Preliminarii CM 2014

Comentarii referitoare la Echipa Nationala a Romaniei, campanii de calificari, jucatori, antrenori, evolutii, etc.

Moderator: grup_moderatori

Închis
Thunder99

Re: Preliminarii CM 2014

Mesaj de Thunder99 » 25 Oct 2013, 16:25

Hai ca glumesti cu mine, ia, care ar fi aia decenti ? Sunt tare curios sa-i cunosc si eu... Voi astia mai batrani ati cam ramas cu alde Hagi si Popescu-n minte... S-au dus vremurilii alea tati, nu mai sunt...

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Preliminarii CM 2014

Mesaj de muttley » 25 Oct 2013, 16:36

Thunder99 scrie:Hai ca glumesti cu mine, ia, care ar fi aia decenti ? Sunt tare curios sa-i cunosc si eu... Voi astia mai batrani ati cam ramas cu alde Hagi si Popescu-n minte... S-au dus vremurilii alea tati, nu mai sunt...
cum care? Florescu ? Alexa , Surdu , M.Constantin , Spaunaru.... parca astia erau convocati de Mucea.... ce ii unesc pe ei? :-D

Sincer ... la cata prostie am vazut pe site-urile de sport (si nu ma refer la cnv de aici) nici nu cred ca meritam sa ne calificam acolo.... pentru ce? sa injure dupa cativa destepti !! ca am facut egal cu campioana si vice-campioana mondiala?

Aseara ii auzeam pe aia de comentau Fiorentina - Pandurii... cred ca au vorbit 5 minute despre egalul Romaniei scos in italia in 82... despre faptul ca italia era campioana mondiala en-titre si ca mai aveau 2-3 jucatori din echipa de atunci.

Dar nu au spus macar un cuvant desper egalurile noastre cu Franta si Italia care aveau 60-80% din jucatorii din 2006. Dupa parerea mea Turneul din 2008 a fost unul dintre cele mai bune reusite de nationala noastra.... la bataie cu 94 si 2000 (cand am avut o grupa ... aproape la fel de grea). Toti o dau pe aia ... ca ne-a lasat Olanda sa castigam.... exact cum i-au lasat si pe Turci.


Poate ca e mai bine sa stam acasa... ce bataie de cap sa avem noi prin brazilia?
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

LiviuB

Re: Preliminarii CM 2014

Mesaj de LiviuB » 25 Oct 2013, 16:46

hai sa iti zic ca sa intelegi si tu despre ce este vorba - noi nu vorbim despre rezultate. Bravo lui Piturca si bravo jucatorilor ca au ajuns pana aici. am ajuns sa consideram si un baraj o reusita. Ceea ce ma deranjeaza este ATITUDINEA. care este continuata pe aceeasi linie cu cea bravata de Mucisor. Uita-te si la declaratiile de dupa tragerea la sorti. deja ne cautam alibiuri, ca nu voiam Grecia, ca este f greu.... pai la nivelul asta credea cineva ca va fi usor? cu cine sa cadem la baraj, cu Andorra? eu nu zic sa ii subestimam pe greci dar vedeti si voi diferneta de abordare - in timp ce Karagounis (parca) spunea ca trebuie sa fie foarte concentrati si sa dea tot ce pot, ai nostri au inceput sa se vaite ca nu doreau Grecia, ca nu trebuie sa ii desconsideram pe greci... mai bine spus isi pregatesc infrangerea.
In discutiile cu taica-meu, el era convins ca cea mai buna nationala am avut-o pe cea din '70. Degeaba am ajuns in '90 si in '98 in optimi, degeaba am ajuns in '94 in sferturi, pentru taica-meu cele mai frumoase meciuri au fost cele cu Cehoslovacia, Anglia si Brazilia din 1970. Si asta pt ca atunci am jucat de la egal cu aceste echipe. repet, este vorba de atitudine. Pentru ca oamenii aia nu pasau din terenul advers la propriul portar intr-un meci in care ei trebuiau sa dea 5 goluri.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Preliminarii CM 2014

Mesaj de muttley » 25 Oct 2013, 17:21

Piturca a sups cu 2 zile inainte de tragere ca nu vrea Grecia..... deci asta inseamna ca stia ca o sa picam cu ei. A pus foarte clar ca isi doreste Ucraina.

Grecia e o echipa puternica... pun pariu ca indiferent cu ce nationala joaca (mai ales dintre cele calificate la baraj) pleaca cu sanse 50-50.

