FC Vaslui-"U" Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce facem la Vaslui ?

Poll ended at 03 Dec 2006, 20:25

Venim fara puncte
16
24%
Un punct e maxim ce putem spera
16
24%
Luam toate punctele
34
52%
 
Total votes: 66

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 05 Dec 2006, 12:22

<<Balerinii lui Porumboiu
Daniel Contescu; Daniel Petrescu

Conducatorii echipelor din fotbalul romanesc se plang ca FC Vaslui, clubul magnatului, e ajutat de arbitri sa castige meciurile din campionat.

FC Vaslui a devenit "noul Kosovo" din fotbalul romanesc. Titulatura a fost uzurpata de vasluieni de la Ceahlaul Piatra-Neamt, echipa unde odinioara "pinalty"-urile curgeau garla in favoarea gazdelor.

Totul a inceput odata cu venirea lui Costica "Valcea" in fruntea arbitrajului. Mutarea a avut efecte nocive asupra gruparilor "fara spate" din Liga I. Adrian Porumboiu, finantatorul gruparii FC Vaslui, este acuzat ca a influentat, prin intermediul arbitrilor, rezultatele meciurilor disputate de moldoveni.

Craciunescu: "A fost un puci"

Porumboiu e aratat cu degetul si de Ion Craciunescu, fostul sef de la CCA, care spune ca vasluianul i-a orchestrat inlaturarea, pentru a aseza in fruntea bucatelor un personaj maleabil: Gheorghe Constantin - "Valcea".

"Porumboiu este omul care a pus la cale inlaturarea mea din arbitraj! A fost un puci... Nu s-a vrut sa se mearga pe linia corectitudinii, s-a dorit sa se intre sub anumite sfere de influenta. Delegarile se fac acum cu telefonul la ureche si cu consultarea conducatorilor de cluburi!", ne-a declarat ieri Ion Craciunescu.

"Jaf armat"

Universitatea Craiova s-a inscris sambata pe lista gruparilor care s-au plans in acest sezon de arbitraje defavorabile in partidele cu FC Vaslui. "A fost japca pe fata! Salomir s-a prostituat! Porumboiu ar trebui sa nu-si mai aduca arbitri de "casa".

De la ultimele alegeri din arbitraj s-a ales praful!", a strigat Adrian Mititelu, patronul "Stiintei". In meciul de la Vaslui, arbitrul Salomir a inventat penalty-ul din care gazdele au egalat in prelungiri.

Meciul cu Craiova nu e singular. In etapa a 16-a, Jiul Petrosani a pierdut acasa, scor 3-1, in fata echipei din Vaslui. "Arbitrilor le mai trebuia o pusca si ar fi fost un jaf armat!", a sintetizat sec partida Alin Simota, patronul "minerilor". Nici Marian Iancu n-a facut nota discordanta dupa FC Vaslui - Poli Timisoara 1-0.

Balaj, interzis la Vaslui

In etapa a 13-a, "centralul" Ovidiu Hategan l-a scos din sarite pe Gheorghe Stefan, cu ocazia confruntarii FC Vaslui - Ceahlaul, scor 3-2.
"A fost furt pe fata! De cand sunt in fotbal n-am vazut asa ceva! Nu ni s-au acordat doua penalty-uri", s-a plans Stefan.

In urma cu cativa ani, pe cand inca mai lupta pentru independenta arbitrilor si cerea ca acestia sa nu fie influentati, Adrian Porumboiu i-a caracterizat pe "fluierasii" care executau comenzile sefilor de cluburi ca fiind "corpul de balet" al arbitrajului.

Ultimele evenimente arata, din pacate, ca - mai nou - si lui Porumboiu au inceput sa-i placa "balerinii". Elocventa despre felul "impartial" in care se fac delegarile este si traiectoria lui Cristi Balaj.

Aflat in conflict cu "centralul", Porumboiu l-a amenintat pe acesta ca nu va mai arbitra niciodata Vasluiul. Coincidenta sau nu, incepand din acest sezon, Balaj n-a mai oficiat la niciun meci al moldovenilor!

