[Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Ultimul sezon in Liga I, inainte de dezafiliere.

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ne calificam in semifinalele Cupei Romaniei?

Poll ended at 10 Noi 2010, 22:40

Da
46
78%
Nu
13
22%
 
Total votes: 59

Avatar utilizator
FanStiinta
fanatic
fanatic
Mesaje: 1806
Membru din: 05 Mai 2005, 18:53

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de FanStiinta » 11 Noi 2010, 15:15

din motive obiective la meciul asta a trebuit sa stau la tribuna I printre caini dar vreau sa felicit toti baietii care au facut deplasarea.. ati fost magnifici si ati dominat atmosfera pe stadionul ala jegos.. pacat ca echipa nu se ridica la nivelul suporterilor.. am plecat cu ochii in lacrimi de la stadion si inca nu mi-am revenit.. inca o data felicitari baieti!!! ucv

u2blue
fanatic
fanatic
Mesaje: 1858
Membru din: 25 Sep 2005, 15:52

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de u2blue » 11 Noi 2010, 15:32

Este simplu metalitatea de invingator se pierde. Cu esecuri d'astea se poate recladi. sau scufunda depinde cum vezi situatia.
Eu zic sa luam punctele pozitive ... am jucat relativ bine. O sa vina zile in care fotbalul o sa te rasplateasca.
Ghinionul nu este decat un fel de a spune ca jumatate de echipa trebuie schimbata. Mijloc in scobitori, atacul ... care atac ?
Gaman, Barbo si Mihaita cei mai buni. Ca au ratat 11 m ... cine n-a ratat. Nu o sa mai rateze data viitoare.
Dar v-am spus mentalitatea si sangle de invigator se pierde ... din pacate Stiinta nu mai are acest spirit. Mai are doar instinctul de invigator cu care s-a nascut ucv

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de DarkComy » 11 Noi 2010, 17:23

Amendat pentru ca a injurat pe stadion

Un suporter al Universitatii Craiova, prezent miercuri la meciul contra lui Dinamo, a fost amendat cu 500 de lei pentru ca a injurat, iar alti trei au primit sase luni de interdictie pe arene sportive, pentru ca au aprins torte in tribuna.

Sanctiunile au fost dictate dupa o prima analiza a imaginilor filmate la meciul Dinamo-Universitatea Craiova din Cupa Romaniei, disputat la Bucuresti, pe stadionul din Soseaua Stefan cel Mare.

Jandarmeria urmeaza sa vizioneze si imaginile cu galeria echipei gazda. Cel mai probabil, vor fi dictate sanctiuni si impotriva fanilor dinamovisti care au aprins torte in peluza "Catalin Haldan", dar si contra clubului Dinamo, in calitate de organizator al meciului, pentru ca a permis accesul suporterilor pe stadion cu materiale pirotehnice.

Dinamo s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei la fotbal, dupa ce a trecut in sferturi de Universitatea Craiova, dupa executarea loviturilor de la 11 metri. mai mult

sursa: ziare.com preluat de pe NewsIn

Ori astia habar n-au sa redacteze o stire, ori habar n-au ce s-a intamplat pe stadion. In peluza noastra nu s-a aprins nici o torta/fumigena si nici pe drum spre stadion.
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
PocoLoco
fanatic
fanatic
Mesaje: 4471
Membru din: 24 Apr 2005, 12:33

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de PocoLoco » 11 Noi 2010, 17:39

DarkComy scrie:Scuze de calitate, dar e cu telefonul
Imagine
Ar fi frumos dacă şi duminică ar fi măcar tot atâţia...

Dacă mai este cineva interesat de înregistrarea meciului, să lase un mesaj şi îl urc.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de blixa » 11 Noi 2010, 18:51

cu rezultatele astea, eliminarea noastra e cu atat mai trista. brasovul si bistrita in semifinale.
parca vad ca vor fi iarasi urne valorice...
S-a rupt Brazda.

