Romania - Turcia, 10.09.2013

Comentarii referitoare la Echipa Nationala a Romaniei, campanii de calificari, jucatori, antrenori, evolutii, etc.

Moderator: grup_moderatori

ce facem cu Turcia?

Poll ended at 13 Sep 2013, 01:05

victorie
8
40%
egal
10
50%
infrangere
2
10%
 
Total votes: 20

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de ady_azzuro » 09 Sep 2013, 00:21

ozzy, nu mi se pare corect sa spui ca am castigat cu ungaria din noroc. chiar i-am dominat in marea parte a meciului si scorul putea fi 4, chiar si 5-0. Piti a reusit o partida excelenta tactic. I-au iesit si titularii si schimbarile, daca nici acum nu-i recunoastem meritele, inseamna ca avem ceva personal cu el, nu profesional.

Si cand te gandesti ca mititelu a avut ambii antrenori (Reghe si Piti) sub comanda si le-a dat cu sutu in fund, Doamne cata prostie....

nyk_sorin
fanatic
fanatic
Mesaje: 2855
Membru din: 14 Aug 2006, 15:49

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de nyk_sorin » 09 Sep 2013, 01:08

ady_azzuro scrie:ozzy, nu mi se pare corect sa spui ca am castigat cu ungaria din noroc. chiar i-am dominat in marea parte a meciului si scorul putea fi 4, chiar si 5-0. Piti a reusit o partida excelenta tactic. I-au iesit si titularii si schimbarile, daca nici acum nu-i recunoastem meritele, inseamna ca avem ceva personal cu el, nu profesional.

Si cand te gandesti ca mititelu a avut ambii antrenori (Reghe si Piti) sub comanda si le-a dat cu sutu in fund, Doamne cata prostie....
asta e fost problema lui, ca nu prea i-a avut...

ozzy

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de ozzy » 09 Sep 2013, 09:37

ady_azzuro scrie:ozzy, nu mi se pare corect sa spui ca am castigat cu ungaria din noroc. chiar i-am dominat in marea parte a meciului si scorul putea fi 4, chiar si 5-0. Piti a reusit o partida excelenta tactic. I-au iesit si titularii si schimbarile, daca nici acum nu-i recunoastem meritele, inseamna ca avem ceva personal cu el, nu profesional.

Si cand te gandesti ca mititelu a avut ambii antrenori (Reghe si Piti) sub comanda si le-a dat cu sutu in fund, Doamne cata prostie....
Mie mi se pare ca e greu sa analizezi din punct de vedere tactic un meci pe care l-ai început, practic, de la 1-0. În meciul ăsta noi aveam nevoie de victorie, nu ungurii și nu știu cum ar fi arătat meciul dacă era 0-0 în min.60. În fine rezultatul e de partea lui Pițurcă, rămâne să vedem cum se descurcă cu Terim.

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de _T@V_ » 09 Sep 2013, 11:13

Si mie mi se pare ca am avut bulan cu ungurii. Cum zice si ozzy, ai inceput de la 1-0 printr-un mare bulan, si vine si oita si da cu ghioaga se duce la paianjen, s-a terminat meciul.
La turci acasa la fel, am batut cu mare bulan (desi si otomanii au fost slabi rau, dar chiar si asa, slabuti ne-au calarit). Si tot la fel, cred ca barbugiul va juca la egal si la mica ciupeala meciul de maine. Si are toate sansele sa nu-i iasa.
In concluzie am scris un hectar de post, cand puteam sa dau un qoute ozzy o:

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de romaad » 09 Sep 2013, 11:55

chiar oameni seriosi din fotbal (Sabau) spuneau ca a fost un mare noroc ca i-a iesit faza cu titularizarea lui Marica, dar ca e putin probabil ca acesta (marica) sa mai reuseasca unca un meci la un asemenea nivel in 3 zile avand in vedere ca e iesit din circuit de atatea luni si recuperarea e mult mai dificila in asemenea cazuri

