C.M. 2018 - German Style

Comentarii referitoare la Echipa Nationala a Romaniei, campanii de calificari, jucatori, antrenori, evolutii, etc.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

C.M. 2018 - German Style

Mesaj de DeuxEx » 08 Iul 2016, 02:55

Acum ca unii dintre noi au terminat cu regretele privind catastrofa de la Euro 2016, e momentul sa privim in viitor. Nenea Burleanu de la F.R.F. s-a gandit sa cheltuiasca tot bugetul federatiei (in loc sa stranga bani pentru datoria catre ne-a Ady [oameni] ) si l-a instalat pe Christoph Daum ca selectioner al Nationalei. Acesta vine cu un CV generos, pe care vi-l prezint mai jos:

Născut pe 24 octombrie 1953, Daum a fost jucător la Eintracht Duisburg și FC Koln. Ca manager a antrenat:
1986–1990: 1. FC Köln
1990–1993: VfB Stuttgart
1994–1996: Beşiktaş
1996–2000: Bayer Leverkusen
2001–2002: Beşiktaş
2002–2003: Austria Wien
2003–2006: Fenerbahçe
2006–2009: 1. FC Köln
2009–2010: Fenerbahçe
2011: Eintracht Frankfurt
2011–2012: Club Brugge
2013–2014: Bursaspor

A CÂȘTIGAT
- titlul (1991-1992) și Supercupa (1992), în Germania, cu Stuttgart
- titlul (1994-1995) și Cupa (1993-1994), în Turcia, cu Beșiktaș
- titlul cu Austria Viena (2002-2003)
- titlul (2003-2004, 2004-2005) și Supercupa Turciei (2009) cu Fenerbahce

Christoph Daum are două luni până la primul meci oficial, contra naționalei Muntenegrului, pe 4 septembrie.
Ce asteptari aveti de la noul antrenor si care credeti ca vor fi rezultatele acestuia pe banca Nationalei in aceasta campanie de calificare?

PS: numai faptul ca s-a inflamat ciobanul din Pipera ma face sa incep sa-l apreciez pe mustacios! :)) :)) :))
PPS: rog un moderator sa introduca un sondaj tematic legat de calificarea Romaniei la Campionatul Mondial de Fotbal din 2018.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Thunder

Re: C.M. 2018 - German Style

Mesaj de Thunder » 08 Iul 2016, 03:36

Libertate pentru Mutley!

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: C.M. 2018 - German Style

Mesaj de romaad » 08 Iul 2016, 11:18

un fel de Multescu neamt cu mai multe performante. Sta destul de putin pe unde merge, destul de slobod la gura si pleaca cu scandal de obicei. Asa cum a zis dex, macar nu ii mai raspunde la telefon oierului. Desi s-ar putea sa raspunda altora

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: C.M. 2018 - German Style

Mesaj de DeuxEx » 08 Iul 2016, 12:17

Mah, vad ca a stat cel putin 2 sezoane pe unde a fost, cu mici exceptii. Sper sa faca treaba si o selectie riguroasa, nu pe pile.

Trimis de pe LG G2
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

sorin107

Re: C.M. 2018 - German Style

Mesaj de sorin107 » 08 Iul 2016, 12:20

Cu cat il vorbesc mancatorii nostri de [cenzurat] mai mult de rau pe neamt, cu atat mai tare il sustin eu. Poate s-o termina si cu influentele clanului becali la nationala, bagami-as [cenzurat] in rasa lor de oieri.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: C.M. 2018 - German Style

Mesaj de mihu » 08 Iul 2016, 12:25

bai dar ce imi place ce se mai vaita bacaliotii cu oile lui de la digi pro gsp etc ...:))))
cu ocazia asta sper sa nu il mai vad pe grasul ala de POpa la nationala !!!
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

sorin107

Re: C.M. 2018 - German Style

Mesaj de sorin107 » 08 Iul 2016, 12:27

O sa-i fie greu neamtului sa strabata prin pacla de nenorociri din fotbalul romanesc. Dar sper sa aiba coaele la el si sa dea de pamant cu nenorocitii.


Sent from my iPhone using Tapatalk

iuli

Re: C.M. 2018 - German Style

Mesaj de iuli » 08 Iul 2016, 13:41

omul e profesionist si bun meserias.dar nu cumva e cam dinozaur si asta?vad titluri luate cand eu n-aveam buletin si ma jucam in fata blocului cu cheia la gat.avantajele sint alea de le expuneti voi(cand il vad pe jiji cum se zvarcoleste creste inima in mine),dar cred ca are si multe dezavantaje si iar vedem mondialul la tv.mi-e sa nu fim o Grecie cu Ranieri pe banca.

sorin107

Re: C.M. 2018 - German Style

Mesaj de sorin107 » 08 Iul 2016, 14:19

si cine-ti garanta ca ne calificam cu vreun olaroiu, dan petrescu, zenga, rednic sau alti stelisti sau dinamovisti? nimeni. macar stim o treaba cu daum, nu are nicio preferinta in sensul asta si cred ca va lua jucatorii pe bune, pe valoare.

