Universitatea-Minerul Motru

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cate puncte vom lua in meciul cu satelitul Pandurilor?

Poll ended at 22 Apr 2006, 15:13

3
57
89%
1
1
2%
oha :)
6
9%
 
Total votes: 64

Avatar utilizator
praetorianus
fanatic
fanatic
Mesaje: 6373
Membru din: 02 Ian 2006, 18:35

Mesaj de praetorianus » 26 Apr 2006, 20:07

dragosblue scrie:Vine Disney la noi la vara in urma acestui meci ?!?!
Walt Disney,taticul lui Donald Duck??! :)( :)( :)( E mort demult! o: ...
Fă-ți de cap până peste cap dar...cu cap!!

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 26 Apr 2006, 20:35

Este taticul lui Mickey Mouse. Caruia i-a si imprumutat vocea sa. :-)

Avatar utilizator
praetorianus
fanatic
fanatic
Mesaje: 6373
Membru din: 02 Ian 2006, 18:35

Mesaj de praetorianus » 26 Apr 2006, 20:39

Che Guevara scrie:Este taticul lui Mickey Mouse. Caruia i-a si imprumutat vocea sa. :-)
E taticul multor personaje...
Fă-ți de cap până peste cap dar...cu cap!!

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 27 Apr 2006, 16:30

SEBI scrie:Nici noi nu suntem perfecti!


