SSC Napoli

Discutii despre fotbalul de pe intreg mapamondul.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: SSC Napoli

Mesaj de alex.p » 19 Noi 2016, 23:23

E Albiol accidentat.

Trimis de pe dispozitivul meu mobil

Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: SSC Napoli

Mesaj de mihu » 20 Noi 2016, 08:04

alex.p scrie:E Albiol accidentat.

Trimis de pe dispozitivul meu mobil
Asta stiu, dar Maksimovic o fi atat de slab incat sa ii ia paduchele asta fata ???
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

JustME

Re: SSC Napoli

Mesaj de JustME » 29 Noi 2016, 17:54

Nico Rosberg napoletano :up:

Imagine

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: SSC Napoli

Mesaj de DarkComy » 30 Noi 2016, 20:11

baestinebun?!! ma bucur si mai mult pentru el ca a iesit campion mondial :D
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

JustME

Re: SSC Napoli

Mesaj de JustME » 06 Feb 2017, 16:41

foarte rar dar mai sunt si articole bune in haznaua gesepista:
Tenorii generoşi

„Sinfonia Sarri per tre tenori”, scrie „Gazzetta dello Sport” după ce Napoli bate Bologna cu 7-1 la ea acasă. Tenorii sunt, desigur, Hamsik, Mertens şi Insigne, iar aluzia din titlu nu obligă pe nimeni să vadă care dintre ei e Pavarotti, care Carreras şi care Domingo. Ca în toate locurile unde fotbalul e boală, cult şi obsesie, şi în Italia presa alternează complimentul despletit (lui Insigne i s-a spus „Lorenzo Magnificul” după un gol la vinclu) cu bobârnacul (la capătul câtorva înfrângeri, antrenorul Leonardo a fost poreclit „Leonardo non Vinci” şi „Leonardo da Perdi”). Acum ziarele din Italia sunt în admiraţia lui Napoli şi bine fac. Juventus va lua titlul din nou, dar fotbalul bogat şi risipitor vine din Campania şi de pe San Paolo. Napoli şi planeta în general nu vor mai avea nicicând un Maradona, pentru că omul este, cu bunele şi relele lui, inimitabil şi irepetabil. În schimb, fotbalul lui Napoli aduce tot mai bine cu cel de pe vremea primului „scudetto”, când Sudul exploziv înşira forţele Nordului şi le obliga la resemnare.

La Napoli e temperatură, la Napoli e trăire, la Napoli e plăcere a jocului, împinsă uneori până la frontiera plezirismului. Şi mai e ceva: o splendidă formă de răzvrătire împotriva scepticilor care prevesteau declinul ofensiv al echipei. După ce Higuain a plecat la Juventus şi Milik s-a accidentat, experţii au semnat certificatul de deces al atacului napoletan. Urmările au avut ceva din nebunia crainicului de stadion care sare şi fuge pe marginea terenului în timp ce-şi urlă elogiile la microfon. În afara unui 1-1 bleg cu Palermo acasă, ultimele rezultate ale lui Napoli sunt 5-3 cu Torino, 3-3 cu Fiorentina afară, 3-1 cu Pescara, 2-1 cu Milan afară şi 7-1 cu Bologna tot afară. Napoli cea rămasă fără atac are 55 de goluri, cu 11 mai mult decât Juventus şi Roma, care încă nu şi-au jucat meciul de etapă. Dries Mertens conduce (acum, duminică după-amiază) în clasamentul golgeterilor, iar Hamsik mai are patru goluri şi-l ajunge din urmă pe însuşi Maradona cel fără grad de comparaţie.

Nebunia e totală la Napoli. Nici nu poate fi altfel. Lozincile scrise cu vopsea albastră pe crucile din cimitir în 1987 („Nu ştiţi ce-aţi pierdut”) s-au mai şters. Le-a spălat soarele Campaniei, le-a bătut vântul care înfioară Sorrento, mângâie Costiera Amalfitana, răvăşeşte pinii din Ravello şi se calmează la Camerola. Le-a estompat timpul, care este, spun înţelepţii, stăpânul celor fără de stăpân. Şi poate că a venit vremea să împrospăteze cineva vopseaua. Nu anul ăsta, fiindcă Juventus pare de neajuns. Dar anul viitor. Tenorii generoşi ai lui Napoli pot aduce bucuria de pe urmă talazului de suporteri care nu se revarsă doar din cartierele oraşului, ci şi din Caserta, Sarno sau Battipaglia. Cu Tireniana în priviri şi cu „O surdato ’nnammurato” pe buze.


sursa: Radu Paraschivescu - blog

LiviuB

Re: SSC Napoli

Mesaj de LiviuB » 06 Feb 2017, 17:34

cu conditia sa nu fie pierdut la vara vreun alt jucator... va fi dficil de tinut daca o mare echipa din Spania sau Anglia intra pe fir.
problema mie mi se pare in aparare. aici e punctul slab. ma uitam aseara la iuventus-inter, pur si simplu, cei de la Milano nu s-au putut apropia de poarta adversa.

