[Etapa 3] Universitatea Craiova - FC Botosani

Moderator: grup_moderatori

Închis

<t>Ce facem cu moldovenii de la Botosani?</t>

<t>Luam 3 puncte</t>
16
52%
<t>O dam la pace (1 pct)</t>
7
23%
<t>Trimitem 3 puncte in Moldova</t>
8
26%
 
Total votes: 31

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de marius_vl » 04 Aug 2018, 16:44

Ovidiu* scrie:
04 Aug 2018, 13:43
Eu am spus-o la modul general, si-am lasat-o aici sa se simta cine vrea. Acum daca tu te simti vizat, problema ta, probabil stii ceva ce eu nu stiu.
Nu stiu daca-s "suporter de rasa superioara", ce-o fi si aia ?!?, nu m-am considerat niciodata superior altuia, consider totusi, intr-o lipsa de modestie, ca sunt un tip echilibrat si cu foarte multa decenta.
Vezi ca pana la urma ti-ai dat si raspunsul la ce-am vrut sa zic prin "rasa superioara"? Cand spui ca pe forumul asta este mult "balast", asta inseamna ca tu esti superior alora care sunt "balast" si m-am cam saturat de personaje de-astea care incearca sa dea lectii de ultrasie, sa incerce sa explice cum e de fapt treaba sa fii suporter si la bine si la greu, dar mai mult la greu (ca asa e cica normal sa fim noi, suporterii Stiintei, conform imnului... "in unele duminici pe la nunti")! Ei, uite ca eu nu mai accept sa fiu un astfel de suporter, care sa lase capul in pamant si sa-si planga soarta, ca asa e soarta noastra de olteni, nu! sunt pe forumul asta din 2006 (ca si tine), si vreau sa critic cand e criticat, vreau sa ma bucur si sa "strig" pe aici de bucurie, atunci cand e cazul! iar acum este de criticat, este de urlat in pumni, pt ca nu este posibil ca in doua luni de zile sa se ajunga atat de jos, sa se aleaga praful practic! Pai daca noi suporterii nu ne revoltam acum, cand inca se mai poate face ceva, peste 3-4 etape deja va fi prea tarziu! Deja e prea tarziu...
Este vina lui Mangia! Avem un lot cel putin la fel de valoros ca cel din sezonul trecut, doar ca a suferit niste transformari (pt care eu nu consider conducerea vinovata, acele transformari, adica plecari, erau normal sa aiba loc, si erau inevitabile), transformari la care Mangia trebuia sa se adapteze, ca un mare antrenor instruit la Covercciano, care este... nu a facut-o, ba dimpotriva, orice meci care trece demonstreaza cat de limitat este, cat de arogant poate sa fie insistand cu acest sistem de [cenzurat], de parca ar face in ciuda tuturor (si mai are si tupeul sa intrebe care este problema cu acest sistem)! Daca as avea cea mai mica speranta ca ar putea redresa situatia nu as fi atat de virulent impotriva lui, dar pt mine ce-a facut aseara, cand toti asteptam sa vedem o schimbare (de la Rotaru pana la ultimul suporter) a fost aroganta suprema! este nevoie de un soc mare la echipa, altfel sezonul este compromis total!
Cum bine a zis-o Cartu acum cateva saptamani (si am zambit un pic amarnic atunci, considerandu-l un pic rautacios si invidios, nestiind cata dreptate va avea)... Hai, italianule, arata acum ca esti antrenor, construieste o echipa, ca anul trecut a fost usor sa preiei totul de-a gata de la Multescu, acum demonstreaza ca esti smecher si fa macar rezultatele de anul trecut cu noul lot! N-a spus-o cu cuvintele astea, dar asta e traducerea mea...

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de DeuxEx » 04 Aug 2018, 18:07

Degeaba ai lotul valoros, daca tu ai 0 atacanti... Cu fundasii nu marchezi constant, ci ocazional.
Are dreptate Sergiu, nu cu astia am castigat cupa (antrenor si jucatori)?


Trimis de pe Xiaomi Note 4


"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de marius_vl » 04 Aug 2018, 18:26