JustME

Re: C.M. 2018 - German Style

Mesaj de JustME » 08 Iul 2016, 14:19

sorin107 scrie:Cu cat il vorbesc mancatorii nostri de [cenzurat] mai mult de rau pe neamt, cu atat mai tare il sustin eu. Poate s-o termina si cu influentele clanului becali la nationala, bagami-as [cenzurat] in rasa lor de oieri.
exact asta e si parerea mea. habar n-an cat de bun e sau cat de slab e insa vazandu-i pe becaliotii de serviciu cum grohaie si cum se vaita pe la tv si prin presa si cat sunt de disperati ma face sa cred ca macar selectia o sa fie pe bune si nu o sa mai vedem toti ratatii stelisti promovati la echipa nationala.

calificarea la mondiale depinde mai mult de valoarea jucatorilor si mai putin de selectioner. daca din toata treaba asta ne alegem cu o selectie corecta atunci ma declar multumit!

Thunder

Re: C.M. 2018 - German Style

Mesaj de Thunder » 08 Iul 2016, 15:20

E bun da-l in moasa-sa pe gheata ca nu tre` sa stie decat tactica, n-are treaba cu pregatirea fizica, cu alte nebuneli. Daca stie sa-i puna cat de cat ok in teren (ceea ce e world class fata de ce au facut alde tata puiu, mucescu jr si compania) si, mai important decat asta dupa parerea mea, daca face selectia pe bune, eu zic ca facem o surpriza frumoasa la ruski... Numa` sa nu cadem cu Nemtia in grupe.

ozzy

Re: C.M. 2018 - German Style

Mesaj de ozzy » 08 Iul 2016, 15:43

Trebuia făcută de mult mutarea asta cu antrenor străin. În primul rând vreau un antrenor care să nu se mai vaite că n-are bază de selecție, dar el nu are ochi decât pentru câțiva jucători de la câteva echipe. E adevărat că nu ne dau fotbaliștii afară din casă, dar nu văd cu ce am fi inferiori din acest punct de vedere unor echipe ca Islanda, Ungaria sau Irlanda, toate echipe care s-au calificat cel puțin în optimi la acest EURO.
Și aici ajungem la punctul doi: mai contează și atitudinea cu care trimiți jucătorii ăia pe teren, nu doar valoarea lor. La nivel de echipe naționale, din diverse motive, diferențele dintre echipe au scăzut mult în ultimii ani, în momentul ăsta nu mai există nici în Europa, nici în America de Sud, echipe care să bată pe oricine oricând cum erau pe vremuri Brazilia, Germania, Argentina sau cum era Spania acum 6-8 ani. Chiar și cu lotul pe care îl avem, putem încropi o echipă decentă.
Însă cel mai important aspect care trebuie remediat urgent este redarea echipei naționale către suporteri. În ceea ce mă privește, și cu siguranță nu sunt singurul care gândește așa, echipa națională nu mă reprezintă cu nimic în acest moment, iar meciurile ei din Franța le-am privit la fel de implicat ca pe cele ale Austriei sau Elveției.

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: C.M. 2018 - German Style

Mesaj de romaad » 08 Iul 2016, 19:08

Daum era considerat un vizionar si un nonconformist in anii 90 in Bundesliga. Sa iei titlul cu Stuttgart e cam cum ai lua aici cu Gaz Metan Medias fara banii de la Romgaz. In anii 2000 a creeat echipa Leverkusen-ului care a jucat finala UCL in 2002 Era considerata cea mai spectaculoasa echipa din Bundesliga dar un pic naiva, de aia au si ratat titlul vreo 3 ani la rand. In 2000 ii trebuia un egal cu o echipa slaba in ultima etapa si a reusit performata sa ia bataie cu 2-0 (In 2000, Bayer Leverkusen needed only a draw against Unterhaching to win the title, but an own goal by Ballack helped send the team to a crushing 2–0 defeat, while Bayern Munich clinched the title with a (3–1) victory over Werder Bremen.).
Omul e un romantic al fotbalului, ma tem ca nu va face fata realismului dambovitean

PS - Ozzy, ai pus punctul pe i, problema cea mai mare ar fi sa se redea fotbalul la nivel de nationala suporterilor. Daca neamtul asta nu reuseste, nici un roman nu va reusi asta.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: C.M. 2018 - German Style

Mesaj de Bobby » 08 Iul 2016, 20:17

Ultimul meci al Romaniei privit de mine cu implicare emotionala a fost cel cu Danemarca, din noiembrie 1989. De atunci ma doare-n palarie de afacerea becaliotilor numita pompos echipa nationala.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: C.M. 2018 - German Style

Mesaj de SLH » 08 Iul 2016, 20:51

Ma bucur mai mult ca avem selectioner strain decat ca ne-am calificat la Euro. Sa il vad pe Jiji disperat ma bucura enorm. Burleanu castiga simpatia multora daca se pozitioneaza contra cooperativei inca existente.
Daca jiji cacacareaza suna membri comitetului executiv sa ii faca jocurile, nu mai e trafic de influenta?

Scrie răspuns