Noi daca jucam ca Grecia... ii dadeau afara pe jucatori de la nationala... ei bat acasa cu 2-0 pe Liechtenstein , iar noi batem Estonia cu acelasi scor !! si jucatorii sunt injurati.... ca vezi Doamne... n-am facut noi scor cu ei.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

OVI2806
fanatic
fanatic
Mesaje: 1293
Membru din: 07 Oct 2007, 11:15

Re: Preliminarii CM 2014

Mesaj de OVI2806 » 25 Oct 2013, 19:53

@Liviu
Ce atitudine sa ai inaintea barajului cand nu ai jucatori de valoare, uita-te la echipele care defileaza in campionatul Romanesc de doi lei si cand ajung in Europa o fura cu 3,4-0 ,sau la divizia B care e de tot rasul, acum ani buni erau 3 serii a cate 18-20 de echipe acum e saracie lucie, iar in afara spuneti-mi si mie o mare vedeta pe care o avem noi si nu o convoaca Piturca. Despre faptul ca au fost fluierati jucatorii cand dateau pase inapoi mi se pare prostie crasa, pai cand e min. 80 si tu ai 2-0 iar Olanda are 2-0 in Turcia tu risti si te arunci in atac ca sa dai 5-0 mai ales in conditiile in care nu ai facut un meci grozav? Cu referire la fluieraturi a zis si Piturca dupa meci in interviu o afirmatie care mi-a ramas in minte "Ca sa faci spectacol iti trebuie argumente iar argumentele inseamna sa ai jucatori cu care sa faci spectacol" n-o fi el vreun filozof dar acum are dreptate, nu mai visati spectacol sa ziceti merci ca sunt rezultate.
Mie in meciuri mi s-a parut ca am avut atitudine, daca nu era nu am fi ajuns pana aici.

ozzy

Re: Preliminarii CM 2014

Mesaj de ozzy » 25 Oct 2013, 20:01

Thunder99 scrie:Hai ca glumesti cu mine, ia, care ar fi aia decenti ? Sunt tare curios sa-i cunosc si eu... Voi astia mai batrani ati cam ramas cu alde Hagi si Popescu-n minte... S-au dus vremurilii alea tati, nu mai sunt...
Un exemplu: joacă cu Goian, care evoluează în Serie B, în loc de Papp, care e titular în Serie A.
Exemplul 2: Ştefan Radu, pe care l-a ignorat până când şi-a băgat şi ăla măciuca şi a zis că nu mai vine.
Exemplul 3: Maxim, care rupe norii la Stuttgart, iar la Naţională e rezervă
spre deosebire de
Exemplul 4: Stancu, rezervă la o echipă de căcat din Turcia, dar titular incontestabil la naţională.

În fine, putem discuta o lună, e clar că fiecare o ţine pe-a lui.

ozzy

Re: Preliminarii CM 2014

Mesaj de ozzy » 25 Oct 2013, 20:04

OVI2806 scrie:@Liviu
pai cand e min. 80 si tu ai 2-0 iar Olanda are 2-0 in Turcia tu risti si te arunci in atac ca sa dai 5-0
Problema e că ei au jucat fix la fel de la începutul meciului. Şi stai liniştit că dacă se anunţa că e 2-0 pentru Turcia, nu pentru Olanda, ar fi jucat la fel în continuare.

OVI2806
fanatic
fanatic
Mesaje: 1293
Membru din: 07 Oct 2007, 11:15

Re: Preliminarii CM 2014

Mesaj de OVI2806 » 25 Oct 2013, 20:13

Ozzy, atat au putut, nu am fost pe stadion am vazut meciul la televizor si am injurat pana mi-a venit amar pe gat, dar nu se justifica huiduielile in contextul ala, de atunci, la scorurile alea. Nici Andorra nici Estonia nu au jucat fara miza, oamenii au stiut ca Romaniei ii trebuiesc goluri si au jucat sa-si apere onoarea.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Preliminarii CM 2014

Mesaj de muttley » 25 Oct 2013, 20:32

ozzy scrie:
Thunder99 scrie:Hai ca glumesti cu mine, ia, care ar fi aia decenti ? Sunt tare curios sa-i cunosc si eu... Voi astia mai batrani ati cam ramas cu alde Hagi si Popescu-n minte... S-au dus vremurilii alea tati, nu mai sunt...
Un exemplu: joacă cu Goian, care evoluează în Serie B, în loc de Papp, care e titular în Serie A.
Exemplul 2: Ştefan Radu, pe care l-a ignorat până când şi-a băgat şi ăla măciuca şi a zis că nu mai vine.
Exemplul 3: Maxim, care rupe norii la Stuttgart, iar la Naţională e rezervă
spre deosebire de
Exemplul 4: Stancu, rezervă la o echipă de căcat din Turcia, dar titular incontestabil la naţională.