Sergiule, care "noi"? Exista "noi" si "voi"? Nu inteleg si nu pricep de ce "voi", cei din peluza, trebuie tot timpul sa va dati mai destepti si mai rotunzi decat cei care stau la tribuna 1 si 2! Vi se pare normal sa fiti laudati, apreciati si respectati (pe bune dreptate, de altfel) pt spectacolul pe care il creati in peluza, pt deplasarile lungi si costisitoare pe care le faceti dupa echipa, dar in schimb pt "voi" majoritatea alora de nu stau in peluza sunt tarani melteni, pt ca injura? Taranii aia care injura si huiduie o fac pt ca le pasa, pt ca ii doare cand jocul nu merge, sunt si ei tot suporterii Craiovei, asta e, trebuie acceptati si luati ca atare, suntem pe un stadion, nu la teatru, cine e sensibil si-i da sangele pe nas de la injuraturi sa nu mai iasa de la vestiar sau sa stea dracu in fata televizorului, daca vorbim despre suporteri deranjati! Si, da...avem lot cel putin la fel de valoros ca cel din sezonul trecut, trebuie doar sa fie pus in valoare de cineva care se pricepe

dantes
suporter
suporter
Mesaje: 566
Membru din: 10 Ian 2009, 00:39

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de dantes » 04 Aug 2018, 18:32

Cred ca spiritul publicului oltean e acelasi care m-a fermecat demult, pe care l-am revazut revarsandu-se la Bucuresti spre uimirea lumii.
Educatia unui suporter e oarecum altceva si e o chestiune de alegere, pana la urma. Nu prea cred ca cineva se naste cu ea, indiferent cata carte are.
Si beneficiile ei sunt numeroase. Vorbesc strict de educatia pe care o poate aduce peluza sau deplasarile alaturi de cei din galerie.
Personal, le datorez enorm celor de la Sezione ca m-au invatat sa privesc (sau mai degraba sa nu privesc) meciurile altfel decat o faceam inainte. Dar nu vad de ce asta mi-ar da dreptul sa-l privesc de sus, sa-l cert chiar, pe unul care nu vede inca beneficiile de care vorbesc. Cred ca singurul mod prin care PN si cei care o compun pot sa educe este, ca si pana acum, dand un superb exemplu.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de blixa » 04 Aug 2018, 20:07

Marius, suntem de accord ca jucatorii aia nu puteau fi tinuti. Dar nici nu s-a adus ce trebuie. A remarcat bine Sorin, parca, am inceput meciul cu 3 jucatori de banda stanga. S-a incercat aducerea unui atacant? Conducerea a gresit, gandind ca da lovitura cu pustii din club. Galamaz a remarcat bine dupa meci: avem tineri promitatori, dar trebuie sa creasca langa cineva.
In tribuna sunt multi care injura de la inceput. Uneori si cand echipa merge bine: au ei un jucator pe care-l iau in collimator si nu-l iarta.
S-a rupt Brazda.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de cortinadampezzo » 04 Aug 2018, 20:30

Burlacu la 21 de ani ar trebui sa joace oriund e nevoie de el. Nu e ca și cum are 10 ani de experiența pe stanga și nu poate săracu s joce p alt post. Ai 21 de ani? Vrei sa joci? La Craiova e loc pe dreapta, nu dai randament! Pa!

Donkor și Mirko sunt fantastici, jucatori profesioniști
Cicaldau Gardos Bancu și mitrita sunt printre cei mai buni jucatori de liga 1 membri prin naționala

Mihăilă burlacu și markovic printre cei mai buni debutanții din liga 1

In concluzie ai un lot competitiv și totuși echipa nu are trasee sau idee de joc.

Mângiea vrea jucatori? La real Madrid ma duc și eu antrenor ca echipa ia singura campionatu
Un poff echipa lui gustavo și baluta a fost cea n-ai slaba

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de Bobby » 04 Aug 2018, 20:53

Evident ca toti sint vinovati de aceasta situatie : jucatori, antrenori, si conducatori de club. Totusi cea mai mare responsabilitate pentru ceea ce se intimpla acum o poarta antrenorul zic eu. Multa aiureala pe teren, multi jucatori par debusolati, parca nu exista o idee clara de joc. Oricine in Romania stie ca daca faci presing la cei trei fundasi centrali ai Craiovei omori constructia echipei. Si totusi antrenorul nostru nu vine cu nimic nou. Esti antrenor adevarat atunci cind vezi ce lot ai si faci o tactica de joc in functie de ceea ce ai la dispozitie. Daca vezi ca Popa are o zi proasta, il scoti la pauza - nu il lasi pe teren sa mai faca gafe si in repriza a doua. Daca vezi ca Burlacu e aiurit pe teren, ii schimbi pozitia sau il schimbi pe el. Un antrenor bun adaptat la realitatile romanesti face din rahat bici - din pacate Mangia nu dovedeste ca poate asta. Un antrenor adaptat la realitatile romanesti inventeaza jucatori.

