FC Braşov - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cu cate puncte ne intoarcem de la Brasov ?

Poll ended at 22 Apr 2009, 19:19

3
24
65%
1
10
27%
0
3
8%
 
Total votes: 37

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 24 Apr 2009, 06:29

Meci nu prea reusit la Brasov, dar un rezultat bun pina la urma. Mi-a placut atitudinea de echipa mare pe care am avut-o la Brasov : desi am egalat in minutul 88, am incheiat jocul atacind. Totusi baietii au devenit mai putin concentrati dupa meciul cu Dinamo.

Cred ca tactica ideala impotriva Brasovului si Urziceniului ar fi un joc de pase rapid. La un moment dat, in prima repriza, pe faza noastra de atac, Wobay a primit mingea undeva la mijlocul terenului; cind mingea se indrepta spre Iulica cinci (!) jucatori ai Brasovului l-au inconjurat imediat. In loc sa paseze rapid, Iulica a preluat si s-a jucat putin cu mingea, in timp ce citiva coechipieri erau demarcati la 15-20 de metri de faza. Daca Iulica si Florin, jucatorii cu "tratament special" de la Lucescu & Petrescu, ar pasa foarte rapid, apararea aglomerata ca tactica s-ar dovedi falimentara.

Cred ca la faza golului brasovean asistentul ar fi trebuit sa ridice steagul in momentul pasei, in spiritul jocului de fotbal. Pasa a fost spre Surdu in mod evident, iar Surdu era in ofside clar in momentul pasei. Punct.

Pe undeva mi-au placut nervii lui Costea dupa gol. Nervii astia i-au lipsit lui Costea la echipa nationala; la nationala Costea a parut pierdut, timid, fara curaj.

Cosmin™
fanatic
fanatic
Mesaje: 4164
Membru din: 19 Mai 2006, 17:38

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de Cosmin™ » 24 Apr 2009, 12:26

Bobby scrie: Pe undeva mi-au placut nervii lui Costea dupa gol. Nervii astia i-au lipsit lui Costea la echipa nationala; la nationala Costea a parut pierdut, timid, fara curaj.
Nu credeam ca vad pe cineva sa mai zica asta o:

Desi a fost cel mai slab meci al nostru , eu unul l-am vazut pe Costea cu pofta de joc , mai ales cand a avut mingea la picior nu prea si-a mai batut joc de faze . L-am vazut pe Costea aruncand de la margine , l-am vazut facand chiar si faza de aparare ( cand a luat cartonasul galben ) . Daca va aduceti aminte pana acum nu prea facea lucrul asta ..

Ciudat sau nu l-am vazut si pe Dina facand faza de aparare si chiar reusind o recuperare ( da ..a trecut Dina jumatatea terenului :o ) , si daca-mi aduc bine aminte a dat o pasa foarte buna spre Costea .. care din pacate era in offside ca altfel scapa singur cu Coman .
La inceputul sau Dina era mijlocas central , apoi jucand rand pe rand mijlocas dreapta , stanga si mai apoi atacant . Poate ar trebuii sa i se mai dea o sansa si la mijloc cat timp e accidentat Soava , pentru ca e un jucator care paseaza foarte bine , dribleaza binisor .. are si el bubele lui dar nimeni nu e perfect . Decat sa-l vad iar pe Barboianu la mijloc , il prefer pe Dina . Macar stiu ca Dina poate ..
Imagine

LiviuB

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 24 Apr 2009, 12:44

Manu scrie:
Sergyu_costea scrie:Un jucator aflat in pozitie afara din joc trebuie sanctionat doar daca ,in momentul in care mingea este atinsa sau jucata de unul din coechipierii sai , jucatorul respectiv , dupa parerea arbitrului ia parte activa la joc:

*intervenind in joc sau
*influentand un adversar sau
*obtinand un avantaj din aceasta pozitie

* Intervenind in joc (joaca sau atinge mingea pasata sau atinsa de un coechipier);
* Influentand un adversar (impiedica un adversar sa joace sau este in masura sa joace mingea, de exemplu, impiedicandu-i clar vederea asupra jocului, sau miscarile –dreplasarile – portarului);
* Obtinand un avantaj din aceasta pozitie (joaca mingea care a revenit dintr-un stalp al portii sau din bara transversala, ori joaca mingea care a revenit dintr-un adversar).
pai aici nu ne-am incadra la punctul 3, pt ca el si-a creat un avantaj prin pozitia lui fata de fundasi. Ar trebui sa ne aducem aminte ca acelasi tusier a ridicat steagul la ocazia lui Costea (cand a parat Coman), ne mai aducem aminte de zecile de simulari ale brasovenilor, ca la orice lovitura libera/ corner avea loc inainte un minut de reculegere (minim), brancardierii asistau la operatiile pe care le faceau medicii jucatorilor acolo pe teren, ne mai aducem aminte ca Munteanu Catalin si-a lasat autograful pe gleznele a doi de la ai nostri fara a lua macar galben. Dananae e descaltat dar nu se da nimic si scapa aia periculos pe poarta. Si cate ar mai fi de zis... pai normal ca e punct dat de D-zeu, ca s-a enervat si El cand a vazut atata nesimtire.
si ca sa termin totusi pe un ton vesel, apropo de offside-uri, m-a amuzat teribil la finalul meciului oilor cu franele, cand scapa tiganul de dyro spre poarta CFR-ului dar era in offside, a vazut ca tusierul nu ridica steagul, se duce dupa minge si cand ajunge la ea, semnalizeaza ala pozitia de afara din joc si mai face si contractura musculara :laughing: si l-a pus pe tigan sa sprinteze vreo 25 de metri. :)(

Dany
fanatic
fanatic
Mesaje: 1963
Membru din: 18 Mai 2006, 14:31

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de Dany » 24 Apr 2009, 12:57

am facut cred cel mai slab meci din actualul sezon
trebuie sa trecem repede peste el si sa ne revenim
sa castigam urmatoarele 5 partide si apoi vedem ce se intampla in ultimile 3 etape!
oricum cred ca F. Costea si Dananae au fost cei mai buni oameni ai nostri in acest joc!
Forzza Stiinta, forzza Stiinta!!!