În fine, putem discuta o lună, e clar că fiecare o ţine pe-a lui.
pai nu prea putem.... tu nu prea te uiti al fotbal , dar esti sigur de ce spui.

1. Goian nu mai joaca in Serie B (bine ca alfi acum) , este titular in Grecia la Asteras Tripolis unde a jucat toate meciurile. Pap este rezerva la Chievo care e pe ultimul loc in Italia. Goian a jucat bine la Nationala cand a fost folosit.
2. Radu cand a fost convocat de Piturca... a si fost folosit ca Titluar... (el nu vrea sa vina la nationala pt ca il doare in p.... de romania.)
3. Maxim joaca bine in Germania ... la nationala mereu cand a fost folosit !! a si fost cel mai slab de pe teren , dar asta nu inseamna ca nu o sa mai fie folosit. (in dubla cu Grecia... joaca cel putin un meci ca titular)
4. Ca si in cazul lui Goian... esti total pe langa. Stancu nu este rezerva , este titular la Genclerbirligi iar acest Stancu (pe care tu si alti cativa "priceputi"... il injurati) este un jucator bun. Toti fac misto de el... pt ca asta inteleg din fotbal... ei se uita la el doar cand are mingea la picior. Nu are sens sa iti spun ca e un jucator excelent dpv tactic ... care face faza defensiva , ofensiva , pleaca pe spatii (pt ca oricum nu o sa intelegi.)


Eu inca sunt surprins de gandirea unora..... Piturca asta (care nu e un mare antrenor... un antrenor ok , dar nu mare) e chiar asa *****? chiar oare el nu vrea sa castige? de ce nu ar folosi anumiti jucatori? gen Maxim sau Papp... care au fost promovati de el la echipa nationala.


asta cu "stai linistit ca si al 2-0 pt Turcia juca la fel" pun pariu ca ai aflat aceasta informatie de la kyron....
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

ozzy

Re: Preliminarii CM 2014

Mesaj de ozzy » 25 Oct 2013, 20:55

Bă, scuză-mă că n-am aflat că Goian nici măcar de serie b n-a fost bun şi l-au dat ăia. Eu măcar am o scuză că nu m-am informat, dar tu că te uiţi la meciuri şi înţelegi că Stancu e un fotbalist util ... :laughing: :laughing: :laughing: Dar a jucat bine Goian, da, poate mai puţin faza cănd a dat gol turcul dintre el şi celălalt plăvan, Chiricheş, mai mare râsul.
Stai tu liniştit că Papp început sezonul titular la Chievo şi la naţională tot rezervă era.
Apropo, ghici pe ce loc sunt în Turcia Genclerbirligi ăştia ai tăi? Ce-i drept, e mult mai onorant să fii pe ultimul loc în puternicul campionat turc, decât în sărăcia aia de Serie A.

PS: îţi atrag atenţia (şi ăştia mai vechi de pe forum îţi pot confirma) că sunt un om cu care se poate discuta de obicei, dar am un mare defect: mă enervez rapid când văd un mucea care nu e în stare să scrie două fraze fără să emită o enormitate vorbindu-mi cu superioritate.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Preliminarii CM 2014

Mesaj de muttley » 25 Oct 2013, 20:59

ozzy scrie:Bă, scuză-mă că n-am aflat că Goian nici măcar de serie b n-a fost bun şi l-au dat ăia. Eu măcar am o scuză că nu m-am informat, dar tu că te uiţi la meciuri şi înţelegi că Stancu e un fotbalist util ... :laughing: :laughing: :laughing: Dar a jucat bine Goian, da, poate mai puţin faza cănd a dat gol turcul dintre el şi celălalt plăvan, Chiricheş, mai mare râsul.
Stai tu liniştit că Papp început sezonul titular la Chievo şi la naţională tot rezervă era.
Apropo, ghici pe ce loc sunt în Turcia Genclerbirligi ăştia ai tăi? Ce-i drept, e mult mai onorant să fii pe ultimul loc în puternicul campionat turc, decât în sărăcia aia de Serie A.

PS: îţi atrag atenţia (şi ăştia mai vechi de pe forum îţi pot confirma) că sunt un om cu care se poate discuta de obicei, dar am un mare defect: mă enervez rapid când văd un mucea care nu e în stare să scrie două fraze fără să emită o enormitate vorbindu-mi cu superioritate.
pai macar ultimul loc in turcia cu 7 meciuri jucate.... dexcat in Serie A rezerva. Da , papp a fost titular... are 3 meciuri jucate dintre care nu stiu daca 2 sunt din postura de titular.

