SSC Napoli

Discutii despre fotbalul de pe intreg mapamondul.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
JustME

Re: SSC Napoli

Mesaj de JustME » 11 Feb 2012, 16:11

@Sorin nu te contrazic dar il avem pe Pandev care e campion al Italiei, a castigat cupa de vreo cateva ori, are experienta internationala gramada si tot nu s-a impus. eu de la el asteptam mai mult, sa vina si sa le imprime celorlalti baieti mentalitatea de invingator. eu despre Inler refuz sa cred ca e un jucator mediocru (posibil sa ma insel), Britos nici mie nu imi place, Dzemaili .. nush...' si la el cred/sper ca e loc de mai bine.

@Ozzy si eu m-am bucurat cand am picat cu englezii dar uite ca intre timp s-a cam ales praful de jocul lui Napoli. am tot sperat sa se trezeasca dar parca lucrurile merg din rau in mai rau. credeam ca importanta meciului din cupa o sa ii trezeasca insa se pare ca nu...

Capello cica ar fi dorit tocmai la Chelsea unde se pare ca Villas-Boas e pe picior de plecare. sau cel putin asa speculeaza presa. alta varianta ar fi Lippi care a mai antrenat Napoli, e drept pt o perioada scurta, in sezonul 93-94. eu m-am gandit ca in momentul asta de degringolada totala poate ar fi o varianta si Diego. stiu ca nu e un antrenor consacrat ba mai mult multi spun ca e un antrenor slab insa prezenta lui ar produce o stare de spirit incredibila in oras si la echipa. nici nu pot sa imi inchipui nebunia care s-ar produce la Napoli si tocmai nebunia asta poate salva sezonul. insa ar fi un risc foarte, foarte mare. e ca o aruncatura de zaruri.. poate sa iasa foarte bine sau rau.

JustME

Re: SSC Napoli

Mesaj de JustME » 11 Feb 2012, 19:00

vesti bune din Anglia, Chelski joaca aproape la fel de prost ca si Napoli. tocmai o furara strengareste de la Everton. Torres iarasi fu' pamant de flori si nu numai el toti facura un meci slab. de dominat dominara dar steril si total fara idei. nici la 0-0 nici la 1-0 si nici la 2-0 pt albastrii din Liverpool londonezii nu avura reactie iar ocaziile mari lipsira. o victorie total meritata pt Everton si o impresie slaba din partea lui Chelsea. bine, nu e cazul sa ne entuziasmam pt ca si in situatia asta eu raman pesimist ca putem trece de ei pt simplul fapt ca judecand la rece jocul nostru e muuult mai slab decat al lor. sunt de batut asta e clar si daca Walter reuseste sa ii remotiveze pe baieti si sa ii scoata din blocajul asta trecem sigur de ei. insa intrebarea e urmatoarea: poate sa faca asta ?

mare pacat ar fi sa nu profitam de jocul fara vlaga al englezilor. nu stiu daca putem sa ii prindem mai praf de atat. ideea e ca depinde numai de noi. nu trebuie mult sa ii batem ci doar: ambitie, determinare, munca si un joc organizat. Everton asa ii batura si ii batura fara mari probleme.

sorin107

Re: SSC Napoli

Mesaj de sorin107 » 13 Feb 2012, 14:19

azi cu chievo. astia i-au batut pe napoletani pe unde i-au prins, in ultimii 2 ani, daca nu ma insel. sa vdm ce-o sa fie diseara, dar premisele nu-s prea roz.

Avatar utilizator
SEBI
suporter
suporter
Mesaje: 681
Membru din: 22 Feb 2005, 19:56

Re: SSC Napoli

Mesaj de SEBI » 13 Feb 2012, 20:53

da, chievo e un fel de "bestia nera", dar e totusi o echipa prea mica si daca Mazzarri nu gaseste cheia cu care sa aduca o victorie dupa o luna si ceva in campionat, lunga pasa neagra cam incepe sa se transforme in dezastru... iar viitorul sau la Napoli 99% nu va mai exista de la vara.