O echipa inseamna suporterii ei. Marile cluburi ale lumii au stadioane mari si rareori goale, Juventus fiind probabil singura exceptie de la regula. O echipa traieste prin suporterii ei. Marseille a supravietuit acum cateva zeci de ani datorita suporterilor. Un urias stadion arhiplin care a sarbatorit in acest an promovarea in Serie B a lui Napoli depune si el marturie. Si Craiova este o echipa mare. Asa am fost invatat de mic sa cred, asa am stiut dintotdeauna, asa este... Din Divizia B, presa a vorbit mai mult despre Universitatea decat despre trei sferturi din formatiile A-ului.
In vara trecuta Campioana unei mari iubiri a murit. Si a inviat. A “inviat din morti, cu moartea pre moarte calcand”... Si tanara echipa din Banie creste intr-o zi cat altele in zece. Ea inca se construieste, are nevoie de sustinere si de incurajari ca de aer. Numai ca, din pacate, ea pare acum mai matura decat o parte a suporterilor ei.
Dupa ce la Giurgiu, Stiinta a fost lipsita pe aproape intreaga durata a partidei(una foarte grea) de sustinerea fanilor, din ratiuni ce nu-i priveau pe tinerii fotbalisti ai Craiovei, acestia si-au inteles suporterii si la final le-au multumit.
Cu sapte victorii consecutive si cu doar trei infrangeri in acest sezon, Universitatea domina categoric o competitie pe care a inceput-o cu o penalizare de doua puncte si cu o opozitie din partea autoritatilor locale, demna de o cauza mai buna.
Stanga a fost obligat sa foloseasca in timpul meciului cu Motru nu mai putin de cinci juniori. Aproape jumatate de echipa. A fost, cu alte cuvinte, o situatie delicata, speciala.
Era normal ca in vinerea mare din saptamana patimilor, publicului sa nu-i cada bine infrangerea de pe “Central”. Dar de aici si pana la reactia ipocrita a unei parti a suporterilor, e cale lunga. Poate fi adevarat ca Universitatea nu are in acest moment rezerve pe masura titularilor, dar sa nu uitam ca in vara nu mai avea nimic, decat un loc in Divizia B...
Am invatat de cand eram niste tanci sa “tinem cu echipa noastra, si la bine si la greu...”. Ei bine, acesta este “greul”, acum e nevoie de noi langa Stiinta, nu cand ea va fi in fruntea fotbalului romanesc. Atunci vor veni toti pe “Central” si nu vom mai face diferenta, nu vom mai sti care suntem noi, credinciosii acestei religii, si care sunt ei, cei carora le place doar sa fie lideri.
Daca e sa vorbim despre ceea ce s-a intamplat vineri pe stadionul din Craiova, va trebui sa discutam despre doua lucruri distincte: galeria si fanii din restul stadionului. Desi mult mai redusa numeric, prima categorie este una mai complexa. Asa ca vom vorbi intai despre cei care iau loc de obicei “la a II-a”. Vineri, dinspre ei s-au auzit atatea injuraturi, ba la un moment dat si huiduieli in cor pentru alb-albastri, incat am fi putut crede ca Bornescu, Mitchell, Ciuca sau Dina sunt cei care ne-au retrogradat, nu oamenii care ne readuc in A “en-fanfare”. Urata reactie in saptamana sfanta. “Sa arunce primul cu piatra cel care este fara pacat”, spune un citat biblic si n-am vrea sa le mai amintim celor de la tribuna a II-a cine-l vroia asta-vara pe Netoiu inapoi la Craiova...
Pacat, pentru ca fanii olteni se pricepeau odata la fotbal. Copil fiind, ma pierdeam in marea de oameni care umplea legendara arena a Baniei si ascultam fara sa vreau ce vreau ce vorbeau cei din jurul meu. Discutau de faze, le analizau, le disecau, de jucatori, de tactica, de asezari, de... Pur si simplu invatai fotbal. Tribuna olteana stia odata cand sa-i aplaude si cand sa-i dojeneasca pe eroii ei. Si mai ales cand sa faca “valuri”. Simtea mai bine ca oricare alta momentul.
Stim cine am fost, dar acum cine suntem? Acum, in timp ce unii vorbeau despre un blat, altii intrebau de ce Stanga nu a introdus titularii. Poate pentru ca erau suspendati sau accidentati... Si Ovidiu Stanga, omul care a fost ca un paratrasnet pentru injuraturile publicului, si-a protejat parca pustii pe care ii promoveaza si in care crede. Chiar daca nu mai alearga ca-n tinerete, Ovidiu este poate autorul paselor de gol la cel putin jumatate din reusitele alb-albastrilor in acest sezon.
Se stie, oltenii sunt oamenii extremelor, insa niciunde in lume o echipa care vine dupa o serie extraordinara de sapte victorii consecutive nu este macelarita verbal la prima zi mai slaba. Nu asa ii ajutam pe Firtulescu, Gaman, Costea II, G. Ionescu sau Garla, carora Stanga incerca sa le dea curaj si sa le imprime spiritul de invingatori.
Cea mai mare parte din cei care formeaza gruparile de azi ale Peluzei Sud, “s-au inrolat” in galerie in “perioada Netoiu”(sau chiar mai tarziu). Intr-o era a contestatiilor si a eternelor nemultumiri, au fost poate atrasi tocmai de imaginea galeriei oltene, care purta pe atunci un adevarat razboi mediatic cu respectivul personaj. Exista insa riscul ca ei sa creada ca aceasta este starea normala a lucrurilor.
Sub umbrela “mentalitatii”, o notiune vasta si ambigua, din care fiecare dintre “ultrasi” si-a luat libertatea de a intelege ce vrea, unii suporteri par ca-si iubesc propria imagine mai mult decat echipa, despre care, fara exagerare, anumiti membri ai gruparilor chiar nu stiu prea multe.
Sunt mandru de peluza olteana tocmai pentru fanatismul ei, dar am vazut in galeria de azi oameni care, minute bune in timpul meciului nu au curiozitatea sa priveasca spre teren, facand orice altceva decat sa-si incurajeze echipa. Pentru ei prezenta pe stadion este mai degraba o “obligatie”, ceva ce trebuie sa faci ca sa fi indeajuns de trendy. Lupii tineri din galerie ar trebui sa stie ca lipsa lor de maturitate si de cunostinte elementare fotbalistice ii poate face uneori sa cada in ridicol. Mai indicat ar fi poate sa creasca odata cu noua echipa a Craiovei, decat sa se aventureze in actiuni de protest inutile si atitudini ostile de genul “rebeli fara cauza”.
Asa cum s-a intamplat cu echipa, e poate nevoie de o renastere si in randul galeriei. Craiova trebuie sa se curete ea insasi de astfel de comportamente. Universitatea nu are nevoie de “suporteri de vreme buna”, care la sfarsitul meciului isi plangeau cei 5 lei dati pe un bilet, putin mai mult decat pe un pachet de tigari. Universitatea Craiova este echipa care are cel mai mult dintre toate nevoie de suporterii ei. Stiinta a trait prin fanii ei ani buni si impreuna cu ei a trecut peste momentele grele din istoria sa.


