Echipe ale suporterilor

Discutii despre fotbalul de pe intreg mapamondul.

Moderator: grup_moderatori

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Echipe ale suporterilor

Mesaj de SLH » 29 Mai 2011, 21:20

AFC Wimbledon a promovat in league two (a 4a divizie) dupa ce s-a infiintat in 2002 in liga a 9a

FC United of Manchester a pierdut barajul de promovare in liga a 6a si ramane in liga a 7a dupa ce s-a infiintat in liga a 10a in 2005

Austria Salzburg a terminat pe 5 in liga a 3a dupa ce s-a infiintat in 2006 si a promovat de 4 ori consecutiv incepand din liga a 7a

alte modele de luat in calcul pe http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fa ... orts_teams

Germany

All German football clubs—except for some historic works teams that are allowed to maintain their company affiliation, such as Volkswagen's VfL Wolfsburg and Bayer's Bayer 04 Leverkusen—are required to have at least 51% member ownership; when Red Bull purchased the playing license of the Leipzig-area club SSV Markranstädt and renamed the football team RB Leipzig, it could only acquire 49% of the shares, and could not use the full Red Bull name due to other German rules. Member ownership is also the standard in most other professional sports leagues. Apart from the aforementioned Wolfsburg, Bayer Leverkusen and RB Leipzig, some other football clubs enjoy strong backing of local industries or of deep-pocketed individuals, such as 1899 Hoffenheim (backed by SAP cofounder Dietmar Hopp, who played in the club's youth setup).

In some cases fans have also re-founded bankrupt or otherwise disappeared clubs, one such example is Lokomotive Leipzig.


Sweden

All Swedish football clubs are entirely fan owned. No other form of club ownership is allowed.

rhadookoo
suporter
suporter
Mesaje: 706
Membru din: 29 Oct 2008, 23:46

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de rhadookoo » 29 Mai 2011, 21:59

SLH scrie: Sweden

All Swedish football clubs are entirely fan owned. No other form of club ownership is allowed.
Si cand te gandesti ca la noi nici nu se concepe alta forma de administrare decat patronatul unor bisnitari. :-x

Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de mihu » 29 Mai 2011, 22:01

rhadookoo scrie:
SLH scrie: Sweden

All Swedish football clubs are entirely fan owned. No other form of club ownership is allowed.
Si cand te gandesti ca la noi nici nu se concepe alta forma de administrare decat patronatul unor bisnitari. :-x
Pai ce noi facem parte din fotbalul profesionist ???
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de muttley » 29 Mai 2011, 22:17

La noi in urmatorii 10 ani nu o sa se poata face asa ceva. Degeaba visam sa fim socios.... nu putem acum cati suporterii ai Universitatii pot sa dea 300-400$ ? maxim 5.000 ( si asa este foarte foarte mult)
Noi avem nevoie de un actionar puternic + primaria.
Chiar nu il inteleg pe ala de la astra de ce investeste intr-o echipa cu 5.000 de suporteri cand poate sa o faca la una cu 300.0000.

Daca FORD investeste in echipa de fotbal putem sa urmam exemplul moldovenilor care tin echipa cu ajutorul combinatului.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de stuparu_alexandru » 30 Mai 2011, 00:02

facem echipa suporterilor... ideea in sine suna asa, nobila, frumoasa ... dar ramane la stadiul de a suna bine. Intr-o lume in care banul dicteaza, cata performanta sa poti face cu o asemenea echipa ?

Ca daca nu se vrea performanta, si se vrea doar infiintarea unei echipa a suporterilor...mai bine raman si ma joc pe sintetic cu ai mei. Si asa nu ii prea suport eu pe suporterii din ziua de azi.
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de DarkComy » 30 Mai 2011, 00:28

Eu am renuntat sa mai cred/visez in faza cu socios. Locuitorii craiovei nu se mobilizeaza nici macar 1000 pt un miting cand echipa e in rahat pana la gat si credeti ca o sa dea bani? Mersul la miting era gratis, nu costa bani si tot nu au venit.
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

azzurro
membru
membru
Mesaje: 176
Membru din: 30 Mar 2006, 01:36

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de azzurro » 30 Mai 2011, 00:46

Alexandru, nu cred ca atunci cand infiintezi o astfel de echipa iti pui problema performantei. Cand se face ceva de genul asta e vorba de altceva, e vorba despre a incerca sa apropriezi ceva ce ai pierdut. Nu cred ca aia de la Liverpool sau aia de la Manchester au avut in cap performanta cand si-au facut echipele alea. voiau oamenii sa resimta, pur si simplu, bucuria de a se duce la niste meciuri ale unei echipe despre care sa simta ca e a lor.
Napule e...mille colori...voi..bianconeri

Avatar utilizator
evo_dk
suporter
suporter
Mesaje: 665
Membru din: 08 Mai 2006, 13:58

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de evo_dk » 30 Mai 2011, 04:23

Socios? Echipa a suporterilor in Romania si mai ales in zona de sud a tarii unde suporterii se vand intre ei ca centuristele de ultima speta, treziti-va la realitate!