Reactie

"Delegarile se fac cu telefonul la ureche"

Porumboiu a reactionat ieri vehement la acuzatiile formulate de cluburi si de Ion Craciunescu: "Nu-s sanatosi cei care spun ca au fost furati de arbitri la meciurile cu FC Vaslui. Doar la jocul cu Ceahlaul a fost ajutata echipa mea! In rest sunt cretinisme! Nu ma bag la delegari. Iar Craciunescu e un om frustrat, care spune numai ineptii. Trebuie sa stie ca pe lumea asta mai sunt si alte functii decat sef la arbitri. Cat il priveste pe Balaj, nu ma intereseaza ca nu e delegat la meciurile Vasluiului. Oricum, el s-a recuzat de la meciurile noastre".

Magnatul s-a contrazis insa imediat: "De-o viata intreaga se fac delegarile cu telefonul la ureche! Nu-i mai rau ca-nainte... Pe vremea mea, Romica Pascu venea cu bilele de-acasa cand se tragea la sorti!".

LISTA
Ultimele "victime" ale moldovenilor
Etapa Meciul

13 FC Vaslui - Ceahlaul 3-2
Arbitru la centru: Ovidiu Hategan

16 Jiul Petrosani - FC Vaslui 1-3
Arbitru la centru: Anton Helesteanu

17 FC Vaslui - Poli Tim. 1-0
Arbitru la centru: Alexandru Deaconu

18 FC Vaslui - Univ. Craiova 3-3
Arbitru la centru: Marian Salomir
>>sursa: evz.ro

Avatar utilizator
BluBoy
fanatic
fanatic
Mesaje: 6959
Membru din: 13 Noi 2005, 17:51

Mesaj de BluBoy » 05 Dec 2006, 13:51

bv. ioanitoaia hauzi pralea, cica e corectitudine pe fata la meciurile vasluiului. noroc cu ochii tai vigilenti de bufnita ca ne mai arati si noua calea spre lumina, ca noi traiam cu impresia ca suntem furati
Unii sunt tarfé, altii sunt prosti. Si unii si ceilalti sunt insa sclavii zdrentei de marin.
Si cum se schimba unii in curvé nici nu-ti vine sa crezi !

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 05 Dec 2006, 14:11

<<Crăciunescu lansează un atac fără precedent asupra lui Porumboiu, pe care îl găseşte răspunzător pentru faptul că arbitrajul românesc e la pămînt. Unul dintre cele mai controversate meciuri ale etape a 18-a din Liga I din punctul de vedere al arbitrajului a fost FC Vaslui - U Craiova 3-3. Gazdele au marcat în chiar ultimul minut al partidei, din 11 metri, decizie contestată violent de olteni, care l-au pus la zid pe Salomir, dar şi pe finanţatorul moldovenilor, Adrian Porumboiu. Ieri, fostul şef al CCA, Ion Crăciunescu, a acceptat să vorbească despre relaţiile dintre Porumboiu şi arbitri.

- Domnule Crăciunescu, vi se pare ciudat că toate echipele care joacă la Vaslui se declară nemulţumite de arbitraj?
- Nu mi se mai pare nimic ciudat după modul în care a fost orchestrată debarcarea mea de la CCA. Porumboiu a hotărît atunci schimbarea mea şi e clar că n-a dorit binele arbitrajului. El a uneltit cu ceilalţi să mă schimbe. Acum, în ce se petrece în arbitraj aveţi răspunsul. Am fost dat afară pentru a se putea instaura anarhia, pentru ca fiecare să facă tot ce vrea.

"De ce toţi se plîng de Vaslui?"

- Are în momentul de faţă Porumboiu influenţă asupra arbitrilor?
- Eu nu am fost acolo, dar mă întreb cum de toţi cei care arbitrează la Vaslui îşi pierd controlul şi intră într-o nebuloasă totală? S-a pus mereu presiune pe arbitri. Cînd eu eram şef, după meciurile de la Vaslui, Porumboiu ţipa că trimit arbitrii cu tema deja făcută, însă echipele nu făceau gură. Acum, foarte multe echipe se plîng că sînt furate, dar Porumboiu e mulţumit.

