[P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cu cate puncte se intoarce Stiinta de la Giurgiu?

Poll ended at 23 Apr 2018, 23:11

trei puncte, normal!
15
65%
un punct, ca si nea Gigi ne-a ajutat la nevoie!
6
26%
0 puncte, nea Gigi ne cunoaste!
2
9%
 
Total votes: 23

adi_g
suporter
suporter
Mesaje: 626
Membru din: 20 Sep 2017, 21:18

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de adi_g » 23 Apr 2018, 10:36

Paul scrie:
23 Apr 2018, 09:44
iuli scrie:
23 Apr 2018, 09:09
ne cam aprindem iar,finalul asta de sezon trebuie jucat calm si cu multa luciditate.sansele la titlu sint foarte mici.trebuie pregatit cu atentie returul cu botosani si apoi finala cupei.in campionat trebuie evaluati toti jucatorii pt sezonul urmator.
Si de ce nu ne-am aprinde, cel putin noi suporterii? Sunt 4 puncte fata de Viitorul acum, daca nu jucam la Victorie cu Astra ce realizam? In loc sa incercam (ma rog, riscam dupa unii) o desprindere hotaratoare la 7 puncte, si "reusim" un egal, cu pase inapoi si joc la siguranta, practic am omorat tot sfarsitul de sezon.
Si nu suntem cu nimic mai siguri de locul 3 daca luam un amarat de punct, care ne scoate definitiv din lupta pentru titlu.
Iar la cupa ce sa zic, daca dupa 5-1 mai avem emotii, cel putin ca ajungem in finala, atunci putem deja sa ne retragem.
Din ce am observat eu, fara pretentii de cunoscator, Steaua si CFR sunt in scadere de forma iar noi in crestere, deci eu imi dau mie voie sa sper la mai mult, si cred sincer ca se poate fara sa fie un vis greu de atins.
Foarte corect!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 23 Apr 2018, 10:48

florinkeke scrie:
23 Apr 2018, 10:23
Sa le luam pe rand as zice...Mergem azi l victorie cu Astra.Un egal sau o infrangere nu ne ajuta prea mult.Daca vom castiga intram iarasi in hora.Discutam dupa meci de sanse
...infrangerea ar fi chiar culmea sa ne ajute...

Avatar utilizator
TrumpD
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 18 Iul 2017, 21:04

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de TrumpD » 23 Apr 2018, 10:59

fcsbul o sa ne administreze cateva boabe in meciul direct, deci nu are rost sa va ambalati cu titlul.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 23 Apr 2018, 11:13

TrumpD scrie:
23 Apr 2018, 10:59
fcsbul o sa ne administreze cateva boabe in meciul direct, deci nu are rost sa va ambalati cu titlul.
...ratasi ocazia sa taci...

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3480
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 23 Apr 2018, 11:21

TrumpD scrie:
23 Apr 2018, 10:59
fcsbul o sa ne administreze cateva boabe in meciul direct, deci nu are rost sa va ambalati cu titlul.
E bun si optimismul asta al tau, dar sa speram ca baietii reusesc sa aiba o atitudine diferita si sa ia boabele pe care le anticipezi tu, dar sa si dea mai multe boabe (+1). Sa vezi dup-aia ambalare pe-aici.
Evident ca nu vrea nimeni sa ratam locul 3 si sa nu castigam cupa, dar nu inteleg acest bis-inchis la campionat atata vreme cat se mai poate, pentru ca: 1. Nu vad ce riscam, nu e ca si cum cu 2 egaluri ne asiguram ceva in afar de iesitul din cursa matematic si 2. Echipa e pe val acum, iar ceilalti sunt in scadere.
Da, forma de dinainte de Iasi a fost foarte proasta pentru noi, dar intre timp si-au revenit si asta e tot ce conteaza, asa stie oricine ca putem sa o facem de oaie cum am facut-o anul trecut cu Voluntariul in semifinale.
Mie personal nu imi cauzeaza cu nimic sa ma ambalez pentru titlu, si chiar daca ne-a batut Steaua cu 2-0, vin si spun ca fara lovitura aia inventata special pentru Budescu nu ne bateau si alta era situatia.
Nu merita nici Steaua, si cu atat mai putin CFR, sa castige titlul, si sper sa fie cum se spune: cand doi se cearta al treilea castiga - stiti voi cine e cine.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 23 Apr 2018, 12:14