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de SLH » 09 Sep 2013, 12:44

romaad scrie:chiar oameni seriosi din fotbal (Sabau) spuneau ca a fost un mare noroc ca i-a iesit faza cu titularizarea lui Marica, dar ca e putin probabil ca acesta (marica) sa mai reuseasca unca un meci la un asemenea nivel in 3 zile avand in vedere ca e iesit din circuit de atatea luni si recuperarea e mult mai dificila in asemenea cazuri
mult timp nu l-am suportat pe marica si nu intelegeam de ce convocat daca nu juca la echipa de club, dar la nationala este eficient, are 22 de goluri in 63 de meciuri, cred ca are sanse sa devina cel mai bun marcator all time, cred ca ar trebui sa schimbe campionatul, franta sau spania poate i s-ar potrivi mai bine

LiviuB

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de LiviuB » 09 Sep 2013, 17:03

T@V scrie:Si mie mi se pare ca am avut bulan cu ungurii. Cum zice si ozzy, ai inceput de la 1-0 printr-un mare bulan, si vine si oita si da cu ghioaga se duce la paianjen, s-a terminat meciul.
La turci acasa la fel, am batut cu mare bulan (desi si otomanii au fost slabi rau, dar chiar si asa, slabuti ne-au calarit). Si tot la fel, cred ca barbugiul va juca la egal si la mica ciupeala meciul de maine. Si are toate sansele sa nu-i iasa.
In concluzie am scris un hectar de post, cand puteam sa dau un qoute ozzy o:
in fotbal daca nu ai si noroc...joci degeaba. imi vine acum in cap un meci al nostru in 1999 parca, cu Nationalul in Cotroceni, in care am dominat, am ratat (2 bare) dar la final am plecat invinsi (1-0).

dar trebuie sa apreciem alcaturirea primului 11 si schimbarile. nu stiu ce va fi cu turcii dar pentru meciul cu ungurii - jos palaria.

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de ady_azzuro » 10 Sep 2013, 01:33

ozzy scrie:
ady_azzuro scrie:ozzy, nu mi se pare corect sa spui ca am castigat cu ungaria din noroc. chiar i-am dominat in marea parte a meciului si scorul putea fi 4, chiar si 5-0. Piti a reusit o partida excelenta tactic. I-au iesit si titularii si schimbarile, daca nici acum nu-i recunoastem meritele, inseamna ca avem ceva personal cu el, nu profesional.

Si cand te gandesti ca mititelu a avut ambii antrenori (Reghe si Piti) sub comanda si le-a dat cu sutu in fund, Doamne cata prostie....
Mie mi se pare ca e greu sa analizezi din punct de vedere tactic un meci pe care l-ai început, practic, de la 1-0. În meciul ăsta noi aveam nevoie de victorie, nu ungurii și nu știu cum ar fi arătat meciul dacă era 0-0 în min.60. În fine rezultatul e de partea lui Pițurcă, rămâne să vedem cum se descurcă cu Terim.
fortarea pe centru unde stiam ca ungurii sunt slabi, tot o decizie tactica se poate numi. nu sunt de acord ca lucrurile se intampla doar prin noroc sau ghinion, norocul ti-l mai faci si singur :cool:

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de muttley » 10 Sep 2013, 01:36

am sa postez aici ceva legat de baraj (dar putin mai tarziu) revin cu un edit :D

edit: Am vazut ca se agita lumea in ultima perioada (zile) despre posibilul baraj al romaniei si despre posibilii adversari.... asa ca m-am hotarat sa fac un mic clasament al echipelor care se afla in acest moment pe locul 2 (in pozitie de baraj). Pt realizarea clasamentului am folosit calculatorul de pe site-ul fifa.com , iar situatia prezenta este urmatoarea.

In acest moment echipele aflate pe un loc de baraj sunt: Croatia . Grecia , Russia , Franta , Romania , Suedia , Bulgaria si Muntenegru.

Aceste echipe ocupa urmatoarele locuri in clasamentul fifa (zona europeana):

Croatia-6 ; Grecia-8 ; Russia-12 ; Franta-13 ; Muntenegru-17 ; Suedia-19 ; Romania-21 ; Bulgaria-28.