- Credeţi că Porumboiu conduce din umbră arbitrajul românesc?
- Cert e că alţii figurează în acte ca fiind conducători. Oricum, ceea ce se petrece acum în arbitraj e inadmisibil. Atitudinea echipelor faţă de arbitri, atitudinea jucătorilor. Există un procent însemnat de influenţare din exterior a prestaţiei arbitrilor. Sînt şi greşeli omeneşti, dar şi multe conştientizate tocmai pentru că ei iau deciziile gîndindu-se la ce urmează, cine e la echipa respectivă, ce putere are, ce influenţă are, ce poate păţi. Unii mai reuşesc să ţină linia, alţii nu.

- S-a plîns vreun arbitru la dumneavoastră că e supus la mari presiuni din partea celor de la Vaslui?
- Cînd eram la comisie, foarte mulţi mi-au spus acest lucru şi, cu excepţia unui singur arbitru de pe lista FIFA, ceilalţi îmi ziceau că nu-şi doresc să arbitreze acolo. Apoi, cînd eu eram la CCA, nu existau delegări comandate. Acum însă, delegările sînt făcute cu telefonul la ureche: <Îl vrei pe ăla? Da, OK. Nu? Nu ţi-l trimit>. O tocmeală permanentă.


Ion Crăciunescu a fost mulţi ani prieten bun cu "geamănul" Adrian Porumboiu, dar în ultima vreme se atacă mereu

"Nu mi se pare deloc normal ca Porumboiu să mai fie observator, cîtă vreme e patron de club! E şi imoral, şi împotriva regulamentelor"
Ion Crăciunescu


Porumboiu: "E nebun!"
Adrian Porumboiu (foto) n-a rămas dator la acuzele lui Crăciunescu: "Nu m-a interesat niciodată să conduc arbitrajul românesc. Eu am afacerile mele şi am ce să conduc". Vasluianul e de părere că omul care i-a fost cel mai bun prieten în trecut a făcut o obsesie pentru funcţia de şef la CCA: "Nu poate să uite nici acum că a fost îndepărtat, de asta mă atacă într-una. E nebun, a luat-o rău într-o parte. E plin de răutate şi asta se vede pe faţa lui, care e plină de bube". Chiar dacă s-a arătat extrem de iritat de atacul lui Crăciunescu, finanţatorul moldovenilor n-a vrut să lungească prea mult discuţia: "Sînt scîrbit. Dacă a zis că eu l-am debarcat pentru ca în arbitraj să fie instaurată anarhia, înseamnă că anarhie este în capul lui. Recunosc că am fost pentru schimbarea lui din funcţie, dar să nu uite că tot eu l-am ajutat să fie şeful CCA". (Marius Chiţu)
>>sursa: gsp.ro

Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Mesaj de AdrianR » 05 Dec 2006, 14:21

Marian Salomir a fost notat cu 7,5 in urma meciului de la Vaslui!!!
Frana pusa cui trebuie: misiune indeplinita
:-x :-x :-x
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

FreakBoy

Mesaj de FreakBoy » 05 Dec 2006, 14:55

pfoai de [cenzurat] mea...7.5, sa vezi ce fura astia acum, ca se dau note mari.
Observatorul ala nu e sanatos la cap ma...de aia zic eu: penal vere, furt pe fata...pai numai pentru neeliminare primea cel mult 6, sa nu mai vorbesc mai departe...

keano

Mesaj de keano » 05 Dec 2006, 15:26

FreakBoy scrie:pfoai de **** mea...7.5, sa vezi ce fura astia acum, ca se dau note mari.
Observatorul ala nu e sanatos la cap ma...de aia zic eu: penal vere, furt pe fata...pai numai pentru neeliminare primea cel mult 6, sa nu mai vorbesc mai departe...
Daca raspundeam in liceu la ora de chimie in halul in care a arbitrat Salomir in meciul cu Vasluiu' ma tzinea profa' numai in 1 si 2!! .... Nu ca nu mi-as fi luat-o! :)(

