Olanda - Romania

Discutii despre meciurile disputate la Euro 2008

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
laurentiu91
fanatic
fanatic
Mesaje: 2970
Membru din: 01 Iun 2006, 22:35

Mesaj de laurentiu91 » 25 Mar 2007, 22:57

Profesionistii


Nationala nu are nevoie de laudatori, ci de oameni capabili de analiza si sinteza

E atât de usor sa scrii dupa un rezultat pozitiv al echipei nationale! Aproape la fel de simplu precum le-a fost dat unora sa treaca de la starea de bocitoare de profesie aciuate pe timp nedefinit pe lânga echipa nationala la exaltarea produsa de un egal cu parfum de victorie obtinut cu Olanda. Acestia sunt si primii care au iesit acum în fata, fiecare dupa cum l-a dus mintea: mai rezervat - ca nu se stie ce urmeaza, explicativ - e si meritul nostru, ca am amendat la timp problemele nationalei, sau pur si simplu nesimtiti - trecând în extrema laudelor, dupa ce-si facusera anterior o profesie din critica FRF. O categorie a fost practic sufocata: cea a oamenilor care, de când a venit Piturca la echipa nationala, au considerat ca politica lui merita o sansa. Ca putem avea încredere ca suntem pe drumul cel bun. E clasa profesionistilor, fara teama ca folosim un cuvânt prea puternic. Din lumea fotbalului, dintre suporteri sau din mass-media s-a selectat o masa de oameni care, în ultimii ani, pe axa victorioasa, deloc întâmplator, Cehia-Spania, si-a permis luxul de a-si folosi creierul, nu gonadele. Sunt cei care au înteles de ce Piturca insista în disciplinarea lotului, în impunerea unui sistem si a unor fotbalisti, sunt cei care n-au cazut, de exemplu, în tentatia populista de a-l apara pe Radoi în conflictul cu selectionerul doar pentru a nu se pune rau cu "marea familie a Stelei". Acestia n-au niciun merit direct în rezultatul de sâmbata seara, ci doar satisfactia ca si-au facut profesionist treaba.

Marius Geanta - Prosport


BRAVO, PITI!


Incapatinatul de Piti, care fie vorba intre noi nu e mai "catir" decit Van Basten, a gindit bine, trebuie sa recunoastem, meciul din Olanda. E un egal al disciplinei tactice si al curajului dupa un joc in care ai nostri au respectat cu strictete indicatiile antrenorului. Tricolorii au facut putine greseli si au etalat un "evantai" extrem de elastic. Pe dreapta, Cocis si Nicolita au ajutat mult si in defensiva, stringind cind era nevoie aproape de Contra pentru a bloca ingeniozitatea si viteza de reactie a lui Babel si a lui Van der Vaart. Cei doi olandezi au fost blocati excelent, au fost fortati sa greseasca si au terminat meciul enervati, fara mari realizari. In plus, cei doi oameni fara plamini, Cocis si Nicolita, tocmai datorita capacitatii lor extraordinare de efort, au tinut la respect si apararea gindita de Van Basten. Si pe partea stinga Codrea a blocat din fasa actiunile lui Roben si ale lui Sneijder, conlucrind perfect cu Rat.Totusi cel mai mult m-a impresionat jocul lui Mirel Radoi, care a recuperat o multime de mingi in fata apararii noastre, fiind un adevarat piston intre linia defensiva si mijlocul terenului. Mirel a demonstrat ca e jucatorul care nu ar trebui sa mai lipseasca din primul unsprezece al Romaniei. Concluzionind, un egal la care, sincer, nu visam, un egal obtinut cu inteligenta de Piturca si cu mult efort, cu multa determinare si ambitie de o generatie de fotbalisti care a ramas datoare pina acum.


Florin Caramavrov - Prosport

Interu
membru
membru
Mesaje: 240
Membru din: 24 Apr 2004, 16:43

Mesaj de Interu » 26 Mar 2007, 00:25

iuli scrie:
Interu scrie:
iuli scrie: Spuneti-mi voi jucatori valorosi neconvocati.
Fara Sergiu Radu si Vlad Munteanu,ambii sunt varza.
Acum vreau sa-mi spui si parerea pe care o ai despre Nicolita :)( :)( :)( . Sa inteleg ca sergiu radu si vlad munteanu sunt mult mai slabi decat nicolita si paraschiv?? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Daca tu crezi ca vreunul dintre cei 2 putea juca pe postul lui Nicolita in sistemul asta,e treaba ta.
In alta ordine de idei vad ca spuneti ca Olanda era echipa de batut,ca nu-i mai prindem inca 50 ani sa joace asa slab,etc...
Au jucat slab pt ca ROMANIA A JUCAT TACTIC EXCELENT.Restul sunt vorbe.
Deja devine plictisitor sa ma tot explic dar mai incerc inca o data. Am spus ca se putea mai mult si tu asta nu pricepi. A doua idee este ca avem jucatori mult peste Nicolita si Paraschiv care nu sunt chemati la nationala. Nu am spus ca pe acelasi post. Daca asta ai inteles tu este problema ta. Oricum faza ca sergiu radu si vl munteanu sunt verze a fost exagerata. Si sa nu uitam de ogararu. Cred ca puteau fi luati macar ca rezerve. Sper sa fi inteles si tu de data asta.

