CFR Cluj - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce facem cu CFR

Poll ended at 17 Aug 2008, 12:22

1
17
29%
x
16
27%
2
26
44%
 
Total votes: 59

WB_4ever
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 17 Mai 2007, 12:44

Re: CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de WB_4ever » 19 Aug 2008, 02:15

Ştiinţa de a iubi!

E sfârşit de săptămână, ora 21:30, lumea e acasă sau în concediu, noi ne pregătim de marele meci, primul mare meci pe care Ştiinţa noastră o să-l dispute sezonul ăsta. De data asta bătălia se dă în inima Ardealului, la Cluj, cu campioana en-titre.

Urc rapid până la trei unde Alin mă aşteaptă cu o bere. Noroc! Hai Ştiinţa! Sticlele se ciocnesc ca doi boxeri. Vine şi Dorin, hai că suntem toţi! Aveţi emoţii băieţi? Eu nu am!

Napoli începe cu Mircea Bornescu, Valerică Găman, Josh Mitchell, Dorel Stoica, Spase Dilevski, Florin Costea, Andrei Prepeliţă, Ovidiu Dănănae, Michael Baird, Mihai Dina şi Joshua Rose.

Deşi portughezii se urcă pe noi încă de la început urmăresc meciul cu detaşare, emoţie dar şi detaşare, un sentiment pe care îl respir, îl trăiesc, după ce în etapa trecută am trecut prin toate stările posibile şi imaginabile pe care le cunoaşte doar un suporter care suferă pentru echipa sa. Simt o detaşare şi încredere, nu ştiu, este ceva nou după foarte mult timp, de când echipa era condusă magistral în teren de Gică Craioveanu, să mă ierte dl. Balaci dar sunt prea mic ca să îmi aduc aminte de Craiova Maxima, doamne ce vremuri!

Toată săptămâna m-a încercat senzaţia asta, că echipa asta adunată de pe trei continente nu are cum să ne bată, chiar dacă jucăm la ei acasă, chiar dacă pe forumuri ni se contorizează numărul de goluri pe care îl vom primi iar pe la televiziuni când este adusă Ştiinţa mea iubită în discuţie parcă s-ar vorbi despre un subiect tabu, cu o grimasă în colţul gurii şi cu vorbe ironice aruncate, aşa, ca să nu se plictisească privitorii. De ce sunt eu mai nebun ca alţii şi cred că din seara asta se va vorbi despre Ştiinţa cu respect? Numai timpul poate să-mi confirme simţurile.

Deja mă enervez, nu, nu am primit gol deşi suntem dominaţi, mă enervează stilul de tip mahala şi greţos al comentatorilor de a relata meciul. Ce amatori!

Beau din bere, deşi nu îi mai simt gustul şi sudez ţigară după ţigară când se dă gol, da, se înscrie în Gruia. Ei deschid scorul, încremenesc pentru o clipă dar îmi trece, nu mă părăseşte sentimentul ăla de încredere. Ştiu că în final va ieşi bine pentru noi. De unde? Păi de la încurajările lui Dănănae către echipă, imediat după ce ne dau ăia gol, ce? voi nu vedeţi? nu auziţi? strigăm cu toţii la ei: Hai băieţi! Hai mă! că se poate, nu vedeţi ce dezlânat joacă, Trică este ca şi inexistent, Semedo se zbate ca peştele pe uscat iar atacatul ăla înalt, Ruiz face figuraţie pe lângă Găman al nostru. Bun copilu’, are un viitor mare în faţă. Îl iert pentru greşeala din etapa trecută, capu’ sus puştiule!

Mai avem ceva până la pauză şi văd că Ştiinţa începe să pună presiune pe ei, da, este clar, nu mai rezistă mult! Hai Costea, arată-le cât fotbal ştii. Bravo Baird, munceşti mult, călăreşti fundaşii adverşi, faci multe recuperări ,o spun acum, ai intrat definitiv în sufletele noastre. Andrei, Andrei Prepeliţă este motoraşul din linia de mijloc, ajutat de Dilevski şi de Stoica, da, el driblează, el intră în combinaţii, el pasează pe vârfuri, bine Andrei, bravo! Pe stânga Rose se avântă cam în faţă, dar aşa îi stă bine unui fotbalist care a fost adus pe postul de atacant dar a ajuns să joace cu succes când fundaş stânga, când mijlocaş stânga. Finalul de repriză ne găseşte peste ei dar fără rezultat.