Avatar utilizator
dxtr009
fanatic
fanatic
Mesaje: 3705
Membru din: 05 Apr 2004, 16:11

Mesaj de dxtr009 » 05 Dec 2006, 15:33

sunt consternat de nota lui solomir....merita cel putin 8 :)(
Imagine
CE E SUS, CAINE ?

poate..n-avem bani deoparte..si, poate, toate premiile-s date..prin spate, livrate..de cifre umflate..mizerii furate..brutal promovate..

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 05 Dec 2006, 15:56

<<"La Vaslui a fost japca pe fata"
Dan RADU

Patronul Universitatii Craiova, Adrian Mititelu, l-a numit pe antrenorul Viorel Hizo "ultima relicva a vremurilor cooperativei", dupa remiza de la FC Vaslui, unde oltenii au contestat arbitrajul lui Salomir. "Daca vrei sa-ti aduci aminte de perioada aceea urata a fotbalului romanesc, de blaturi, de cooperativa, cu meciuri trucate si antrenori care erau pusi sa faca acele jocuri murdare, te uiti la Viorel Hizo. Este ultima relicva a acelor vremuri. E tare in gura si tipa ca noi, oltenii, avem tupeu. Intr-adevar, gresim si noi, dar - fata de el si altii - avem demnitate si onoare", a declarat Mititelu. Patronul oltenilor considera ca FC Vaslui a primit "cadou" un penalti in minutul 90, cand scorul era 3-2 pentru Universitatea, gazdele reusind astfel sa egaleze.

Pentru acest lucru, Mititelu a declarat ca va rupe prietenia pe care o avea cu arbitrul Salomir. "Aveam o relatie de amicitie cu Salomir. Ne salutam, vorbeam, ii spuneam cand gresea. Nu i-am cerut niciodata favoritisme, ci doar sa nu ne fure. Ceea ce a facut, insa, la Vaslui a fost japca pe fata", a punctat Mititelu, care a adaugat ca arbitrul a ajutat echipa FC Vaslui "pentru a fi bine vazut la Bucuresti". "O fi crezut ca pica bine in fata presedintelui Comisiei de arbitraj. O fi zis ca, daca ii ajuta pe cei de la Vaslui, va sta mai bine infipt la Bucuresti, dar sa stea linistit, ca nu capotam noi asa usor. Vom lupta si sunt sigur ca in scurt timp toti acesti arbitri vor disparea. Fotbalul s-a moldovenizat, in sens negativ. In Moldova s-a coagulat un rau care nu face bine fotbalului romanesc. Daca acest Marian Salomir va mai fi delegat de Gheorghe Constantin, inseamna ca este complicitate generala", a mai spus Mititelu. Continuand atacul la adresa lui Salomir, Mititelu a spus ca a ajuns si el la concluzia altora, si anume ca arbitrul este "o nulitate". "Mi-a demonstrat ce mi se spunea despre el: ca este o nulitate si nu are ce cauta in arbitraj. Ii place sa admire trotuarul, sa ia doua pasarele sa le studieze din toate punctele de vedere, sa le unga cu toate alifiile. Ii place sa fie pasari de noapte", a adaugat Mititelu, care considera ca Universitatea a pierdut in acest sezon sapte puncte din cauza arbitrilor. Dupa meciul de sambata, directorul sportiv al FC Vaslui, Catalin Popa, a declarat ca jucatorii craioveni au devastat vestiarul oaspetilor, spargand o usa si distrugand mai multe obiecte de mobilier. Oficialii gruparii vasluiene au anuntat ca vor inainta un memoriu catre Liga Profesionista de Fotbal (LPF) pentru a se lua masurile ce se impun intr-o astfel de situatie. La randul lor, oficialii de la Universitatea Craiova au respins acuzatiile vasluienilor, sustinand ca vestiarul a fost devastat chiar de reprezentanti ai gazdelor, care, imediat dupa meci, au intentionat sa-i agreseze pe jucatorii olteni. "Poate o fi dat unul din ei cu pumnul in placajele acelea. Sunt reactii firesti atunci cand esti nervos, ca nu e usor sa-ti fie furata victoria, dar nu cred ca au facut ce au aratat ei lumii. Fac din tantar armasar. Este o inscenare, o diversiune pentru a ascunde problemele de arbitraj", a catalogat Mititelu acuzele venite din partea vasluienilor.
>>sursa: Gandul.info

