SSC Napoli

Discutii despre fotbalul de pe intreg mapamondul.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
ozzy
fanatic
fanatic

Re: SSC Napoli

Mesaj de ozzy » 13 Feb 2014, 09:47

L-am văzut, absolut superb. Și uluitor cum a marcat Higuain exact când urcase Diego în tribună.

_T@V_
fanatic
fanatic

Mesaj de _T@V_ » 25 Feb 2014, 10:57

Iar puncte pierdute acasa, si cred ca din ce in ce mai mult ne indepartam de locul 2. Iar locul 3 din Italia nu duce musai in grupele CL. Iti pica locul 4 din Anglia sau Germania (cum i s-a intamplat lui Udinese) si te-ai imprastiat in fericire.
Am observat chestia asta si in Anglia. Echipele incurcate in Joia Europei League sacadeaza in campionat. Au oscilatii inexplicabile Cred ca ar trebui abandonat EL, si jucat acolo cu echipa a doua. Oricum finala e pe terenul lui Juve... asa ca aceasta competitie e predestinata sa fie castigata de nordici...
Nu de alta, dar se risca foarte mult ratarea grupelor la anul. Pentru ca se ia dupa nu stiu ce coeficient, si joaca vesticii cu vesticii, esticii cu esticii. Sau greii cu greii, slabii cu slabii. Si se incruciseaza intre ele anglia, germania, franta, italia, portugalia, olanda, grecia, turcia si rusia parca. Si trepadusii cu trepadusii intre ei. Si deci, teoretic, daca nu iti pica din grecia, iti pica greu.
Macaronarii d'aia au si pierdut a 4-a echipa in UCL. A picat Udinese de 2 ori in playoff cu Arsenal si ... nu mai stiu ce nemtzalai, si bye bye grupe.
Long story short, Napoli cred ca va trebui sa faca o alegere. Subito :)

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 20 Mar 2014, 23:50

hai ca facuram treaba cu Porto... facuram treaba si in campionat. slab rau de tot sezonul asta pe aproape toate planurile (excludem cupa).

azzurro
membru
membru

Mesaj de azzurro » 20 Mar 2014, 23:57

In prima repriza nici nu-mi imaginam ca pierdem meciu asta. Ma gandeam ca-i mancam pe-astia cu un 3-0 pfff
Napule e...mille colori...voi..bianconeri

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 27 Mar 2014, 23:31

de la varu' Decibel cu dedicatie pt juventini:

phpBB [video]

descriere clip:
Al Tropicana di Mykonos ragazzi da tutto il mondo saltano e cantano "Chi non salta Juventino è".
:)(

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 27 Apr 2014, 22:30

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 03 Mai 2014, 22:10

nu intelesai prea bine.. fanul napoletan impuscat a murit sau e doar in stare grava? cred ca cel mai bine ar fi ca finala sa fie amanata. momentan sunt discutii intre Marek si suporteri.

sper sa nu avem inca un caz Sergio Ercolano :-(

L.E. GOOOOOOOOOOOOOOOL Lorenzo INSIGNE!!!!!

si din nou GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Insigne :hai e seara lui apld

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 04 Mai 2014, 00:44

usteag Cupa Italiei merge (din nou) la NAPOLI usteag
am apucat sa o vad pe Napoli iarasi mare, sper din suflet sa apuc ziua in care o sa vina randul si Stiintei sa fie din nou mare. o seara minunata, mi-e greu sa imi gasesc cuvintele.

FORZA NAPOLI steagucv

muttley
fanatic
fanatic

Mesaj de muttley » 04 Mai 2014, 02:00

GESEPISTI anunta ca e in stare grava, frumoasa finala, Napoli superioara la toate capitolele macar asta mai sterge din impresia lasata in campionat.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 04 Mai 2014, 03:05

informatiile sunt destul de neclare. in unele parti scrie ca o masina cu suporteri napoletani a fost atacata in alte parti ca un corteo (nush exact cum sa trduc cuvantul deci mai bine il las asa si sunt sigur ca se intelege mai bine) cu suporteri napoletani a fost atacat. deasemenea n-am inteles care e treaba cu gaborul ala, ce cauta el acolo. probabil ii fila pe napoletani habar n-am.

e foarte complicat pt ca povestile sunt multe si neclare. ideea generala e ca a iesit o bataie intre napoletani si alt grup de suporteri (probabil as roma, nici aici nu e nimic sigur) gaborii s-au bagat si ei si din toata treaba asta doi suporteri napoletani au fost impuscati (unul in mana altul in piept - cel in care e inca in stare grava) si un politist care tot asa a fost impuscat in mana - deci nimic grav.

deja mi se pare ca s-a depasit de multa vreme limita.. se pare ca ultrasii italieni n-au invatat nimic din episodul Vincenzo Spagnolo iar "basta lame basta infami" a fost doar un slogan uitat repede din moment ce s-a trecut de la cutite la arme de foc. asta daca e adevarat ca cei din grupul care a atacat fanii napoletani s-a tras. mi se intoarce stomacul pe dos cand vad unde s-a ajuns si cum acum cativa ani toata suflarea ultra' din Italia plangea moartea lui Gabriele Sandri si acum s-a ajuns in situatia cretina de a se folosi arme de foc. diferenta e ca de data asta se pare ca cel (sau cei) care a apasat pe tragaci nu a fost un politist ci un ultras (iarasi mentionez SE PARE, pentru ca momentan nu se stie cu siguranta ce s-a intamplat acolo).

