[Amical] FC Caracal - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9740
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: [Amical] FC Caracal - Universitatea Craiova

Mesaj de manex » 17 Feb 2009, 23:37

prima repriza adormita. daca nu erau alea 3 goluri era cam nasol. s-a jucat curat, fara faulturi sau intrari dure. s-a verticalizat destul de mult, insa cei din caracal s-au aparat binisor. in a doua repriza s-au facut toate schimbarile, si mi se pare mie ca se joaca mai rapid putin. poate vor sa impresioneze. barboianu a jucat pe stinga si la o faza trebuia sa centreze(cu stingul), si cam dat cu stingul in dreptul. stoica a luat primul galben pe sezonul asta, ologu a tras de vreo 2 ori periculos. tanasa a ratat incredibil. e exasperant. ii da gingioveanu centrare si el doarme prin careu. nu si-a revenit deloc. acelasi lucru il spun si pentru dina. inca fisiie. mai dureaza pina se explodeze. :( . mi s-a parut reusit testul de azi. din cei tineri ii vad pe ologu si costea al mic jucind mai mult sezonul asta, asta excepidu-i pe gingioveanu, gaman, barboianu sau barbu.
Am zis!!

blue_lions
fanatic
fanatic
Mesaje: 2964
Membru din: 26 Oct 2007, 05:25

Re: [Amical] FC Caracal - Universitatea Craiova

Mesaj de blue_lions » 18 Feb 2009, 08:57

manex scrie:prima repriza adormita. daca nu erau alea 3 goluri era cam nasol. s-a jucat curat, fara faulturi sau intrari dure. s-a verticalizat destul de mult, insa cei din caracal s-au aparat binisor. in a doua repriza s-au facut toate schimbarile, si mi se pare mie ca se joaca mai rapid putin. poate vor sa impresioneze. barboianu a jucat pe stinga si la o faza trebuia sa centreze(cu stingul), si cam dat cu stingul in dreptul. stoica a luat primul galben pe sezonul asta, ologu a tras de vreo 2 ori periculos. tanasa a ratat incredibil. e exasperant. ii da gingioveanu centrare si el doarme prin careu. nu si-a revenit deloc. acelasi lucru il spun si pentru dina. inca fisiie. mai dureaza pina se explodeze. :( . mi s-a parut reusit testul de azi. din cei tineri ii vad pe ologu si costea al mic jucind mai mult sezonul asta, asta excepidu-i pe gingioveanu, gaman, barboianu sau barbu.
Auzi, Soava cum s-a miscat? Personal cred ca solutia cu Soava + Dilevski la mijloc inca de la inceput, nu e chiar cea mai buna. Ambii joaca acelasi rol ( cu un + pt Dilevski) si cred ca Soava trebuie folosit ca mijlocas doar in situatiile cand inscriem primul gol, sau conducem si vrem sa mentinem rezultatul.
Oltenia, provincia latina, a lui Mihai, al nostru, cel viteaz.

ew
senior
senior
Mesaje: 370
Membru din: 28 Feb 2005, 11:16

Re: [Amical] FC Caracal - Universitatea Craiova

Mesaj de ew » 18 Feb 2009, 09:36

blue_lions scrie:
manex scrie:prima repriza adormita. daca nu erau alea 3 goluri era cam nasol. s-a jucat curat, fara faulturi sau intrari dure. s-a verticalizat destul de mult, insa cei din caracal s-au aparat binisor. in a doua repriza s-au facut toate schimbarile, si mi se pare mie ca se joaca mai rapid putin. poate vor sa impresioneze. barboianu a jucat pe stinga si la o faza trebuia sa centreze(cu stingul), si cam dat cu stingul in dreptul. stoica a luat primul galben pe sezonul asta, ologu a tras de vreo 2 ori periculos. tanasa a ratat incredibil. e exasperant. ii da gingioveanu centrare si el doarme prin careu. nu si-a revenit deloc. acelasi lucru il spun si pentru dina. inca fisiie. mai dureaza pina se explodeze. :( . mi s-a parut reusit testul de azi. din cei tineri ii vad pe ologu si costea al mic jucind mai mult sezonul asta, asta excepidu-i pe gingioveanu, gaman, barboianu sau barbu.
Auzi, Soava cum s-a miscat? Personal cred ca solutia cu Soava + Dilevski la mijloc inca de la inceput, nu e chiar cea mai buna. Ambii joaca acelasi rol ( cu un + pt Dilevski) si cred ca Soava trebuie folosit ca mijlocas doar in situatiile cand inscriem primul gol, sau conducem si vrem sa mentinem rezultatul.
soava a fost praf. la fel si dina. dar asta nu e o surpriza.
prima repriza lenta. a doua mai rapida. a facut cronica destul de bine manex.
mic cu ochelari, negru, chelios si burtos- miti ma numesc!

