OLANDA-ROMANIA

Discutii despre meciurile disputate la Euro 2008

Moderator: grup_moderatori

Închis
DoRyN

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de DoRyN » 18 Iun 2008, 10:18

Marele tactician si strateg Piturca a gresit rau la acest meci. Cea mai sigura varianta de calificare era victoria noastra in fata Olandei care era deja calificata. Nu ai cum sa obtii victoria facand o tactica in care sa te aperi. L-am auzit de cateva ori pe presedintele FRF sau chiar pe Piturca ca Olanda nu trebuie atacata si se dadeau exemplu meciurile Olandei cu Franta si Italia in care atat italienii cat si francezii au atacat si au luat 3-4 goluri. Uite ca noi nu am mai repetat greseala lor si nu am atacat, desi aveam nevoie de victorie, si am luat numai doua goluri. Unde o fi Piturca cel care a batut Portugalia la Lisabona ? Unde ne sunt atacantii care pot sa dea goluri ? Ne tot vaicarim ca Olanda e o echipa buna si nu putea fi batuta, ca ar putea chiar castiga CE ! Ne amagim ca ne-am realizat obiectivul si am participat la CE dupa multi ani si ca am fost intr-o grupa a mortii de unde am iesit onorabil cu doua egaluri in fata a doua superechipe si ca am pierdut numai un meci. Mentalitatea noastra de invingatori nu exista si fara aceasta mentalitate nu vom face nimic niciodata. Automultumire vad la toti. Mai mult nu se putea. Jalnic !

Avatar utilizator
BluBoy
fanatic
fanatic
Mesaje: 6959
Membru din: 13 Noi 2005, 17:51

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de BluBoy » 18 Iun 2008, 10:45

AdrianR scrie:
jeanpierre scrie:Bai frate, mi s-a parut doar mie ca pana la un moment dat olandezii ne-au lasat sa-i batem (vezi suturile in lehamite peste poarta noastra din pozitii favorabile sau sutul lui Robben pe langa poarta din 3-4 metri) si vazand cat suntem de carnati s-au hotarat sa ne curme chinul?
Ce naiba, s-a vazut clar ca ne-au lasat...
Asta e cel mai dureros lucru pana la urma. Ca nu ai putut sa ii bati pe unii care au vrut sa te ajute....
n-ai cu cine bre, n-ai cu cine, niste ... romani! :)(
niste penali
Unii sunt tarfé, altii sunt prosti. Si unii si ceilalti sunt insa sclavii zdrentei de marin.
Si cum se schimba unii in curvé nici nu-ti vine sa crezi !

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de _T@V_ » 18 Iun 2008, 10:46

17 iunie 2008
Generatia emo a fotbalului romanesc

Olanda 2 (bucati)- Romania 0(servit!)
Nationala lui Piturca a dorit sa incheie rapid conturile cu olandezii si inca din primele minute ne-am asezat solid si confortabil la 20-25 de metri de poarta lui Lobont.

Mingile centrate in careul nostru erau bubuite cu finete de alde Tamas si Ghionea in timp ce olandezii ne rugau in toate limbile pamintului sa le dam un gol cit mai repede deoarece incepeau sa devina prea evidente spatiile largi pe care ni le lasau in defensiva. Noi la rindul nostru le intindeam tot felul de capcane astfel incit Van Persie sa ramina cit mai liber in careul nostru dar acesta ne-a dejucat de fiecare data planurile, fie dind cu ea in tribune fie aruncindu-se la sacrificiu in offside.

Din fericire insa ratarile lui Robben si Huntelaar nu ne-au descumpanit ci am incercat in continuare sa cream noi ocazii pentru atacantii olandezi in ciuda faptului ca astia au inceput sa-l ameninte pe Van Basten ca ies de pe teren daca mai primesc pase de la Cocis sau de la Rat.

E adevarat ca am tremurat putin de frica la ratarile lui Mutu insa nu se putea ca cel mai bun jucator al nostru sa ne faca tocmai acum figura si sa inscrie, Doamne-fereste! In afara de Mutu nu exista nici un pericol ca vreun alt jucator roman sa o bage in ate, toti fiind exceptional de daruiti si hotariti in a demonstra lumii ca lipsa de valoare si penibilul se pot intilni pe terenul de fotbal in aceasi zi, la aceasi ora pentru a apara culorile Romaniei.