Oricum comparatia e geniala... un Atacant cu un Fundas Central/dreapta.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

ozzy

Re: Preliminarii CM 2014

Mesaj de ozzy » 25 Oct 2013, 21:07

s9k3k3 scrie:
ozzy scrie:Bă, scuză-mă că n-am aflat că Goian nici măcar de serie b n-a fost bun şi l-au dat ăia. Eu măcar am o scuză că nu m-am informat, dar tu că te uiţi la meciuri şi înţelegi că Stancu e un fotbalist util ... :laughing: :laughing: :laughing: Dar a jucat bine Goian, da, poate mai puţin faza cănd a dat gol turcul dintre el şi celălalt plăvan, Chiricheş, mai mare râsul.
Stai tu liniştit că Papp început sezonul titular la Chievo şi la naţională tot rezervă era.
Apropo, ghici pe ce loc sunt în Turcia Genclerbirligi ăştia ai tăi? Ce-i drept, e mult mai onorant să fii pe ultimul loc în puternicul campionat turc, decât în sărăcia aia de Serie A.

PS: îţi atrag atenţia (şi ăştia mai vechi de pe forum îţi pot confirma) că sunt un om cu care se poate discuta de obicei, dar am un mare defect: mă enervez rapid când văd un mucea care nu e în stare să scrie două fraze fără să emită o enormitate vorbindu-mi cu superioritate.
pai macar ultimul loc in turcia cu 7 meciuri jucate.... dexcat in Serie A rezerva. Da , papp a fost titular... are 3 meciuri jucate dintre care nu stiu daca 2 sunt din postura de titular.

Oricum comparatia e geniala... un Atacant cu un Fundas Central/dreapta.
Bă, tu eşti normal? Cine a menţionat că Chievo e pe ultimul loc în Serie A, în timp ce Stancu joacă la marea Genclerbirlirgi?
Şi vezi că amicul Stancu nu prea mai e titular de două meciuri, ba mai mult, la ultimul nici n-a fost în lot. Probabil era obosit după ce făcuse furori la naţională :laughing:
Last edited by ozzy on 25 Oct 2013, 21:09, edited 1 time in total.

sorin107

Re: Preliminarii CM 2014

Mesaj de sorin107 » 25 Oct 2013, 21:08

ozzy: dupa parerea mea ai dreptate doar partial.

papp a jucat titular la inceput in serie A, 2-3 meciuri, poate trebuia bagat. pe de alta parte, si goian juca titular la club, el a fost bagat de piturca si a dat randament. chiriches trebuia sa joace oricum.

maxim intr-adevar e senzatie in germania, dar la nationala a jucat execrabil, mai putin in meciul de acasa cu andorra si in amicalul cu belgia.

radu e peste rat si peste latovlevici, dar cred ca are o grava problema de atitudine.

cu stancu iti dau toata dreptatea din lume, e dezastru. degeaba joci la echipa de club daca esti dezastru. eu mai am boala si pe altii, gen torje, care nu-mi inspira nimic, se invarte ca un coi intr-o galeata.

una peste alta, daca tragi linie, piturca are si bune si rele, dpdv al selectiei. dpdv al rezultatelor si al ocuparii unui loc la baraj, consider ca si-a atins obiectivul, locul 1 in grupa nu l-am fi luat cu niciun alt antrenor din lumea asta. nu sunt un fan al lui piturca nici pe departe, dar daca reuseste sa ne califice, are un mare merit.

Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Re: Preliminarii CM 2014

Mesaj de AdrianR » 25 Oct 2013, 21:12

ozzy scrie:PS: îţi atrag atenţia (şi ăştia mai vechi de pe forum îţi pot confirma) că sunt un om cu care se poate discuta de obicei, dar am un mare defect: mă enervez rapid când văd un mucea care nu e în stare să scrie două fraze fără să emită o enormitate vorbindu-mi cu superioritate.

apld apld apld

lasa-i ozzy, generatia pleisteişăn atat poate!
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

ozzy

Re: Preliminarii CM 2014

Mesaj de ozzy » 25 Oct 2013, 21:14

sorin107 scrie: papp a jucat titular la inceput in serie A, 2-3 meciuri, poate trebuia bagat. pe de alta parte, si goian juca titular la club, el a fost bagat de piturca si a dat randament. chiriches trebuia sa joace oricum.
Nici n-am zis de Chiricheş, dar Goian face parte din trecutul echipei naţionale. Măcar promovezi unul tânăr acolo, dacă tot nu ai rezultate.

Închis