Avatar utilizator
lilimm
membru
membru
Mesaje: 191
Membru din: 12 Sep 2010, 17:27

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de lilimm » 11 Noi 2010, 19:26

Dacă mai este cineva interesat de înregistrarea meciului, să lase un mesaj şi îl urc.[/quote]
Da :up: , din pacate nu am putut ajunge in bucuresti :-( si stau cam rau cu neuronul; n-am rezistat sa ma uita la tv :o:
Multumesc!

ultras_sharkey
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 17 Mar 2007, 15:18

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de ultras_sharkey » 11 Noi 2010, 19:43

FanStiinta scrie:din motive obiective la meciul asta a trebuit sa stau la tribuna I printre caini dar vreau sa felicit toti baietii care au facut deplasarea.. ati fost magnifici si ati dominat atmosfera pe stadionul ala jegos.. pacat ca echipa nu se ridica la nivelul suporterilor.. am plecat cu ochii in lacrimi de la stadion si inca nu mi-am revenit.. inca o data felicitari baieti!!! ucv
si tu ce minte ai! cum ai vazut penaltiurile?:|
Ale ALe Ale Ale Craiova da-le la _|_ !!!

ultras_sharkey
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 17 Mar 2007, 15:18

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de ultras_sharkey » 11 Noi 2010, 19:46

blixa scrie:cu rezultatele astea, eliminarea noastra e cu atat mai trista. brasovul si bistrita in semifinale.
parca vad ca vor fi iarasi urne valorice...
da!!! si eu la fel cand am vazut ca a batut bistrita muream de ciuda! era a noastra cupa...
Ale ALe Ale Ale Craiova da-le la _|_ !!!

Avatar utilizator
Cipri
membru
membru
Mesaje: 130
Membru din: 11 Noi 2010, 14:45

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de Cipri » 11 Noi 2010, 19:57

Mi-a placut cum s-a miscat echipa . Lipsa de experienta a jucatorilor s-a vazut la 11 m . Pot sa spun ca lipsa lui Ciuca ,,s-a simtit" :laughing: . Cert e ca suntem pe un drum bun , chiar daca multi jucatori o sa plece din iarna .

Avatar utilizator
PocoLoco
fanatic
fanatic
Mesaje: 4471
Membru din: 24 Apr 2005, 12:33

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de PocoLoco » 11 Noi 2010, 21:05

Înregistrarea meciului. Sper să meargă descărcarea.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Dtristan
fanatic
fanatic
Mesaje: 1155
Membru din: 26 Apr 2006, 22:01

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de Dtristan » 11 Noi 2010, 21:41

mi-a placut echipa foarte mult....aveti toti dreptate cu barboianu....e fotbalist...chiar daca nu imi placea foarte mult....gaman jos palaria....un singur lucru nu il inteleg:david lopez care mi-a placut la meciul cu timisoara....cred ca e ultimul meci al lui la craiova...la penalty trebuia incercat firtulecu dupa parerea mea, e mai tupeist.


inca odata: ce a facut victor pituca cu aceasta echipa nu facea nici murinho!
Unii au cantitate altii au calitate! Cantitatea se cumpara, calitatea se castiga!

Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de AdrianR » 11 Noi 2010, 21:53

DarkComy scrie: LOPES ala e PAMANT BA!!! PRAF [*****]! trebuie neaparat sa scapam de el, ca nu e jucator de Liga I. Ma cruceam azi cand vedeam cum se misca, cum controleaza mingea s.a.m.d.
cand l-am vazut aseara pe david cum baleta pe teren mi s-a facut un dor nebun de radu barbu :)( da' ce sa-i faci, asta a fost damblaua lui mititelu (sa "fure" jucatori pe care se bat echipele bucurestene) si tinerii nostri sa joace prin liga 2 [miti]
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de AdrianR » 11 Noi 2010, 22:03