NAPOLI REGNA!!! __c a m p i o n i___d e l___t i f o__
Imagine
STIRPE PARTENOPEA [N] STIRPE PARTENOPEA [N] STIRPE PARTENOPEA


Avatar utilizator
SEBI
suporter
suporter
Mesaje: 681
Membru din: 22 Feb 2005, 19:56

Re: SSC Napoli

Mesaj de SEBI » 13 Feb 2012, 21:04

JustME scrie:@Sorin nu te contrazic dar il avem pe Pandev care e campion al Italiei, a castigat cupa de vreo cateva ori, are experienta internationala gramada si tot nu s-a impus.
da ma, dar Pandev nu e deloc genul ala de fotbalist si de om, care sa traga vestiarul dupa el. niciodata n-a prea fost... eu as vrea un tip de jucator gen Seedorf, care sa aiba potentialul fizic de a juca si titular in ciuda varstei (de aia nu vreau unul gen inzaghi) si sa fie un "trascinatore" in vestiar. sa aiba o personalitate uriasa care sa dea incredre in momentele de descumpanire, momentele alea dupa un gol luat in ciuda cursului jocului sau dupa o infrangere care te poate darama psihic... calitatile astea nu le ai decat daca si tu insuti ai mai trecut prin momentele astea, adica din experienta meciurilor si momentelor de tipul asta, a trofeelor, etc....

ca sa fii tipul asta de fotbalist trebuie sa ai personalitate mare si sa cam fii titular, pentru ca o rezerva meci de meci e greu sa dea incredere celorlalti. iar daca nu aduce 2-3 din astia, De Laurentiis ar face bine sa aduca un antrenor cu experienta uriasa si cu trofee si performante mari la activ. pentru ca in momentele alea, in care planul psihologic are o importanta imensa, cuvantul unuia despre care stii ca a mai trecut prin asta si a reusit, a fost un invingator in final, atarna greu si te convinge, iti schimba tonusul psihic si te reface mental, asa incat sa intri lucid si stapan pe tine in teren, dupa pauza sau in meciul urmator...

NAPOLI REGNA!!! __c a m p i o n i___d e l___t i f o__
Imagine
STIRPE PARTENOPEA [N] STIRPE PARTENOPEA [N] STIRPE PARTENOPEA


sorin107

Re: SSC Napoli

Mesaj de sorin107 » 13 Feb 2012, 21:48

SEBI scrie:da, chievo e un fel de "bestia nera", dar e totusi o echipa prea mica si daca Mazzarri nu gaseste cheia cu care sa aduca o victorie dupa o luna si ceva in campionat, lunga pasa neagra cam incepe sa se transforme in dezastru... iar viitorul sau la Napoli 99% nu va mai exista de la vara.

fernandez nu e nici macar pe banca. iar joaca si cu aronica si cu britos titulari, plus grava, care n-a mai jucat de-un secol. pfff...

Avatar utilizator
SEBI
suporter
suporter
Mesaje: 681
Membru din: 22 Feb 2005, 19:56

Re: SSC Napoli

Mesaj de SEBI » 13 Feb 2012, 23:21

Fernandez e pe banca, l-am vazut la inceputul meciului cand au iesit rezervele prima oara.
Aronica a fost fara greseala asta-seara. Britos a fost OK, fara sa punem la socoteala golul. si Inler mi s-a parut OK, Grava e de-al lor, iubit de public si a vrut sa-l mai lase sa joace pentru ca de la ghinionul cu accidentarea merita asta. desi alearga mereu mult, Zuniga parca a pierdut cam multe mingi azi...

sincer in aparare nici nu prea ai pe cine sa bagi... problema a fost la transferuri. pe Fernandez poate ar trebui sa-l mai lase sa joace, macar pentru golurile de pe allianz arena. de Fideleff am auzit ca va pleca in vara inapoi in America de Sud...

imi pare rau ca Vargas joaca doar cateva minute... "joaca" fiind un fel de a spune, ca nu stiu daca are timp sa atinga mingea

meciul n-a fost unul extraordinar, iar jocul nicidecum unul stralucitor, dar e important sa castigam azi.
Last edited by SEBI on 13 Feb 2012, 23:43, edited 1 time in total.

