[Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Subiecte despre meciurile disputate in sezoanele anterioare, incepand cu sezonul 2003-2004. Intraţi aici pentru mai multe detalii !

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cate puncte obtine Universitatea Craiova in meciul cu FCSB?

Poll ended at 23 Feb 2019, 22:50

3 puncte, zdrobim oile la ele acasa
21
57%
1 punct, Teja scoate un egal
10
27%
0 puncte, resuscitam oile.
6
16%

Total votes: 37

LiviuB
fanatic
fanatic

Re: [Etapa 25] FCSB - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 25 Feb 2019, 13:55

Si Cicaldau trebuie remarcat, a tinut tot mijlocul in spate.
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 25 Feb 2019, 14:06

SergyuR scrie:
25 Feb 2019, 13:29
Cantecele sunt usoare, se invata repede, trebuie doar sa vrei. Sunt oamenii care vin sa vada meciul se aseaza de la jumate in sus si e aproape imposibil sa ii faci sa cante in afara de cateva strigate. Trebuie sa vina si de la ei dorinta asta, nu cred ca e greu sa te uiti la meci si sa canti si tu, sa bati din palme. Unii prefera totusi sa stea degeaba. Mai nasol e atunci cand Peluza canta si ei se apuca sa fluiere, sa injure...E clar ca e mult de lucru, e clar ca toti traim la intensitate maxima. Evident ca fara ei nu am mai fi la fel de multi. Consider ca toata lumea s-a purtat cat de frumos se poate, si hai sa nu o intoarcem. Nu exista peluza in lumea asta in care oamenii care nu canta sa fie tratati mai frumos, credeti-ma. IN TOATA LUMEA! Se incearca cu frumosul, sa nu trecem nici la amenintari ca nu mai cant, ca nu mai vin... Cand vii in peluza iti asumi si niste responsabilitati. Aratam bine, dar ganditi-va cum era sa fi cantat toata lumea aseara.
Pe de alta parte Peluza sufera ca imagine din cauza unor persoane acceptate si cu care lumea a fost toleranta. un om care s-a invatat cu vedetismul si vrea sa apara in fata, care pur si simplu ne ignora din toate punctele de vedere si isi bate joc, care vrea sa apara la 60 de ani in fata, sa dea interviuri. L-am lasat in pace ca e batran, ca merge la meciuri. Dar care ne sfideaza din toate punctele de vedere. Oameni care fac liveuri pe facebook si danseaza pe manele si pe mai stiu eu ce melodii de aparuram in toate ziarele, televiziunile si pe toate paginile ultra. Oameni iresponsabili care se afiseaza cum vor ei, in grupuri de 3 persoane si au reustit 5 copii din pra sa le ia fularele..
Asta e, mai avem de lucru, drumul e bun, numarul e bun. Trebuie ajustari si putina minte din partea tuturor.
Da, perfect de acord cu ce ai spus despre moșul ăla clovn, care face pe interesantul la fiecare meci, trazneste de la distanță a sambure de prună, este foarte enervant și penibil, cred că nu-l suportă nimeni! Uite, cu ăla nu m-aș supăra să schimbați foaia!

Neagu.djuvara
suporter
suporter

Mesaj de Neagu.djuvara » 25 Feb 2019, 14:11

Corect,a jucat f bine si cicaldau.Ei doi au fost cei care au iesit in evidenta la acest meci.Din pacate cel de langa cicaldau din linia.mediana a facut numai gafe,care ne-au costat.Intelegem acum de ce mangia il prefera pe.mateiu.Probabil cu mateiu altfel ar fi decurs jocul,dar acum nu mai conteaza,mergem inainte.

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 25 Feb 2019, 14:13

Daca juca Mateiu aseara, plecam cu 3 puncte din capitala...

