[Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Comentarii referitoare la Echipa Nationala a Romaniei, campanii de calificari, jucatori, antrenori, evolutii, etc.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
ozzy

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de ozzy » 19 Noi 2013, 15:49

gsm scrie:
SLH scrie: Nu stiu de ce, dar eu sunt optimist.
in meciurile cruciale ne-am mobilizat de fiecare data.
Dacă era așa, am fi avut de două ori mai multe prezențe la mondiale și europene.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de muttley » 19 Noi 2013, 15:57

ozzy scrie:
gsm scrie:
SLH scrie: Nu stiu de ce, dar eu sunt optimist.
in meciurile cruciale ne-am mobilizat de fiecare data.
Dacă era așa, am fi avut de două ori mai multe prezențe la mondiale și europene.
+ o semi-finala de WC :-D . Nu cred ca mobilizarea sau publicul e punctul nostru forte. E greu aproape imposibil sa ne calificam (mai bine zis sa nu primim gol) dar trebuie sa speram. Jucatorii aia si-au castigat macar acest drept ! sa fim langa ei pana in ultimul minut al meciului.

Singura modalitate in care am putea castiga (din ce vad eu) e ca Grecia sa ne trateze de sus ! sa nu fie 100% concentrati ! sa creada ca s-a jucat calificarea la Atena.

La scorul de 0-0 !! Grecia nu o sa se apere cu toata echipa ! in schimb la 1-0 cred ca o sa apara presiunea pe ei. Sincer eu cred ca cel mai bine pentru noi ar fi sa dam golul de 1-0 prin minutul 55-60 poate chiar 65. Cu 15 minute inainte de final Grecia o sa se retraga in 30m. Nu cred ca au nebunia sa incerce sa vina peste noi realizand ca mai sunt doar 15 min de joc. Daca dam gol repede ! imi e frica sa nu apara o relaxare de genul "Mai avem 70-60-50 minute". Ca Grecia sa piarda trebuie sa fie tinuta sub presiune ! sub presiunea rezultatului !

(e doar o parere)
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de muttley » 19 Noi 2013, 21:46

degeaba ne dam noi mari , dar pana la urma sunt mai valorosi ca noi. Mereu incercam sa ne ascundem dupa cine trebuia sa joace sau cine ce trebuia sa faca !! insa adevarul e ca Grecia are o echipa mai valoroasa. Indiferent ca am primit golul pe o gresala personala.... sunt mai buni. Sa le dai grecilor gol e o performanta ! daca reusest mai mult de 1 inseamna ca e senzational. Noi deja am cazut fizic.... in timp ce aia in albastru alearga fara probleme.

Se vede omogenitate, experienta si valoare la ei ! Practic mereu sunt in control... eu greu sa-i desfaci ! daca pe un teren bun cum e asta nu putem pai la ei era imposibil.

Cel putin de la mijloc in sus sun jucatori de foarte buna calitate ! plus fundasii laterali mai ales cel drept. Singurul loc in care sufera e postul de portar in rest au o echipa net superioara din pct de vedere valoric.

Si daca jucam de 10 ori cu ei (cu orice jucatori activi si orice antrenor) tot nu-i batem... sau castigam 2 din 10.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de muttley » 19 Noi 2013, 22:47

chiar nu inteleg ce trebuie sa se intample ca un rahat de arbitru sa dea penalty. Ala are mana la 1 m de corp si mingea se plimba pe ea iar el lasa jocul sa continue.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

DoRyN

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de DoRyN » 19 Noi 2013, 22:54

Hai sa nu fim dezamagiti! Noi nu am ajuns la barajul asta pe meritul nostru. Joc jalnic, tactica la fel, jucatorii nostri mult sub greci ca motivatie, stiinta a jocului, organizare, totul a fost jalnic. Grecii merg la mondiale pe merit, bravo lor!

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de muttley » 19 Noi 2013, 23:00

DoRyN scrie:Hai sa nu fim dezamagiti! Noi nu am ajuns la barajul asta pe meritul nostru. Joc jalnic, tactica la fel, jucatorii nostri mult sub greci ca motivatie, stiinta a jocului, organizare, totul a fost jalnic. Grecii merg la mondiale pe merit, bravo lor!
dezamagiti sau nu la 1-1 in min 70-75 avem penalty clar. Nu se stie ce se putea intampla ! dupa golul primit Grecia a avut 3-5 minute de scadere ! daca faceam 2-1 mai aveau alte 3-5 minute si orice era posibil.

Vreau sa punctez 1 lucru dupa acest baraj: In 2 meciuri noi primim 1 gol din offside , un rosu usor , faulturi la 25m acordate cu extraordinar de mare usurinta , nu primim 1 un penalty extrem de clar. In timp ce Grecia are un posibil penalty in min 10.