pe cuvant ca nu mai inteleg nimic... 29 ianuarie 1995, 20 septembrie 2004, 11 noiembrie 2007 sper din suflet sa nu existe si un 3 mai 2014.

ozzy
fanatic
fanatic

Mesaj de ozzy » 04 Mai 2014, 09:53

Băi, orice s-ar spune, e cert că s-a ajuns mult prea departe cu ultrășia asta. Dă-o în [****] de treabă, ăia pe Anfield n-au petarde, n-au torțe, nu se maimuțăresc la camere dezbrăcați la bustul gol, arătându-și tatuajele căpătate prin pușcării, și cu toate astea ți se face pielea de găină când încep să cânte ”You'll never walk alone”. Ăsta e rolul fanilor, să cânte și să-și încurajeze echipa, nu să decidă dacă un meci de fotbal se joacă sau nu, așa cum am văzut aseară că făcea un pârnăiaș care conducea galeria lui Napoli. Pârnăiaș care avea pe tricou un mesaj prin care cerea eliberarea unui alt pârnăiaș care, din câte am înțeles, e la pușcărie pentru că a omorât un polițist.

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 04 Mai 2014, 17:13

Ozzy aici nu-ti impartasesc opinia. daca baiatul ala murea mi se parea normal ca meciul sa fie amanat. cand a murit politistul Raciti mai aveau nitel si decideau ca in Italia sa nu se mai joace fotbal niciodata. cand mor suporteri da-i in :bad: mea ca-s tatuati si puscariasi.

ce a facut Marek acolo din punctul meu de vedere se numeste respect. pana la urma fotbalul e jucat pentru suporteri, sau asa mi se pare normal. si suporterii pot sa fie si doctori honoris causa dar si puscariasi tatuati. in plus existau tot felul de zvonuri cum ca baiatul respectiv a murit iar responsabili pentru atac ar fi fost suporterii fiorentinei sau un contingent mixt de suporteri viola si romanisti. iti dai seama ca oamenii aia nu stiau ce sa creada ca nah stii cum circula zvonurile si logic ca turbau de furie si se putea intampla orice acolo. erau totusi vreo 30.000 de napoletani si tot atatia fani viola, daca li se punea pata pe scandal doar cu armata ii mai desparteai.

in 95 cand a murit Vincenzo Spagnolo (injunghiat la Genoa de un suporter milanist) capitanii Milanului si Genoa au decis ca meciul sa nu se mai joace. grifonii erau turbati de furie si pe buna dreptate. acelasi lucru s-a intamplat si cand a murit Sergio Ercolano la meciul ala blestemat cu Avellino.. au iesit niste incidente crunte intre napoletani si politie. acelasi lucru se putea intampla acum. lucrul asta a fost evitat si nu vad nimic rau in a discuta cu suporterii si a te asigura ca meciul poate sa continue in conditii decente. pana la urma echipele erau acolo pentru fani si daca fanii napoletani si toscanii spuneau ca ei ar prefera sa nu se mai joace finala din cauza tragediei respective mi s-ar fi parut normal sa nu se mai joace.

"parnaiasul" ala cu tricou mi se pare ca era unul din oamenii importanti din Masseria si am mai vazut acolo un baiat care e unul din liderii celor de la Mastiffs. nu mai stiu exact sitiatia din peluzele napoletane dar Masseria (acum se numesc altfel Secco Vive cred dar nu-s sigur), Mastiffs si Fedayn (Curva B) sunt gruparile importante de acolo (asta daca mai e cum stiam eu) si normal ca Marek discuta cu liderii (sau oamenii importanti) de acolo. acum ca sunt "parnaiasi cu tatuaje" e treaba lor. poate nu-s parnaiasi ci doar au tatuaje. si eu am tatuaje fara sa fiu parnaias :)

ozzy
fanatic
fanatic

Mesaj de ozzy » 04 Mai 2014, 17:32

Stai, mă, că eu n-am nimic cu tatuajele, pe ăla fața îl recomanda ca pârnăiaș, nu tatuajele :)(

Orice ai spune tu, astfel de manifestări nu sunt normale, iar aici, hai să fim cinstiți, nici napoletanii nu sunt ușă de biserică. Mi-e greu să cred că fanul respectiv își vedea de treaba lui când a fost împușcat și, chiar dacă ar fi fost așa, cauzele trebuie căutate în alte episoade mai vechi, când poate și napoletanii au procedat la fel.
Nu iau apărarea polițiștilor, dar una e să fii undeva din obligație, ca să-ți faci datoria și să fii împușcat și alta e când te duci undeva din proprie inițiativă și te apuci de ultrășii, iar pe urmă te plângi că ai fost agresat.
Last edited by ozzy on 04 Mai 2014, 17:41, edited 1 time in total.

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 04 Mai 2014, 17:37

eh imi dau seama ca omul nu e vreun doctor dar d-aia e frumos fotbalul pentru ca uneste intr-un singur loc oameni din toate paturile sociale o:

ozzy
fanatic
fanatic

Mesaj de ozzy » 04 Mai 2014, 17:44

Sincer, eu de pătura asta socială m-aș lipsi bucuros de pe stadioane. Din cauza lor s-a ajuns ca unele meciuri să fie precedate de adevărate războaie de stradă.

Scrie răspuns