FC Braşov - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cu cate puncte ne intoarcem de la Brasov ?

Poll ended at 22 Apr 2009, 19:19

3
24
65%
1
10
27%
0
3
8%
 
Total votes: 37

Avatar utilizator
sorialis
fanatic
fanatic
Mesaje: 4136
Membru din: 11 Iun 2004, 20:20

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de sorialis » 22 Apr 2009, 23:15

din cate vad problema pe care o reclamati visavis de napoli e ca nu dam gol din lovituri libere pentru ca nu vrea el sa-i lase pe extraordinarii executanti,faptul ca nu stim sa atacam pozitional, si ca nu face schimbari inspirate!

Daca voi TOTI spuneti ca punctele pe care le-am facut si golurile pe care le-am dat pana acum , au fost numai pe contraatac, atunci eu recunosc ca nu ma pricep la sportul asta si promit sa nu mai postez nici un fel de impresie personala !

Serios, imi puteti explica de ce nu ar vrea napoli sa lase anumiti jucatori sa execute lovituri libere? Argumente please ! Ca eu am vazut numai situatii in care dorel, uby sau altii ii impingeau pur si simplu pe spase, florin de la locul loviturii ! Luati rezumatele si veti vedea ca am dreptate!

Nu stim sa atacam pozitional ? Adica avem cea mai mare medie de ocazii ratate pe meci din toata liga 1, si toate au fost create asa? Hai sa fim seriosi! Si apropos de ocazii ratate, cine e de vina ca le-am ratat ? Napoli, nu, ca n-am atact pozitional eventual !

Schimbari inspirate? Revedeti meciurile si nu e chiar asa, si apoi , nici un antrenor pe care il stiu nu a avut noroc permanent la schimbari, asa luam punctaj maxim pana acum !

Oricum, eu zic totusi ca daca ne calificam in uefa si miti va vrea sa luam totusi 1-2 maxim 3 jucatori cu ceva experienta care sa completeze lotul pe care il avem, Napoli , asa cum e el, va face treaba !

Numai bine !
Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

sorin107

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de sorin107 » 22 Apr 2009, 23:31

sorialis scrie:din cate vad problema pe care o reclamati visavis de napoli e ca nu dam gol din lovituri libere pentru ca nu vrea el sa-i lase pe extraordinarii executanti,faptul ca nu stim sa atacam pozitional, si ca nu face schimbari inspirate!

Daca voi TOTI spuneti ca punctele pe care le-am facut si golurile pe care le-am dat pana acum , au fost numai pe contraatac, atunci eu recunosc ca nu ma pricep la sportul asta si promit sa nu mai postez nici un fel de impresie personala !

Serios, imi puteti explica de ce nu ar vrea napoli sa lase anumiti jucatori sa execute lovituri libere? Argumente please ! Ca eu am vazut numai situatii in care dorel, uby sau altii ii impingeau pur si simplu pe spase, florin de la locul loviturii ! Luati rezumatele si veti vedea ca am dreptate!

Nu stim sa atacam pozitional ? Adica avem cea mai mare medie de ocazii ratate pe meci din toata liga 1, si toate au fost create asa? Hai sa fim seriosi! Si apropos de ocazii ratate, cine e de vina ca le-am ratat ? Napoli, nu, ca n-am atact pozitional eventual !

Schimbari inspirate? Revedeti meciurile si nu e chiar asa, si apoi , nici un antrenor pe care il stiu nu a avut noroc permanent la schimbari, asa luam punctaj maxim pana acum !

Oricum, eu zic totusi ca daca ne calificam in uefa si miti va vrea sa luam totusi 1-2 maxim 3 jucatori cu ceva experienta care sa completeze lotul pe care il avem, Napoli , asa cum e el, va face treaba !