Cred ca e timpul ca, indiferent de rezultatele echipei, conducerea clubului sa cintareasca cheltuielile vs. beneficiile cu acest antrenor si stafful lui numeros. Am mai scris pe aici : eu nu sint fan Mangia, sint fan Universitatea Craiova.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de DeuxEx » 04 Aug 2018, 20:56

Problema e undeva la mijloc. Mangia, ca sa adapteze un nou sistem de joc, avea nevoie de minim 6 amicale in vara. Astia i-au aranjat doar 2. Sa incerci sa schimbi sistemul in plin campionat e un alt risc pe care ti-l asumi sau nu. El nu a facut-o. Probabil a purtat o discutie pe tema asta si cu conducerea, iar aia i-au zis sa mearga in continuare asa.
Personal, eu as fi riscat si as fi trecut la un alt sistem. Dar eu nu sunt antrenor, ci doar un simplu suporter care isi da cu parerea, fara nicio presiune.

Trimis de pe Xiaomi Note 4

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de malus dacus » 04 Aug 2018, 21:45

...stagiul ala in Austria a fost degeaba, doar ca sa aiba de unde se-ntoarce, vorba lui Nea Marin. Lot incomplet, amicale de doi lei...

dantes
suporter
suporter
Mesaje: 566
Membru din: 10 Ian 2009, 00:39

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de dantes » 04 Aug 2018, 22:24

In Romania exista antrenori care sunt garantul performantei (Mircea Lucescu, Petrescu, Hagi, Piturca si, din patriotism local, poate, Balaci) si patroni care se vor/cred garantul performantei (Becali/Rotaru/Negoita). Niciodata cele doua parti nu pot functiona impreuna (doua sabii in aceeasi teaca) decat daca una dintre parti se da la o parte (cum s-a intamplat la CFR anul trecut). Exceptia, care confirma regula: Viitorul.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de Bobby » 04 Aug 2018, 22:34

DeuxEx scrie:
04 Aug 2018, 20:56
Problema e undeva la mijloc. Mangia, ca sa adapteze un nou sistem de joc, avea nevoie de minim 6 amicale in vara. Astia i-au aranjat doar 2. Sa incerci sa schimbi sistemul in plin campionat e un alt risc pe care ti-l asumi sau nu. El nu a facut-o. Probabil a purtat o discutie pe tema asta si cu conducerea, iar aia i-au zis sa mearga in continuare asa.
Personal, eu as fi riscat si as fi trecut la un alt sistem. Dar eu nu sunt antrenor, ci doar un simplu suporter care isi da cu parerea, fara nicio presiune.

Trimis de pe Xiaomi Note 4
Pentru ca Mangia nu crede in amicale. De cite ori echipa a jucat amicale cind se intrerupea campionatul 2 saptamini pentru actiunile echipei nationale ? Programul de pregatire a fost cel facut de antrenori. Asta e una la mina.

Doi - vedeti cum Hagi il folosea in campionatul trecut pe Ganea. Cind mijlocul si atacul nu mergeau, Hagi punea un jucator mai modest ca fundas stinga si il folosea pe Ganea pe pozitii ofensive - si ii iesea tot timpul miscarea. Vedeti ceva asemanator la noi cu Bancu ? Nu.

Inchei cu un citat din Stephen Hawking : "Intelligence is the ability to adapt to change". Eu asa ceva nu am vazut la Mangia in acest an.

LiviuB

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de LiviuB » 04 Aug 2018, 22:50

Mai puna frana ca au trecut doar 3 etape

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de malus dacus » 04 Aug 2018, 23:09

...era aseara unu' prin tribuna de zicea ca n-am mai jucat asa de prost de pe timpul lui Naicu! La draqu, si uitasem de Naicu! Oricat am fi de ofuscati, e totusi prematur sa-i sarim in cap lui Mangia. Vrem noi sa inventeze sisteme, jucatori, dar nu cred ca-i asa de simplu. Sa-l vedem cu tot lotul la dispozitie si dup-aia putem sa discutam..

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de Bobby » 05 Aug 2018, 00:30

LiviuB scrie:
04 Aug 2018, 22:50
Mai puna frana ca au trecut doar 3 etape
Corect ! Daca ar fi 3 etape - inteleg. Pina la urma, in meciul cu Botosani am avut doar 5 titulari pe teren, din cei 11 care au inceput meciul in finala cupei (Popa, Tiago, Mateiu, Bancu si Mitrita). E normal sa fie ceva probleme de omogenitate.

Parerea mea este ca intreaga prestatie a echipei in acest an a fost sub ceea ce s-a aratat toamna trecuta - cu citeva exceptii. Asta e una la mina. Si doi - cam toti jucatorii par a fi sub prestatiile din sezonul trecut. A cui este responsabilitatea ?

LiviuB

Re: [Etapa 3] Universitatea Craiova - FC Botosani

Mesaj de LiviuB » 05 Aug 2018, 08:06

Sunt total de acord ca principalii vinovati sunt conducatorii si antrenorii. Sigur ca Mangia are o mare parte din vina pt modul prost in care s-a prezentat echipa. Dar hai sa mai avem rabdare cateva etape

Închis