drejania
fanatic
fanatic
Mesaje: 2363
Membru din: 13 Dec 2004, 14:21

Re: [Amical] FC Caracal - Universitatea Craiova

Mesaj de drejania » 18 Feb 2009, 10:45

Revin pe acest forum, dupa ce mai multi fani de-ai Craiovei m-au rugat insistent sa mai scriu si eu. Asadar, haideti sa vorbim despre meciul de la Caracal.
In primul rand ma bucura faptul ca aratam ca o echipa de Liga I, nu ne mai facem probleme in amicale cu echipe din ligile inferioare, se vede clar superioritatea, iar Universitatea este asezata exemplar de Napoli in teren. Nu sunt dubii la penalty-uri, poate primul la COstea, acordat destul de usor, daca era meci de Liga I, cum suntem noi obisnuiti, niciun arbitru nu ne-ar fi dat. Dar e mai bine in amicale, daca in oficiale suntem mancati de vii.
Apoi, acest Florin Soava! Dragilor, la ce va asteptati de la el? A fost vreodata un fotbalist? Sa ne amintim meciurile de trista indurerare ale Romaniei? Sau sa ne amintim de celebrul anderlecht-rapid? Sau cand evolua la Craiova vi se parea vreun mare fotbalist? Macar atunci se zbatea. Ieri, la Caracal, am vazut un mijlocas stanga, care-l dubleaza rareori pe Dilevski, desi australianul a fost cu 2 clase peste Florinel. Soava nu se complica, nu face risipa de efort si apare rareori in faza de recuperator, bine nici nu e asta sarcina lui necesara. L-am urmarit extrem de atent, dar m-a dezamagit. Ma deranjeaza ca doi copii pe care se pune baza, Gaman si Gangioveanu, nu au loc in primul 11. Sper ca Napoli sa vada ca Soava nu este inca o solutie. Ne trage mult inapoi sau mai sper ca noul numar 8 (cred ca Balaci e scarbit) sa fie un castig. In plus, Prepelita e senzational. Joaca excelent, munceste fara probleme si are o viziune a jocului ca a unui mijlocas care s-ar impune lejer in echipa nationala. Super jucator. Cat a crescut de cand a venit la noi si aici meritul este al lui Napoli. Imi place rolul lui Dina, de pivot, sa nu uit de combinatia cu WObay de la primul gol. Cam astea ar fi. Daca aveti intrebari, le astept
Si ce daca...tinem cu echipa noastra si la bine si la greu...o iubire alb-albastra...la Craiova e mereu

drejania
fanatic
fanatic
Mesaje: 2363
Membru din: 13 Dec 2004, 14:21

Re: [Amical] FC Caracal - Universitatea Craiova

Mesaj de drejania » 18 Feb 2009, 10:48

Si inca o chestie. Interesant acest Ologu. Foarte interesant. Desi il vedem firav, e la varsta dezvoltarii, cand acumuleaza, are un sut superb de la distanta. Intra des in combinatii, are foarte mult curaj, paseaza fara greseala. Deci n-am vazut o pasa gresita la el. Foarte interesant. Si ca tot a scris manex de Tase. Cam lent si a jucat la misto. Nu asta e atitudinea unui atacant care vrea sa se impuna dupa ce n-a facut mare lucru la o candidata la retrogradare. A avut doua ocazii, pe care le-a tratat cu mare superficialitate. De parca daduse 7 goluri pana atunci.
Cartonasul lui Dorel a fost anulat
Si ce daca...tinem cu echipa noastra si la bine si la greu...o iubire alb-albastra...la Craiova e mereu

iuli

Re: [Amical] FC Caracal - Universitatea Craiova

Mesaj de iuli » 18 Feb 2009, 11:07

si eu cred ca Dina ar trebui sa joace titular ca varf impins,anul trecut in retur a jucat exact asta si a dat satisfactie prin combinatiile cu Costea. Pe Baird l-as baga numai din min.70,Tanasa va pierde tot din fotbal daca ramane la noi pt ca nu are valoare de primele 5 echipe din Romania.

sorin107

Re: [Amical] FC Caracal - Universitatea Craiova

Mesaj de sorin107 » 18 Feb 2009, 12:46

iuli scrie:si eu cred ca Dina ar trebui sa joace titular ca varf impins,anul trecut in retur a jucat exact asta si a dat satisfactie prin combinatiile cu Costea. Pe Baird l-as baga numai din min.70,Tanasa va pierde tot din fotbal daca ramane la noi pt ca nu are valoare de primele 5 echipe din Romania.