Numai bine !
hai sorialis ca gresesti. te rog sa deschizi ochii si sa nu te lasi orbit de altceva decat de ratiune. dupa cum am mai sustinut si in alte posturi dinainte de joc, avem unele lacune care s-au vazut si in meciul asta. si sa stii ca responsabil principal pentru lipsurile astea e napoli. te rog sa nu il comparam cu dan petrescu, pentru ca s-a vazut diferenta intre ei la jocul nostru cu urziceniul. asa o ekipa buna n-a intalnit craiova tot campionatul, au pasat sigur, au stat extrem de bine in teren si asta cu niste oameni inferior valoric. referitor la celelalte aspecte, intr-adevar jocul nostru pozitional nu exista practic si se bazeaza doar pe mingi lungi de la dorel sau gaman. si sa siti ca meciurile le-am castigat doar pe sclipiri, doar prin individualitati. cand suntem pusi in situatia sa atacam pozitional, nu punem presiune deloc, rezulta un joc haotic si plin de greseli: vezi azi, urziceni, timisoara. cum am mai spus, nu se simte ca golul ar pluti in aer. legat de cine bate loviturile libere, antrenorul decide clar. nu stiu de ce atingi problema schimbarilor din moment ce e evident ca nu le nimereste niciodata. are momente in care parca nu intelege nimic, si privirea il tradeaza in cazul asta, ii lipseste reactia si inteligenta tactica.

a facut intr-adevar si multe lucruri bune la ekipa, nu neg asta. dar, revenind la problema cu salariul, suma mi se pare prea mare pentru nivelul pe care il atinge ekipa in momentul asta.

sorin107

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de sorin107 » 22 Apr 2009, 23:33

stefana scrie:@alex.p totusi daca nu are pe cine sa bage? daca lotu nostru e primu 11 din meciu cu dinamo? asta e sper ca in vara sa vina ceva jucatori sa intarim lotul. cupa uefa este realizabil dar nimic mai mult. marea problema este cu echipele care asteapta jocul pentru ca nu avem oameni capabili sa faca diferenta, in afara de preplita mijlocul nostru este de muncitoi nu de creatori!

stefana, imi pare rau sa te aduc cu picioarele pe pamant asa brusc, insa prepelita nu e nici pe departe creator...e chiar unul din cei mai muncitori oameni de la noi;)

Avatar utilizator
sorialis
fanatic
fanatic
Mesaje: 4136
Membru din: 11 Iun 2004, 20:20

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de sorialis » 22 Apr 2009, 23:48

sorin107 scrie: hai sorialis ca gresesti. te rog sa deschizi ochii si sa nu te lasi orbit de altceva decat de ratiune. dupa cum am mai sustinut si in alte posturi dinainte de joc, avem unele lacune care s-au vazut si in meciul asta. si sa stii ca responsabil principal pentru lipsurile astea e napoli. te rog sa nu il comparam cu dan petrescu, pentru ca s-a vazut diferenta intre ei la jocul nostru cu urziceniul. asa o ekipa buna n-a intalnit craiova tot campionatul, au pasat sigur, au stat extrem de bine in teren si asta cu niste oameni inferior valoric. referitor la celelalte aspecte, intr-adevar jocul nostru pozitional nu exista practic si se bazeaza doar pe mingi lungi de la dorel sau gaman. si sa siti ca meciurile le-am castigat doar pe sclipiri, doar prin individualitati. cand suntem pusi in situatia sa atacam pozitional, nu punem presiune deloc, rezulta un joc haotic si plin de greseli: vezi azi, urziceni, timisoara. cum am mai spus, nu se simte ca golul ar pluti in aer. legat de cine bate loviturile libere, antrenorul decide clar. nu stiu de ce atingi problema schimbarilor din moment ce e evident ca nu le nimereste niciodata. are momente in care parca nu intelege nimic, si privirea il tradeaza in cazul asta, ii lipseste reactia si inteligenta tactica.

a facut intr-adevar si multe lucruri bune la ekipa, nu neg asta. dar, revenind la problema cu salariul, suma mi se pare prea mare pentru nivelul pe care il atinge ekipa in momentul asta.
Nu consider ca Napoli e cel mai valoros antrenor, asa cum consider ca pot gresi si eu in anumite privinte, asa cum consider ca totusi am pus niste probleme la care nu ai raspuns, poate le-ai evitat intentionat, nu stiu...

Nu am de gand sa creez polemici , certuri, sau altele, dar intreb si eu asa, sa ma aflu in treaba: dupa meciul cu javrele, toti il consideram bun si ne doream sa nu plece, eram convinsi ca avem valoare ca lot , antrenor, etc astfel incat sa luam titlul, acum nu mai e bun nimic ?!?!