NAPOLI REGNA!!! __c a m p i o n i___d e l___t i f o__
Imagine
STIRPE PARTENOPEA [N] STIRPE PARTENOPEA [N] STIRPE PARTENOPEA


JustME

Re: SSC Napoli

Mesaj de JustME » 13 Feb 2012, 23:39

tot respectul pt Grava, inteleg ca si Britos trebuie sa joace pt ca s-au dat niste bani pe el insa o sa ne trezim ca si Fernandez o sa plece asa cum a facut-o Ruiz si o sa ramanem tot cu Aronica si Campagnaro. si iarasi tot respectul pt ei dar Napoli in momentul asta trebuie sa se gandeasca la viitor, la viitorul apropiat chiar. Aronica si Hugo au o varsta (34 respectiv 31 de ani) nu or sa poata sa joace la nesfarsit. ce facem pierdem iar un jucator de viitor pt ce ? baga-l frate macar acum pe Fernandez. iar Fideleff eu nici nu am putut sa imi fac o idee clara despre el pt ca a jucat foarte putin. cum poti sa vezi un jucator daca nu il bagi sa joace ? ok, il vezi la antrenamente dar e totusi putin. imi pare foarte rau sa aud ca Fideleff va pleca si nu neaparat pt ca pleaca ci pt ca pleaca fara sa aiba sansa de a arata ce poate.

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: SSC Napoli

Mesaj de DarkComy » 13 Feb 2012, 23:45

Sa mor daca il inteleg pe Mazzarri. Il baga pe Vargas cand mai sunt 6 minute cu tot cu prelungiri. Ce dracu sa mai arate asta cand toata echipa paseaza in propria jumatate? Si mai are si ghinion Edu...s-a accidentat (nu mi-am dat seama ce s-a intamplat, ca s-a sacadat transmisia la reluare...intindere musculara? probleme la glezna?)
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
SEBI
suporter
suporter
Mesaje: 681
Membru din: 22 Feb 2005, 19:56

Re: SSC Napoli

Mesaj de SEBI » 13 Feb 2012, 23:54

da, dar vad ca Ruiz nu prea joaca nici la Valencia, deci probabil ca si la el e o problema. daca pleca si rupea norii ziceam clar ca e de vina Mazzarri in cazul lui, dar el nu joaca nici in spania. Aronica e batran, a implinit deja 33 de ani, iar Campagnaro face multe gafe... eu raman la parerea ca problema e la transferuri. daca urmaresc niste fundasi tineri si de valoare pana la vara si la vara actioneaza totul e Ok. chiar daca pleaca Fideleff sau altii, important e ce vine. Fideleff a facut si el greseala aia din care s-a luat gol, daca nu ma insel chiar la meciul de la verona cu chievo. dar evident ca si eu sunt de acord sa-i bage...

dar nu stiu, eu as spera mai degraba la niste fundasi de valoare adusi la vara... cand zic de valoare zic ceva cat de cat cunoscut, fotbalisti care au demonstrat, nu din cei de care nu am auzit si pe care asteptam sa-i vedem cateva zeci de minute sa ne facem o idee.....

Vargas a intrat sa faca 2 sprinturi... nici eu nu-l inteleg pe Mazzarri. pai de ce dracu il baga pe Pandev la 2-0, ca pe Pandev il stim, trebuia sa-l bage pe Vargas atunci, nu pe Goran.
s-a accidentat cand Zuniga nu a vrut sa-i dea o pasa sa-l lasneze si a venit pana aproape de el cu mingea pentru ca apoi sa-i dea o pasa in spate cu cativa metri, parca in dusmanie, iar asta a vrut sa castige cateva secunde si sa se intoarca mai repede dupa ce prinsese mingea undeva langa tusa... o miscare gresita si probabil si-a luxat glezna...

baiatul se vede ca e dornic sa arate ce poate, dar daca-l bagi 4 minute.....

probabil ca Mazzarri mai iesi un pic din gura suporterilor cu victoria asta.

bine macar ca a luat-o roma.

