UEFA CHAMPIONS LEAGUE 2010/2011

Discutii despre fotbalul de pe intreg mapamondul.

Moderator: grup_moderatori

Închis
Avatar utilizator
alfyyy
senior
senior
Mesaje: 387
Membru din: 26 Iul 2010, 16:25

Re: UEFA CHAMPIONS LEAGUE 2010/2011

Mesaj de alfyyy » 28 Mai 2011, 23:37

Finala asta a reprezentat mai mult decat un meci de fotbal !
Only God Can Judge Me !

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: UEFA CHAMPIONS LEAGUE 2010/2011

Mesaj de muttley » 28 Mai 2011, 23:54

incredibil cum suna CAMPIOANA ROMANIEI OTELUL GALATI imi vine sa plang cand ma gandesc ca descultii aia au reusit sa castige campionatul iar noi retrogradam.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

aditza_dela_boovenii
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 17 Mai 2011, 21:24

Re: UEFA CHAMPIONS LEAGUE 2010/2011

Mesaj de aditza_dela_boovenii » 28 Mai 2011, 23:55

ole ole ole oleee, barca, barca :up: usteag steagucv steagucv steagucv

ady g
fanatic
fanatic
Mesaje: 1912
Membru din: 14 Mai 2005, 15:15

Re: UEFA CHAMPIONS LEAGUE 2010/2011

Mesaj de ady g » 28 Mai 2011, 23:59

A pus mari problem Sahtiorul..a dat gol Barcei:))

pai otelul a castigat ca sunt modesti si muncitori, iar Marius Stan nu e mititelul

Psycho
membru
membru
Mesaje: 168
Membru din: 18 Iun 2010, 16:04

Re: UEFA CHAMPIONS LEAGUE 2010/2011

Mesaj de Psycho » 29 Mai 2011, 01:02

s9k3k3 scrie:incredibil cum suna CAMPIOANA ROMANIEI OTELUL GALATI imi vine sa plang cand ma gandesc ca descultii aia au reusit sa castige campionatul iar noi retrogradam.
Si suna mai bine "Campioana Romaniei fulgerul bragadiru"?
„Blestemaţi cei ce renunţă!"

Avatar utilizator
Copacul
fanatic
fanatic
Mesaje: 2684
Membru din: 08 Mar 2004, 14:28

Re: UEFA CHAMPIONS LEAGUE 2010/2011

Mesaj de Copacul » 29 Mai 2011, 14:35

Barcelona – Manchester, versiunea 3.1, fără aplicaţie Ipad, dar cu Duckadam

By Narcis Drejan on May 29, 2011 12:08


Iphone, Nokia – ultimul model al seriei N, ultimele HTC-uri şi toate gadgeturile posibile. Apare cineva cu un Ipad 2 şi-i fotografiază în faţa unui ecran imens. Pe ecran, arena Wembley, iar din tunel ies protagoniştii finalei Champions League. Îi văd pe cei de la Manchester. Din 2008, au jucat 3 finale! Despre Barcelona nu mai sunt prea multe de spus. E aproape de al patrulea trofeu, favorită certă, dar cei doi, fotografiaţi non-stop, de parcă finala nu poate începe fără ei, au toate motivele să fie mândri.

Au reuşit în urmă cu 25 de ani să bată Barcelona. În anul în care Steaua obţinea Liga Campionilor, la Manchester United, fără titlul de Sir pe atunci, Alex Ferguson era numit ca antrenor. Duckadam, eroul de la Sevilla, trage aer în piept, se uită spre gadgeturile bloggerilor, ziariştilor şi invitaţilor, şi povesteşte. Lângă legende, se respiră foarte greu! E un aer rarefiat, iar pentru respect ţi-e teamă uneori să nu ţi se audă prea tare respiraţia! “Azi, eu sunt cu Manchester. 2-1! Rooney şi coreeanul Park! Nu se ajunge la penalty-uri. Acolo, doar noi ne-am fi descurcat cu Barcelona! Acum se joacă altceva, iar actuala echipă a lui Guardiola e de nebătut. E incredibilă. De asta ţin cu outsiderii. Aşa am fost şi noi în 86 şi i-am bătut!”. Nici nu poţi să-l contrazici. O face Bumbescu, fundaşul central, cel care ne spune că s-a călit în meciurile contra englezilor: “Nu uita, Helmuth, că eu am făcut parte din prima echipă din România care îi caftea pe englezi. Şi le-am dat-o şi la noi, în Oltenia, dar şi în templul lor. Am jucat cu Craiova la Leeds, meciul ăla e greu de uitat. Şi i-am bătut cu 2-0 acolo, iar la Craiova am repetat scorul. Dar acum bate Barcelona. Ţineţi minte ce vă spun. 1-1 la pauză, 3-1 final. Messi şi Villa dau câte un gol!”.

La pauză, mi-am făcut nişte calcule. Am zâmbit un pic către Bumbescu şi i-am amintit că era chiar de ziua lui taică-meu meciul cu Leeds. 24 octombrie 1979. “Ei vezi, i-am făcut un cadou! Dar, uite, avusei dreptate. 1-1 pauză, nu a dat nici Messi şi nici Villa. Dar le dau după pauză. Trebuie să fie 3-1″, îmi spune Bumbescu, apoi mă atinge prieteneşte pe umăr. Smartphone-urile, updatate la ultimele versiuni de twitter sau facebook, încep să se încingă, iar Duckadam şi Bumbescu zâmbesc, chiar dacă nu mai există bliţuri ca în anii 80, când aproape orbeai în faţa unei poze.

Acolo, pe noul Wembley, e informatica avansată a fotbalului. Ca şi gadgeturile celor care comentează fiecare fază. “Ce pase dă Xavi! Messi e fabulos! 200 de pase reuşite ale Barcelonei! Doar 100 şi un pic Manchester! Posesie de 68% Barcelona! Parcă e jocul FIFA!”, sunt doar câteva vorbe spuse, apoi urcate pe reţelele de socializare! Şi Messi înscrie! Bumbescu şi ceilalţi, majoritatea susţinători ai Barcei, explodează! Duckadam stă cu mâinile pe genunchi. Dacă mă întorc în timp, aşa stătea şi la Sevilla, dar atunci nu primea gol. “Ce ţi-am zis! Ce v-am zis! 2-1. Şi a dat Messi. Mai dă Villa şi plecăm acasă!”, se aude vocea încrezătoare a lui Bumbescu. “Gol de portar…are şi van der Sar o vârstă”, vine şi scuza lui Helmuth! Numai că Manchester nu poate, iar în minutul 71, Villa respectă pariul lui Bumbescu şi închide meciul. E deja 3-1, iar Spania devine ţara cu cele mai multe Ligi ale Campionilor, 13.

Cei doi rămân cu performanţa din urmă cu 25 de ani. Fotbalul de acum e updatat la o nouă versiune. Una din care mai face parte şi Alex Ferguson şi care se mândreşte cu Messi, dar mai ales cu Barcelona! Despre care Duckadam şi Bumbescu pot vorbi oricând. Ei au bătut Barcelona! Alţii investesc averi şi PIB-uri de ţări ca s-o învingă. Şi nu au nicio şansă! Gadgeturile se sting, smartphone-urile păstrează pozele cu legende, iar postările de pe reţelele de socializare rămân pentru eternitate. Cel puţin până la o nouă versiune…

http://tikitaka.ro/barca-manchester-ver ... -duckadam/
C O P A C U LImagine

Închis