SPORTUL - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Moderator: grup_moderatori

Închis

cine va castiga ?

Poll ended at 11 Aug 2004, 21:12

UNIVERSITATEA
17
71%
va fi meci egal
5
21%
Sportul
2
8%
 
Total votes: 24

pompieru
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 11 Mar 2004, 17:03

Mesaj de pompieru » 12 Aug 2004, 11:16

EDMOND_ scrie:
bogdan-m scrie:Chit ca s-ar putea sa supar pe multi, eu cred ca principalul vinovat este Rednic. A avut un lot cu care a terminat pe locul 4, din care nu a plecat decat Njock si la care s-au mai adaugat 10 jucatori noi. Problema ar fi ca Rednic este inca in cautari, dovada fiind cele 3 formule de start din primele etape, mult diferite intre ele. Cred ca stagiul montan ar fi trebuit sa-i dea un schelet de baza al echipei si jucatorii veniti la inceputul campionatului sa fie bagati pe parcurs.
Chiar daca este posibil sa fie unii care sa-l lucreze pe Rednic, nu l-a obligat nimeni sa inceapa cu Borbely, Vigariu sau Nkoy. A fost alegerea lui si evident a fost o alegere proasta.
Nu inseamna ca daca eu cred ca Rednic a gresit, consider ca si trebuie sa plece. Eu il consider un mare antrenor, care poate face treaba la Stiinta dar trebuie sa-si gaseasca inspiratia din campionatul trecut. Fata de campionatul trecut are un lot net superior, dovada fiind jucatorii pe care Craiova i-a dat ca nu mai aveau loc in primii 25. Datoria lui Rednic este sa gaseasca in actualul lot un 11 de inceput pe care sa nu-l mai schimbe.
Bogdan , foarte bine sintetizat...cam la fel gandesc si eu... avem echipa dar Rednic trebuie sa le redea bucuria de a juca fotbal. Si sunt convins ca Mircea Lucescu de exemplu nu ar fi introdus sub nici o forma in unsprezecele titular jucatori ca Flinston si Borbely.
eu cred ca Rednic inca experimenteaza un 11 cu care sa joace. dovada faptul ca a inceput cu 3 formule diferite la 3 meciuri diferite. cred ca la urmatorul meci nu o sa mai vedem in teren pe nkoy, vigariu si filston si nici pe borbely. sper sa sa-i trimita la echipa a II-a ca sa le vina mintea la cap.
.signature - file not found
(c) Io Ltd 2001

pompieru
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 11 Mar 2004, 17:03

Mesaj de pompieru » 12 Aug 2004, 11:19

Pacala scrie:ce buhus edmond?:D buhus alearga dar ala e mai prost si decat nkoy
il vazui la tv, prima faza minutul 1 alerga dupa ea, si o preluare groteasca iesi mingea afara si el alerga ca vita, prima faza cu el fu, ma pufni rasul ..ala nu e fotbalist
pe dreapta pana la iesirea lui maxim a fost mai jale ca la nkoy, calca pe minge de 2 ori, centra o data in plopi, si asta fu tot, alearga ca bezmeticul pe langa mingie ...asta e mai prost si ca romulus micle, eu sint sigur ca asta n-a fost titular nici la jiul, oricum transferul lui mi se pare foarte ciudat dupa ce il vazui.

la fel nkoy, cand a zis olaroiu de el ce a zis... eu nu cred ca asta a jucat anul trecut in belgia la mouscon , poate a jucat maxim 2 minute in cine stie ce meci, va spun eu ca asta n-a jucat nicaieri
iar buhus nu cred ca era titular sigur nici in B la jiul, astia sint INFIORATOR DE PROSTI

ma uitam la moti si la iovanovici, aia nici nu stiu sa stea in teren si sint absolut rudimentari, iovanovici faulta in toate fazele in fara de faza 11-lui :D iar barim moti...ala n-a reusit sa faca nici un stop, n-a reusit sa respinda macar o data mingea decisiv :o:
sa stii ca n-am fost la meci de la inceput, dar cei mai buni jucatori de pe teren de la craiova au fost urmatorii: buhus, moti, jovanovici, frunza. nu stiu cum ai vazut tu ca n-a facut da' in prima repriza l-am avut in fata pe nkoy care a fost catastrofa si in adoua pe buhus care a maturat tot terenu'. iar la fel nu stiu cum tu nu l-ai vazut pe motzi... ala a venit de pe partea lui de pe dreapta, pana pe stanga sa respinga mingea. a alergat foarte mult si personal mi-a placut de el. are viitor in fotbal, are si un pic de tehnica si fuge pe teren de-l mananca...