Daca va amintiti, la subiectul cupelor europene, am spus ca uefa este tot ce ne putem permite ACUM, pentru a capata experienta, si ma refer aici la jucatori dar si la stafful tehnic. Atunci mi-au sarit multi in cap ca nu vreau eu sa luam titlul ca nu sunt suporter adevarat, bla,bla,bla...

Sa ataci pozitional,ok, e o tactica, dar la cum am jucat noi campionatul asta, cum am avut ocazii cat nu au multe echipe la un loc , iar dpdv al spectaculozitatii am fost laudati si de ziarist sau pseudo-ziaristi din bucuresti, eu zic ca a fost ok, dar bineinteles ca e loc de mai bine !

Personal consider ca pentru a ataca pozitional meciuri intregi, mai ai nevoie si de experienta serioasa a jucatorilor, precum si de un lot suficient dpdv valoric, astfel incat atunci cand ai absente, sa le poti suplini fara probleme !

Inca odata, este opinia mea, sunt de acord cu o parte din opiniile voastre, pentru ca nimeni nu detine adevarul absolut !

Si mai spun ceva: sper sa putem astepta pana la final, sa ne calificam in uefa sa jucam si acolo cateva meciuri cu napoli, si apoi putem trage mai multe concluzii pertinente !
Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

JustME

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 23 Apr 2009, 00:11

toate ca toate da N`Jock de ce nu a intrat ? nu e refacut 100% sau era iar frig afara ?

a nu se intelege ca as avea ceva cu Dina (desi am la cum joaca in ultimul timp) dar ma gandesc ca daca tot am jucat cu centrari si mingi inalte poate era bun unu mare ca vb aia se mai lovea mingea de el. daca nici la un meci cu echipe d-astea mici gen brasov, gloria bistrita etc care se apara ca disperatele nu intra cand o sa intre ? ca ma gandesc ca atunci cand jucam cu echipe care nu sunt preocupate 90 de minute sa se apere e cam inutil ...

azi am jucat prost pt ca la mijloc am fost praf, da praf rau de tot. una peste alta e bine suntem in grafic

Avatar utilizator
Cl4udiu
fanatic
fanatic
Mesaje: 1903
Membru din: 08 Sep 2006, 01:01

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de Cl4udiu » 23 Apr 2009, 00:17

neavand un lot numeros napoli are imediat probleme atunci cand lipsesc cativa jucatori

nu este vina lui ca mititelu nu i-a cumparat nici un mijlocas ofensiv (cand nu joaca prepe sau cand este intr-o pasa proasta se vede imediat ) , iar pe njock il stie de la antrenamente , daca ar fi fost apt din toate punctele de vedere aproape sigur l-ar fi bagat

poate mititelu il impune si pe dina asa cum a facut cu ionescu si cu alti copii de suflet ai lui ...

cand jucam pe contraatac este ok , dar avem probleme foarte mari atunci cand trebuie sa atacam noi si sa construim si aici este vina tuturor indiferent ca vorbin de antrenor , jucator sau conducator (care trebuie sa investeasca in jucatori )
Imagine

PoeUCV
fanatic
fanatic
Mesaje: 1543
Membru din: 29 Noi 2006, 12:18

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de PoeUCV » 23 Apr 2009, 00:24

cel mai urat joc din retur. oare cat mai are de gand sa insiste napoli cu dina? probabil n'jock nu l-a convins la antrenamente, dar sunt convins ca oricare alt jucator ar fi intrat ar fi fost mai util decat dina.
felicitari uby si dananae pentru jocul asta apld

dantes
suporter
suporter
Mesaje: 566
Membru din: 10 Ian 2009, 00:39

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de dantes » 23 Apr 2009, 01:14