Diferenta e clara de valoare intre noi si ei ! sunt mai buni dar asta nu inseamna ca noi trebuie sa fim crucea rosie !

SI CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE ... ca din 4 goluri primite 3 au fost de casacadorii rasului plus un offisde. Nu e posibil ca pe o plecare a noastra in seara asta sa pierdem mingea si sa luam gol. Sau in Grecia dupa ce egalam sa dormim pe noi si sa faca aia 2-1. Plus golul 3 cand Mitroglou ala e scapat din macaj si mai are si bulanul porcului sa-i dea in cap lu' goian si sa sara mingea in poarta (dar acest gol sa zicem ca e echivalentu cu cel din aceasta seara)
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de DeuxEx » 19 Noi 2013, 23:19

Meci slab, Romania nu a jucat nimic. Au insistat cu centrari din flancuri in centru, desi se vedea clar ca Stancu si Marica nu pot emoite pretentii in duelurile unu la unu.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de stuparu_alexandru » 19 Noi 2013, 23:27

priviti partea buna a lucrurilor, la vara puteti sa vedeti CM din brazilia de pe plajele din grecia.
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de DarkComy » 20 Noi 2013, 00:12

Trankilo a fost vedeta serii...a aparut de patru ori la tv :lol: (au aparut si praetoria si ultras in cadrele cu galeria)
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

rhadookoo
suporter
suporter
Mesaje: 706
Membru din: 29 Oct 2008, 23:46

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de rhadookoo » 20 Noi 2013, 00:34

Meciuri plictisitoare, echipe slabe, una ceva mai bine organizata si pragmatica. Grecii mi se par slabi pentru un turneu final, poate bat o echipa din Africa la mondiale, performanta pe care nici nationala Romaniei nu ar fi depasit-o cu siguranta.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de DeuxEx » 20 Noi 2013, 01:54

E mai bine asa! Decat un drum de 10.112 KM (distanta Craiova - Rio :lol: ) facut sa luam bataie in 3 meciuri consecutive, mai bine stam noi acasa!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de DarkComy » 20 Noi 2013, 02:17

DeuxEx scrie:E mai bine asa! Decat un drum de 10.112 KM (distanta Craiova - Rio :lol: ) facut sa luam bataie in 3 meciuri consecutive, mai bine stam noi acasa!
Cui ii trebuie Rio frate? Se gasesc cartiere de "marocani"/"brazilieni" si in Bucuresti si in Craiova si in orice oras din tara asta vrea muschiul vostru. :)(
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
anakin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Iul 2007, 02:18

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de anakin » 20 Noi 2013, 05:12

Trist baraj, si nu doar pentru ca nu ne-am calificat, ca ne-am facut cu totii sperante, dar pur si simplu nu am aratat nimic per total: atitudine, unitate, maturitate.. In schimb Grecia a aratat in dubla asta exact cum ar trebui sa arate o echipa in astfel de meciuri: Un grup unit, fara momente stralucite, dar care si-a facut jocul ca la carte si fix cum planuisera de la inceput. Si culmea e, cand te uiti pe loturile celor 2 echipe, nu exista foarte mare diferenta de valoare, dar in teren diferenta a fost ca de la cer la pamant.

Ce cred ca trebuie facut mai departe: Piturca trebuie sa plece, asta e clar. Si nu pentru ca ar fi un antrenor prost, cum zic multi (si poate chiar si eu la nervi), ci pur si simplu nu e capabil sa creeze atmosfera potrivita pentru performanta. Am vazut azi o declaratie a lui Mutu care m-a surprins, nu credeam ca pot sa rezonez atat de bine cu el, dar a pus exact punctul pe "i". Pur si simplu Piturca are un orgoliu prea mare, e fixist, si atunci cand i se pune lui pata pe ceva sau pe cineva, nu te mai intelegi cu el.

Trebuie sa vina un selectioner care in primul rand sa readuce unitatea in sanul nationalei. Toti jucatorii care sunt in conflict cu federatia, antrenorul, etc, si aici ma refer in special la Radu Stefan, Sapunaru, Radoi, Chivu, Mutu, trebuie readusi aproape de nationala. Impreuna cu ei, sa se formeze un nucleu alaturi de jucatorii tineri, urmatoarea generatie, si aici ma refer in special la Maxim si Chiriches (ii dau pe ei ca exemplu pentru ca sunt cei mai remarcati momentan). Uitati-va la greci, toti jucatorii, de la primul pana la ultimul, au fost constant in vederile nationalei, iar cei mai experimentati (Karagounis, Samaras de exemplu) joaca la nationala de cand se stiu. Cand vom putea sa obtinem si noi asa ceva, un asemenea nucleu, putem spera la rezultate ca cele ale Greciei.