NAPOLI REGNA!!! __c a m p i o n i___d e l___t i f o__
Imagine
STIRPE PARTENOPEA [N] STIRPE PARTENOPEA [N] STIRPE PARTENOPEA


JustME

Re: SSC Napoli

Mesaj de JustME » 14 Feb 2012, 00:14

de Ruiz nu mai stiu nimic posibil sa fie si la el problema. el a plecat si au venit Fernandez si Fideleff si fix aceeasi poveste.. nu sunt bagati sau sunt bagati foarte putin. atunci de ce ii mai aduci ? nu zic de ei ca sunt niste mari valori si ca se casca pamantul daca pleaca de la Napoli insa nici nu progresezi daca mereu aduci jucatori dar tu joci tot cu Aronica si Campagnaro. practic se lasa impresia ca sunt adusi ca sa aiba de unde sa plece. vorba ta ori aduci fundasi cu un oarecare nume ori mergi tot cu tineri de genul asta dar macar lasa-i sa joace. si nu zic sa fie titulari meci de meci dar macar in meciurile mai putin importante baga-i sa joace macar o repriza. nu cred ca se facea gaura in cer azi daca juca Fernandez in locul lui Aronica (macar o repriza).

exact aceeasi chestie o face Mazzarri si cu Vargas. 4,5,6 minute.. ce sa joace in cateva minute ?

Avatar utilizator
SEBI
suporter
suporter
Mesaje: 681
Membru din: 22 Feb 2005, 19:56

Re: SSC Napoli

Mesaj de SEBI » 14 Feb 2012, 00:33

poate "scapam" de Mazzarri la vara... dar am mai zis, as vrea sa vina un antrenor de mare valoare, nu un... ...donadoni

NAPOLI REGNA!!! __c a m p i o n i___d e l___t i f o__
Imagine
STIRPE PARTENOPEA [N] STIRPE PARTENOPEA [N] STIRPE PARTENOPEA


JustME

Re: SSC Napoli

Mesaj de JustME » 14 Feb 2012, 19:44

ce coincidenta frumoasa, Edinson Cavani e nascut in aceeasi zi ca si al nostru Gica Craioveanu. La Multi Ani si multa sanatate amandurora o:

azzurro
membru
membru
Mesaje: 176
Membru din: 30 Mar 2006, 01:36

Re: SSC Napoli

Mesaj de azzurro » 14 Feb 2012, 22:17

Ruiz joaca titular la Valencia meci de meci si nu o face deloc rau.
Napule e...mille colori...voi..bianconeri

sorin107

Re: SSC Napoli

Mesaj de sorin107 » 14 Feb 2012, 22:43

azzurro scrie:Ruiz joaca titular la Valencia meci de meci si nu o face deloc rau.
asa e. mie mi-a placut. tanar, puternic, stangaci, campion european cu spania u21, etc. sa-l ai pe ala si sa-i preferi pe britos si aronica...e cel putin ciudat. la fel si cu fernandez. campagnaro si grava, tot respectul pentru ei, dar le-a trecut vremea. relativ constant ramane cannavaro, dar varsta il ajunge si pe el incet incet. oricum, asta nu e linie de fund de echipa mare. la fel si flancul stang trebuie improspatat, si adus un mijlocas central de clasa. si evident, alt antrenor. mazzari asta e de o rigiditate tactica si in idei de neinchipuit. moare cu modulul asta in brate chiar daca echipa nu joaca nimic. la fel, preferatii lui sunt inamovibili.

Scrie răspuns