InterGaz-Universitatea

Moderator: grup_moderatori

Închis

Vom invinge si la Inter Gaz ?

Poll ended at 17 Sep 2005, 10:36

Da
38
90%
Nu
4
10%
 
Total votes: 42

baggio
fanatic
fanatic
Mesaje: 2569
Membru din: 10 Dec 2003, 00:09

Mesaj de baggio » 21 Sep 2005, 14:11

FreakBoy scrie:Pacat ca tu nu intelegi nimic din toate discutiile astea...nici macar din ceea ce zici tu...stii doar sa dai din gura...si din degete!
Corect!Che, cum tu incerci sa explici ceva cu ajutorul exemplelor asa am facut si eu.Ideea conta, pacat ca nu ai inteles "substratul" Sau te-ai facut ca nu il intelegi! :(
Suntem legaţi de familii, legaţi de pământ
Olteni legaţi până la moarte de alb-albastrul sfânt!

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 21 Sep 2005, 15:16

Data viitoare sa faci comparatii reale nu fortate. Nu poti avea pretentia ca unul care merge cu trenul fara bilet sau fie pedepsit la fel ca o persoana care trece strada printr-un loc nepermis.

In primul caz avem de a face cu un furt.

In cazul doi este posibil sa nu fie vorba de o incalcare a legii, daca persoana in cauza se asigura si mai ales daca nu trece nici o masina pe strada in acelasi timp. Este ceva permis de lege.

Vezi diferenta? :laughing:

Bogho
suporter
suporter
Mesaje: 992
Membru din: 25 Aug 2004, 22:20

Mesaj de Bogho » 21 Sep 2005, 15:48

pai legea spune ca nu ai voie sa treci strada prin locuri neamenajate special pentru asa ceva.
nu spune ca poti trece pe unde vrea muschiul tau, chiar daca te asiguri sau nu.

iar tu ai scris ca cine incalca legea e delicvent.

Avatar utilizator
WhiteBlue4Ever
fanatic
fanatic
Mesaje: 1844
Membru din: 20 Mar 2004, 18:40

Mesaj de WhiteBlue4Ever » 21 Sep 2005, 17:42

Che Guevara scrie:Si s-a dovedit ca asa este. Discutia despre Rednic nu o mai retii?
nu mai retin, dar oricum de rau... iti stiu parerea ti-am mai zis, cum o stiu si pe a lui d10 si pe a lui bogdan si pe a lui ozzy... dar am retinut exact ce ai zis despre staicu... daca si acum o susti.. :o
La Tricolorul romanesc se-nchina...Si-i face juramant prin lupta, azi...
Oltenia, provincia latina...A lui Mihai, al nostru, cel viteaz...

Avatar utilizator
WhiteBlue4Ever
fanatic
fanatic
Mesaje: 1844
Membru din: 20 Mar 2004, 18:40

Mesaj de WhiteBlue4Ever » 21 Sep 2005, 17:45

bogho hai sa admitem ca aceasta comparatie e putin fortata... dar che chiar asa tu ai mers toata viata ta cu bilet pe tren?... hai sa nu ne prostim... si cand aveai 20 ani tot cu bilet mergeai la meciuri in caz ca mergeai? la toate , toate? ma indoiesc... hai sa nu facem pe usile de biserica...
La Tricolorul romanesc se-nchina...Si-i face juramant prin lupta, azi...
Oltenia, provincia latina...A lui Mihai, al nostru, cel viteaz...

baggio
fanatic
fanatic
Mesaje: 2569
Membru din: 10 Dec 2003, 00:09

Mesaj de baggio » 21 Sep 2005, 17:53

Unul dintre motivele comparatiei mele a fost sa ii arat lu Che ca suporterii care au fost dati jos din tren pentru ca nu si-au cumparat bilet nu pot fi considerati delicventi pentru lucru asta.Nu putem generaliza la modul asta.Daca ar fi sa generalizam, ar insemna ca aproape intreaga populatie a tarii este una de delicventi, avand in vedere faptul ca aproape oricine din tara asta a trecut cel putin 1 data strada pe altundeva decat o trecere de pietoni.De asemenea sunt foarte multi care merg cu trenul (si tramvaiul) fara sa isi cumpere bilet.Asta nu inseamna ca toata tara este delicventa.
Suntem legaţi de familii, legaţi de pământ
Olteni legaţi până la moarte de alb-albastrul sfânt!