In concluzie: Nu ne-am calificat pentru ca pur si simplu nu am meritat. Nu pentru ca nu am avea jucatori de valoare, ci pentru ca nu suntem profesionisti, atat la nivel de management (FRF), cat si la nivel de antrenorat. Trebuie sa se schimbe conducerea FRF, sa vina niste oameni profesionisti, fara interese ascunse, sa dispara aceasta piaza rea de la carma nationalei (Piturca) si sa vina un staff de antrenori nou (in opinia mea strain), ca sa mai speram macar la niste calificari constante, nu mai zic de alte performante..
"Universitatea Craiova este una singură, echipa cu leul pe stemă." - Ilie Balaci

"Pentru mine există doar echipa care are stema cu leul pe tricouri, asta este echipa mea de suflet." - Aurel Țicleanu

Thunder99

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de Thunder99 » 20 Noi 2013, 05:19

anakin scrie:Pur si simplu Piturca are un orgoliu prea mare, e fixist, si atunci cand i se pune lui pata pe ceva sau pe cineva, nu te mai intelegi cu el.

Trebuie sa vina un selectioner care in primul rand sa readuce unitatea in sanul nationalei. Toti jucatorii care sunt in conflict cu federatia, antrenorul, etc, si aici ma refer in special la Radu Stefan, Sapunaru, Radoi, Chivu, Mutu, trebuie readusi aproape de nationala.
Nu prea sunt de acord cu tine. La primu` paragraf ai definitia standard a olteanului. Orgoliul e ceea ce ne deosebeste de ceilalti (sigur, in rau sau in bine, depinde de fiecare). Dar cu siguranta sa-i iei asta olteanului inseamna sa-l transformi din ferrari in remorca la tractor. Da, piturca poate gresi in anumite aspecte din cauza orgoliului dar tot din orgoliu se mobilizeaza si trece peste altele (nu mai era orgolios cand am batut Turcia la ea acasa sau cand ne-am umilit vecinii "pretini"? personal ma doare fix in 14 de rezultatul cu grecia, eram mult mai dezamagit daca mergeam la mondial si ne bateau mozgorii).

Si-a 2a, pai Chivu, Radoi, Mutu si Sapunaru au trecut de 30 de ani (sapunaru face 30 la anu). Ce nucleu sa mai faci cu astia ? Ne trebuie jucatori tineri cu care sa mergem inainte ca oricum suntem vai de capu` nostru ca nationala si am ajuns iar in spatele primelor 30. Sunt de acord cu tine pe de alta parte cu antrenorul strain si schimbarea conducerii ferefe. Ne trebuie clar unu care sa fie departe de interesele meschine din tarisoara asta, unu caruia sa nu-i pese ca x e impresariat de giovani si y nu.

Avatar utilizator
anakin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Iul 2007, 02:18

Re: [Baraj CM 2014] Grecia-Romania

Mesaj de anakin » 20 Noi 2013, 05:39

1. Nu are nicio legatura cu ce am spus eu, una e sa ai un orgoliu pozitiv (sa te mobilizezi in momente grele) alta e sa te certi cu juma de nationala in asemenea hal incat sa nu-i mai convoci absolut deloc, la niciun fel de actiune.

Meciul cu Turcia din tur a fost un bulan imens, nu am aratat absolut nimic, iar golul nostru a picat practic din nimic. Singurul meci in care am jucat cu adevarat bine si am aratat atitudine a fost meciul cu Ungaria acasa si poate si cel din deplasare, cand am luptat pana in ultimul minut (de mentionat e ca atunci Mutu a dat gol). Adaug si meciul de acasa cu Olanda, chiar daca am pierdut cu 4-1, am aratat atitudine. In rest, s-a vazut adevarata fata a nationalei lui Piturca: Cu Andorra, cand ne chinuiam sa le dam gol o repriza intreaga, in meciul retur cu Olanda, cand am fost pur si simplu neputinciosi, am intrat ca niste pisicute pe teren, si mai ales in meciul retur cu Turcia, cand turcii ne-au dat o lectie de atitudine cand vine vorba de un meci decisiv.

2. Un nucleu la nationala se formeaza atat din jucatori cu experienta, care au trecut deja prin niste calificari, si poate si prin niste turnee finale, cat si din jucatori mai tineri. Adversarul nostru de azi e exemplul perfect, jucatorii cu experienta sunt de o viata la nationala (Karagounis, capitan la 36 de ani, Katsouranis - 34, Samaras, 28 de ani, dar deja cu peste 70 de prezente). Oare de ce? Chiar nu vrem sa invatam nimic de la o nationala care ne-a dat o lectie de fotbal in astea 2 meciuri?
"Universitatea Craiova este una singură, echipa cu leul pe stemă." - Ilie Balaci

"Pentru mine există doar echipa care are stema cu leul pe tricouri, asta este echipa mea de suflet." - Aurel Țicleanu

Scrie răspuns