acuma care din noi doi greseste in aprecieri?
.signature - file not found
(c) Io Ltd 2001

Atomic
junior
junior
Mesaje: 17
Membru din: 15 Apr 2004, 16:09

Mesaj de Atomic » 12 Aug 2004, 11:28

Buhus a fost bun, domle...Nu comentez nivelul tehnic, pentru ca nu e un superjucator, dar macar a fost singurul care a alergat si si-a dat sufletul pe teren.
"In koy" si cu Borbely nu au ce cauta nici in Divizia B. La congolezu ala, sau ce naiba o mai fi, inteleg ca e nou si o fi vrut sa vada cum se misca, dar de Borbely se stie de anul trecut ca e o "petarda" de fotbalist si vad ca e inca mentinut in lot!
Plesan a jucat slab dar tot a mai incercat cate ceva...Sarbul ala mi s-a parut bunicel dar a tratat cu neglijenta faza penalty-ului.

inter
suporter
suporter
Mesaje: 733
Membru din: 04 Sep 2003, 11:11

Mesaj de inter » 12 Aug 2004, 11:31

intradevar Buhus a muncit ieri .....
problema e cu schimbarile astea de formule de joc, si personal cred ca jucatorii nu au conditie fizica... :bad: e inadmisibil ca in momentul pierderii mingii, sa-si puna mainile in sold si sa priveasca adcersarul cum ataca!

inter
suporter
suporter
Mesaje: 733
Membru din: 04 Sep 2003, 11:11

Mesaj de inter » 12 Aug 2004, 11:37

iar la cum se misca Gane... incep sa-l regret pe McBreen :o: , macar asta manca terenul...... :mad:

pompieru
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 11 Mar 2004, 17:03

Mesaj de pompieru » 12 Aug 2004, 11:40

asa... am ajuns in sfarsit al ultimu' post ca sa pot sa-mi spun si eu parerea.


dupa cum am spus mai devreme, cred ca Rednic experimenteaza. se pare ca ce a incercat la meciu' cu sportu' a fost un experiment ratat. din punctul meu de vedere, cat si al rezultatului.

de ce nu s-au vazut deloc in atat gane si rubenilson? pai sa va spun eu... pt ca mijlocul a fost dezastru... n-a jucat nimic, nu a ajuns o minge buna la ei, ca s-o poata fructifica. prima repriza nkoy pe stanga si borbely si vigariu n-au facut nimic. nu s-a vazut nimic din partea lor, decat poate din partea lui nkoy faptul ca nu prea alerga dupa minge si cand o pierdea ramanea pe loc, nu alerga pentru recuperare.


pot sa numar cel putin 4-5 situatii in care urca motzi sau papura in atac ca sa ajunga sa dea ei la poarta?!?!? pai bundea si plesan n-au miscat deloc. eu sper totusi ca a fost de la mainile moarte din echipa si ca data viitoare sa incepe sa joace amandoi fotbal, ca daca nu, tragem la retrogradare nu la cupe europene. pana una alta e un inceput dezastruos din punctul nostru de vedere (2 puncte in 3 etape) da' se putea si mai rau. sper sa termine in fortza nu sa inceapa bine si termine prost.


tin sa mentzionez apararea. jovanovici, motzi si in unele situatii chiar si papura. au jucat bine. de la mijloc buhus si frunza, iar atacul nimic... plus guso in poarta care a scos cel putin 2-3 goluri.


aa... si sa nu uit... daca ala a fost 11m eu ma fac popa. cam atat.
.signature - file not found
(c) Io Ltd 2001

jordy

Mesaj de jordy » 12 Aug 2004, 11:53

Daca tot fac multi propuneri pentru 11-le de start, va solicitat si eu atentia cu urmatoarea alcatuire, un 1-4-3-1-2, cu titularul incostestabil Guso in poarta, cu Paura si Daouda in centrul apararii, cu Buhus pe dreapta si singura solutie posibila-Preda-pe stanga, cu Plesan in rolul care-i vine cel mai bine, cel de inchizator, cu Bundea si Frunza pe bezile laterale, cu Paduret in rolul de coordonator si cu Gane si Rubenilson in atac.