Paşii Craiovei
http://blogsport.gsp.ro/fornade/2010/11 ... -craiovei/
“Ştiinţa” se grăbeşte încet. Piţurcă n-a fost angajat ca magician
Craiova n-a rupt zalele suferinţei. E mereu foarte aproape. La o secundă, la o adiere de vînt, la 11 metri de liman. Prepeliţă s-a fîstîcit în finalul meciului cu Vaslui, Găman, Bărboianu şi Mihai Costea n-au luat încă examenul de maturitate. Craiovenii nu primesc înfrîngerea cu capetele în pămînt. Privesc spre cer, îşi salută galeria, Păunescu, Oblemenco, Deselnicu, Crişan, Domozină. Sînt tot atîtea motive să nu renunţi. Cînd în calendarul Universităţii se va însemna o nouă zi a bucuriei, să chemaţi ambulanţele la stadion. Vor găsi olteni în stare de şoc. Suporterii să respire adînc şi să revină în tribună. Să alunge amintirea anilor de coşmar, agitînd fularele alb-albastre, aşa cum vrei să scapi de o muscă enervantă.
Nu ştim cînd e data revanşei. Fanii, care vor lămuriri suplimentare, să sune la 118.932. Măcar pentru că vocea ce promovează spotul îi aparţine lui Cristi Minculescu. Universitatea n-a ars etapele. Mai sînt necesare multe antrenamente turnate la fundaţia echipei pînă se vor cimenta traseele. Proiectul a fost modificat din mers, se va miza şi pe materiale de import. Victor Piţurcă nu e un vrăjitor, e un tehnician supus greşelilor. Penalty-urile sînt o loterie, dar norocul nu răspunde la provocări. Dacă îi scoţi pe Wobay şi pe Gargorov, îţi cresc şansele să te arzi cu var. Lopes a părut un portar de hotel, ce deschide uşa curtenitor armatei roşii. Înainte de a critica arbitrajul, preşedintele Silvian Cristescu trebuie să-l dojenească pe Dilevski. Australianul a riscat inutil la centrul terenului, cînd era deja avertizat. Poate că golul lui Dina a căzut prea repede şi oltenii nu şi-au mai putut struni emoţiile, bîntuiţi de fantomele atîtor ratări. Există un gînd ce nu ne dă pace. Să fie o întîmplare că au ieşit din Cupă tocmai războinicii Iancu şi Piţurcă?
Craiova contează în joc, indiferent de teren. Aceasta e prima victorie a lui Piţurcă. Găman trebuie să-şi schimbe prenumele. În buletin scrie Valerică, pe teren am văzut un leu. A fost sigur în intervenţii, mereu pe fază, mereu înaintea adversarului. Un fundaş de calibrul lui Săndoi, un viitor lider. Dacă nu urmăreşti partidele “Ştiinţei”, poţi rata apariţia unui fotbalist din visteria garnisită a Băniei. Mijlocaşul Marius Ologu a călcat apăsat pe gazon, a condus abil mingea, nu i-a tremurat şortul cînd a bătut penalty-ul.
Campionatul îi oferă “Ştiinţei” dreptul la recurs. În iarnă se va primeni lotul, se va deschide şi terminalul “Plecări” pentru actorii ce n-au convins că merită un rol principal. Imnul Craiovei s-a auzit în “Ştefan cel Mare”. Pînă să redevină hit, vor mai fi şi alte înfrîngeri.

Piţi şi discipolul Valerică
http://blogsport.gsp.ro/geambasu/2010/1 ... -valerica/
Prefer să selectez ce spune Piţurcă, iar la această selecţie pică vorbele de duh pe care antrenorul Craiovei i le-a transmis ordonatorului de finanţe al Timişoarei. Dar spusele lui Piţurcă despre întîmplările recente ale echipei sale merită atenţia. Mai ales acum, în zilele dintre dubla manşă cu Dinamo, cînd duşmănia semiseculară pare să fi fost înlocuită de o normalitate pe care aproape că nu mai ştim de unde să o apucăm.
Piţurcă a observat că Găman, Bărboianu şi Mihai Costea nu şi-au pregătit cum trebuie execuţiile la loviturile de departajare. Spre deosebire de Valerică, Victor ştie că penaltyurile nu sînt o simplă loterie. Un episod la care închizi ochii şi tragi la poartă. Luaţi Gazeta Sporturilor de joi, 11 noiembrie, ziarul vreau să zic, ziarul acela în care veţi fi surprinşi să găsiţi foarte, foarte multe lucruri numai despre sport, e drept, mai multe despre fotbal, deci luaţi ziarul, deschideţi-l la paginile 2-3 şi uitaţi-vă atent la felul chinuit şi nefiresc în care a executat Găman penaltyul apărat de Dolha. Greşise paşii, s-a poticnit în timpul elanului, pentru ca apoi să bată previzibil şi strîmb, numai bine pentru ca portarul advers să-i ghicească intenţia. Pe urmă, Bărboianu a căzut în fund în momentul şutului, iar Mihai Costea, care jucase foarte bine pînă atunci, a tras şi el, ia, să fie acolo!
Lipsa de concentrare, cîteva secunde de relaxare cînd mintea zboară aiurea, unde, măi Valerică?, au fost suficiente pentru anularea unui meci bun făcut de o echipă care continuă să plătească birul imaturităţii. Aici trebuie să lucreze Piţurcă, acel Piţurcă schimbat în bine, comunicativ, deschis, cu zîmbetul pe buze, una şi aceeaşi persoană cu acel Piţurcă sumbru din duelul cu Iancu. Antrenorul are în faţă două ţinte importante. Redefinirea Craiovei şi abandonul unui anumit tip de limbaj şi de comportament. Pentru asta nu trebuie să fii nici satanist, nici heruvimist, nici optimist, nici pesimist, ci doar un om bine crescut care îşi face aplicat meseria.