Sunt de acord ca Dina a fost din nou o mana moarta, dar daca ar fi trebuit sa intre un alt jucator in locul lui ala ar fi tb sa fie Gogosoiu sau Craciun (care n-a fost convocat pt meci, insa), dar nu Njock. Ok, poate in situatii de supraaglomerare in propriul teren a adversarului, Njock ar fi fost bun. Insa eu unul in meciul asta n-am vazut ca Brasovul sa fie masat in propriul careu tot meciul, ci am vazut ca ne-a dominat destul de mult.
Apoi, poate ca Njock ne poate salva un meci, dar sa ne gandim ca el din vara e foarte posibil sa plece. Si atunci de ce sa nu le dam ocazia unor pusti precum Gogo sau Craciun sa joace mai mult, sa prinda curaj si putina experienta in liga1. Astia sunt jucatorii pe care ne vom baza in viitor, poate chiar anul viitor.
Eu unul nu fac un capat de tara din UEFA, desi cred ca ar fi o mare realizare si un imbold moral puternic pentru jucatorii nostri. Dar cred ca marele castig al acestui campionat sunt un gaman, un gangioveanu, un barbu, un ologu si un mihai costea mai plini de experienta mai puternici si mai siguri pe ei. Cu ei in teren sau pe banca, anul viitor vom fi si mai puternici decat suntem acum si daca ii vom pastra pe Costea, Wobay, Prepe, Stoica si ceilalalti consacrati, vom fi o echipa mult mai puternica si, cine stie, poate vom putea lupta chiar la campionat.

Avatar utilizator
1948
fanatic
fanatic
Mesaje: 5711
Membru din: 13 Oct 2004, 13:11

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de 1948 » 23 Apr 2009, 02:34

Decarul Universităţii, Florin Costea, şi-a cerut scuze la finalul partidei pentru reacţia mai puţin frumoasă pe care a avut-o faţă de Ştefan Bărboianu la golul înscris de atacant.

“S-a văzut imediat după gol că am avut o reacţie nepotrivită la adresa lui Fane (n.r. Bărboianu). Eram nervos pentru cartonaşul galben pe care l-am primit şi din cauza căruia nu o să joc în meci cu FC Argeş, dar şi pentru că la o fază precedentă avusesem o discuţie mai aprinsă cu el. Îmi cer scuze pentru reacţia mea! Am vorbit imediat la sfârşitul meciului cu Fane şi totul este OK. Suntem o familie şi numai împreună putem reuşi să ne îndeplinim obiectivul”,

a afirmat Florin Costea


apld apld asa mai baieti

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de _T@V_ » 23 Apr 2009, 08:40

Desi si io fac parte din randul celor care cred ca Napoli are totusi o limita, si nu-l vad in postura sa ne aduca un titlu de campioni sau o cupa, chiar nu cred ca e vinovat pentru rezultatele din meciurile cu Timisoara, Urziceniul si Brasovul.

Din pacate, noi am intalnit varfurile (mai e si Moldovan aici) tinere ale scolii de antrenori romanesti. Care ce inseamna? Aglomerare si presiune nebuna pe minge, direct pe fundasi chiar, dar mai ales pe mijlocasi. In conditiile in care de la Timisoara incoace jucam cu improvizatii la mijloc era si normal sa apara esecurile pe fondul unui joc mai slab. Dar jocul mai slab e numai si numai din cauza lipsei de experienta, si chiar si de valoare de la mijlocul terenului.
Sa joci cu Barboianu la mijloc, e o sinucidere curata. Io ii spuneam lui Bals_boy inca de la meciul cu Timisoara din tur(1-3) ca baiatul asta e cel mai confuz de pe teren, cel mai dezordonat si mai oita decat Baird. Omul chiar nu stie ce are de facut pe teren, si e predestinat sa intre in clinciuri sa se accidenteze, caci sare mingea din el destul de tare, si dupa ce e deposedat intra tare la adversar. N-are pic de luciditate si rigoare, nu stie tactic ce are de facut, sau daca stie, nu stie cum sa o faca in teren.
Practic noi jucam cu o gaura la mijloc, unde si asa jucam tot timpul cu cel putin un om in minus fata de adversar.