Guso

Buhus Daouda Papura Preda

Plesan

Bundea Frunza

Paduret

Gane Rubenilson

As vrea sa vad si aceasta formula, eventual cu Iasi-ul, sa ma pot edifica complet asupra potentialului actual.

Vietnam

Mesaj de Vietnam » 12 Aug 2004, 11:53

Bun a mai trecut un meci.... Multi se enervara( ca si mine de altfel) si gasesc vinovati peste tot. Am fost pe stadion ... Pompierul mi-a spart timpanele cu fluieraturile iar pe post de comentator l-am avut pe Edmond si inca un suporter necunoscut mie care a aruncat blestemele cele mai teribile spre .... "mormolocii" nostrii care se faceau ca joaca fotbal ....
Pacala ce spui tu in general nu este chiar fals dar poate ar fi mai bine sa folosesti un ton mai intelegator si diplomatic.
Dar hai sa vedem cum a fost meciul vazut din tribuna! Fara reluari si comentarii tendentioase ale celor care transmiteau ci doar parerea aaaa. ..... subiectiva sau obiectiva a suporterului din tribuna:

In primul rand Rednic : parerea mea, tactica gresita din start si folosirea unor jucatori necorespunzatori. S-a bazat pe contraatac dar Sportul nu era o echipa sa o bati pe contraatac ci doar pe atac. .... Atac care la Craiova nu prea exista insa ... stie Rednic ce stie . Oricum chiar si pe arma contraatacului iti trebuie niste jucatori rapizi si care stiu cu mingea .... cine sa fie ei oare ca in toata echipa nu vad unul care sa corespunda din punctul asta de vedere. Asta este ... Sa vedem jucatorii:

Nkoi scotea limba de un cot dupa 20 de minute de joc in care a alergat in reluare. Foarte slab pregatit , nemotivat, nu are o inteligenta in joc. Trebuie momit cu banane! Partea stinga a fost varza!
Borbely - solid omul dar lipsit de inteligenta in general si nu prea le are deloc cu mingea. Degeaba a reusit sa intre de doua ori in careu....odata intrat acolo a uitat care era scopul pentru care este in teren si a dat niste pase de toata jena. Si anul trecut a fost la fel ... Nu imi dau seama ce l-ar destepta din jocul confuz. Pare rezistent la tavaleala si a alergat mult( ca la atletism dar mai trebuia sa aiba si mingea cu el) dar total ineficient. Nu-si gaseste locul nu stie unde sa stea. Pacat de el
Gane .................................................................................................... mai nimic. Cam singur pe acolo prin fata , nu prea se descurca.
Rubi ... mai nimic.
Vigariu - a alergat si el dar ineficient. Poate mai mult. Sa speram ca ne va arata si alta fata...mai buna
Lutu a alergat ceva , a dat doua suturi ...a miscat ceva dar nu suficient.
Plesan .... fata de asteptarile nostre ... a jucat slab ...poate ca nu are cu cine....Cred ca banderola de capitan il strange prea tare pe brat si oxigenul nu mai circula cum trebuie prin corpul lui. SI nu ajunge si la cap. Pacat ... era un jucator care promitea.
Zeno Bundea - a alergat , a dat pase ..... bunicel. Si-a facut treaba ... nu a dat pe dinafara ...dar a fost multumitor.
Frunza bun mi-a placut , stie cu mingea si a driblat de citeva ori apararea Sportului. A avut si ceva chifle dar sper ca in citeva meciuri sa se puna la punct. Promite
Buhusi - cel mai bun, a alergat tot meciul a fost peste tot, a centrat bine. micile greseli ...gen calcat pe minge ...sunt scuzabile. Este singurul care a demonstrat ca este bun si este de real folos Universitatii. Am incredere in el si in continuare ...din pacate cu o floare nu se face o echipa.
Papura ....normal, si-a facut treaba ...a urcat si in atac si a tras si la poarta. Constant, omul e bun. Nu sclipeste dar isi face treaba. Nu am ce sa-i reprosez.
Moti - bun, nu-l ajuta fizicul foarte mult la faza de aparare, dar s-a descurcat onorabil chiar si in dueluri unul la unul - el ca ultim aparator. Stie unde sa se aseze pe teren. Am incredere in el.
Sirbul ..e bun, nu a jucat prea mult dar si-a facut datoria. omul este puternic dar cam prea dur. Intra la intimidare ... poate sa provoace eliminarea sa. A avut si citeva "luminari" superbe
Adnan Guso - cu exceptia unei iesiri hazardate din poarta si la faza golului 1, in rest a fost bun. Mereu si-a impins colegii spre atac si da o stare de siguranta in aparare.