Fara indoiala Dina trebuie sa joace titular pentru ca altul mai bun nu avem si intr-adevar se simte foarte bine cu Costea in teren. Baird si Tanasa nici pe departe. Eu pe Baird nu l-as baga decat in contextul in care chiar nu avem altul disponibil (iar aici il includ si pe Craciun). Pentru mine Costea 2 nu e varful impins care ne trebuie, cred ca si el, la fel ca si fratele sau e mai util din postura de al 2-lea varf, dar din pacate l-am vazut prea putin sa-mi pot da cu parerea.

sorin107

Re: [Amical] FC Caracal - Universitatea Craiova

Mesaj de sorin107 » 18 Feb 2009, 12:52

legat de soava, nici eu nu sunt de acord sa joace titular, e lent, si da impresia de un jucator firav si care nu se adapteaza rigorilor fotbalului de forta si viteza care se practica in zilele noastre. Si nici nu mi se pare ca face efort, nu mi se pare ca pune osul, ca se zbate. E boem rau, e poet sau trubadur...ce vreti voi:( Dar, Napoli il foloseste doar prin prisma sistemului pe care il practicam. Jucam cu 3 mijlocasi centrali, de-aia nu-si gaseste loc gangioveanu (din pacate). In contextul in care am juca 4-4-2, atunci ar fi 2 mijlocasi de banda (iulica si gangio), 2 centrali (prepe si dilevski) si 2 varfuri (dina si fl. costea). Am mai jucat modulul asta in tur, dar dupa cum se vede, odata cu venirea lui soava, napoli foloseste tot 4-3-3. Imi pare extrem de rau de gaman insa si continui sa cred ca ar trebui folosit in detrimentul lui mitchell, pentru ca o sa joace cu stoica pe linia de fund si acesta poate sa ii acopere eventualele greseli (asta daca se mai pot repara). in felul asta ar creste si Valerica pentru ca dupa parerea mea promite mult.

Dar, in linii mari cred ca e creionata ekipa returului. Singura dilema e la varful impins, se va alege intre Dina si Tanasa. Eu inclin spre Dina, dupa cum am mai spus-o...

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9740
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: [Amical] FC Caracal - Universitatea Craiova

Mesaj de manex » 18 Feb 2009, 16:21

la soava mi s-a parut ca am vazut 2 pase cu adevarat bune. in rest nu l-am remarcat. dorel cind a intrat la mijloc s-a simtit al naibii de mult. eu as juca cu dorel doar la mijloc. sau macar cind intilnim echipe cu un atac mai slab. si mai cred ca dorel ar trebui clonat. sa avem unu in aparare si unu la mijloc. ce pase punea la mijloc...
Am zis!!

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: [Amical] FC Caracal - Universitatea Craiova

Mesaj de Pacala » 18 Feb 2009, 17:07

Lung-Dananae,Gaman,Mitchell,Rose- Prepelita, D.Stoica,Gingioveanu(Dilevski)- Wobay-Dina(Baird),Fl.Costea
asta e formatia tip.

Soava poate intra sa intareasca centrul, in fata fundasilor daca adversarii preseaza.
Bornescu, Merlier si Lung sint de valori egale dar Lung e mai atasat de club.
Barboianu poate juca mai multe posturi defensive.

cam atit, Tanasa si Njock nu sint fotbalisti de prima liga, fara suparare.Ceilalti sint copii pe care suporterii spera sa-i vada fotbalisi de baza.
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

Avatar utilizator
U
fanatic
fanatic
Mesaje: 3154
Membru din: 03 Iun 2006, 16:12

Re: [Amical] FC Caracal - Universitatea Craiova

Mesaj de U » 18 Feb 2009, 23:03

@drejania de ce a fost adus soava la echipa daca nu reprezinta niciun castig pentru echipa? doar pentru a juca cu Stoica fundas central?
mititelu pezzo di merda!

suporter infocat UNIVERSITATEA CRAIOVA declar cu durere in suflet decesul echipei mele favorite azi 25 februarie 2010!

blue_lions
fanatic
fanatic
Mesaje: 2964
Membru din: 26 Oct 2007, 05:25

Re: [Amical] FC Caracal - Universitatea Craiova

Mesaj de blue_lions » 19 Feb 2009, 02:56

U scrie:@drejania de ce a fost adus soava la echipa daca nu reprezinta niciun castig pentru echipa? doar pentru a juca cu Stoica fundas central?
Pt ca Borcea + Rednic si-au dat seama ca e parasuta, insa la noi e titular...
Oltenia, provincia latina, a lui Mihai, al nostru, cel viteaz.

