Poli Iasi - U Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce facem la Iasi?

Batem
42
71%
Egal
9
15%
Luam bataie
8
14%
 
Total votes: 59

Avatar utilizator
U
fanatic
fanatic
Mesaje: 3154
Membru din: 03 Iun 2006, 16:12

Re: Poli Iasi - U Craiova

Mesaj de U » 01 Mar 2009, 23:45

bai fratilor eu cred ca astia ai nostri erau la o shaorma ceva...o maslina...o branzica...un cico ceva si baetii de la iasi i-ai vazut ca erau mai atenti sa-si umple burtile decat de fulare!
auzi la ei ce poveste...au fugit...rucsacu s-a deschis accidental...fiecare a luat cate un fular! mie imi suna a poveste de adormit copii...cred ca le-au saltat cand astia mancau cate ceva! :)(
mititelu pezzo di merda!

suporter infocat UNIVERSITATEA CRAIOVA declar cu durere in suflet decesul echipei mele favorite azi 25 februarie 2010!

Avatar utilizator
Ruben Navarro
fanatic
fanatic
Mesaje: 3238
Membru din: 20 Mar 2005, 11:14

Re: Poli Iasi - U Craiova

Mesaj de Ruben Navarro » 02 Mar 2009, 00:29

mda,referitor la incidentul cu baietii nostri vs moldovenii de la Iasi nu pot decat sa afirm 2 chestii :

1.Inconstienta - vis a vis de ai nostri
2.Cacanarie - vis a vis de sirme

Sa va slobozesc in gat moldovenilor.
Last edited by Ruben Navarro on 03 Mar 2009, 01:09, edited 1 time in total.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Poli Iasi - U Craiova

Mesaj de SLH » 02 Mar 2009, 01:33

si 4 contra 20 daca erau si nimereau la vreo brigada nu puneau mana nici pe un abtibild macar, la vaslui am fost 9 contra minim 50 si nu ne-au smuls decat niste zambete moldovenii

Thunder

Re: Poli Iasi - U Craiova

Mesaj de Thunder » 02 Mar 2009, 07:07

SLH scrie:si 4 contra 20 daca erau si nimereau la vreo brigada nu puneau mana nici pe un abtibild macar, la vaslui am fost 9 contra minim 50 si nu ne-au smuls decat niste zambete moldovenii
ho usor ca acolo erau 3 gabori care i`au fugarit :cool:

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Poli Iasi - U Craiova

Mesaj de _T@V_ » 02 Mar 2009, 08:50

LUTU scrie:concluzia dupa meciu asta: 4 faze clare la care am fost furati
fmm corpodean
POLI IAŞI - U CRAIOVA 1-0
Ion Crăciunescu despre eliminarea lui Mitchell: "Corpodean nu are nici un fel de acoperire regulamentară"
Fostul arbitru internaţional Ion Crăciunescu a criticat prestaţia lui Sorin Corpodean din partida Poli Iaşi-Universitatea Craiova, acuzînd mai multe faulturi neacordate Craiovei în poziţii favorabile, dar şi eliminarea australianului Josh Mitchell:
"Al doilea cartonaş galben primit de Josh Mitchell este nejustificat, Sorin Corpodean nu are absolut nici un fel de acoperire regulamentară pentru această decizie. Nu poţi să dai afară un jucător după o astfel de fază.

În plus, am mai văzut nişte faulturi neacordate Craiovei în poziţii extrem de favorabile şi, de asemenea, un penalty clar la Tănasă, care a fost tras clar de tricou", a declarat Ion Crăciunescu pentru gsp.ro.
==============================================================

POLI IAŞI - U CRAIOVA 1-0
Corpo-gol
de Ovidiu Minea
28.02.2009

"Centralul" i-a lăsat pe olteni aiurea în inferioritate încă din minutul 22, facilitînd victoria celor de la Iaşi
Craiova visează la UEFA, Poli vrea să fie-n Liga I şi la toamnă. De aceea, dansul din deschiderea balului returului a-nceput apăsat, cu scîntei sub tălpi.

