Universitatea - Juventus

Moderator: grup_moderatori

Închis

Care va fi rezultatul meciului cu Juventus ?

Poll ended at 11 Sep 2005, 19:12

victorie
36
95%
egal
2
5%
infrangere
0
No votes
 
Total votes: 38

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Mesaj de Pacala » 12 Sep 2005, 02:57

Întoarcerea alb-albaştrilor articol de Ion Cupen in prosport, scris dp meciul asta, interesant desi contine imprecizii

"Universitatea Craiova îşi taie drumul ca un cuţit prin brânză. Bate în campionatul ei secund, bate şi în Cupă, e singura echipă din “B” fără gol primit. Nu joacă cine ştie ce. Se zvârcoleşte lent şi ţese faze boante, în ton cu fotbalul de la noi. Doar Stângă, Bornescu, Orac, Jaber şi Dănănae au fason. Restul e umplutură. Cu toate acestea, Ştiinţa, cum se alintă echipa după numele de domnişoară, rămâne fructul unei stări de spirit care a ştampilat România. Altfel nu se explică de ce televiziunea şi presa, vasale de bună voie, nu prididesc să reflecteze în exces orice pas al craiovenilor. Revigorat şi solidarizat la greu, însuşi publicul pare acum fidel şi entuziast, gata să-şi însuşească un nou capitol din povestea arzătoare a alb-albaştrilor. Trei mi se par a fi punctele de sprijin ale noii Craiove: Mititelu, Stângă, Jaber. Mititelu se pliază perfect pe matriţa patronului autohton. Îmbogăţit rapid şi împotriva curentului natural, avid de publicitate, zgândărit de sanchi de PNA. Spre deosebire de alţii care ar fi investit cu acelaşi entuziasm, după caz, într-un grajd de cai de curse, într-un circ sau într-o plantaţie agricolă, el e legat prin fire afective de clubul oltean, căruia îi cunoaşte toate măruntaiele şi îi sprijină toate elanurile. Mititelu e un jupân adunând în pumnu-i ferm toate sforile echipei adorate. Stângă ilustrează profesionismul autentic. El este rezultatul adunării seriozităţii, măiestriei şi sentimentalismului, împărţită la trei. Am o datorie veche faţă de Ovidiu, de prin 1990, când izbucnise ca un talent sârguincios. Aş fi vrut să ajung în compania unui fotoreporter la locuinţa părinţilor săi din Câmpia Dunării. Dar am ratat reportajul, întorcând maşina la jumătatea drumului, sub pumnii ridicaţi şi sudalmele sătenilor întâlniţi în cale. Văzând numărul de Bucureşti, băştinaşii ne considerau uneltele “ţărăniştilor”, veniţi să le smulgă pământul din ghearele lor negre pentru a-l restitui moşierilor. Aşa îi îndoctrinase puterea vremii.
Jaber este un prinţ arab coborât din 1001 de nopţi ca să reaprindă dorul de Cămătaru. "
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 12 Sep 2005, 11:06

Interesant articolul. Am cateva precizari de facut.
1. Nu-mi este deloc dor de Camataru. Si Jaber este oricum mai tehnic si mai rapid decat fostul "Camiloi" al Craiovei.
2. Este prea devreme sa cautam vedete prin lotul Craiovei. Este timpul sa muncim sa fim modesti si sa ne concentram la maximum pentru fiecare partida viitoare. Nu conteaza ca este vorba de Cupa sau campionat.

In rest, scriitorilor de Bucuresti numai bine ( :-x ).

Avatar utilizator
gsm
fanatic
fanatic
Mesaje: 1450
Membru din: 23 Feb 2004, 11:12

Mesaj de gsm » 12 Sep 2005, 11:15

che, ai ajuns prea departe sa faci comparatia camataru-salih jaber.

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 12 Sep 2005, 11:40

Ion Cupen invita la comparatii. Eu am spus decat ca este vorba de 2 tipuri de fotbalisti. Diferentele sunt prea mari ca sa poata exista comparatii.

Avatar utilizator
BadBoysBlue
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 11 Sep 2005, 14:47

Mesaj de BadBoysBlue » 12 Sep 2005, 13:07

Ioan Cupen, scrie destul de bine, dar consider ca la momentul asta, la Craiova este nevoie de liniste! Avem nevoie si de vedete, dar nu trebuie sa apara decat dupa ce intram in "A" si incepem sa batem (fara sa vorbim mult) la rand , ca pe vremuri...
Sincer sa fiu, in momentul cand a intrat pe teren Jaber...aveam 100% certitudinea ca va da gol...jocul era destul de incalcit...nu intra nimic...
Asa ca... deocamdata Irakianul isi face treaba, Stanga trebuie sa mai lucreze la partea cu angajamentul jucatorilor. Nu mi-a placut cum la anumite faze jucatorii stateau pe teren fara sa alerge... :mad: Nu e posibil asa ceva! 90 de minute trebuie sa alerge cat ii tin plamanii! :up:
Cand vor ajunge sa joace asa...putem sa spunem ca vom avea o echipa MARE! o: Si asta trebuie sa fie meci de meci...nu doar cand au chef...
In rest, numai de bine! :up:
ucv Cand altii rad de raul altora, unii isi vad de treaba si au de castigat! ucv

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 12 Sep 2005, 16:32

Sa nu uitam ca in vara, acesti jucatori au venit la echipa total nepregatiti fizic, ca nu stiau ce e ala un abdomen si multi aveau kilograme in plus. Stanga i-a bagat la pregatire fizica si rezultatele s-au vazut. Craiova a castigat majoritatea partidelor spre sfarsitul acestora sau cel putin a terminat meciurile in picioare spre deosebire de adversarele ei.