Trimis de pe Xiaomi Note 4

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Napoli1986
membru
membru

Mesaj de Napoli1986 » 25 Feb 2019, 14:30

A fost primul meci la care mi s-a parut ca baietii din teren si-au dorit mai mult sa castige decat omul de pe banca tehnica. A facut lucruri bune ca antrenor si a ajutat clubul sa creasca, dar da impresia ca nu poate depasi anumite limite care sa duca echipa o treapta mai sus. Sper sa fie doar parerea mea si sa ma contrazica in Playoff.

SLH
fanatic
fanatic

Mesaj de SLH » 25 Feb 2019, 14:36

marius_vl scrie:
25 Feb 2019, 10:59
Kellogg scrie:
25 Feb 2019, 09:21
Sunt putin dezamagit de imaginea noastra ca peluza.
Mi se pare inacceptabil sa bati 250 de km dus pana la bucuresti si sa ti cante doar primele 4 5 randuri, asta in contextul in care echipa nu s a prezentat atat de rau. Sa urci cu portavocea la mijlocul peluzei si sa te rogi de oameni sa cante la 2-2 cand inca mai aveam sperante, iar majoritatea sa te ignore sau sa ti mai ia si m*rtii la plimbare. Poate ca ar trebui sa mai schimbam putin foaia, prea am fost baieti buni cu toata lumea si am permis sa faca fiecare ce vrea si cum il taie capul in peluza.
iti garantez ca imaginea a fost excelenta! banuiesc ca esti membru al Peluzei Nord, caz in care iti recomand sa o lasi mai usor cu "amenintarile" astea la adresa "celorlalti", nu e prima data cand cineva dintre membrii Peluzei au astfel de aere de superioritate la adresa suporterilor obisnuiti, voi sunteti ultrasi, ceilalti sunt suporteri, e o diferenta si crede-ma ca peste tot in lumea asta exista aceasta situatie! Da, eu ma numar printre cei care stau pe Oblemenco la tribuna a doua si iti garantez si va garantez ca se traieste la fel de patimas si acolo ca si in peluza, este cea mai minunata tribuna a doua din Romania!
Ce inseamna asta cu "schimbatul foii". n-am inteles?! Adica daca eu vin in deplasare (ca despre situatia asta este vorba) cu copilul dupa mine tu trebuie sa vii sa-mi [cenzurat] un cap in gura ca nu cant ca tine, sau cum? Mai usor cu "superioritatile" astea de mari suporteri, ca vorba unuia, aici nu suntem la salbaticii lui mititelu, si nu e prima data cand citesc pe aici chestii de-astea! Fiti mai toleranti cu suporterii Stiintei, cu toti suporterii Stiintei, nu e nimeni mai suporter decat altul!
Fara sa te cunosc, si fara sa ma mai gandesc la alte ineptii debitate pe acest forum de tine pana acum, imi e suficient mesajul asta ca sa imi dau seama ca tu nu o sa intelegi vreodata ce insemna o peluza, o galerie cum un om de acolo face cat zeci ca tine care traiesc patimas meciul, iar in unele situatii un om de acolo face mai mult decat toata tribuna a doua si toti suporterii de fotoliu la un loc. Fara Peluza asta si oamenii care au format-o nu aveam discutia asta pentru ca nu mai exista echipa si 90% din patimasii de la T2 ii gasisera deja inlocuitor. Foaia deja s-a schimbat, ati avut ani de zile sa invatati sa-i repectati cu vorba buna pe cei care fac mai mult decat voi pentru Stiinta. Cum zice si Sergiu, poti sa treci cu vederea ca sunt unii namaci pe care pur si simplu nu ii duce capul sa invete versurile sau sunt unele putori care nu pot sa contribuie cu altceva in afara de prezenta nici macar la 4-5 meciuri pe an, dar sa huidui, sa fluieri sau sa zbieri ca descreieratul cand altii incearca sa cante e deja inacceptabil.
Imaginea excelenta o folosim in discutiile cu altii, dar aici unde vorbim intre noi trebuie sa fim realisti si sa recunostem ca am fost foarte slabi aseara dpdv al cantatului si in general al atmosferei. Am fost bine spre foarte bine numeric, acceptabil pe pyro, dar ramanem in continuare execrabili la multe capitole, de exemplu la steaguri. Aproape ca nimeni nu isi mai face steag cu Stiinta.