Cea mai nebună perioadă a primei reprize a fost între minutele 20 şi 25. Mai întîi, Costea a trecut de două ori pe lîngă gol (20, 21-bară). Apoi, Corpodean a vrut să ia prim-planul şi a rupt meciul. Andrei Cristea a scăpat spre poartă (22) talonat de Mitchell şi s-a ciocnit cu Bornescu, ieşit la 18 metri să-l blocheze. "Centralul" a considerat că australianul a faultat şi i-a dat al doilea galben. Decizie eronată!

eşenii au prins curaj, iar Oprea şi Cristea l-au remarcat pe Bornescu. Deşi în inferioritate, Craiova a dominat după pauză, mai ales după ce Bratu a făcut 1-0. Ocaziile oltenilor l-au adus însă la exasperare pe Napoli: Stoica a trimis în bară (79), Găman a şutat în Brăneţ din 6 metri (83) şi Costea a reluat cu capul din 3 metri pe lîngă poartă (90).

Pînă la urmă, Bergodi s-a bucurat de un demaraj cu dreptul în Copou, ajutat şi de Corpodean, şi de ghinionul celor din Bănie.

Ce zice Crăciunescu
Fostul ecuson FIFA, Ion Crăciunescu, a explicat faza din minutul 22, în urma căreia Mitchell a fost eliminat: "Cristea nu avea mingea sub control, Bornescu avea prima şansă să o joace, aşa că nu se impunea nici o măsură disciplinară. Corpodean a greşit!".

Cristea KO
Titular aseară, Andrei Cristea a fost printre cei mai periculoşi oameni ai Iaşiului în prima repriză, însă a fost schimbat cu Cristi Bratu la pauză. Motivul? El a acuzat lovitura primită în minutul 22, la faza în care s-a ciocnit cu Bornescu. Bergodi a intenţionat să-l înlocuiască pe Cristea încă de atunci, însă vîrful i-a transmis că mai poate juca.

Accidentare pe pistă
Unul dintre cei trei portari deplasaţi de Nicolo Napoli la Iaşi, Pieter Merlier, s-a accidentat cu doar cîteva minute înainte de startul partidei. În timp ce se afla pe pista de atletism, goalkeeper-ul belgian a alunecat şi s-a lovit la mînă. Merlier a văzut meciul de la tribuna oficială.

Imagine

=============================================
Corpodean, Lupescu şi Gigi Becali

March 1st, 2009 | Diverse
Ovidiu Ioanitoaia

Auzi cine-i pretinde lui Cosmin Olăroiu să respecte regulile?!

Refuz să susţin că Sorin Corpodean a venit în Copou hotărît s-o cureţe pe Craiova. Cu lecţia dinainte învăţată. Reţinerea nu mă opreşte să afirm că arbitrul din Alba (domiciliat însă în Cluj ) a nedreptăţit-o flagrant pe Universitatea cînd l-a eliminat pe Mitchell, ba şi în minutul 22. I-A ARĂTAT DEGEABA fundaşului australian al doilea cartonaş galben. Întrucît ieşeanul Cristea nu se afla în posesia balonului, “centralul” a greşit grav luînd o măsură disciplinară. Într-o fază în care 3 jucători urmăreau mingea, cei amintiţi şi portarul Bornescu, Corpodean nu avea motive să intervină. Dacă dorea să fie mai catolic decît Papa, putea eventual să-l avertizeze pe Bornescu. Nu însă, sub nici o formă, pe Mitchell.

Iată că Adrian Mititelu n-a scăpat de ce i-a fost frică. S-a temut de Corpodean cunoscînd că acesta e perceput ca omul de casă şi de încredere al FRF, fiind delegat unde trebuie pentru a fluiera ce trebuie. Iar cine mişcă în front şi îi mai atacă PE OFICIALII CASEI FOTBALULUI, cazul patronului oltean, se trezeşte cu el pe post de justiţiar. Iar Corpodean, desigur, nu-şi dezamăgeşte şefii. La fel a procedat şi la Iaşi, unde echipa locală, altfel în creştere, decisă şi organizată sub bagheta lui Bergodi, a învins şi datorită lui.

