Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

CE FACEM?

Poll ended at 31 Oct 2009, 20:12

Ii ardem si noi
16
40%
Isi revin ialomitenii cu noi
11
28%
Luam un punct
13
33%
 
Total votes: 40

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Mesaj de _T@V_ » 01 Noi 2009, 20:56

Echipa asta sparge toate recordurile. Oare ce mai au de darmat, si inca n-au facut-o? Mi-e si frica sa ma gandesc.
N-am vazut meciu, m-am uitat si io doar pe rezumat. Gaman insa mi s-a parut cel mai aerian, alaturi de Dorel. Astia doi parca erau droggy. Primul gol al lui Dorel clar, nu se da o asemenea pasa, si din pacate, asta cu nescosul mingii dintr-o zona fierbinte, la noi e boala veche. Indiferent daca Badoi a ajuns sau nu la mingea aia, Dorel trebuia s-o dea macar in plopi dupa o asemenea faza in care apararea noastra clar fusese depasita. Si in timp ce ai nostri errau vai de capul lor, nu mai stiau pe unde-i mingea, Dorel al nostru vrea sa iasa cu ea la picior din aparare.... Dorel, ce sa mai..... Apoi, golul doi iese Soava la rampa, si Gaman se da cap in cap cu Badoi, Dorel viseaza iar, cand trece Frunza pe linga el si se duce in mijlocul careului sa astepte centrarea. Oricum, nu stiu daca-i vina lui Dorel, nu el era fundas central. Gaman trebuia sa ne scoata la faza aia, dar copilul asta doarme in ghete.
La al treilea gol, deja nici nu stiu ce sa mai spun. Ce cauta Dina linga Bilasco??? Dina a ajuns sa-l tina pe atacantul alora?? In fine. Apararea de desene animate, ce sa mai.

Dar ce echipa a facut Geana, poate imi explica si mie cineva. Bagi tu 6 oameni de linia de fund? :o Poate ii explica cineva ca acilea nu se aplica planul tactic de la Pandurii. Am pierdut prima oara la Urziceni in intalnirile din "Serie" A, pentru ca Neagoe a facut echipa praf. Iar! E cam a treia oara cand da cu mucii in fasole.
==========================================================
Știința lui Pițurcă
Daniel Marton, Prosport
Victor Pițurcă a fost vazut (din nou) la un meci al Craiovei si deja se vorbeste pe la colturi ca fostul selectioner revine cu sanse pentru a prelua Stiinta. Pentru binele acestei echipe, Piturca ar trebui sa nu-i mai chinuie pe olteni: sa accepte sau sa lase Craiova in pace!

Acum cateva etape, atunci cand Adrian Mititelu ducea munca grea de convingere, chiar speram ca Piturca sa devina antrenor in Banie. Nu pentru ca as iubi in mod deosebit aceasta echipa, nu pentru ca Piturca e antrenorul meu preferat. Ci pentru ca un tot unitar Piturca-Universitatea ar aduce un plus in Liga 1.

Starea aceasta de vin-nu vin din partea lui Piturca ameteste Craiova. Nu-i face bine. E imposibil ca niste jucatori cu moralul la pamant sa nu spere mai totul de la un antrenor cu renumele lui Piturca. Tocmai de aceea fostul selectioner nu ar trebui sa se joace cu sentimentele fotbalistilor plecati cu ganduri mari in acest sezon, ajunsi intre timp pe un loc retrogradabil.
=============================================================
Si inca una, geniala chiar:

Pierdură
Adrian Georgescu, gsp
A antrena Universitatea Craiova presupune, în acest moment, stăpânirea artei de a purta o cobiliţă pe umeri, cu o găleată plină şi una goală. Pe cât de efervescentă e în atac, pe atât de inutilă îi este apărarea, unde şi fotbalul se conjugă la perfectul simplu, într-o acţiune care nici n-a început bine şi e deja terminată.

Nu ne vom pretinde stăpânitori de competenţe vochineşti, totuşi unele întrebări se impun. De ce să-l aşezi pe Şoavă în partea stângă a apărării, doar aşa, “să fie drumul cu oameni”? Ce rost are să-i ţii pe bancă pe Wobay şi pe Trică şi să începi meciul cu Bărboianu şi cu Rose, de parcă ai aranja balerine de porţelan în vitrină, renunţând la acel minunat 4-3-3 care prinde atât de bine Ştiinţa? Poate că singura aşezare în teren potrivită acestei echipe ar fi, de fapt, un 1-6-5: laşi în poartă un peşte mare de sticlă pe mileu şi-i trimiţi pe jucători să atace.