La pauză calcule, cine ar trebui să intre, cine a jucat cel mai prost. Ajungem toţi la aceeaşi concluzie, Dina nu are ce să caute în echipa asta, poate sunt prea dur, nu ştiu, în momentul ăsta aşa vedem noi!

Începem repriza a doua cu aceeaşi garnitură, Napoli încă nu schimbă pe nimeni. Doamne! Ce avem pe banca de rezerve: Silviu Lung jr. 19 ani, Ştefan Bărboianu 20 ani, Dragoş Firţulescu 19 ani, Cătălin Crăciun 17 ani neîmpliniţi, Radu Barbu 19 ani, Sorin Buşu 19 ani şi Ovidiu Stoianof 23 de ani! Copiii ăştia trebuie să se lupte cu mercenarii Clujului, ce examen greu! De vor trece peste el cu bine vom avea luptători de nădejde pentru bătăliile ce vor veni peste noi. Ei vor purta pe umeri onoarea de a duce numele Universităţii Craiova mai sus în anii care vor urma.

Vine minutul 53 şi Rose ne încântă cu golul egalizator, gol marcat pe fondul dominării noastre totale. Am un moment de uşurare, mă eliberez cu un strigăt de luptă, asta este Aline, te descurci tu cu vecinii. Uite că s-a trezit şi regizorul transmisiei, vedem şi noi primele imagini cu suporterii care au însoţit echipa la Cluj. Vedem banerele de gard ale celor de la Sezione Ultra, Praetoria, South Guard şi Blue Lions, cântă, îi văd cu mâinile ridicate, bravo. Noi nu am reuşit din păcate să deplasăm nici-un membru, asta e, nu putem fi mereu prezenţi fizic lângă ei, important este ca focul alb-albastru din suflete să nu se stingă şi să fie cultivat.

Până la final mai intră la noi Crăciun în locul lui Dina, Barbu în locul lui Găman şi Buşu în locul lui Rose. Ascult comentatorii care de cinci minute nu mai contenesc cu laudele la adresa jocului şi echipei mele iubite. Nu îi judec, le iau aşa cum sunt, nu încerc să le ghicesc simpatiile!

Se termină 1-1, nemeritat pentru noi, nesperat pentru ei, de altfel declaraţiile lor de după meci vorbesc de la sine.

Am ghicit bine, nu ne-au bătut deşi eram daţi ca victime sigure. Oare câţi pariori au ţinut în seara asta cu CFR? Cred că majoritatea au luat meciul pentru a-şi rotunji un câştig ipotetic mai mare, dar toţi au pierdut, da, au pierdut pentru că nu au simţit ce am simţit eu. Şi eu am pierdut, dar eu pe victoria noastră am pierdut, dar eu am mai pariat pe încă ceva şi nu am pierdut. De azi înainte cei ce vor avea meci cu Ştiinţa se vor teme de noi, iar un adversar şovăielnic este un adversar slab. Noi nu am jucat până acum cu echipe care au jucat prost, noi am jucat fotbal adevărat, frumos, iar ei au încercat să ne imite, dacă nu le-a reuşit înseamnă că am jucat mai bine decât ei.

Un meci care îmi dă speranţe pentru copiii ăştia, care astăzi au trecut cu brio un examen, examenul maturităţii, la o vârstă care pentru unii este halucinant de fragedă.

whiteLion

http://www.craiova-maxima.ro/gemina
http://sevenwhitelions.blogspot.com/
ImagineImagine

dragosblue
fanatic
fanatic
Mesaje: 1319
Membru din: 10 Feb 2004, 18:06

Re: CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de dragosblue » 19 Aug 2008, 04:10

apld apld apld WB_4ever, emotionant si frumos o:
HAI STIINTA !!!!