THE LION
senior
senior

Mesaj de THE LION » 25 Feb 2019, 14:44

Nu toti care vin in peluza sunt ultrasi, mai ales in deplasare. Eu sunt suporter, nu ultras. Unii cantam mai mult, altii mai putin, unii mai tare, altii mai incet. In nici un caz nu sunt de acord cu amenintarile astea voalate, sper ca e un caz izolat. Pana si nea Nelu are farmecul lui.
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI !!!

SergyuR
fanatic
fanatic

Mesaj de SergyuR » 25 Feb 2019, 14:50

Ce farmec are ma nea nelu? Ca mi s-a luat. Cand la sfarsitul meciului, noi cantam imnul si vine la noi si tipa in gura mare,BLAT! Mai aveam un pic sa il luam la suturi. M-am saturat de astea cu farmecul si [****]. Mergem si ne facem de ras cu mizerii d-astea care ies in fata.

Si nu trebuie sa fi ultras sa canti. Unii cantam tot meciul, altii deloc e mai corect. Repet, hai sa nu se victimizeze lumea, va repet, in orice peluza din lumea asta, astfel de comportamente sunt tratate mult mai rau. La Nord exista cel mai mare respect posibil, nu sunt amenintari, incercam sa va facem sa constientizati anumite lucruri. Si sa mai ascultati si de fraierii aia care incearca sa fie bine.
Alaturi de gloriile noastre! Alaturi de Stiinta!

adi_g
membru
membru

Mesaj de adi_g » 25 Feb 2019, 14:53

DeuxEx scrie:
25 Feb 2019, 14:13
Daca juca Mateiu aseara, plecam cu 3 puncte din capitala...

Trimis de pe Xiaomi Note 4
Exact la asta mă gândeam și eu! Mare păcat. Culmea este că Mateiu credea că are mai puține galbene după meciul de la Pitești.

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 25 Feb 2019, 14:56

si nici eu nu sunt de acord cu ideea ca un suporter e mai important decat altul. si nu stiu daca revenirea Craiovei i se datoreaza numai peluzei.
tot respectul pentru ceea ce faceti si pentru sacrificiile pe care le faceti. dar cu asta nu sunt de acord.

PS - sunt unul dintre aceia care astazi nu au voce.
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

SergyuR
fanatic
fanatic

Mesaj de SergyuR » 25 Feb 2019, 15:01

Liviu - sa nu luam cazurile izolate, nu am zis ca toata lumea nu canta. Logic ca sunt si oameni care fac asta. Nu asta trebuie sa inteleaga lumea, ca noi ne dam mai suporteri. Lumea trebuie sa inteleaga ca fiecare voce in plus, mai aduce 3 4 de langa. Ca daca tot faci un efort duminica seara si strabati atata drum, ar fi senzational sa canti. Nu?

In fine sunt atat de multe, incat doar daca fiecare om care vine poate sa gandeasca un pic mai adanc decat simpla idee, nu sunt ultras, nu cant. Sunt altii...doar asa se poate progresa.

THE LION
senior
senior

Mesaj de THE LION » 25 Feb 2019, 15:05

SergyuR scrie:Ce farmec are ma nea nelu? Ca mi s-a luat. Cand la sfarsitul meciului, noi cantam imnul si vine la noi si tipa in gura mare,BLAT! Mai aveam un pic sa il luam la suturi. M-am saturat de astea cu farmecul si [****]. Mergem si ne facem de ras cu mizerii d-astea care ies in fata.