Avatar utilizator
praetorianus
fanatic
fanatic
Mesaje: 6373
Membru din: 02 Ian 2006, 18:35

Mesaj de praetorianus » 26 Mar 2007, 07:46

un rezultat foarte bun!!..m-am hotarat, nu mai dau pronosticuri!!
Fă-ți de cap până peste cap dar...cu cap!!

Avatar utilizator
BluBoy
fanatic
fanatic
Mesaje: 6959
Membru din: 13 Noi 2005, 17:51

Mesaj de BluBoy » 26 Mar 2007, 11:14

nu prea ai ma pe cine sa iei. nicolita si paraschiv sunt praf dar pe cine iei ?? florentin petre sau badoi. astia mai pot sa joace dreapta. mie altu nu imi vine in cap desi poate mai sunt cativa. ceva pe la cfr cluj sau de pe la restu din campionat. adevaru e ca suntem cam prapaditi ca fotbalisti scosi in ultimul timp. sunt toti cam la acelasi nivel, dar macar ar trebui sa-i aleaga pe cei mai in forma, nu pe cei mai "interesanti"
Unii sunt tarfé, altii sunt prosti. Si unii si ceilalti sunt insa sclavii zdrentei de marin.
Si cum se schimba unii in curvé nici nu-ti vine sa crezi !

Dany
fanatic
fanatic
Mesaje: 1963
Membru din: 18 Mai 2006, 14:31

Mesaj de Dany » 26 Mar 2007, 21:27

praetorianus scrie:un rezultat foarte bun!!..m-am hotarat, nu mai dau pronosticuri!!

daca iti ies toate la fel, chiar te rog sa mai dai pronosticuri de astea!

si poti sa spui ca ia si Craiova bataie, daca stii ca asa vom castiga! o:

ucv
Forzza Stiinta, forzza Stiinta!!!

Avatar utilizator
praetorianus
fanatic
fanatic
Mesaje: 6373
Membru din: 02 Ian 2006, 18:35

Mesaj de praetorianus » 27 Mar 2007, 07:43

cu Iasul chiar asa am facut, Dany!!
Fă-ți de cap până peste cap dar...cu cap!!

Dany
fanatic
fanatic
Mesaje: 1963
Membru din: 18 Mai 2006, 14:31

Mesaj de Dany » 28 Mar 2007, 22:35

praetorianus scrie:cu Iasul chiar asa am facut, Dany!!
atunci inseamna ca vom castiga cu 2-1!

scorul nostru preferat de deplasare! o:
Forzza Stiinta, forzza Stiinta!!!

Avatar utilizator
BluBoy
fanatic
fanatic
Mesaje: 6959
Membru din: 13 Noi 2005, 17:51

Mesaj de BluBoy » 28 Mar 2007, 23:12

slovenia asta parca e uta arad contra lu dinamo. ma enerveaza ca puteam sa batem olanda la fel cum puteam sa batem si dinamo
Unii sunt tarfé, altii sunt prosti. Si unii si ceilalti sunt insa sclavii zdrentei de marin.
Si cum se schimba unii in curvé nici nu-ti vine sa crezi !

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Mesaj de ady_azzuro » 28 Mar 2007, 23:31

Dadu Olanda gol :bad: Ce bulan sa-mi bag pl. :eek:

Avatar utilizator
laurentiu91
fanatic
fanatic
Mesaje: 2970
Membru din: 01 Iun 2006, 22:35

Mesaj de laurentiu91 » 28 Mar 2007, 23:38

Nu putem avea tot timpul noroc.Poate e mai bine asa !In felul asta Slovenia nu mai are nici o sansa si poate nu trag tare cu noi.

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Mesaj de ady_azzuro » 29 Mar 2007, 00:52

Pai nu e vorba de norocul nostru, e vorba ca olanda e o echipa terminata si au batut in slovenia cu un sut care a fost deviat de 2 ori pana sa ajunga in plasa.. :)(

Dany
fanatic
fanatic
Mesaje: 1963
Membru din: 18 Mai 2006, 14:31

Mesaj de Dany » 01 Apr 2007, 15:25

e mai bine ca a batut Olanda si i-a scos pe sloveni definitiv din carti, desi nu prea erau ei de calificare.
acum trebuie sa ne facem nboi punctele necesare cu slovenii pentru ca bulgarii au meci tur retur cu bielorusii si sigur vor pierde cel putin afara.
oricum daca vom castiga tot pana la meciul de acasa cu Olanda si scoatem cel putin 1 punct cu olandezii vom merge in excursie la Sofia!
Forzza Stiinta, forzza Stiinta!!!

Avatar utilizator
praetorianus
fanatic
fanatic
Mesaje: 6373
Membru din: 02 Ian 2006, 18:35

Mesaj de praetorianus » 08 Apr 2007, 13:38

slovenii vor juca mult mai bine de acum incolo!! :-(
Fă-ți de cap până peste cap dar...cu cap!!

Avatar utilizator
StefanC
fanatic
fanatic
Mesaje: 3256
Membru din: 14 Oct 2005, 05:53

Mesaj de StefanC » 09 Apr 2007, 14:15

praetorianus scrie:slovenii vor juca mult mai bine de acum incolo!! :-(
isi iau nevestele in cantonamente?! :?:

Scrie răspuns