararu si Petre Marin are mai multa omogenitate. Marile echipe ale Romaniei s-au facut pe "schelet" Craiova, dinamo sau Steaua. Este si motivul pentru care Van Basten a convocat 6 jucatori de la AZ Alkmaar. Pentru ca este o echipa "pe val".
A nu se intelege de aici ca sunt fan Steaua, dar mi se pare logic sa te bazezi pe niste jucatori care au prins ceva meciuri internationale anul asta.

suporteru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1610
Membru din: 15 Dec 2004, 14:53

Mesaj de suporteru » 29 Mar 2005, 13:40

Parerea mea este ca Piturca nu va reusi sa faca o nationala puternica,niciodata!Piturca este bun sa "creasca" jucatorii si in nici un caz sa fie tacticianul nationalei care sa bata Anglia..de exemplu sau Argentina.De ce?Nu am nici un motiv sa cred asta.La nationala cand a fost si a castigat grupa de calificare pentru CM din Franta,am fost desemnati capi de serie.Singura echipa mai acatarii a fost Irlanda(pe care am batut-o si acasa si in deplasare).Deci nu au fost meciuri grele,ca acum.Plus ca il aveam pe Hagi,care era "tatic" in teren:lol: .La Steaua,cat a stat..nu a castigat decat un trofeu(parca) in nu stiu cate sezoane petrecute acolo si asta..cu noroc.
Acum se vede daca are stofa de antrenor de nationala!Cand joaca cu Olanda,Cehia...nu cand juca cu Lituania,Liechtenstein sau Macedonia.
Apropo..de Macedonia,eu am o presimtire sumbra..dar mai bine ma abtin! :eek:
Alb-albastru pentru totdeauna!

Codul lui DaVinci

d

Mesaj de Codul lui DaVinci » 29 Mar 2005, 18:57

Cu Piturca antrenor si fara Hagi in teren care se retrasese la acea ora am batut Portugalia la Lisabona cu 1-0. Acolo am aparut cu e chipa formata mai mult din jucatori tineri care jucasera cu Piturca la selectinata U21 si am dominat tot meciul chiar daca la portughezi evolua Luis Figo printre altii.

Sa nu exageram...

Codul lui DaVinci

f

Mesaj de Codul lui DaVinci » 29 Mar 2005, 19:42

Am jucat curajos si am jucat vertical pe poarta, nu am marcat decat pe final de meci dar am fost superiori portughezilor. In acelasi an Dinamo a batut Benfica la Lisabona cu 1-0. Este adevarat ca au pierdut la Bucuresti cu 0-2 dar vreau sa spun ca fotbalistii romani aveau curaj in acele vremuri. Acum parca sunt speriati de bombe lucru care s-a transmis si la echipa noastra de club unde toti se feresc de minge de frica de a nu face ceva gresit.

Asta e o problema la nivel national: curajul.

radu_c

Mesaj de radu_c » 29 Mar 2005, 19:52

Sa nu exageram...
exact o:

suporteru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1610
Membru din: 15 Dec 2004, 14:53

Re: d

Mesaj de suporteru » 29 Mar 2005, 23:01

Che Guevara scrie:Cu Piturca antrenor si fara Hagi in teren care se retrasese la acea ora am batut Portugalia la Lisabona cu 1-0. Acolo am aparut cu e chipa formata mai mult din jucatori tineri care jucasera cu Piturca la selectinata U21 si am dominat tot meciul chiar daca la portughezi evolua Luis Figo printre altii.

Sa nu exageram...
Loool Che!Poate ai vazut alt meci! :lol:
Alb-albastru pentru totdeauna!

stiintific

Mesaj de stiintific » 30 Mar 2005, 18:28

piturca cred ca poate sa faca o echipa puternica. si asta pentru ca e un tip exigent, ii cunoaste bine pe jucatori, are habar despre ce inseamna o echipa nationala si mai ales ce inseamna pregatirea meciurilor la echipa nationala...

...nu pot insa sa nu constat ca a gresit in meciul cu olanda. in special prin titularizarea stelistilor ogararu si petre marin. poate ca a vrut sa-i surprinda pe olandezi in ideea in care stia ca asta ar fi cam singura noastra sansa, sa venim cu ceva nou, pentru ca prin valoarea echipei nu le puteam pune probleme.


ca suporterii au cerut demisia lu' piturca mi se pare penibil. de cate ori am batut noi olanda ca sa fie obligatoriu s-o batem si acum :?: cred ca la valorile lor puteau sa mai cheme o echipa si ne bateau si cu aia.

Scrie răspuns