Stabilirea capilor de serie se face in urma clasamentului.... primele 4 sunt capi de serie in timp ce ultimele 4 nu sunt. Pana la data respectiva clasamentul FIFA o sa sufere 2 modificari (updates). Una dupa jocul de maine (sau inaintea ultimei etape din preliminarii) si a 2-a dupa ultima etapa din preliminarii.

Deci dupa meciurile de maine clasamentul echipelor care ne intereseaza (posibile adversare la baraj) este urmatorul (unele echipe au meciuri amicale , altele oficiale);

Korea de Sud - Croatia: daca Croatia bate face 1051 pcte ; daca face egal 1024 pcte ; daca pierde 1011 pcte

Grecia - Letonia: daca Grecia bate 1016 pcte ; daca face egal 971 pcte ; daca pierde 949 pcte

Russia - Israel: daca Rusia bate 968 pcte ; daca face egal 891 pcte ; daca pierde 853 pcte

Belarus - Franta: daca Franta bate 812 pcte ; daca face egal 755 pcte ; daca pierde 726 pcte

Muntenegru: nu joaca ... deci o sa ramana cu 766 pcte

Kazakhstan - Suedia: daca Suedia bate 836 pcte ; daca face egal 815 pcte ; daca pierde 805 pcte

Romania - Turcia: daca castigam facem 846 pcte ; daca facem egal 775 pcte ; daca pierdem 739 pcte

Malta - Bulgaria: daca Bulgaria bate 549 pcte ; daca face egal 516 pcte ; daca pierde 499 pcte.

Dupa cum vedeti noi daca castigam meciul de maine trecem sigur peste Suedia , Muntenegru si Franta ceea ce inseamna ca o sa fim a 4-a echipa conform clasamentului... insa mai exista o sansa sa urcam si mai mult. Daca Israel bate pe Russia o sa urce pe locul 2 in grupa ! iar punctajul maxim cu o victorie este 660.

Practi daca noi ne castigam toate meciurile suntem aproape siguri capi de serie la tragere.... [exista o mica posibilitate sa nu fim... Cehia sa termine pe 2 in grupa ei dar dupa infrangerea cu Armenia ... greu de crezut. Bulgarii mai au 3 meciuri ( deplasare in Malta ; acasa cu Armenia si Cehia)].

Avem sansa si cu un egal sa fim capi de serie doar ca atunci stam la mana rezultatelor...... si inca ceva !! referitor la puncte.... ma refer la punctele din clasamentul FIFA.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de DeuxEx » 10 Sep 2013, 20:56

Ne pregatim de un meci in care o victorie ne va propulsa 90% la Campionatul Mondial.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

JustME

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de JustME » 10 Sep 2013, 21:23

hai ca ne cam daduram cu firma-n cap...

Maxim e accidentat sau care e povestea?

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de muttley » 10 Sep 2013, 21:44

JustME scrie:hai ca ne cam daduram cu firma-n cap...

Maxim e accidentat sau care e povestea?
E rezerva... joaca Stancu pt a se transforma in 4-4-2 e faza ofensiva!

Cine mama dracu e "iubitul" ala de comentator ! nu am vazut in viata mea un ***** mai mare ca asta !!! dumnezeule mare ce cretin... cum sa te prezinti la un asemenea meci fara sa ai idee ce se intampla in grupa.

(si nu ma refer la Rachita)
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de romaad » 10 Sep 2013, 21:49

nu avem nici o sansa. Chiar si la scorul asta jucam ca pe vremea lui Stefan cel Mare (adica parjolim satele si otravim fantanile). O repriza de kko. Tind sa le dau dreptate alora care ziceau ca nu am fost noi asa buni cu ungurii, ci aia au fost foarte prosti

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de DeuxEx » 10 Sep 2013, 21:58

0-1 pentru turci la pauza. Mai crede cineva ca meciul cu otomanii e usor?
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

ozzy

Re: Romania - Turcia, 10.09.2013

Mesaj de ozzy » 10 Sep 2013, 22:09

Sau că Piţurcă e antrenor?

Scrie răspuns