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de _T@V_ » 19 Aug 2008, 09:18

N-am gasit declaratia cuvant cu cuvant, citez din memorie
Trica (aseara la fanatik): N-ati vazut ce mi-a facut copilasul ala, Dananae? M-a alergat de mi-a scos sufletul din mine. Am dormit neintors. Va spun sincer ca rar mi s-a intamplat asa ceva. Eu scoteam sufletul din altii, nu ei din mine. Craiova a fost mai buna ca noi, bravo lor...
:up: steagucv :up:

WB_4ever
senior
senior
Mesaje: 391
Membru din: 17 Mai 2007, 12:44

Re: CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de WB_4ever » 19 Aug 2008, 09:45

Deci Trică se lasă de fotbal din cauza lui Dănănae :)(
Asta-i tare! shit
ImagineImagine

blue_titan
fanatic
fanatic
Mesaje: 2693
Membru din: 15 Noi 2007, 22:35

Re: CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de blue_titan » 19 Aug 2008, 09:52

WB_4ever scrie:Deci Trică se lasă de fotbal din cauza lui Dănănae :)(
Asta-i tare! shit
Schimbare completa de atitudine. Dupa ce anul trecut ne injura si scuipa prin toate ziarele... acum vorbeste frumos. A declarat in Gsp ca nu mai poate juca fotbal si se va lasa.

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de DarkComy » 19 Aug 2008, 09:54

Nu e Dananae prea talentat din punct de vedere tehnic, dar pune suflet in ce face...cam ca Saceanu. apld
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

blue_titan
fanatic
fanatic
Mesaje: 2693
Membru din: 15 Noi 2007, 22:35

Re: CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de blue_titan » 19 Aug 2008, 09:57

O poza si cu suporterii alb albastrii prezenti la meci. Excludeti-le pe cele visinii ucv

http://www.cfrist.ro/forum/viewtopic.php?t=272

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de _T@V_ » 19 Aug 2008, 12:46

Internautul ala mic al nostru, Busu, cred ca s-a votat singur in chestionarul celui mai bun jucator din meciul cu franele, de pe site-ul oficial. :)( Ca are 1 %... sau l-a votat admiratoarea aia infocata a lui. Sau l-a votat internautul de Mighty, ca doar e din familie :laughing:

DoRyN

Re: CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de DoRyN » 19 Aug 2008, 13:01

Nu era el, era o prietena de-a lui care are nickname-ul olteanca :)-

LiviuB

Re: CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 19 Aug 2008, 21:57

mai presus de punctul obtinut eu cred ca este injectia de moral pe care au facut-o tinerii nostri, aveau nevoie de asa ceva. Mai ales ca acest egal vine dupa o prestatie f buna, sa zica adversarul ca a castigat un punct... mi se pare mare lucru.

blue_titan
fanatic
fanatic
Mesaje: 2693
Membru din: 15 Noi 2007, 22:35

Re: CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de blue_titan » 20 Aug 2008, 14:05

[gsptv]<embed type="application/x-shockwave-flash" src="http://www.gsptv.ro/flvplayer/waPlayer.swf" id="flvplayer" name="flvplayer" quality="high" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" flashvars="Adress=http://www.gsptv.ro&vcode=4577&autoPlay=false" height="408" width="480">[/gsptv]

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Re: CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de ady_azzuro » 20 Aug 2008, 19:11

zoltane, sa-ti dam la :-x distractie maxima in deplasarea de la cluj...jandarmi mai calmi ca aia n-am mai vazut :)( m-a incantat jocul nostru din a2a repriza, cu putin curaj ii bateam, dar e bun si egalul, in retur nu trebuie sa-i mai iertam. :cool:

Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Ovidiu* » 25 Aug 2008, 14:24

Auzi ma, da ala in verde de la sfarsitul filmuletului de deasupra nu esti tu? :)(
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Re: CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de ady_azzuro » 25 Aug 2008, 18:35

ba da, era albastru, nu verde tricou. :)(

Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Ovidiu* » 26 Aug 2008, 11:36

:o Ochiu meu il vazu verde :o
Da-te naibii de vedeta, te pun sa-mi dai autograf. :cool:
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

Închis