...cred ca am urmarit toate conferintele de presa si declaratiile lui Mangia. Atitudine ireprosabila, profesionist, nu raspunde aiurea la nicio provocare, se tine departe de can-can-uri si barfulici de-ale noastre, nu se umfla-n pene la victorii, nu se tavaleste pe jos la infrangeri, respect fata de adversari, atent cu valorile la care tinem. Absolut decent si echilibrat omul. N-avem asa ceva in Liga 1. Respect!...

iuli

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de iuli » 23 Apr 2018, 12:20

sezonul trecut,cu hagi campion,a fost o intamplare.nu poti sa te bati la titlu si sa promovezi tineri decat daca prinzi o conjunctura favorabila sau ai academia puternica,cu o strategie corecta de vreo 10-12 ani in spate.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3480
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 23 Apr 2018, 12:26

malus dacus scrie:
23 Apr 2018, 12:14
...cred ca am urmarit toate conferintele de presa si declaratiile lui Mangia. Atitudine ireprosabila, profesionist, nu raspunde aiurea la nicio provocare, se tine departe de can-can-uri si barfulici de-ale noastre, nu se umfla-n pene la victorii, nu se tavaleste pe jos la infrangeri, respect fata de adversari, atent cu valorile la care tinem. Absolut decent si echilibrat omul. N-avem asa ceva in Liga 1. Respect!...
Total de acord. Cu toate astea, avem colegi care dau cu el de pamant la orice ocazie, ceea ce eu nu pot sa inteleg.
Are poate un pic de incapatanare cu sistemul si cu titularizarile, dar pana acum i-a iesit, si trebuie sa aiba motivele lui sa faca ce face, nu neaparat unele pe care vrea sa le explice in public, avand in vedere atmosfera de barfa si can-can cu care se face presa la noi, ca sa nu mai alimenteze tot felul de aberatii pe care probabil le-ar produce imediat oamenii de presa si oamenii de fotbal din Romania.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3480
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 23 Apr 2018, 12:56

Am cautat si nu am gasit un topic dedicat lui Mangia, si cred ca ar merita unul. Pana una alta am gasit interviul asta si am zis sa il pun aici:
http://www.prosport.ro/fotbal-intern/li ... l-17140790

galmeele
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 06 Noi 2017, 13:56

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de galmeele » 23 Apr 2018, 16:35

Voi,cei care il ridicati in slavi pe Mangia, credeti ca a fost adus la Craiova pe post de academician. Rolul lui este sa pregateasca echipa fizic si tactic, sa formeze echipa, sa faca schimbarile cand trebuie, etc nu sa-si arate muschi in fata jucatorilor. Daca faceam meci egal cu FCSB la Buc. acum puteam sa fim la numai 2 puncte de ei(daca batem pe Astra azi) si de CFR. Spun aceasta deoarece nu cred ca Craiova va mai beneficia de asa lot, eu zic un lot bunicel atat calitativ cat si ca numar de jucatori, si speranta de a castiga campionatul se va dilua de tot.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8040
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 23 Apr 2018, 17:01

SergyuR scrie:
23 Apr 2018, 12:12
Bobby - da-mi tu exemple de jucatori pe care i-ar putea promova. Sua pe care i-ar fi putut promova. Din toti cei imprumutati. Si apoi vorbim pe postul ala sa vedem cum i-ar fi putut lua locul. Screciu (cel mai bun produs al nostru) nu are loc sa joace. Burlacu la fel, nu prea are loc. Putaru in locul cui sa intre? Gardos a stat pe tusa cateva meciuri bune, nu avea loc. Ce usor e sa zicem : as fi vrut sa promoveze tineri. Asa general, ca sa ii imputam ceva. Fara niciun argument. Chiar tu ziceai ca ai vazut meciul echipei a doua si ca nu e vreunul care sa aiba fata de prima echipa. Si acolo ai vazut corect, Serban, Mihaila, Buzan etc. sunt firavi tare, intr-un meci cu Sirineasa nu prea au facut fata. Voiai sa faca fata intr-o batalie la titlu/podium in Liga I? Din cei imprumutati doar Popescu pare sa dea ceva goluri prin liga a II-a, dar nivelul e muuuult prea slab. Ca sa argumentez, Chipirliu (cel care marcase o caruta de goluri si pe care il voia toata Craiova cu orice pret) cand a venit la Liga I nu a facut fata si nu a mai auzit nimeni de el. In rest nici Vladoiu nu prea mai prinde echipa la Snagov, Birzan nu joaca la Pitesti, Petre sau Manea nici nu mai stiu de ei. Ar ramane Draghici care a jucat cat de cat bine la Juventus. Cam asta despre tinerii nostri, lotul e cam clar, asa ca hai sa nu ii mai imputam lui Mangia tampenii.
Manea e titular la Braila - dar pare ca nu rupe norii. Uneori cei imprumutati nu joaca pentru ca antrenorii pot prefera jucatorii care sint in proprietatea clubului, se scot comisioane la vinzare etc.