Lipsa unui cantonament montan va incepe sa se vada din a doua parte a turului cand echipa va acumula oboseala fizica si mai ales psihica. Faptul ca luptam pe 2 fronturi va insemna multa tensiune in plus si ne va fi destul de greu sa mentinem ritmul in care am inceput cu acesti jucatori care nu au fost obisnuiti sa joace la un astfel de nivel.

Intalnirea cu CFR Cluj va fi una destul de dificila si extraordinar de solicitanta. Sa nu uitam ca jucatorii lui dorinel sunt neinvinsi in Divizia A pana acum. Trebuie gasite niste metode pentru a recapacita echipa dupa acest meci, indiferent care va fi rezultatul sau.

Este bine ca avem un lot cat de cat numeros astfel incat putem rula cat mai multi jucatori dar numai de Stanga depinde cum va face impartirea acestora si cum va alege sa-i odihneasca pe unii dintre ei.

suporteru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1610
Membru din: 15 Dec 2004, 14:53

Mesaj de suporteru » 13 Sep 2005, 10:31

WhiteBlue4Ever scrie:
Pacala scrie:nici un carton, n-a fost fault, bulgarul era in off side, arbitrul intrerupsese jocul anterior,mai era un fundas langa el ,nici vorba, nu trebuia acordat nici macar galben pt Bornescu, eu ii dadeam rosu lui Stoianof pt continuarea fazei dupa fluierul arbitrului :)(
pai cum sa intrerupa meciul anterior cand le-a dat lovitura libera si cartonas galben pentru bornescu? iar bornescu merita rosu, sa fim corecti... cand zici ca faultezi in postura de ultim aparator nu inseamna ca atacantul ar fi avut poarta goala in fata... ci cu portarul in ea, deci inca un aparator... acel "inca un aparator", care de regula e portarul, in cazul nostru era fundasul Universitatii... bornescu a faultat in postura de ultim aparator...

da` acu` sa fim sanatosi... foarte bine ca destul ne furau arbitrii in A... sa mai greseasca si pt noi...

sunati-l pe craciunescu sa ne explice... :)( eu asa stiu... :)(
Bornescu nu mertita rosu,pentru ca actiunea se petrecea undeva pe partea stanga in directia de atac si nu era o situatie clara de a marca.Plus ca mai era si Ciuca(?) prin preajma si care ar fi avut intaietate la minge,indiferent daca l-ar fi tinut sau nu Bornescu pe atacantul advers...Au judecat corect faza
Alb-albastru pentru totdeauna!

Avatar utilizator
WhiteBlue4Ever
fanatic
fanatic
Mesaje: 1844
Membru din: 20 Mar 2004, 18:40

Mesaj de WhiteBlue4Ever » 13 Sep 2005, 13:26

da... suporteru, aia am zis si eu la un moment dat... daca era destul de in lateral, atunci merita doar galben... dar parca cam era la linia de 16 si ncii chiar lipit de tusa spre corner, deci destul de favorabil in a marca totusi...
La Tricolorul romanesc se-nchina...Si-i face juramant prin lupta, azi...
Oltenia, provincia latina...A lui Mihai, al nostru, cel viteaz...

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9740
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Mesaj de manex » 13 Sep 2005, 20:43

hai ma....era fault clar de rosu(ultim aparator, nu avea nici o treaba cu mingea ci cu omul , intentia s-a vazut clar...). ca ii gasim noi circumstante....ca era lateral....ala scapa singur spre poarta, asta e clar.aparatorul nostru a venit si el, insa a venit dupa ce bornescu il oprise pe ala, trecusera 2-3 secunde. daca era zeu sa nu o bage in poarta, asta e. eu tot cred ca am fost ajutati la faza aia.
Am zis!!

Avatar utilizator
WhiteBlue4Ever
fanatic
fanatic
Mesaje: 1844
Membru din: 20 Mar 2004, 18:40

Mesaj de WhiteBlue4Ever » 13 Sep 2005, 20:46

manex, foarte bine... ca au tras atat impotriva noastra arbitrii... lasa sa mai greseasca si pt noi... foarte bine, vb lu` Pacala sa`i fi dat si rosu lu stoianof :)( :)( :)(
La Tricolorul romanesc se-nchina...Si-i face juramant prin lupta, azi...
Oltenia, provincia latina...A lui Mihai, al nostru, cel viteaz...

Iraqi_football_fan

Mesaj de Iraqi_football_fan » 18 Sep 2005, 21:13

Hi all my romanian friends.

I am new on this site after I heard that there was an Iraqi player in your team.

I am now a supporter of your team :lol:


I have a question?

Do you have pictures or videos of Jaber?

And what do you think of Jaber, is he good?

Forza Craiova :)( o:

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 18 Sep 2005, 22:12

Iraqi_football_fan scrie: Do you have pictures or videos of Jaber?
Video: http://www.craiova-maxima.ro/download/i ... file&id=51

Foto: http://www.craiova-maxima.ro/album/deta ... age_id=434

Închis