JustME

Re: SSC Napoli

Mesaj de JustME » 15 Feb 2017, 18:59

azi la Napoli :)(

Imagine

blue_lions
fanatic
fanatic
Mesaje: 2964
Membru din: 26 Oct 2007, 05:25

Re: SSC Napoli

Mesaj de blue_lions » 16 Feb 2017, 16:30

Koulibaly trebuie dat afara dupa meciul de la Madrid...sanse minime la calificare acum.
Oltenia, provincia latina, a lui Mihai, al nostru, cel viteaz.

JustME

Re: SSC Napoli

Mesaj de JustME » 16 Feb 2017, 17:05

dupa meciul de la Madrid ar trebui sa dam afara juma' de echipa. si Albiol a facut o gramada de greseli si vb aia el spre deosebire de Kpulibaly are o experienta imensa, Hysaj pe dreapta a fost intors pe toate partile, Diawara a dat 500 de pase gresite iar Callejon a fost o fantoma.

in momentul in care te duci la Real acasa si nu te inchizi incercand sa distrugi jocul si incerci sa joci deschis normal ca fundasii or sa fie expusi. atat cat am putut am incercat sa jucam de la egal la egal cu ei ori diferenta foarte mare de valoare si-a spus cuvantul.

desi am fost extrem de suparat in timpul meciului si dupa (mai ales pe Diawara care din punctul meu de vedere a fost enervant de slab, din 5 pase 4 le dadea in primul adversar) n-ai ce sa le reprosezi jucatorilor dupa un astfel de meci mai ales unor jucatori tineri precum Koulibaly, Hysaj, Diawara sau Zielinski. ieri am avut la mijloc intr-un meci cu Realul in deplasare un jucator de 19 ani si unul de 22 de ani.

in prima repriza mi se parea ca Hysaj e zero barat, ca toti trec pe acolo ca prin gara dupa care mi-am dat seama ca acolo era zona de actiune a lu' Cristiano Ronaldo. in repriza a 2-a cand CR-ul s-a mutat nitel pe stanga (noastra) Hysaj nu mi s-a mai parut asa slab in schimb acum mi se parea ca Ghoulam e cel mai slab jucator din lume.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: SSC Napoli

Mesaj de alex.p » 28 Feb 2017, 23:15

Dinamo a Italiei isi pastreaza renumele. Penalty nedat pt Napoli, penalty inventat la faza urmaroare pt ei. Al doilea al meciului. Plus ca umplu pe Napoli de cartonase.

Trimis de pe dispozitivul meu mobil

nyk_sorin
fanatic
fanatic
Mesaje: 2855
Membru din: 14 Aug 2006, 15:49

Re: SSC Napoli

Mesaj de nyk_sorin » 07 Mar 2017, 22:06

Ala il compara pe Mertens cu Adi Popa sau mi se paru mie?

Avatar utilizator
danielC
senior
senior
Mesaje: 322
Membru din: 03 Dec 2016, 21:07

Re: SSC Napoli

Mesaj de danielC » 07 Mar 2017, 22:10

Urmaesti pe PROTV? Astia au cei mai handicapati si stelisti comentatori dintre toti...


EDIT: 1-0 Napoli.

JustME

Re: SSC Napoli

Mesaj de JustME » 08 Mar 2017, 01:47

THE CHAMPIOOOOOOOOONSSSSSSSSSSS!


FreakBoy

Re: SSC Napoli

Mesaj de FreakBoy » 23 Aug 2017, 22:09

JustME scrie:THE CHAMPIOOOOOOOOONSSSSSSSSSSS!

Pusese Sebi mai demult o lista cu filme italiene. Just, sunt sigur că tu știi care sunt ( am tot căutat pe aici dar nu dau de ele ).

JustME

Re: SSC Napoli

Mesaj de JustME » 24 Aug 2017, 12:37

stiu ca pusese Sebi o lista dar din pacate nici eu nu reusesc sa dau de ea. cu cateva titluri pot sa te ajut si eu dar nu-s documentat la fel de bine ca el. iti recomand cu toata inima comedia "Benvenuti al Sud", e un film pe care l-am vazut de vreo 4 ori si nu ma satur sa il tot vad. e vorba despre un manager de posta din Milano care e trimis ca pedeapsa doi ani la un post de lucru undeva langa Napoli. e genial filmul care prezinta intr-o maniera amuzanta toate preconceptiile idioate ale nordistilor vis a vis de sudisti. asta cred ca o sa iti placa.

"Tifosi" e iarasi un film care sunt convins ca o sa iti placa. e un film care urmareste aventurile mai multor suporteri (romanisti, laziali, juventini, etc) dar ceea ce mi-a placut mie a fost ca in film apare si Nino D'angelo ca suporter napoletan si Diego :) e teribil de amuzant. iarasi sunt convins ca o sa iti placa.

alt film, de data asta mai recent este "4-4-2 Il gioco più bello del mondo", inca nu l-am vazut dar il am pe lista de vazut de ceva vreme.

dupa care sunt filme vechi, clasice, gen "Napoli che canta" sau "Napoli piange e ride" care intra mai mult in categoria "musicals" decat in categoria filme dar mie mi-au placut. sunt foarte vechi si greu de gasit.

iti recomand Benvenuti al Sud si Tifosi. sunt convins ca or sa iti placa mult ambele.

L.E. uitasem de "Quel ragazzo della Curva B" e tot cu Nino D'Angelo, nu cred ca mai e nevoie sa explic despre ce e vorba titlul fiind destul de sugestiv :)

Scrie răspuns