Am uitat pe cineva? Se poate ...
Echipa se vede ca este in organizare si ca Rednic tot timpul cauta solutii pentru a pune jucatorii in locul unde sa dea maximulm de randament. Jocul haotic si lipsit de siguranta al jucatorilor nostrii m-au mplut de tristete. Nu neaparat ca am mincat batatie m-a durut ci felul cum am mincat bataie. Nu stiu, parca sunt nemotivati ... nu au o gindire de joc si parca pur si simplu nu sunt capabili sa dea ceva mai mult. Ceva scartiie la Universitatea, undeva avem o piulita care nu functioneaza. Ma sperie gindul ca nu se vede o iesire din situatia actuala. Ne trebuie jucatori mai tineri ( chiar foarte tineri) care sa alerge si care sa se zbata pe teren si sa lupte pentru fiecare minge.
Tipic pentru campionatul nostru si pentru Craiova actuala sunt miinile in sold dupa ce s-a pierdut o minge si lipsa de mobilitate :eek: . Toata lumea astepata sa-i vina mingea nu fuge in intimpinarea ei, nu se ajuta unul pe altul, nu stiu sa se demarce. La un moment dat era Buhusi singur pe extrema cu doi de la Sportul linga el si toti ai nostrii asteptau buluc centrarea in careu. Lutu era cel mai aproape de el dar nu si-a miscat fundul sa-l ajute. Pacat.

Acum sa vorbim si de suporteri .....unde m-a cam suparat o anumita atitudine a unora dintre suporteri. Nu vorbesc de galerie care a scandat si a cintat cam 70% din meci. Bravo lor! :razz: Pacat ca erau o mina de oameni( nu intelegeti gresit - jumate de stadion erau suporteri de ai lui Sportul ..jumate erau olteni si suporteri ai Universitatii). In locul unde am stat pur si simplu nu mi-a placut atmosfera.....Huduieli si strigate de "RUSINE! RUSINE!" contra Universitatii. Asta nu am suportat si chiar ma enervasem nitel dar ....nu am comentat. Accept sa urlam la jucatori sa se miste pe teren dar huidieli si chestii de astea nu imi plac. Jucam in deplasare totusi si ai nostrii trebuiau incurajati tot timpul. Asta este parerea mea. Nu zic ca suporterii nu aveau motive sa se supere, dar avem si noi responsabilitatea nostra chiar daca baietii nu-si fac treaba bine pe teren. Putem sa le reprosam jocul slab dar in nici un caz prin huiduieli!!!!!!!!!!
In rest sa auzim numai de bine si sa jucam la anul in Cupe. Ca doar asta este targetul nostru -nu campionatul sau Cupa....ci un loc in Cupe. Cred ca Rednic s-a gindit foarte bine.
Mare diferenta intre Sportul Universitatea si Dinamo-Manchester.... ciinii au jucat bine dar aia erau mult mai buni . Dar a fost un joc frumos. Spre deosebire de alt joc din aceeasi zi...