Si nu trebuie sa fi ultras sa canti. Unii cantam tot meciul, altii deloc e mai corect. Repet, hai sa nu se victimizeze lumea, va repet, in orice peluza din lumea asta, astfel de comportamente sunt tratate mult mai rau. La Nord exista cel mai mare respect posibil, nu sunt amenintari, incercam sa va facem sa constientizati anumite lucruri. Si sa mai ascultati si de fraierii aia care incearca sa fie bine.
Eu am inceput sa merg din nou in peluza si pentru ca am considerat ca baietii de acum sunt la alt nivel intelectual fata de aia de dinainte. Daca aud din nou de batai si injuraturi, imi schimb parerea si voi merge din nou la tribuna 0.
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI !!!

Napoli1986
membru
membru

Mesaj de Napoli1986 » 25 Feb 2019, 15:07

Si eu de abia mai vorbesc azi si inteleg frustrararea celor care etapa de etapa fac sacrificii ca sa ajunga la fiecare meci. Insa nu inteleg ce ai obtine daca "ai intoarce foaia" cu oamenii aceia care nu canta/nu asculta de liderii de galerie? Ar invata sa cante de frica? In cel mai bun/rau caz, nu mai vin la meci sau in peluza. Si atunci te simti mai bine daca ar fi jumatate din numarul celor de aseara? E o intrebare serioasa, nu retorica. Nu cred ca putem ajunge prea curand la un nivel in care sa ai o peluza plina in deplasare, 3000-5000 de ultrasi cantareti. Aseara o treime din peluza era din Bucuresti sau imprejurimi si au auzit pentru prima/a doua oara acele scandari, era normal sa nu fie in ton.

Tragand linie, mentalitatea de peluza, la nivel de masa, se creeaza in timp, si nu prin frica sau altele. Altfel, ne intoarcem la era lui Blondu, Postasu etc. Sunt de acord insa ca anumie comportamente individuale exagerate pot fi taxate si facut astfel incat acei indivizi sa se delimiteze.

Pana una alta, la nivel de suporteri suntem pe o panta ascendenta, nu numai numeric, nu cred ca are sens sa existe invrajbire acum.

SergyuR
fanatic
fanatic

Mesaj de SergyuR » 25 Feb 2019, 15:12

Eu am impresia ca voi ne amenintati, ca nu mai veniti. In peluza se vine din mentalitate, pentru echipa. Nu ne faceti noua un favor. Calm ca nu sare nimeni la bataie ca nu cantati. Dar vi se pare normal ca baiatul cu portavocea care vine intre oameni sa fie injurat cum cineva a expus ma sus? Sau sa auzim eternul lasa ba steagul?

Nu, din aia 5000 de aseara, 1000 daca ar fi cantat eram senzatie...

Napoli1986
membru
membru

Mesaj de Napoli1986 » 25 Feb 2019, 15:19

SergyuR scrie:
25 Feb 2019, 15:12
Eu am impresia ca voi ne amenintati, ca nu mai veniti. In peluza se vine din mentalitate, pentru echipa. Nu ne faceti noua un favor. Calm ca nu sare nimeni la bataie ca nu cantati. Dar vi se pare normal ca baiatul cu portavocea care vine intre oameni sa fie injurat cum cineva a expus ma sus? Sau sa auzim eternul lasa ba steagul?

Nu, din aia 5000 de aseara, 1000 daca ar fi cantat eram senzatie...
Nu e normal, evident. Eu am stat in zona in care venea baiatul cu portavocea, chiar m-am bucurat ca incearca sa activeze si partea aia, nu am auzit reactiile acelea dar clar nu le merita. Dar cum poti rezolva asta fara agresiune ? E intrebare serioasa, din nou zic. Le spui sa nu isi mai ia bilete acolo? O sa zica ca e dreptul lui... Practic problema s-ar rezolva daca ei ar intelege ca locul lor e la tribuna, ca nici ei sa nu mai fie deranjati aiurea si nici baietii sa nu se chinuie cu cine nu trebuie. Insa intrebarea e cum faci asta non-conflictual.

Cred si ca cei de mai sus au perceput expresia "a intoarce foaia" ca o amenintare legata de violenta, de unde si reactiile venite dupa aceea.

Închis