Craiova are vreo 60 de copii in 4 echipe : U17, U19, echipa a doua plus cei imprumutati. Eu speram ca Mangia alege 1-2 pusti din astia 60, le face program separat cu preparatorii fizici (cum s-a intimplat cu Burlacu) si ii aduce incet incet in lotul echipei mari. Asta e ochiul de antrenor - din 60 de pusti poti scoate/inventa 1-2 copii pe care ii slefuiesti si ii aduci la echipa mare, si le dai citeva minute in meciuri oficiale. Eu nu am vazut unul la echipa a doua care sa se evidentieze cu Sirineasa - dar nici n-am 12000-15000 pe luna ca antrenor sa ma pricep la asta :-)

sorin107

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de sorin107 » 23 Apr 2018, 17:16

bobbytza, nababule, da-ne si noua...

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3480
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 23 Apr 2018, 17:29

galmeele scrie:
23 Apr 2018, 16:35
Voi,cei care il ridicati in slavi pe Mangia, credeti ca a fost adus la Craiova pe post de academician. Rolul lui este sa pregateasca echipa fizic si tactic, sa formeze echipa, sa faca schimbarile cand trebuie, etc nu sa-si arate muschi in fata jucatorilor. Daca faceam meci egal cu FCSB la Buc. acum puteam sa fim la numai 2 puncte de ei(daca batem pe Astra azi) si de CFR. Spun aceasta deoarece nu cred ca Craiova va mai beneficia de asa lot, eu zic un lot bunicel atat calitativ cat si ca numar de jucatori, si speranta de a castiga campionatul se va dilua de tot.
Eu nu cred ca l-am ridicat in slavi pe Mangia, dar imi place de el si sunt multumit cu ce face. Ai un exemplu cu un alt antrenor care s-a descurcat mai bine si consideri ca s-ar fi descurcat mai bine ca actualul antronor? Este adevarat ca la meciul cu Steaua era mai bine sa nu fi abordat jocul asa, si e clar ca motivatia nu a fost cea mai grozava, dar nu sunt convins ca a iesit asa doar din cauza lui Mangia, si oricum, numai cine nu munceste nu greseste.
Fiecare poate avea parerea lui, eu insa cred ca trebuie apreciat comportamentul lui Mangia pana acum, pare un tip care stie sa gestioneze situatiile si sa faca o echipa sa joace la potential - ce sa ii ceri mai mult? Oricand e loc de mai bine, si sunt convins ca asta vrea si el, nu vrea sa faca in necaz cuiva, ca nu ar avea de ce.

LiviuB

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 23 Apr 2018, 17:30

galmeele scrie:
23 Apr 2018, 16:35
Voi,cei care il ridicati in slavi pe Mangia, credeti ca a fost adus la Craiova pe post de academician. Rolul lui este sa pregateasca echipa fizic si tactic, sa formeze echipa, sa faca schimbarile cand trebuie, etc nu sa-si arate muschi in fata jucatorilor. Daca faceam meci egal cu FCSB la Buc. acum puteam sa fim la numai 2 puncte de ei(daca batem pe Astra azi) si de CFR. Spun aceasta deoarece nu cred ca Craiova va mai beneficia de asa lot, eu zic un lot bunicel atat calitativ cat si ca numar de jucatori, si speranta de a castiga campionatul se va dilua de tot.
si ti se pare nepregatita?

Avatar utilizator
valentin0001
suporter
suporter
Mesaje: 855
Membru din: 12 Mai 2011, 20:27

Re: [P.O. Etapa 6] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de valentin0001 » 23 Apr 2018, 17:41

Cred că avem cel mai bun lot din ultimii 20 de ani și cel mai bun antrenor.
ucv ucv ucv ucv usteag ucv ucv ucv ucv

Închis