La Craiova au venit la miting 600-700 cu tot cu aia luati cu forta si noi vrem echipa care sa reziste din socios. Pai avem noi cultura altora? Pana si pe un forum prapadit ca asta lumea se contrariaza din spatele monitoarelor, dar cand vine vorba de bani.

Daca e gonit nebunul asta singurii care vor veni sunt aia lu` Netoiu, ca altfel se alege praful si [*****]. Sa se gaseasca prin Oltenia un Bobar ca la Resita sa puna atata pasiune? Imi e greu sa cred. Sa ai autoritati competente care sa aiba ochi pentru sport? Cand te cheama Antonie sau Marinica, toate vin de la sine...

@s9k3k3
Ma crezi ca la ora asta fraze de genul asta ma tin treaz, cafelele baute pana acum sunt o nimica toata, "...nu putem acum cati suporterii ai Universitatii pot sa dea 300-400$ ? maxim 5.000 ( si asa este foarte foarte mult)".
Omule, oamenii n-au bani sa traiasca de la o luna la alta, le tremura mana cand platesc ratele la banci si numara banii de 10 ori inainte, tinerii isi cauta chirii si la 10Euro diferenta si tu vorbesti ca un roman sa cotizeze cu 300-400$?
suporter independent, Ex-HC...

JustME

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de JustME » 30 Mai 2011, 16:14

pe langa exemplele mai cunoscute gen Austria Salzburg sau F.C. United of Manchester sunt placut surprins sa vad si nume precum: Rapid Viena, Botev Plovdiv, Aris sau Rosenborg. foarte interesant. eu am mai spus ca din punctul meu de vedere un sistem cu socios in care presedintele clubului sa fie ales de membrii cotizanti e de departe cel mai corect. si din moment ce campioana Europei si echipa cu cel mai frumos fotbal la momentul actual are implementat acest tip de sistem e clar ca e si cel mai de succes model. la noi in tarisoara normal ca nu prinde un astfel de sistem pt ca noi suntem invatati sa asteptam salvatori. iar in cazul nostru in ultimii 11 ani am avut parte numai de salvatori (sprancenatu, dinel, booveanu). ne-au salvat pana s-a ales praful...

dantes
suporter
suporter
Mesaje: 566
Membru din: 10 Ian 2009, 00:39

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de dantes » 30 Mai 2011, 20:21