Pentru că discutăm despre şefii Federaţiei, simt nevoia să-mi exprim nedumerirea, împărtăşită şi de alţii, privind o recentă declaraţie a directorului general Ionuţ Lupescu. Logic, nu surprinde faptul că Lupescu o iubeşte pe Dinamo. A crescut în Ştefan cel Mare, s-a lansat acolo şi şi-a încheiat cariera în tricoul roş-alb. Asta nu se uită, deci nu-i putem cere nici lui Lupescu să uite.

Pe de altă parte însă, deoarece ocupă un post important în conducerea fotbalului, Kaiserul N-ARE VOIE să tot repete public, scuzaţi, bătînd şaua ca să priceapă iapa, că e înfocat suporter dinamovist Fireşte, un asemenea mesaj stîrneşte ecou şi mulţi, între care şi arbitrii, îl bagă la cap. Dacă n-ar fi avut funcţia pe care o are, Lupescu putea să declare ce-i trece prin minte, că simpatizează pe cine vrea. Aşa însă, normal era şi e să se abţină, să tacă. Expunîndu-se inutil, îşi face sieşi un deserviciu de imagine. Mai trist e că, fie şi fără intenţie, poate să-i influenţeze pe ceilalţi. ori CHIAR ÎI INFLUENŢEAZĂ.

Altminteri, comicăria finalului de săptămînă îi aparţine lui Gigi Becali. Comentînd gestul lui Olăroiu, ce i-a iritat din cale-afară pe cîţiva şeici foarte sensibili, latifundiarul a sărit în apărarea fostului antrenor al Stelei: “E fratele meu şi îmi pare rău pentru el, dar trebuia să respecte regulile care sînt acolo”! Auzi cine vorbeşte, Gigi Becali, care n-a respectat în viaţa lui vreo regulă! Citeşti ce spune şi te umflă rîsul.
====================================================================================

Dubios class

February 28th, 2009 | Fotbal intern
Alin Fornade



Corpodean a lovit din startul returului. Cît va mai fi tolerat?

Vorbim de valize şi uităm de arbitraje. La Iaşi l-am revăzut pe Sorin Corpodean. Centralul a fost invidios că microbiştii aşteptau un duel între Bergodi şi Napoli şi a ţinut să devină MVP-ul partidei. L-a eliminat uşor pe Mitchell, în minutul 22, şi meciul s-a schimbat radical. E de discutat dacă şi Bornescu trebuia avertizat. Mitchell a luat prosteşte primul “galben”, pentru un fault la mijlocul terenului, şi e un campion al avertismentelor. Dacă Sorin Corpodean a venit cu lecţia învăţată la Iaşi, cum îl incriminează Mititelu, misiunea i-a fost înlesnită de nerozia stoperului şi de ratările răsfăţatului Costea.

”Nu poţi să dai afară un jucător după o astfel de fază!”, l-a taxat Ion Crăciunescu. Corpodean poate! Tot el a decapitat Farul şi Timişoara, cînd îi ardea buza lui Dinamo, tot el l-a scos din minţi pe Olăroiu. Deşi în scriptele FRF centralul reprezintă Alba Iulia, el stă de ani de zile în Cluj-Napoca. E un veteran al subteranelor, un dalmaţian al fluierului. În cazul lui funcţionează prezumţia de vinovăţie.

În lumea arbitrajului circula o vorbă, cînd se alcătuiau clasamentele breslei: “Locul întîi e Corpodean, locurile doi şi trei sînt goale, apoi vin restul”. Niciodată nu i s-a reproşat valoarea, ci onestitatea cu care îşi practică meseria. E deja folclor taxa de protecţie pe care Gigi Becali mărturisea că a plătit-o cînd a intrat în fotbal pentru a-şi asigura bunăvoinţa lui Corpodean la sfatul lui Jean Pădureanu.

Crăciunescu poate fi acuzat că e subiectiv. A fost preşedintele Craiovei, a determinat UEFA să-l retrogradeze pe Corpodean din “First Class”. Centralul din Alba-neagra e mandatarul unui sistem ce refuză să se lepede de metodele ce au virusat fotbalul. Tocmai lui Corpodean intenţiona FRF să-i predea sceptrul lui Gheorghe Constantin. Nu, mulţumim! Lupescu invoca imaginea bună a centralului în Europa. Nu ştim ce referinţe a primit Lupescu, dar ar fi bine să facă un sondaj şi pe stadioanele noastre, populate de cetăţeni comunitari.