Dupa aproape o ora de joc, vreme in care tot retragindu-ne am ajuns sa jucam cu Niculae virf ascuns pe linia propriului careu de sase metri, am reusit in sfirsit sa ne desprindem si sa-i prostim pe olandezi sa ne dea gol, in urma unei scheme-scoala, probabil indelung exersata la antrenamente, in care fundasii nostri i-au blocat extraordinar cimpul vizual lui Huntelaar fortindu-l practic pe acesta sa trimita in poarta lui Lobont. Golul ne-a descatusat cit de cit si de aici inainte pasele mijlocasilor nostri au inceput sa-i gaseasca tot mai des pe olandezi punindu-i pe acestia in niste pozitii extrem de stinjenitoare cind trebuiau sa pretinda ca isi fac mingea prea lunga sau ca sunt deposedati de Codrea sau Banel. Oricum nici batavii nu sunt nimeni in sportul asta si au inteles rapid noua strategie a lui Piturca care daca a vazut ca olandezii se caciulesc sa mai inscrie le-a cerut jucatorilor sai sa aduca mingea cit mai aproape de poarta lui Lobont. Asta l-a descumpanit asa de tare pe Van Basten incit olandezul resemnat si rusinat s-a trintit pe banca de unde nu s-a mai ridicat pina la final.

La 1-0 pentru Olanda meciul nu era inca jucat, oricind prostanacii aia de Bouma sau Heitinga putind sa si-o bage singuri in poarta si totul se putea transforma intr-o tragedie pentru formatia noastra. A fost nevoie de experienta si valoarea unui jucator precum Contra sa transeze definitiv disputa in favoarea noastra. Acesta, crosetind o faza superba pe dreapta, la o faza care nu anunta nimic deosebit, s-a impiedicat singur folosind spectaculosul procedeu cu stingu-n dreptu' ceea ce l-a facut practic pe Van Persie sa loveasca gresit balonul si sa-l trimita in poarta noastra.

Pe final nu am mai avut emotii, deoarece nici macar mingile aruncate la intimplare spre terenul olandezilor nu depaseau linia de centru. Piturca insa, ambitios si perseverent cum il stim nu vroia insa sa riste nimic asa ca l-a trimis in teren si pe Florentin Petre sa aduca un plus de siguranta si sa cimenteze rezultatul. Daca mai tinea meciul probabil l-ar fi schimbat si pe Lobont cu un fundas sa tina de scor insa fluierul izbavitor al arbitrului a pus capat unei inclestari de legenda in care am ingenuncheat invingatoarea Italiei si Frantei obligind-o practic sa ne dea doua goluri si putem spune ca ne-am dorit infringerea mai mult decit adversarul.

sursa: http://brizu.catavencu.ro
====================================================
apld superb scris! o:
genial
Last edited by _T@V_ on 18 Iun 2008, 10:49, edited 1 time in total.

Avatar utilizator
PocoLoco
fanatic
fanatic
Mesaje: 4471
Membru din: 24 Apr 2005, 12:33

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de PocoLoco » 18 Iun 2008, 10:47

Varza !!!
Ce atacanti avem !!! Cei doi Niculae , in tot turneul , n-au avut un sut la poarta ...

Pacat ca ne-am facut sperante degeaba ... :-(

Felicitari olandezilor !!! apld Au aratat ce inseamna sa fii profesionist adevarat , indiferent de situatie si adversar mergi la victorie ... Sper si cred ca vor castiga euro , pentru ca merita ...
Eu , obisnuit cu fotbalul nostru , nici nu ma gandeam ca ne vor face probleme ...

BALLY

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de BALLY » 18 Iun 2008, 11:06

MUTU NU A JUCAT NIMIC! ATACUL A FOST PENIBIL! NU AM AVUT NICI UN CONSTRUCTOR LA MIJLOC! PRACTIC NU AM AVUT NICI UN MIJLOCAS COORDONATOR!
BRAVO LOBONT!