INVESTITORI SAU SUPORTERI

Ma bucur ca a fost deschis, in sfarsit acest topic. Am fost surprins si intristat in ultima perioada, vazand cat de dispusi sunt suporterii Craiovei sa astepte salvatori externi, investitori providentiali, autoritati interesate, in loc sa faca cel mai simplu si cel mai la indemana lucru: sa construiasca un lucru care nu depinde de nimeni altcineva decat de ei insisi.
Si din reactiile la acest topic observ cat de usor reactioneaza unii negativ la o idee noua, ba ca socios nu se poate, ba ca nu in Romania si nu la Craiova. Pai daca nu la Craiova, si daca nu de catre noi atunci de catre cine? Si daca nu acum (cand suntem pe cale sa pierdem clubul nostru drag), atunci cand? Si de ce un investitor, consiliul local etc ar fi variante fezabile, iar noi, suporterii, impreuna, nu? Cumva experienta de pana acum ne-a condus la aceasta concluzie? Dimpotriva.
A mai fost amintita pe aici definitia nebuniei a lui Einstein: cand continui sa faci acelasi lucru sperand la rezultate diferite. Adica, de 21 de ani, cu toti finantatorii, investitorii, noi am luat-o-n bot, dar continuam sa speram intr-un nou investitor salvator. Suntem NEBUNI, NEBUNI, NEBUNI
Si-acum vreau sa explic, rational, stiintific, de ce, cu totii cei care cred in "investitori", se gasesc intr-o mare eroare. Multi, probabil, desi folosesc termenul, nu-i inteleg sensul. Un " investitor" este in esenta o persoana care aloca capital in vederea obtinerii de profit. Sigur, exista investitori in fotbal, dar fie nu obtin profit (si atunci nu se comporta ca investitori), fie obtin profit si atunci nu fac fotbal (adica sacrifica performanta.)
Intr-o analiza pe care am facut-o special pentru acest site, am aratat clar ca aproape in intregime cluburile de fotbal care au fost organizate ca societati pe actiuni, listate la bursa, au fost, din punct de vedere investitional (si cel mai adesea si fotbalistic) esecuri rasunatoare. Nu mai revin asupra subiectului. Spun doar atat: pur si simplu, privite ca investitie, activitatile fotbalistice nu se preteaza. (Edificator, in acest sens este un articol pe care tocmai l-am citit in ZF: http://www.zf.ro/business-international ... ub-8294156 )
Titlul vorbeste de un paradox, dar nu este. Este extrem de firesc ca Barcelona sa nu obtina profit, pentru ca toate resursele ei sunt folosite in obtinerea performantei, pentru ca forma ei de organizare este cea de asociatie non profit. Nimeni la Barcelona sau la Real sau la Benfica, cateva cluburi organizate pe acest principiu, nu asteapta ca din activitatea fotbalistica, din vanzarea de jucatori, din cucerirea de trofee, sa se obtina profit. Daca exista o diferenta pozitiva intre venituri si cheltuiel, contabil vorbind, acesta se aloca in totalitate in sustinerea performantei.
De aceea INVESTITOR IN FOTBAL este o contradictie in termeni. Daca cineva investeste in fotbal o va face pentru profit, iar profit nu se poate obtine decat in detrimentrul performantei (prin faptul ca resursele sunt scoase din societate). Si doar pe termen scurt, pentru ca daca nu ai performanta nu ai jucatori cotati bine, nu poti vinde si nu poti avea profit. Orice om care investeste in fotbal o va face fie pentru a da cate o lovitura (cum a facut Netoiu) fie pentru a urmari beneficii colaterale (acceparea sa in cadrul societatii britanice in cazul lui Abrahmovici, capital politic la Berlusconi), fie din filantropie (exemplele imi lipsesc) fie din amor propriu si fara un scop bine definit (Becali, Mititelu, cazuri pe care le pui pe seama prostiei). Si pentru ca pierderile aduc (vorba lui Franklin) mizerie, mai devreme sau mai tarziu toti "marii Patroni" isi vor baga picioarele si vor prefera sa ramana cu banii. De-aceea toti finantatorii/investitorii/patronii/ [miti] n-au adus decat dezastru la Craiova pentru ca nu puteau sa aduca altceva. Daca vor veni altii, sa nu aveti nici o indoiala ce vor lasa in urma lor: DEZASTRU.
L-am ascultat daunazi pe Gica Popescu, care a raspuns de ce nu doreste sa "investeasca" in Universitatea Craiova. Iar argumentele lui mi s-au parut oneste: a spus ca nu are bani pentru a sustine echipa in vederea performantei si ca o investitie in Craiova ar insemna sa riste "banii familiei" . Credeti ca daca GP ar sti ca U Craiova poate fi, pe termen lung, o afacere profitabila, ar ezita? Nu cred ca sunt multi care se pricep mai bine la afaceri si la fotbal decat Gica Popescu. Cei care-l acuza de lipsa de sentiment sa-si aminteasca unde ne-a adus un om dispus sa investeasca cu multa larghete "banii familiei"?.

SURSE DE FINANTARE

In mersul unui club, ca si al oricarei societati, profit si non-profit, capitalul are un rol important, dar doar in faza incipienta, apoi, functionarea clubului, a companiei, nu mai are de a face atat de mult cu capitalul investit, cat cu veniturile si cheltuielile, adica cu managementul. Un club, va avea aceleasi surse de venit, in proportie de 80-90% indiferent ca e patronat de un Investitor sau de catre o asociatie non-profit: vanzare de bilete, abonamente, produse, drepturi tv etc etc. Apoi, va cauta asocieri cu autoritatile locale (pentru infrastructura sportiva: stadion, teren de antrenament sau chiar pt sponsorizare, cum se intampla la Timisoara), companii (pt sponsorizare, pt vanzare reclama etc). Toate aceste surse de venit, sunt independente de forma de proprietate si tin de management. (La Dinamo sau Rapid, principalele contributii ale lui Copos si Badea au constat in suportul managerial prin atragerea de sponsorizari de la firmele cu care se aflau ei in diferite relatii de afaceri. In cazul lui Copos "teapa" a fost de asemenea un instrument managerial folosit cu multa abilitate si putin scrupul. Dar in nici un caz banii proprii, acestia au fost folosit in alte afaceri, mult mai profitabile decat fotbalul).