Nu-i aşteptăm scuzele lui Corpodean, ne-am săturat de arbitrii ce-şi pun cenuşă în cap la talk-show-uri. Ar fi timpul să i se ofere o vacanţă mai lungă, permanentă dacă se poate. Marian Salomir a fost mazilit, cît timp va mai fi ţinut în braţe Corpodean? Mai are misiuni de îndeplinit? Oricum, viitorul arbitrajului românesc sună rău. Pleacă Sorin Corpodean, rămînem cu Haţegan.
=====================================================
Ieşenii contraatacă: "Dacă nu era galben la Mitchell, era roşu la Bornescu!"

Oficialii Politehnicii Iaşi au luat foc atunci cînd omologii lor de la Universitatea au acuzat că rezultatul de vineri a fost influenţat şi de arbitraj.
"În minutul 22, dacă nu i se dădea al doilea galben lui Mitchell, atunci Bornescu trebuia eliminat. Oricum ar fi, Craiova trebuia să rămînă în 10 oameni. Am recunoscut că am avut noroc, însă victoria noastră nu poate fi pusă pe seama arbitrului", a declarat team-managerul moldovenilor, Renzo Rossi, la emisiunea Total Sport, difuzată de Antena 1 Iaşi.

Şeful executivului ieşean, Sorin Boca, a declarat că Sorin Corpodean a procedat corect atunci cînd i-a arătat al doilea cartonaş galben lui Mitchell, în minutul 22 al partidei cu Craiova: "Avem o înregistrare video în care se vede clar cum Mitchell stă cu mîna pe Cristea, şi-l direcţionează spre Bornescu. Avertismentul acordat, care a dus la eliminarea jucătorului Craiovei, este complet justificat".
=====================================================
fmm corpodene

iuli

Re: Poli Iasi - U Craiova

Mesaj de iuli » 02 Mar 2009, 09:13

este deja prea mult,un [cenzurat] mai mare decat lupescu nu exista.

LiviuB

Re: Poli Iasi - U Craiova

Mesaj de LiviuB » 02 Mar 2009, 09:41

mai fratilor, dupa un astfel de meci iti vine sa-l dai draq de fotbal, tot ma alinam cu gandul ca se mai intoarce norocul, dar de unde, numai noi putem sa dominam un meci intreg, chiar si in inferioritate si sa pierdem, numai noi putem sa ratam 10 ocazii si sa nu dam un gol, numai noi putem primi gol in min 90 din faze aiurea, numai noi... si asta nu de acum, poate va mai amintiti meciul cu national din cotroceni din 99 parca cand am pierdut cu 1-0, cand a jucat Sava super, de meciul de la Vaslui 3-3, de meciul de la Piatra neamt de anul trecut.... mai puneti peste asta si arbitrajele si.... nici nu vreau sa ma gandesc cate puncte am fi avut si noi daca eram arbitrati corect (daca mai si aveam vreo 2-3 meciuri in care sa traga un arbitru cu noi... ohoo). Te uiti la celalalte echipe si-ti creste frustrarea cand vezi ca in ultima etapa din tur steaua si cfr dau gol in min 90 iar noi primim, etapa asta cfr da gol in min 88, timisoara in min 85 - si cat am vazut din meciul asta i-au tavalit pitestenii destul de serios. Pana la urma mai tine si de noroc, stiu, o sa spuneti ca norocul si-l mai face si omul dar cand vezi ca alte echipe dau goluri cu fundul, cum draq sa mai rezisti?