FreakBoy

Mesaj de FreakBoy » 21 Sep 2005, 17:55

Avem o tara de delicventi..cine nu e delicvent e idot clar :)( :laughing:

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 21 Sep 2005, 18:14

Tocmai aici voiam sa ajung. Nu va inchipuiti ca daca voi faceti asa toata lumea face ca voi. Eu nu am facut blatul decat de 2 ori. Si asta nu din cauza mea. Din cauza ca prietenii mei nu aveau bani de bilete. Cand aveam 20 de ani aveam carnet de student si ma plimbam cu trenul cu reducere mereu. Chiar imi amintesc ca am fost la concertul Metallica cu personalul pana la Bucuresti fiindca costa biletul mai putin. Asta nu este o solutie. Solutia este ca toata lumea sa aiba suficienti bani ca sa poata cumpara bilet la tren, la autobuz, la meciuri etc.

Pentru cultura ta generala daca nu treci strada pe zebra nu incalci legea. Este vina ta daca se produce un accident, dar atata timp cand nu exista probleme legea nu te pedepseste. Mai sunt cate unii politisti care speculeaza faptul ca pietonii nu cunosc legea si-i amendeaza pentru asta, dar inca o data spun, cele doua fapte nu sunt de aceeasi gravitate.

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 21 Sep 2005, 18:20

Che Guevara scrie: Eu nu am facut blatul decat de 2 ori. Si asta nu din cauza mea. Din cauza ca prietenii mei nu aveau bani de bilete.
:laughing:

Deci nici atunci nu-ti plateai biletul, plateau prietenii tai si pentru tine :)(

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 21 Sep 2005, 18:22

DoRyN scrie: :laughing:

Deci nici atunci nu-ti plateai biletul, plateau prietenii tai si pentru tine :)(
Mai incearca. Poate ghicesti din a doua incercare. :-)

Avatar utilizator
WhiteBlue4Ever
fanatic
fanatic
Mesaje: 1844
Membru din: 20 Mar 2004, 18:40

Mesaj de WhiteBlue4Ever » 22 Sep 2005, 00:07

Che Guevara scrie: Eu nu am facut blatul decat de 2 ori.
delincventule !!! :)( :)( nu mai conteaza ca eu la toate meciurile la care am fost ale Craiovei am fost cu nashu... suntem toti niste delincventi... :)( :)(
La Tricolorul romanesc se-nchina...Si-i face juramant prin lupta, azi...
Oltenia, provincia latina...A lui Mihai, al nostru, cel viteaz...

Avatar utilizator
dxtr009
fanatic
fanatic
Mesaje: 3705
Membru din: 05 Apr 2004, 16:11

Mesaj de dxtr009 » 22 Sep 2005, 02:01

maaaaaaaaaaaarele critic de gramatica che...care srae d cuur in sus knd greseste vreunu´p aici....se scrie DELINCVENT
Imagine
CE E SUS, CAINE ?

poate..n-avem bani deoparte..si, poate, toate premiile-s date..prin spate, livrate..de cifre umflate..mizerii furate..brutal promovate..

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 22 Sep 2005, 08:34

Bine ca nu se scrie DELINGWENT. Poate te gandesti de unde vine si cuvantul asta. Vine de la delict. Vezi tu vreun "n" pe aici?

Bogho
suporter
suporter
Mesaje: 992
Membru din: 25 Aug 2004, 22:20

Mesaj de Bogho » 22 Sep 2005, 10:57

DELINCVÉNT, -Ă, delincvenţi, -te, s.m. şi f. Persoană care a săvârşit un delict penal. [Var.: delicvént, -ă s.m. şi f.] – Din lat. delinquens, -ntis. Cf. fr. d é l i n q u a n t.
Sursa: DEX '98

delincvént s. m., pl. delincvénţi
Sursa: Dicţionar ortografic

DELINCVÉN//T ~ţi m. Persoană care a comis un delict; infractor. /<lat. delinquens, ~ntis
ambele cuvinte sunt OK.

Avatar utilizator
WhiteBlue4Ever
fanatic
fanatic
Mesaje: 1844
Membru din: 20 Mar 2004, 18:40

Mesaj de WhiteBlue4Ever » 22 Sep 2005, 14:12

dxtr009 scrie:maaaaaaaaaaaarele critic de gramatica che...care srae d cuur in sus knd greseste vreunu´p aici....se scrie DELINCVENT
bogho scrie:DELINCVÉNT, -Ă, delincvenţi, -te, s.m. şi f. Persoană care a săvârşit un delict penal. [Var.: delicvént, -ă s.m. şi f.] – Din lat. delinquens, -ntis. Cf. fr. d é l i n q u a n t.
Sursa: DEX '98

delincvént s. m., pl. delincvénţi
Sursa: Dicţionar ortografic

DELINCVÉN//T ~ţi m. Persoană care a comis un delict; infractor. /<lat. delinquens, ~ntis

ambele cuvinte sunt OK.
e, si daca nu, ar fi avut dictionarul scapari... :)( :)(
La Tricolorul romanesc se-nchina...Si-i face juramant prin lupta, azi...
Oltenia, provincia latina...A lui Mihai, al nostru, cel viteaz...

Închis