Avatar utilizator
Cl4udiu
fanatic
fanatic
Mesaje: 1903
Membru din: 08 Sep 2006, 01:01

Re: [Amical] FC Caracal - Universitatea Craiova

Mesaj de Cl4udiu » 20 Feb 2009, 00:01

daca dinamo il vroia pe soava sa fim siguri ca il aveau deja , doar nu s-a gasit acum marele oltean soava sa-i refuze pe toti si sa vina la noi

@U ti se pare ca njock e vreun castig pentru echipa ?
Imagine

Thunder

Re: [Amical] FC Caracal - Universitatea Craiova

Mesaj de Thunder » 22 Feb 2009, 03:27

drejania scrie:Apoi, acest Florin Soava! Dragilor, la ce va asteptati de la el? A fost vreodata un fotbalist? Sa ne amintim meciurile de trista indurerare ale Romaniei? Sau sa ne amintim de celebrul anderlecht-rapid? Sau cand evolua la Craiova vi se parea vreun mare fotbalist? Macar atunci se zbatea. Ieri, la Caracal, am vazut un mijlocas stanga, care-l dubleaza rareori pe Dilevski, desi australianul a fost cu 2 clase peste Florinel. Soava nu se complica, nu face risipa de efort si apare rareori in faza de recuperator, bine nici nu e asta sarcina lui necesara. L-am urmarit extrem de atent, dar m-a dezamagit. Ma deranjeaza ca doi copii pe care se pune baza, Gaman si Gangioveanu, nu au loc in primul 11. Sper ca Napoli sa vada ca Soava nu este inca o solutie. Ne trage mult inapoi sau mai sper ca noul numar 8 (cred ca Balaci e scarbit) sa fie un castig.
drejane... n`o fi el soava mare jucator, dar daca il foloseste napoli, pe post de fundas stanga, io sunt ferm convins ca e mai bun decat rose ! PE POSTU DE FUNDAS STANGA ! atat ! eu altceva nu`l vad pe soava... la mijloc e clar ca n`are ce sa caute, eu nu inteleg de ce nu profita, sa`l obisnuiasca pe soava fundas stanga si pe rose la mijloc (nu`sh daca mai tineti minte in sezonu 2007-2008, dan petrescu zicea de rose ca e cel mai bun MIJLOCAS stanga din tara)...

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: [Amical] FC Caracal - Universitatea Craiova

Mesaj de hanky panky » 22 Feb 2009, 13:36

Thunder scrie:
drejania scrie:Apoi, acest Florin Soava! Dragilor, la ce va asteptati de la el? A fost vreodata un fotbalist? Sa ne amintim meciurile de trista indurerare ale Romaniei? Sau sa ne amintim de celebrul anderlecht-rapid? Sau cand evolua la Craiova vi se parea vreun mare fotbalist? Macar atunci se zbatea. Ieri, la Caracal, am vazut un mijlocas stanga, care-l dubleaza rareori pe Dilevski, desi australianul a fost cu 2 clase peste Florinel. Soava nu se complica, nu face risipa de efort si apare rareori in faza de recuperator, bine nici nu e asta sarcina lui necesara. L-am urmarit extrem de atent, dar m-a dezamagit. Ma deranjeaza ca doi copii pe care se pune baza, Gaman si Gangioveanu, nu au loc in primul 11. Sper ca Napoli sa vada ca Soava nu este inca o solutie. Ne trage mult inapoi sau mai sper ca noul numar 8 (cred ca Balaci e scarbit) sa fie un castig.
drejane... n`o fi el soava mare jucator, dar daca il foloseste napoli, pe post de fundas stanga, io sunt ferm convins ca e mai bun decat rose ! PE POSTU DE FUNDAS STANGA ! atat ! eu altceva nu`l vad pe soava... la mijloc e clar ca n`are ce sa caute, eu nu inteleg de ce nu profita, sa`l obisnuiasca pe soava fundas stanga si pe rose la mijloc (nu`sh daca mai tineti minte in sezonu 2007-2008, dan petrescu zicea de rose ca e cel mai bun MIJLOCAS stanga din tara)...

e inalt, e bun in careu la fazele fixe... daca scoate macar 25% din centraile aruncate la noi in careu e perfect
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

Închis