Avatar utilizator
BluBoy
fanatic
fanatic
Mesaje: 6959
Membru din: 13 Noi 2005, 17:51

Re: Poli Iasi - U Craiova

Mesaj de BluBoy » 02 Mar 2009, 12:28

ba vere iar ne-au deranjat adversarii in deplasari. mie fularu luat de ieseni mi se pare din ala vechi de avea ori ultras ori south guard. plus ca am auzit ca si ploiestenii s-au intersectat cu b26 si cica a iesit deranj mare.
nici acum nu ati inteles nimic din deplsari si ca e important sa mergem ori toti, ori cat mai mascat daca o faceti de unii singuri.
pana mea in curand o sa ne fure capetele de pe umeri, daca nu o sa le cedam noi singuri
Unii sunt tarfé, altii sunt prosti. Si unii si ceilalti sunt insa sclavii zdrentei de marin.
Si cum se schimba unii in curvé nici nu-ti vine sa crezi !


Albastru
senior
senior
Mesaje: 330
Membru din: 14 Ian 2009, 18:10

Re: Poli Iasi - U Craiova

Mesaj de Albastru » 02 Mar 2009, 19:44

Pana acum , toata lumea credea k mititelu e nebun cand comenta arbitrajele, da` parca incep sa`i dau dreptate, si nu numai eu, vad ca au inceput si oamenii din fotbal ... Craciunescu , pana si Mitica ii da dreptate.

De ce nu incercam sa organizam si noi suporterii un protest ceva inaintea meciului de sambata cu bistrita ?? k la injurat si criticat pe forum suntem campioni detasati .....

Thunder

Re: Poli Iasi - U Craiova

Mesaj de Thunder » 02 Mar 2009, 20:06

Albastru scrie:Pana acum , toata lumea credea k mititelu e nebun cand comenta arbitrajele, da` parca incep sa`i dau dreptate, si nu numai eu, vad ca au inceput si oamenii din fotbal ... Craciunescu , pana si Mitica ii da dreptate.

De ce nu incercam sa organizam si noi suporterii un protest ceva inaintea meciului de sambata cu bistrita ?? k la injurat si criticat pe forum suntem campioni detasati .....
pai ce te retine ma ?
du`te si revolutioneaza`te... te oprim noi ? n`am inteles, pt cine sa facem protest ? pt brutaru ala de c.c.t care ne`a facut atatea si`atatea ? dati`i inainte, faceti voi protest, [****], noi galeria suntem golani, vagabonzi, nu ne ia nimeni pe noi in seama, faceti voi proteste, da fara noi

Albastru
senior
senior
Mesaje: 330
Membru din: 14 Ian 2009, 18:10

Re: Poli Iasi - U Craiova

Mesaj de Albastru » 02 Mar 2009, 23:23

Sergyu_costea scrie:Ce draq de protest ma ? Nu ai ce sa le faci. Noi nu suntem ca aia care-i pupa in koor intr-una. Mititelu a vrut sa faca el revolutie. Si acum tragem , ca n-avem ce face.
Si ce vroiai sa faca ?? Sa stea capra si sa inghita ??
Atata timp cat ne complacem in situatia asta ...ne meritam soarta ......

JustME

Re: Poli Iasi - U Craiova

Mesaj de JustME » 02 Mar 2009, 23:54

si sincer crede cineva ca oamenii din lumea fotbalului dau 2 bani pe parerile suporterilor ? :o adica e cineva care chiar crede ca daca iesim noi x-spe mii de oameni in strada si strigam din toti rarunchii "ba nu ne mai furati" aia care conduc fotbalul o sa zica:

" - baaa uite ba iesira aia in strada si zisera sa nu ii mai furam"
" - da mah, vazui. e clara treaba de azi inainte nu ii mai furam"

eu unul sunt mai sceptic de felul meu si aprope ca as face pariu ca putem sa facem 100 de mitinguri cu 10 milioane de insi in strada si rezultatele o sa fie fix 0. dar poate sunt eu excesiv de sceptic si pesimist :smoke:

Thunder

Re: Poli Iasi - U Craiova

Mesaj de Thunder » 03 Mar 2009, 09:37

io zic ca se duc peste osama in pestera sa`l dea afara sa se ascunda ei in locu lui de frica urgiei noastre :cool:

DoRyN

Re: Poli Iasi - U Craiova

Mesaj de DoRyN » 03 Mar 2009, 17:56

Poze noi puse azi, una superba !

Închis