In final, felicitari pentru calificarea la Turneul final... si atat!
:smoke:

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de DarkComy » 18 Iun 2008, 11:21

Am fost praf in meciul de ieri (ca in cel cu francezii, numai ca acolo si aia au fost petarde si nu au reusit sa inscrie, d-aia s-a terminat 0-0). Asta se intampla cand selectia se face pe pile si luam toti terminatii care nu sunt in forma.
Cat despre Piturca...chiar nu inteleg ieri de ce nu forta atacul. Trebuia ca la pauza, sa-l bage pe Dica in locul lui Cocis si pe Daniel Niculae in locul legumei de banel. Si jucam cu 2 jucatori in atac si cu Mutu in spatele varfurilor. Banel ala, n-are ce cauta la nationala, centrarile lui sunt transformari de rugby.

Sper ca olanda sa castige trofeul pentru ca merita.
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
U
fanatic
fanatic
Mesaje: 3154
Membru din: 03 Iun 2006, 16:12

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de U » 18 Iun 2008, 11:38

@BALLY a avut cu cine in atac Mutu?
mititelu pezzo di merda!

suporter infocat UNIVERSITATEA CRAIOVA declar cu durere in suflet decesul echipei mele favorite azi 25 februarie 2010!

Avatar utilizator
nr.zece
fanatic
fanatic
Mesaje: 4728
Membru din: 08 Sep 2003, 13:10

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de nr.zece » 18 Iun 2008, 12:23

nu va mai agitati
asta a fost nationala impresarilor si asta a iesit
ce vreti sa faca daca ei au avut ca obiectiv cresterea de cota pentru banel, goian, ghionea, petre, dica, m nicolae, radoi, d nicolae, marica
pe cine sa bage in teren daca jucatorii de valoare si de viteza erau acasa
bratu, costea, trica, danciulescu,
mititelu esti o mizerie
[/color]
EU sunt STUPAR !!!

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de alex.p » 18 Iun 2008, 12:46

Poate imi sariti in cap ca sunt subiectiv, dar Prepelita a demonstrat si in amicalul cu Turcia B ca era o solutie la mijlocul terenului.

Asta meritam. Echipa "nationala" e mult spus. Mult mai bine e spus "selectionata", dar trebuie un pic completat: a impresarilor.

iuli

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de iuli » 18 Iun 2008, 13:33

Piturca a platit tribut greselilor de selectie,dar nu pe el l-as pune la zid.
Nicolita arata ca poate sa alerge numai daca nu are mingea la picior,Codrea nu schimba partea decat in 2 meciuri diferite,cei 2 Niculae au impreuna valoarea de atacant a lui Bouma.
Avem 5 jucatori care pot juca la nivelul Euro:Lobont,Mutu,Chivu,Rat si cu exigenta Cocis chiar daca ieri a fost foarte slab.

Avatar utilizator
Cl4udiu
fanatic
fanatic
Mesaje: 1903
Membru din: 08 Sep 2006, 01:01

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de Cl4udiu » 18 Iun 2008, 13:36

ce sa mai zici dupa meciul asta .... daca nu esti in stare sa bati echipa 2 a a olandei , intr-un meci fara miza pentru ei , acestia fiind relaxati si tratatand cu superficialitate unele faze , atunci nu meriti sa treci mai departe ..... mai rau e atunci cand ai doar o optiune ,victoria , nici macar atunci nu ataci (rep 2 a cand se stia ca e 1-0 pt italia si om in plus ) .... dar din cate am vazut la acest campionat european noi nu avem atac ... toate mingile pe mutu care nu are cui sa-i mai paseze si astfel se duc :eek: toate fazele noatre pe poarta .....

Declaratia lui piturca dupa meci e absolut PENIBILA ... cum [****] sa zici ca jucatorii au cazut dupa ce au aflat ca e 1-0 pentru italia ... pai pe ei trebuia sa-i intereseze doar meciul lor si daca bateau REZERVELE olandei ii durea in pl de ce se intampla in celalalt meci .... doar nu se asteptau ca aia sa faca 0-0 si ei sa joace turca ..... halal mentalitate .....

un lot subtire rau ...... si mai lasi acasa si pe costea(printre cei mai in forma jucaotri din retur ) , danciulescu (golgheteru ligii I ) , trica ... chair si bratu care era farte bun pe contra atac ..... marius niculae ala nici nici la selectionata B nu ar avea loc .... dica inexistent (a fauct un sezon foarte prost la steaua si nu avea ce sa caute la nationala ) . La meciul cu italia a fost bulevard pe partea lui florentin petre ... cnetrau aia cand vroiau ...

