[Etapa 12] Universitatea Craiova - F.C.S.B.

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce facem in acest meci cu FCSB?

Poll ended at 19 Oct 2018, 23:45

Luam 3 puncte mari, spargem gheata!
22
69%
Egal, nu putem mai mult
3
9%
Luptam ca niciodata, luam bataie ca intotdeauna
7
22%
 
Total votes: 32

Neagu.djuvara
suporter
suporter
Mesaje: 733
Membru din: 09 Aug 2018, 22:27

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - F.C.S.B.

Mesaj de Neagu.djuvara » 24 Oct 2018, 21:42

N-o sa se retraga tricoul cu numarul 8.Asa ar fi trebuit sa fie retras si tricoul cu numarul 9 purtat in trecut de oblemenco.Intr-un interviu,ILIE BALACI,spunea ca nu i-a pasat niciodata de numarul de pe tricou.Era un om prea destept,ca sa-i pese de astfel de lucruri marunte.Atat timp cat numarul 8 va exista,ne va aminti de el,iar cel care-l va purta va avea o responsabilitate uriasa.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - F.C.S.B.

Mesaj de Bobby » 24 Oct 2018, 21:55

Sau poate ca Universitatea Craiova poate veni cu o idee de personalizare a tricourilor. Tricoul cu numarul 8 ar putea avea numele lui Balaci in dreptul inimii, sub emblema. Daca Stiinta va mai da vreodata un astfel de jucator urias care sa poarte numarul 8 - ii putem adauga numele sub cel al lui Balaci.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - F.C.S.B.

Mesaj de malus dacus » 24 Oct 2018, 22:13

...hai sa inventam prazu'! Il dam nu stiu cui si nu stiu cum, il facem si-l dregem. In timpul vietii noastre, chit ca poate unii au 10 ani, sansele ca Universitatea Craiova sa mai aiba un fotbalist oltean comparabil cu Minunea Blonda tind spre zero...

Augustus Caesar
membru
membru
Mesaje: 255
Membru din: 16 Aug 2015, 06:46

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - F.C.S.B.

Mesaj de Augustus Caesar » 25 Oct 2018, 04:55

Sincer si mie imi pare ca treaba asta cu retragerea numarului 8 este fortata in sensul in care memoria marelui fotbalist Balaci poate fi reactivata prin multe alte metode , multe din ele chiar propuse pe acest forum (vezi bursa, turneu, etc). Retragerea numarului 8 imi pare mai mult o masura menita a da uitarii in timp; sa presupunem ca nu vom avea numarul opt in echipa, in timp acest lucru va deveni o obisnuinta care se va sfarsi in uitare- in timp ce prezenta unui jucator in teren care va purta acest numar (foarte buna ideea lui Bobby a unui tricou personalizat ) cred ca va da mai multa greutate memoriei lui Balaci dar si responsabilitate celui care-l va purta.
''Priviti aceasta sacra frumusete:
Oltenia pamant de oameni buni
Si pumn pedepsitor cu cinci judete,
Caus al palmei vechilor taciuni ''

Avatar utilizator
Copacul
fanatic
fanatic
Mesaje: 2684
Membru din: 08 Mar 2004, 14:28

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - F.C.S.B.

Mesaj de Copacul » 25 Oct 2018, 10:15

Ilie a debutat cu 10 si cu 10 a jucat o perioada. Pana a venit Beldeanu si i l-a luat. Asa ca a jucat omul cu 8 apoi. A spus clar ca pentru el numarul ala nu are nicio semnificatie..deci ce retragere? Lasa , mai bine sa arda numarul ala 8 pe spatele purtatorilor si sa-i motiveze. Mateiu a demonstrat-o duminica
C O P A C U LImagine

LiviuB

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - F.C.S.B.

Mesaj de LiviuB » 25 Oct 2018, 10:19

sunt de aceeasi parere. Mateiu merita numarul 8.
de altfel, eu am o problema cu numerele astea de la 25 la 99.
cand m-am apucat de fotbal, tot ce iti doreai era sa prinzi un numar pana la 11, pentru ca asta insemna ca esti titular. nu mai zic de respectul care era pentru numarul 10. nr 2 era pentru fundasul dreapta, 3 pentru cel de pe stanga, 4 si 6 pentru fundasii centrali.
Acum e o intreaga nebunie, s-au depersonalizat aceste cifre...

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - F.C.S.B.

Mesaj de malus dacus » 25 Oct 2018, 10:42

...pai Ilie era prea mare ca sa-l intereseze numarul de pe spate. E vorba de ce facem noi in urma lui pt. a-i cinsti memoria, nu daca i-a placut sau nu nr. 8. Asa, poate ca nu i-ar fi placut nici statuie, nici ca vreun bulevard sa-i poarte numele etc. deci, ce sa mai, l-am dus la cimitir si gata...

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 12] Universitatea Craiova - F.C.S.B.

Mesaj de alex.p » 25 Oct 2018, 11:47

Si la nationala a jucat cu alte numere, a jucat si cu 10 si cu 11.

@Liviu: corect. Eu si acum cand ma refer la o pozitie spun numarul, gen "e un jucator care poate juca numar 8". Stiam exact ce inseamna numarul 8, cand erau numerele de la 1 la 11.

Închis