Craiova e o magnifică maşinărie de transformare a untului în lapte, un zâmbet mare dezvăluind un dinte de metal. Unde mai poţi găsi o declaraţie precum cea a lui Trică: “Avem un joc de primul loc”, făcută când echipa, ca şi acum, se afla pe o poziţie retrogradantă? Aici, patronul se ceartă cu primăria, Costea cel mare cu Wobay, publicul cu jucătorii, nocturna cu tabela şi iată cum suporterii Craiovei vor cânta versurile lui Tudor Gheorghe – “Dacă n-aveam Jiu de soi, trăgeam Oltul mai la noi” – taman pe malul Dunării, la Drobeta. Şoaptele oltenilor se vor auzi până pe malul celălalt, transmiţând mesajul că ei ar putea lua titlul în România şi dacă ar juca în Liga a doua bulgară.

Cum naiba să nu-i iubeşti pe aceşti oameni care se sinucid într-un mod atât de plin de viaţă?
======================================================
Textul e putin spus genial, dar subliniai partile esentiale. Jos palaria, mai rar asa ziaristi. apld

ozzy

Re: Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Mesaj de ozzy » 01 Noi 2009, 22:01

Exact acum vroiam si eu sa pun articolul lui Adi Georgescu. Este, intr-adevar, exceptional.

Zapada
fanatic
fanatic
Mesaje: 1198
Membru din: 28 Dec 2004, 21:16

Re: Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Mesaj de Zapada » 01 Noi 2009, 22:25

toate bune si frumoase cu dunarea LA SEVERIN dar pe malul calalalt este serbia, nu bulgaria asa ca ar trebui inlocuit cu "Şoaptele oltenilor se vor auzi până pe malul celălalt, transmiţând mesajul că ei ar putea lua titlul în România şi dacă ar juca în Liga a doua din Serbia".
Urasc militienii si echipa lor de fotbal, in rest sa auzim de bine si sanatate de la bunicul la peste 61 ani

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2094
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Mesaj de gogu2005 » 02 Noi 2009, 10:13

sorialis scrie:
gogu2005 scrie:evident tot suporterii sunt de vina etc etc etc, am avut ghinion etc etc etc dar o sa vedeti etapa viitoare etc etc etc, pentru noi abia acum incepe campionatul etc etc etc.

nicidecum nu este de vina prostia din capul acestui chel.


orice atac al echipei eadverse este ocazie de gol.
esti chiar penibil bai baiatule!

oi fi eu penibil, bai baiatule..... dar echipa este tot pe locul n-spe cu mari sanse de a re-edita derbiul cu petrolul ploiesti.

acum a aparut si o scuza noua: Banderola de capitan e de vina...... cica ea aduce ghinionul....... In clipa de fata avem probleme cu ghinionul adus de banderola, nicidecum cu faptul ca in orima repriza nu am avut nici o ocazie iar in a doua fundasii s-au intrecut in a da pase la adversari.

Aparare praf, mijloc praf, atac cand si cand, in rest suntem o echipa buna; nici nu-mi dau seama de unde atata tupeu pe echipele din fata noastra sa ne ia locurile fruntase??!!?!?!?!?
CRAIOVA NESUPUSA

LiviuB

Re: Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 02 Noi 2009, 10:37

mie mi se pare la echipa asta o lipsa crasa de responsabilitate si nu e o referire la meciul de sambata, ci in tot sezonul, dam vina pe fundasi (au si ei vina lor, clar) dar vedem meci de meci cum mijlocasii adversi se infiltreaza in careu fara ca vreun mijlocas de al nostru sa-l urmareasca, de aia ne trezim ca avem mai putini oameni ca adversarul in careul nostru. Alta situatie, tot legata de somnolenta mijlocasilor nostri centrali- o gramada de faze in care mijlocasul advers scapa perpendicular pe poarta noastra, fara sa-l deranjeze nimeni, avand posibilitatea unui sut sau pasa pe pozitie viitoare catre atacant. In ambele situatii fundasii centrali sunt expusi.
tin minte o faza din meciul nostru cu Bistrita, Soava era mijlocas central, l-a atras Sanmartean in margine, l-a driblat ca pe prost, dupa care, Soava a ramas sa contemple actiunea, in loc sa se replieze, sa-si ajute fundasii.
vai si amar.

tony
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 24 Mai 2007, 18:56

Re: Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Mesaj de tony » 02 Noi 2009, 11:20

silviu lung,gaman.dananaie,prepelita,woby,trica.fratii costea....si kam atat...doar ei..au fata de U...restul k: soava,cei 4 canguri,dina,stoica...din pacate nu...Poate ati fost atent la spulele lui Marcel Puscas: " de vina e conducerea ..pt ceea ce a facut in vara.." adica experimentul lui miti cu antrenorul lui cu tot...si cu toata prostia lui...pacat....k suntem multi care suferim in tacere de zeci de ani....