LiviuB

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 24 Apr 2009, 13:24

mi-au mai placut si Gaman si Bornescu.
e de remarcat faptul ca in ciuda unei evolutii modeste am obtinut un punct pe un teren unde au pierdut si steaua si dinamo.

Perfect si Simplu
junior
junior
Mesaje: 27
Membru din: 20 Noi 2008, 15:01

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de Perfect si Simplu » 24 Apr 2009, 14:55

De bucurie rar avuram parte...

Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de Ovidiu* » 24 Apr 2009, 16:14

Eu personal nu mai inteleg nimic din regula asta a offside-ului.Pai cate faze in care 2 jucatori (unul pleaca din offside, celalalt nu!) urmaresc mingea fara sa o atinga si se ridica fanionul? Daca imi amintesc eu bine, chiar noi la Constanta am avut o faza din asta, in care Rose si Costea alergau dupa minge, Rose nu era in offside, Costea era si s-a ridicat fanionul, pentru ca Florin a avut INTENTIE sa joace mingea.
Oricum nu mai conteaza acum, s-a terminat 1-1 si gata, dar eu tot nu pot pricepe faza asta.Sper sa o explice astia la Recurs pentru ca sunt curios ce trebuia facut acolo.Adica, mingea pleaca spre Surdu (pe faza se vede clar ca o si cere pe culoar), n-ajunge la el dar oricum are intentie s-o joace pentru ca in prima faza alearga spre ea dupa care ajunge si inscrie, plecat din OFFSIDE !!!
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

Avatar utilizator
FanStiinta
fanatic
fanatic
Mesaje: 1806
Membru din: 05 Mai 2005, 18:53

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de FanStiinta » 24 Apr 2009, 23:05

Ovidiu* scrie:Eu personal nu mai inteleg nimic din regula asta a offside-ului.Pai cate faze in care 2 jucatori (unul pleaca din offside, celalalt nu!) urmaresc mingea fara sa o atinga si se ridica fanionul? Daca imi amintesc eu bine, chiar noi la Constanta am avut o faza din asta, in care Rose si Costea alergau dupa minge, Rose nu era in offside, Costea era si s-a ridicat fanionul, pentru ca Florin a avut INTENTIE sa joace mingea.
Oricum nu mai conteaza acum, s-a terminat 1-1 si gata, dar eu tot nu pot pricepe faza asta.Sper sa o explice astia la Recurs pentru ca sunt curios ce trebuia facut acolo.Adica, mingea pleaca spre Surdu (pe faza se vede clar ca o si cere pe culoar), n-ajunge la el dar oricum are intentie s-o joace pentru ca in prima faza alearga spre ea dupa care ajunge si inscrie, plecat din OFFSIDE !!!
se anuleaza pozitia de offside daca au trecut fundasii de el... ceea ce se si intampla... golul e perfect valabil

LiviuB

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 25 Apr 2009, 20:49

mda, dar in urma pozitiei aia a avut prim planul la minge.

Avatar utilizator
blue ray
suporter
suporter
Mesaje: 508
Membru din: 12 Apr 2009, 21:24

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de blue ray » 26 Apr 2009, 15:15

Cand s-a prins ca e-n offside, Surdu a facut o pirueta si-a luat-o la fuga spre poarta, cautand sa participe la faza in derulare. Asta nu-nseamna c-a refuzat jocul. Si-a folosit clar avantajul pe care-l avea fiind in pozitia de offside. Refuzarea jocului, pt mine, inseamna sa nu te mai uiti la minge, sa nu te mai intereseze faza, sa stai efectiv pe loc sau sa mergi linistit spre poarta ta. Nu ce-a facut Surdu.
Deci, offside. Desigur, cu subiectivismu' de rigoare :)(

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de Pacala » 26 Apr 2009, 20:29

a fost off side, pozitie reactivata.. punct
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

conStiinta

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de conStiinta » 26 Apr 2009, 21:20

citeste regulamentul, nu te mai da rotund.

Avatar utilizator
Pacala
fanatic
fanatic
Mesaje: 4065
Membru din: 19 Iul 2004, 05:57

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de Pacala » 26 Apr 2009, 21:36

fa ciocu mic si citeste si tu regulamentul, nu doar un pasaj. de fapt nu ma intereseaza ce crezi o:
daca s-au gasit oameni care sa sustina doua echipe infiintate de rusi direct in divizia A, de ce nu s-ar gasi destui care sa sustina o echipa infiintata de Mircea Sandu direct in divizia B.

DoRyN

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de DoRyN » 26 Apr 2009, 21:39

Nu renuntati acum :hai Cel care renunta e un fraier :lol:

A fost off-side sau nu ? Sa facem un sondaj ?

Avatar utilizator
marius1ka
suporter
suporter
Mesaje: 663
Membru din: 13 Apr 2008, 17:16

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de marius1ka » 27 Apr 2009, 01:33

nu a fost off-side , ca regula e asteapta si vezi pentru tusieri :)( :-)

Închis