Nicolita la alearga cat 2 dar degeaba .... 2-3 meingi ajung la el si pe alea le greseste .... pentru a juca in primul 11 trebuie sa mai stie si cum mingea ca doar se joaca fotbal .... nu e la maraton

Aseara nu au fost concentrati si nu inteleg de ce pentru jucau pentru un sfert de finala , nu era un meci de curtea scolii ..... si nici macar atunci nu te mobilizezi .... probabil asteptau sa-si dea olandezii autogol ......

au facut 2 puncte si gata si-au indeplinit obiectivul ... [r]

Lobont a fost omul turneului pentru noi ....ne-a scos de multe ori din :bad: ....
Imagine

LiviuB

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de LiviuB » 18 Iun 2008, 13:49

Cel mai mult m-a deranjat atitudinea, in loc sa-i luam cu fulgi cu tot.... pacat

iuli

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de iuli » 18 Iun 2008, 14:00

Eu cred ca pe Banel nimic nu-l sperie mai tare ca mingea de fotbal,absolut nimic!

Avatar utilizator
nr.zece
fanatic
fanatic
Mesaje: 4728
Membru din: 08 Sep 2003, 13:10

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de nr.zece » 18 Iun 2008, 15:27

bravo
bine punctat
nationala impresarilor si a combinatorilor
mititelu esti o mizerie
[/color]
EU sunt STUPAR !!!

Avatar utilizator
Perspico
fanatic
fanatic
Mesaje: 3294
Membru din: 04 Oct 2005, 17:39

Re: OLANDA-ROMANIA

Mesaj de Perspico » 18 Iun 2008, 17:33

Pacala scrie:pana la urma felicitari Romania...s-a calificat la un turneu final dupa multi ani...intr-o grupa foarte grea a luat 2 puncte....dar n-a reusit sa treaca de Olanda ..o echipa fantastica...nu stiu care sint titulari sau rezerve.....Robben, Huntelaar, Van Persie etc.....
Incredibil! Ţopescule, tu eşt mă? :)(

După un meci cu Franţa (cel mai urât meci al turneului)în care nu am avut niciun şut pe spaţiul porţii, un egal norocos cu Italia (golul lui Mutu a fost înscris după o greşeală stupidă a unui fundaş, italienii au avut un gol anulat şi penalty-ul nostru nu l-ar fi acordat niciun alt arbitru) şi un întreg meci în care am aşteptat ca olandezii să-şi înscrie un autogol trebuie să felicităm echipa României pentru că s-a calificat la turneul final.
Trebuie să-l felicităm pe Piţurcă că a lăsat acasă jucători în formă precum Trică, Bratu, Dănciulescu, (poate şi Costea, Deac, Prepeliţă) că a adus în schimb epave ca Florentin Petre şi Marius Niculae la lot, expiraţi ca Daniel Niculae şi Nicoliţă, că nu avem niciun coordonator de joc, nu e nimeni care să dea pase decisive în echpa noastră, că jucăm eminamente defensiv cu 6 fundaşi şi 2 închizători, că nici în al 12-lea ceas nu l-a introdus pe Marica ci a insistat cu răsuflatul ăla de Daniel Niculae pentru care cea mai mare realizare tehnică este să se întoarcă cu faţa spre poarta adversă.
Nu în ultimul rând, ba poate chiar în primul rând, să ne felicităm pe noi ca popor că avem în fruntea fotbalului nostru 2 infractori care în loc să fi înfundat puşcăria conduc F.R.F şi L.P.F. şi conduc interesele fotbalului românesc în funcţie de interesele lor mafiote. Atâta timp cât vor fi aceste canalii nu putem să emitem nicio pretenţie.
Cele mai comune doua elemente ale Universului sunt Hidrogenul si Prostia

Închis