Asta este parerea mea despre ce a fost cu motru, le-am spus-o si pe site-ul oficial si o sa le-o spun in fata de cate ori va fi nevoie.
Pustii care fac pe vitejii sa invete intai jucatorii si pe urma sa-i injure.
Poate cititi ce scrie mai sus si reveniti cu picioarele pe pamant.

baggio
fanatic
fanatic
Mesaje: 2569
Membru din: 10 Dec 2003, 00:09

Mesaj de baggio » 27 Apr 2006, 16:50

aplauda aplauda aplauda aplauda aplauda aplauda aplauda aplauda aplauda aplauda aplauda aplauda aplauda aplauda
Felicitari pentru articol seby!
Suntem legaţi de familii, legaţi de pământ
Olteni legaţi până la moarte de alb-albastrul sfânt!

Avatar utilizator
BluBoy
fanatic
fanatic
Mesaje: 6959
Membru din: 13 Noi 2005, 17:51

Mesaj de BluBoy » 27 Apr 2006, 19:15

ba che tu sa vb cand o sa stii fotbal. pana atunci sa taci. ti-am dovedit ca esti nul in privinta fotbalului de atatea ori. nu e tot una a iti da cu parerea, cu a stii fotbal. deci pana vei invata jocul in sine si pana vei pricepe ca oricine poate sa dea cu gura, sa faci bine sa taci, ca te incadrezi foarte usor unei categorii de suporteri de vreme buna ( oficiala iti spune ceva?? ).
Unii sunt tarfé, altii sunt prosti. Si unii si ceilalti sunt insa sclavii zdrentei de marin.
Si cum se schimba unii in curvé nici nu-ti vine sa crezi !

Avatar utilizator
praetorianus
fanatic
fanatic
Mesaje: 6373
Membru din: 02 Ian 2006, 18:35

Mesaj de praetorianus » 27 Apr 2006, 19:28

M-a impresionat enorm acest articol!! o:
Fă-ți de cap până peste cap dar...cu cap!!

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 27 Apr 2006, 21:02

@BluBoy: Nu te-ai invatat minte cu ban-ul pe care l-ai avut? Tot de contre si scandaluri te tii?

Am preluat articolul de mai sus de pe alt forum si l-am pus aici fiindca e important sa il citeasca cat mai multa lume.

Avatar utilizator
praetorianus
fanatic
fanatic
Mesaje: 6373
Membru din: 02 Ian 2006, 18:35

Mesaj de praetorianus » 27 Apr 2006, 21:16

Ai facut f.bine Che!!Eu unul iti multumesc! o: E un articol din care multi au de invatat,inclusiv eu...
Fă-ți de cap până peste cap dar...cu cap!!

JustME

Mesaj de JustME » 28 Apr 2006, 01:08

frumos .. are mare dreptate baiatu asta sebi .. o:

LiviuB

Mesaj de LiviuB » 02 Mai 2006, 21:31

Ce rau imi pare dupa alea 3 pct cu astia ca nici macar n-au profitat de ele si le-au dat gazarilor :( . Acum eram multi mai linistiti.
ps Nu fac referire la jocuri de culise sau ceva de genul asta.

Închis