Apropo ieri cineva mi-a spus ca se va schimba data disputarii jocului de acasa cu Iasiul si nu va fi simbata 21 august ci vineri 20 august de la ora 20. Poate cineva sa confirme acest lucru? Omul este destul de informat in general despre Universitatea, dar cum mie imi incurca niste planuri ( vroiam sa vad meciul de la Craiova dar simbata) as vreau o confirmare din alta sursa.
Hai sa avem rabdare ( am avut atitia ani ce mai conteaza citeva luni ????)
si sa speram ca Rednic va reusii sa gaseasca solutia salvatoare.... numai ca acum nu mai este Gandalf ci Tom Cruise in "MISIUNE IMPOSIBILA"! :-)

Hai Stiinta! Hai baieti ca putem mai mult!
Last edited by Vietnam on 12 Aug 2004, 12:03, edited 1 time in total.

Vietnam

Mesaj de Vietnam » 12 Aug 2004, 12:01

A fost ala 11 metri cum a fost si ala fault de carton rosu! Parerea mea
Oricum dupa ce l-au eliminat pe ala de la Sportul am ajuns si noi la egalitate pe teren. Ca noi de la inceput am avut doi jucatori in minus pe teren Nkoi fiind lipsa totala, iar Borbely partiala

ago

Mesaj de ago » 12 Aug 2004, 13:12

Vietnam scrie: Hai sa avem rabdare ( am avut atitia ani ce mai conteaza citeva luni ????)
si sa speram ca Rednic va reusii sa gaseasca solutia salvatoare....
Sa speram ca mai au si altii.......

AnU

Mesaj de AnU » 12 Aug 2004, 13:35

Dupa meciul acesta regret plecarea lui Njock!
Nu vreau sa zic ca Njock e un mare atacant,dar cred ca reusea mai mult decat Gane,care mi se pare iesit din forma
Filston nu ar face fata nici la Universitatea II

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 12 Aug 2004, 13:43

Unii nu pot mai mult dar este foarte clar dupa 3 etape ca cea mai mare parte a echipei nu vrea sa joace.

Cate pase de la Papura la Plesan ati vazut ?

Cred ca este un conflict in interiorul echipei !

Refuz sa cred desi nu exclud, ca Dinel Staicu le spune jucatorilor sa nu joace pentru a provoca plecarea lui Rednic.

Avatar utilizator
LUTU
suporter
suporter
Mesaje: 988
Membru din: 16 Sep 2003, 18:48

Mesaj de LUTU » 12 Aug 2004, 13:56

Plesan trebuia dat atunci cand am avut oferte...
Nu am vazut atata nepasare la un jucator
Incepem sa-l plangem pe Njock, am vazut ca au dat o gramada de centrari in careu degeaba...
E penibil pentru ei sa ia bataie de la niste copii cu care chiar am jucat fotbal in Regie in urma cu 2-3 ani, mai ales ca au jucat in 10
Pai jucatorii nostri se lauda ce limuzine si-au mai luat, astia de la Sportu daca vreti sa stiti vin cu tramvaiul la meci si cu geanta la spinare...

sper sa ne revenim si sa renuntam la experimente pana nu e prea tarziu
ROMANI PRIN NASTERE,
OLTENI PRIN GRATIE DIVINA!

zolo
suporter
suporter
Mesaje: 874
Membru din: 16 Mai 2004, 14:32

Mesaj de zolo » 12 Aug 2004, 13:57

pt Vietnam: asa stiu si eu ca se joaca vineri asa a aparut in GZ
Am mai spus si ma repet :eu zic sa nu dam cu pietre in Rednic ci numai in anumiti jucatoti care nu vor sa joace din anumite motive: lipsa de interes datorita varstei ( se intelege la cine ma refer ) altii din cauze pe care mie greu sa le cred ( interese legate de anumiti oameni ).
tot azi am citit declaratia lui Plesan ( probabil a spus-o din pct de ved a capit de echipa altfel nu ar avea voie pt ca nici el nu a jucat prea stralucit ) care acuza anumiti jucatori ca "se plimba pe teren si altii alearga si pt ei ", ceea ce m-a dus cu gandul ca sunt cam multe bisericute in echipa si nu e deloc bine, vor fi mari probleme din cauza asta mai ales ca oricum nu suntem prea omogeni

EDMOND_
fanatic
fanatic
Mesaje: 1115
Membru din: 22 Sep 2003, 17:33

Mesaj de EDMOND_ » 12 Aug 2004, 13:57

Doryn , Plesan a primit oricum destule pase....majoritatea actiunilor treceau pe la el....

Închis