Un club detinut de suporteri are sanse mult mai mari in a convinge autoritatile locale sa se implice in sustinerea activitatii, decat atunci cand clubul este detinut de un proprietar incomod (Mititelu, Becali, Iancu, au contribuit mai mult la stricarea relatiilor cu autoritatile decat la cultivarea lor).
Managementul este astfel infinit mai important decat proprietatarul in bunul mers al unui club de fotbal, iar un management mai performant este mai degraba cel exercitat de catre un profesionist decat de catre proprietarul insusi.
Sa-i ceri lui Gica Popescu (sau Piturca sau Mititelu etc, etc) sa conduca un club detinut de suporteri poate fi o solutie mai rationala decat sa-i ceri sa cumpere un club. Mai mult, ca suporteri ai toate optiunile deschise si poti alege in fruntea clubului acea persoana care este dispusa sa aduca de acasa mai multi bani, mai multa energie, mai multe relatii (am mai dat acest exemplu: suporterii Realului l-au ales pe Perez, unul dintre cei mai bogati oameni din Spania, ei l-au dat apoi afara si tot ei l-au reales acum), dar garantia pozitiei pentru respectiva persoana sunt REZULTATELE si nu PROPRIETATEA. Mititelu sau un alt proprietar stie ca atata timp cat clubul e proprietatea lui, orice prostie ar face, nimeni nu i-l poate lua. Acesta "asigurare" a proprietarului a dus la nenorocirea unor cluburi de traditie precum Craiova si Steaua.
Imi cer scuze pt postarile mele lungi, dar cred ca ar fi mai bine daca am aprofunda un pic problema, in loc sa o rezolvam rapid, prin solutii de genul: asta nu se poate, asta nu-i pt noi, asta nu-i pt Craiova. Cred ca singura resursa, singurele energii pe care acest club le mai are sunt suporterii ei, asa cum sunt ei acum, imprastiati, dezbinati, pleostiti, dezamagiti, disperati.
Eu unul cred intr-o constructie care sa aduca (sau sa redea) suporterilor PROPRIETATEA asupra Universitatii Craiova si sunt dispus sa particip la orice initiativa in acest sens. Sunt sigur ca nu sunt singurul.

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9740
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de manex » 30 Mai 2011, 22:06

dantes, poti cu sila sa faci asta la craiova?
Am zis!!

dantes
suporter
suporter
Mesaje: 566
Membru din: 10 Ian 2009, 00:39

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de dantes » 31 Mai 2011, 08:31

De ce cu de-a sila? Eu sunt convins ca foarte multi ar participa la o asemenea constructie, mai putini la inceput, mai multi pe masura ce ea prinde contur, ca asa-i in viata. Putem incepe chiar de acum, de aici. Eu ma bag, daca te bagi si tu suntem deja 2, adica o crestere de 100% de pe o zi pe alta :)

ozzy

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de ozzy » 31 Mai 2011, 08:54

dantes scrie:De ce cu de-a sila? Eu sunt convins ca foarte multi ar participa la o asemenea constructie, mai putini la inceput, mai multi pe masura ce ea prinde contur, ca asa-i in viata. Putem incepe chiar de acum, de aici. Eu ma bag, daca te bagi si tu suntem deja 2, adica o crestere de 100% de pe o zi pe alta :)
+1
Crestem ca Fat-Frumos :)(

Avatar utilizator
Nea Marin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1742
Membru din: 20 Mai 2006, 14:03

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de Nea Marin » 31 Mai 2011, 10:09

+1
Dar mai e de avut in vedere elementul esential: va trebui sa alegem un consiliu de administratie si un manager, care vor trebui sa fie credibili si competenti. Cum ii vom alege si dintre cine? Fiecare vom vota dupa pricepere si gradul de informare/manipulare (vedeti in politica unde ne-au adus mincinosii si aia care voteaza pe 1 litru de ulei).
GP ar fi bun ca manager, daca ar vrea sau ar putea sa se bage...
STIINTA SUNTEM NOI !

Avatar utilizator
1948
fanatic
fanatic
Mesaje: 5711
Membru din: 13 Oct 2004, 13:11

Re: Echipe ale suporterilor

Mesaj de 1948 » 31 Mai 2011, 10:10

+1
pai pot sa fie 3-4 nume si prin vot nu ?

Scrie răspuns