Despre meciul de ieri, nu pot sa spun decat ca m-am bucurat la fel ca o victorie. E un punct imens, smuls unor mercenari bosorogi experti in antifotbal. Marea lor valoare, Zburlea ala n-au miscat in fata lui Gaman. Brasovenii faceau valuri in tribuna, si ce tribune pline au avut!! Asta inseamna ca tot asa mult ne iubesc. Ei faceau valuri in tribuna, si echipa lor antijoc in teren. Noi am lasat garda jos, si incercam sa atacam cu toate liniile, fundasii nostri erau la 40m, si Tampatii ne sarjau pe contre. De aici si impresia marelui antrenor ca numai ei au fost pe teren. Aiurea. Noi am incercat sa impingem jocul, dar n-am putut din cauza mijlocului nostru(care e foarte slab), dar pina la urma, Dumnezeu ne-a vazut cat ne-am caznit, si ne-a dat ce meritam.

Un punct cat o victorie! steagucv

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de ady_azzuro » 23 Apr 2009, 09:08

stadion plin...7000 de fani, peluzele goale...la galati am fost aplaudati, la constanta tot la fel, se gasira ardelenii astia sa ne injure aproape tot meciul...invidie fara margini....oricum cea mai mare satisfactie a fost sa-i vad redusi la tacere de golul lui Costea. :cool:

whiteLion
suporter
suporter
Mesaje: 794
Membru din: 23 Sep 2008, 09:20

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de whiteLion » 23 Apr 2009, 09:48

whiteLion scrie:meciul il luati de aici:
http://www.mininova.org/tor/2515557
apropo, filmul este needitat
... însă eu sînt Ilie Balaci şi visez ca într-o zi să mă bat alături de FC Universitatea Craiova cu Dinamo şi Steaua. Acolo vreau eu să ajung, să umplem stadionul , că acolo e locul echipei FC Universitatea Craiova ...

ady g
fanatic
fanatic
Mesaje: 1912
Membru din: 14 Mai 2005, 15:15

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de ady g » 23 Apr 2009, 10:29

ady_azzuro scrie:stadion plin...7000 de fani, peluzele goale...la galati am fost aplaudati, la constanta tot la fel, se gasira ardelenii astia sa ne injure aproape tot meciul...invidie fara margini....oricum cea mai mare satisfactie a fost sa-i vad redusi la tacere de golul lui Costea. :cool:

pai si la timisoara nu am fost aplaudati?:)
aia de la bv sunt si frustrati ca ne-au batut f. rar.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de alex.p » 23 Apr 2009, 10:58

La Brasov am fost intotdeauna priviti ca Dinamo aici. :)(

@dantes: fara performante e greu sa mai tii jucatorii importanti.

Avatar utilizator
Nea Marin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1746
Membru din: 20 Mai 2006, 14:03

Re: FC Braşov - Universitatea Craiova

Mesaj de Nea Marin » 23 Apr 2009, 10:59

Napoli e antrenor! Ati picat in plasa zvonului cu neprelungirea contractului?
Amintiti-va de iluziile si chinurile de pe vremea lui Stinga, Fane Stoica si Cioroianu. In sfarsit avem un om serios, echilibrat, care stie si meserie si a resuscitat lotul asta subtire si tanar pe care-l are! O echipa mare, cum zic unii pe-aici si cum ne dorim toti, se recladeste in timp! Stiu ca e un refren vechi, dar acum chiar suntem pe drumul cel bun. Vreti sa fim peste noapte Craiova Maxima cu copii ca Ologu, Barbu si Gaman, sau cu Dina si Barboianu?
Balaci zicea nu demult intr-o emisiune ca diferenta o fac jucatorii, nu antrenorul. Pana la urma, asa e: antrenorul le da o conceptie, un cadru in care ei sa se exprime, niste scheme. Cum le aplica sau le improvizeaza ei in teren e treaba lor. Sau, cu o analogie: antrenorul e ca un dirijor, face repetitii, le explica viziunea lui asupra partiturii pe care o au de cantat, dar nu canta el, ci un colectiv, o suma de individualitati. Daca muzicienii sunt slabi sau indisciplinati, poate sa-i dirijeze si tata dirijorilor.
Poate cu banii castigati din Europa sa mai aduca si Mititelul niste fotbalisti (un playmaker, un striker, ceva fundasi centrali etc). Asa, lotul s-ar intari, Napoli ar avea de unde sa faca schimbari inspirate, plusul de experienta ne-ar aduce mai multe puncte si performanta, iar copiii s-ar cali din mers la nivel inalt.
STIINTA SUNTEM NOI !

Închis