Mesajul lui Piţurcă
http://blogsport.gsp.ro/ioanitoaia/2010 ... i-piturca/
Cînd un meci se tranşează la loviturile de departajare, putem spune liniştiţi că echipele respective au fost egale ca VALOARE sau undeva pe-acolo. Aşa au stat lucrurile şi în “sfertul” de Cupă din Ştefan cel Mare, deşi era de aşteptat, părea mai logic, ca formaţia roş-albă să-şi fructifice avantajul terenului propriu. A reuşit abia la loteria penalty-urilor, fără să însemne însă că n-a meritat calificarea, fie ea obţinută greu şi la mustaţă. Părerea mea e că a meritat-o.
raiova i-a răspuns lui Dinamo cu un joc cursiv şi dîrz, ba a şi irosit în prelungiri, prin M. Costea şi Dina, două şanse excelente de a se desprinde. “Ştiinţa” A MURIT FRUMOS, dar a murit. La fel de adevărat e că, urmare a plusului de experienţă, Dinamo s-a dovedit ceva mai aşezată şi mai periculoasă. Să zicem, mai pragmatică şi mai matură. “Cîinii” au ratat mai mult, incluzînd aici, pe lîngă ocaziile avute de Ad. Cristea, de Torje şi de A. Cristea, şi şutul trimis de M. Niculae în stîlpul porţii adverse.
De înţeles bucuria manifestată la sfîrşit de Andone şi decepţia trăită de Piţurcă. Recunoscînd că “meciul putea salva sezonul”, ultimul şi-a ascuns anevoie amărăciunea. A rostit însă o frază menită să explice că, înainte de orice altceva, de lot, de buget, de stadion etc., la Craiova trebuie urgent schimbată MENTALITATEA: “Băieţii mei, cam alintaţi, sînt datori să realizeze că dacă nu munceşti, nu cîştigi!”. Scurt şi la obiect, degetul pe rană.
Cu alte cuvinte, înapoi la muncă!, mesaj de care s-ar cuveni să ţină seama nu doar tinerii talentaţi ai Universităţii, ci toţi fotbaliştii noştri, indiferent de înzestrare, de club, de vîrstă. Aceştia uită prea des că la performanţă se ajunge cu transpiraţie şi cu SUFERINŢĂ, cu privaţiuni, nu luînd meseria ca pe o glumă şi, în general, viaţa ca pe o chermeză.
Am mai scris că “Ştiinţa” e în ascensiune, dar şi că îi mai rămîne de parcurs drum lung pînă departe. Observaţia lui Piţurcă mă susţine într-un moment în care, din păcate, MUNCA e tot mai rar preţuită, dacă nu şi repudiată, pusă la index. De parc-ar fi o concesie, un compromis, o corvoadă. Evit să fac pe moralistul, însă îndrăznesc să afirm că atît timp cît va continua să ignore munca ori, chiar mai grav, s-o batjocorească, fotbalul românesc nu va progresa. Şi nici societatea.
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Avatar utilizator
Vanilla
membru
membru
Mesaje: 113
Membru din: 16 Mar 2008, 19:41

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de Vanilla » 11 Noi 2010, 23:03

ce echipe avem in semifinale... steaua, dinamo, brasov si bistrita :)) .... eu ma gandeam la craiova, rapid, timisoara si cfr ... exact invers :bad:

Avatar utilizator
jianu_max
fanatic
fanatic
Mesaje: 1305
Membru din: 14 Apr 2006, 01:47

Re: [Cupa Romaniei] Dinamo - Universitatea Craiova

Mesaj de jianu_max » 11 Noi 2010, 23:03

a iesit si rapidul
am fi rams noi, brasov, bistrita si steaua...cred ca eram favoriti la castigarea cupei daca bateam aseara
sunt mai mult decat perfect, sunt OLTEAN

Închis