Culmea etse ca toata presa ne da dreptate, dar comisiile de la Liga ii dau 7,5 lui Salomir. Sa mai spuna cineva ca e presa o forta in tara asta...

Avatar utilizator
BluBoy
fanatic
fanatic
Mesaje: 6959
Membru din: 13 Noi 2005, 17:51

Mesaj de BluBoy » 05 Dec 2006, 17:04

eu ii dadeam 11
Unii sunt tarfé, altii sunt prosti. Si unii si ceilalti sunt insa sclavii zdrentei de marin.
Si cum se schimba unii in curvé nici nu-ti vine sa crezi !

gothico

Mesaj de gothico » 05 Dec 2006, 21:00

7,5? adica... 7,5?????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
e clar, i s-a spus fa-i p-aia ca nu ti se intampla nimic. te sustine si broscoiul raios ioanitoaia la emisiunea lui de 2 lei (sa-i stea-n gat!) si toata lumea e fericita.
v-am zis eu sa-i lasam pe steaua si dinamo sa-si faca un campionat al lor. eventual, poate-i iau si pe rasii astia de la vaslui.
acum ma-ntreb cum dracu de n-am plecat batuti de-acolo.
scarba, japca, porcie, mitocanie, nesimtire, minciuna, coruptie... iata campionatul romanesc. Hai in UE, fratilor!

baggio
fanatic
fanatic
Mesaje: 2569
Membru din: 10 Dec 2003, 00:09

Mesaj de baggio » 05 Dec 2006, 22:22

Oare s-or uita si dintre jucatorii nostrii la meciul Barcelona-Werder?Barcelona conduce cu 2-0 intr-un meci cu o miza enorma (nu numai un simplu joc de campionat) si totusi ataca in valuri in continuare....si refuza sa se apare.Asta e fotbalul mare.Asta e adevarata mentalitate.Sunt curios cand vreodata o sa vad mentalitatea asta in Romania!
Suntem legaţi de familii, legaţi de pământ
Olteni legaţi până la moarte de alb-albastrul sfânt!

Cosmin™
fanatic
fanatic
Mesaje: 4164
Membru din: 19 Mai 2006, 17:38

Mesaj de Cosmin™ » 05 Dec 2006, 22:31

Cati ani ai de gand sa traiesti ? :lol: ca sa stiu daca se poate sau nu .... :)(

NICIODATA !!!
Imagine

baggio
fanatic
fanatic
Mesaje: 2569
Membru din: 10 Dec 2003, 00:09

Mesaj de baggio » 05 Dec 2006, 22:45

cos22min scrie:Cati ani ai de gand sa traiesti ? :lol: ca sa stiu daca se poate sau nu .... :)(

NICIODATA !!!
Asa ma gandeam si eu! :)(
Suntem legaţi de familii, legaţi de pământ
Olteni legaţi până la moarte de alb-albastrul sfânt!

ozzy

Mesaj de ozzy » 05 Dec 2006, 23:12

@baggio: din pacate nu e vorba doar de mentalitate, mai trebuie sa ai si jucatori cu care sa ataci tot meciul

Avatar utilizator
PocoLoco
fanatic
fanatic
Mesaje: 4471
Membru din: 24 Apr 2005, 12:33

Mesaj de PocoLoco » 06 Dec 2006, 00:05

Pt cine n-a vazut emisiunea de pe OTV :

CLICK AICI

Închis