Avatar utilizator
David
fanatic
fanatic
Mesaje: 3199
Membru din: 04 Aug 2009, 05:20

Re: Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Mesaj de David » 02 Noi 2009, 13:31

tony scrie:silviu lung,gaman.dananaie,prepelita,woby,trica.fratii costea....si kam atat...doar ei..au fata de U...restul k: soava,cei 4 canguri,dina,stoica...din pacate nu...Poate ati fost atent la spulele lui Marcel Puscas: " de vina e conducerea ..pt ceea ce a facut in vara.." adica experimentul lui miti cu antrenorul lui cu tot...si cu toata prostia lui...pacat....k suntem multi care suferim in tacere de zeci de ani....
gaman n-are fata nici de u cluj ! :(

Avatar utilizator
PocoLoco
fanatic
fanatic
Mesaje: 4471
Membru din: 24 Apr 2005, 12:33

Re: Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Mesaj de PocoLoco » 02 Noi 2009, 13:58

Observ ca sezonul asta incepe sa semene din ce in ce mai mult cu "sezonul negru" 2004/2005. Si atunci si acum aveam lot bun cu multi jucatori valorosi si cu experienta, am mers in Cupa destul de departe pana in semifinale, in plus sezonul asta stam mai prost in clasament dupa 12 etape, decat atunci.
Sper sa nu aiba si acelasi deznodamant. :-(

LiviuB

Re: Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 02 Noi 2009, 14:02

as mai adauga inca o asemanare - si atunci si acum venim dupa un campionat reusit, unde ne-am batut pt primele locuri, plus aducerea unor dinozauri. sa speram ca am invatat ceva de atunci...

Avatar utilizator
David
fanatic
fanatic
Mesaje: 3199
Membru din: 04 Aug 2009, 05:20

Re: Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Mesaj de David » 02 Noi 2009, 14:25

stiu ca o sa par NESIMTIT dar suntem singura tara din lume ( cred ) cu 18 echipe in prima divizie in care retrogradeaza 4 si nu 3 echipe ! numai spun de anglia , franta , spania ( campionatele mari ale europei ) in care retrogradeaza 3 din 20 !!! asta se datoreaza si faptului ca suntem tot singura tara din europa cu 2 serii in liga a 2-a . :(

iuli

Re: Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Mesaj de iuli » 02 Noi 2009, 14:32

Livius scrie:as mai adauga inca o asemanare - si atunci si acum venim dupa un campionat reusit, unde ne-am batut pt primele locuri, plus aducerea unor dinozauri. sa speram ca am invatat ceva de atunci...
parca si atunci au fost discutii cu Piti pt preluarea echipei.... :)(

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Mesaj de _T@V_ » 02 Noi 2009, 15:05

Va mai dau io o asemanare mult mai clara, care mie unul imi provoaca ceva fiori. Si atunci, si acum, avem ultimul meci din campionat cu Otelul. Mai intai turul la ei, si returul acasa. Si mai e si Stoichita in activitate, chiar daca nu mai e pe banca otelarilor care ne administrau un 0-6 cu juniorii nostri, Dananae jucand in acel meci. Nu?

ozzy

Re: Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Mesaj de ozzy » 02 Noi 2009, 15:18

iuli scrie: parca si atunci au fost discutii cu Piti pt preluarea echipei.... :)(
Asa este, inca dupa prima etapa au inceput sa circule zvonurile cu venirea lui Piturca.

Pe mine, sincer, m-a speriat meciul de la Urziceni. Daca pierzi si meciurile in care ai jucat cat de cat bine si ai fost aproape de un rezultat bun, e grav.

LiviuB

Re: Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 02 Noi 2009, 15:41

totusi ne-a batut campioana tarii, nu ceahlaul.
chiar daca pierzi dupa un joc bun, exista sperante ca mai trebuie sa se mai intoarca si norocul. mai degraba, mie imi e frica sa nu cumva ca un astfel de meci sa faca tandari moralul jucatorilor.

iuli

Re: Unirea Urziceni - Universitatea Craiova

Mesaj de iuli » 02 Noi 2009, 15:47

este esential sa mai luam 9 pct in tur,returul va fi pregatit un pic mai linistit.daca insa nu mai luam aceste puncte acum va fi infernal returul.
@ozzy:exact la asta ma gandeam si eu dupa meci,daca nu bati cand joci bine,cand dracu mai bati?

Închis