C.M. 2010 - Africa de Sud

Comentarii referitoare la Echipa Nationala a Romaniei, campanii de calificari, jucatori, antrenori, evolutii, etc.

Moderator: grup_moderatori

ricky
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 28 Apr 2009, 12:39

Re: C.M. 2010 - Africa de Sud

Mesaj de ricky » 13 Aug 2009, 08:52

12.08.2009

Torshavn
Faroe Islands - France 0:1 (0:1)
0:1 Pierre-Andre Gignac (42.)

Clasamentul
1. Serbia ________7 6 0 1 15-05 __18
2. France ________6 4 1 1 08-06 __13
3. Lithuania ______7 3 0 4 06-06 ___9
4. Austria ________6 2 1 3 07-09 ___7
5. Romania _______6 2 1 3 07-10 ___7
6. Faroe Islands ___6 0 1 5 01-08 ___1

05/09/09 Austria - Faroe Islands
05/09/09 France - Romania

09/09/09 Faroe Islands - Lithuania
09/09/09 Romania - Austria
09/09/09 Serbia - France

ricky
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 28 Apr 2009, 12:39

Re: C.M. 2010 - Africa de Sud

Mesaj de ricky » 14 Aug 2009, 13:27

Mai crede careva dintre voi in sansele de calificare la Mondialele din 2010 ?

N-ar fi mai bine sa ne concentram la cladirea unei echipe competitive pentru EURO 2012 ? (Ceea ce cred ca Razvan si face acum !)
Eu cred ca avem o echipa destul de subtire. Tare imi este teama ca vom avea probleme si cu calificarea la EURO mai ales ca Nationalele tarilor din fosta YUGO se fac tot mai simtite.
Si, sa nu uitam, la tragerea la sorti vom mai cadea (cel putin) o urna mai jos decat pentru Mondiale.
Am avut, daca stiu bine (?) ceva scoli cu profil de fotbal, pe undeva la Bacau (?!). Iata ca germanii se gandesc la infiintarea unor astfel de...specialitati (cum a avut si RDG). Pana mai ieri (dar...inca si astazi) exista aceasta retinere la produsele DDR-iste. Cu alte cuvinte, ani de zile au fost, si la ei, unii care au spus ca tot ceea ce a produs comunismul a fost...ca la noi (in Romania). Si-acum, incet-incet, preiau unele lucruri de la "fostii".
Tare imi este teama ca la noi, la FRF, se vor da lupte oarbe pentru posturi iar problemele fotbalului se vor duce pe apa Sambetii.
Poate ar trebui sa vedem ca scheletul multor echipe romanesti este sustinut de jucatori straini si, prin urmare, Nationala are doar de pierdut.
Sa ne aducem aminte, de pe vremea...Iordanescului, ca noi, romanii, am fost mereu FOARTE BUNI IN AMICALE (pe care le-am folosit nu ca "meciuri de pregatire") si mai putini buni (cu exceptii) la calificari.
Sunt un tip optimist dar tare imi este teama ca...iar o dam in bara ! :eek:

ricky
senior
senior
Mesaje: 404
Membru din: 28 Apr 2009, 12:39

Re: C.M. 2010 - Africa de Sud

Mesaj de ricky » 14 Aug 2009, 19:08

Echipa lu' Piturca, am avut impresia, juca in asa fel incat sa nu se descopere in aparare. Intr-un fel, de-a lungul anilor, indiferent cine a fot antrenor (exceptie : Lucescu cel "Batran"), Romania a jucat partidele de pregatire impotriva unor adversari (semi)mediocri (99% dintre ei).
Ungaria, sa nu uitam, nu (mai) este o putere in fotbalul mondial si nici macar in cel european. Este o echipa, daca vreti, cam de nivelul nostru. Ii va fi, si ei, foarte greu sa se califice. Oricum, are ceva mai multe sanse decat noi...
De aceea, sunt si eu de parere ca echipa trebuie schimbata cu gandul la...2012 sau 2016.
Cu siguranta insa ca Razvan stie ca nu are timpul si nici sutinatorii pentru a forma o echipa noua.
In ce-l priveste pe Mutu, mai ales in situatia sa (cu afacerea "chelsea") ar fi fost bine sa-si fi pus la lucru grauntele de creier si sa se fi prezentat la nationala si intr-un picior. Poate inainte de-a intra pe teren, la incalzire, sa ne fi aratat ca il doare in...cot sau ca i s-a racit de noi !
Asa insa, cu siguranta ca cei care mai IERI l-au plans pentru idiotenia ce-a facut-o la Chelsea, ASTAZI ii vor striga in cor "BINE I-AU FACUT !"
Si, sincer, nu mi-ar parea rau ! o:
P.S. Cu dragostea de patrie nu te nasti ! El s-a dat mare roman atunci cand a avut nevoie de culorile patriei. Acum insa... :up:

Scrie răspuns