Povesti memorabile ale fotbalului

Discutii despre fotbalul de pe intreg mapamondul.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
alex.giallorosso1927
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 26 Apr 2014, 23:52

Povesti memorabile ale fotbalului

Mesaj de alex.giallorosso1927 » 22 Mai 2014, 23:34

M-am gandit ca ar fi binevenit un astfel de subiect pe forum. Nu stiu daca l-am postat unde trebuie asa ca va rog a-mi accepta scuzele.
Incep eu cu cea mai fascinanta poveste pe care am vazut-o/citit-o despre fotbal.

Bryan Clough este considerat unul dintre cei mai mari antrenori englezi ai tuturor timpurilor, din pacate fiind decedat de aproape un deceniu.
Si-a inceput cariera de antrenor la Hartlepools United, facand dintr-o echipa care se chinuia sa scape de la retrogradarea in L4 in doar 2 ani o echipa care termina pe 8, la doar 30 de ani.
A urmat apoi o mutare socanta! Din L4 engleza acesta a fost ofertat de o echipa de traditie, de Derby County aflata in cadere libera, incercand sa se salveze de la a retrograda in Liga a 3-a.
Dupa numirea sa, in primul sezon Derby nu a reusit sa sparga gheata terminand cu o pozitie mai jos decat in sezonul precedent. Apoi a urmat ascensiunea. Concediind aproape toti jucatorii acelei echipe si pastrand numai 4, Derby era data retrogradata si multa lume il critica pe Brian Clough.
Campania de achizitii a fost dezastruoasa, anonimi peste anonimi si un atacant ce se retrasese sau avea o varsta foarte inaintata (numai tin minte exact, il voi pomeni in viitorul povestirii pentru ca numai fac bine conexiunea). Minunea s-a produs la finalul sezonului, Derby a incheiat sezonul pe locul 1, promovand in L1, stabilind si recordul clubului de 22 de meciuri fara infrangere.
Primul sezon in L1 pentru Derby a fost bun, clubul incheind pe locul 4 in clasament, cea mai buna clasare a clubului de mai bine de 30 de ani. Cu toate acestea, din cauza problemelor financiare clubului i-a fost interzisa participarea in cupele europene.
In sezonul 70-71, Clough a intarit echipa, cheltuind sume fabuloase (recordul de pana atunci, 175.000 de lire pentru Colin Todd) pe diversi jucatori. Derby s-a batut la titlu pana in ultima etapa cu Liverpool si Leeds, iar cele 2 rivale aveau nevoie de victorii pentru a o devansa pe Derby din fruntea clasamentului, dar cele 2 echipe nu au reusit victoria in ultima etapa a sezonului, cormoranii facand egal cu Arsenal, Leeds pierzand cu Wolves.
In sezonul urmator acesta a fost dat afara de la Derby pentru ca nu a vrut sa mearga in cantonament in Olanda si Germania de Vest cu echipa decat daca isi lua familia cu el.

In doar 6 ani el a transformat o echipa care se lupta cu falimentul si care incerca sa se salveze de la a retrograda in L3 intr-o formatie ce avea sa devina una din cele mai bune, iubire si bogate echipe ale fotbalului englez!

Chestia cu atacantul acela batran, avea undeva la 33-36 de ani... Se retrasese, nu avusese nici macar o performanta "medie" in cariera sa pana in momentul in care a venit la Derby. A fost golgeter si a mai jucat 2-3 ani.
Clough a fost la el acasa si l-a convins sa revina pe teren, a condus echipa spre promovare!

Povestea mai are o continuare, zilele urmatoare o voi posta. Scuzati-mi greselile gramaticale (daca sunt), dar l-am scris intr-o mica graba.

Avatar utilizator
asterix
fanatic
fanatic
Mesaje: 1250
Membru din: 24 Feb 2004, 10:13

Re: Povesti memorabile ale fotbalului

Mesaj de asterix » 23 Mai 2014, 11:57

E si un film (chiar dragut) cu povestea lui: The Damned United: www.imdb.com/title/tt1226271/

LiviuB

Re: Povesti memorabile ale fotbalului

Mesaj de LiviuB » 23 Mai 2014, 14:31

am vazut ca a aparut un nou site de sport - sportnews.ro, unde sunt multe povesti cu mondialul din 94, foarte interesante

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 23 Mai 2014, 15:57

Ringier România a lansat acest portal dedicat sportului. Site-ul va fi o extensie a zonei de sport a tabloidului Libertatea, iar secţiunea de sport a portalului libertatea.ro va duce către SportNews.ro

alex.giallorosso1927
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 26 Apr 2014, 23:52

Re: Povesti memorabile ale fotbalului

Mesaj de alex.giallorosso1927 » 23 Mai 2014, 18:10

Stiam si eu de film, am uitat sa-l precizez. :(

JustME

Re: Povesti memorabile ale fotbalului

Mesaj de JustME » 04 Iun 2014, 20:53

inca o poveste frumoasa, numele ei? United of Manchester. adica o "clona" a lui Manchester United facuta de suporteri pentru suporteri. lucrurile merg bine si isi vor face si propriul stadion, cinste lor:
Asta nu e fotbalul lor. Cand si-au investit TOATE sentimentele de care erau in stare pentru echipa asta, nu s-au gandit ca-si pun sufletele in afacerea altora. Manchester United NU era de vanzare pentru ca EI nu erau de vanzare. In 2005, familia Glazer a preluat controlul clubului printr-o schema pe care suporterii au considerat-o inca de la inceput 'dubioasa'. Protestele nu le-au fost luate in seama la numaratoarea actiunilor, asa ca americanii si-au continuat fara probleme politica de control pe Old Trafford. Manchester United devenea o suma de procente, nu povestea magica pe care zeci de mii de oameni o continuau saptamana de saptamana in 'Teatrul Viselor'.

OK. Now what? 'Ne facem echipa noastra!', a fost solutia rapida la care s-au gandit suporterii dupa ce au refuzat sa devina masa de calcul pentru profitul altora. 'Cum sa-i spunem?!' 'Hai FC United'. Federatia a respins insa propunerea pentru ca a considerat-o 'prea generica'. Pe 14 iunie 2005, in urma unui vot deschis, consiliul format din fanii care au contribuit cu bani la infiitarea noului club si-a comunicat alegerea: "Echipa noastra se va numi FC United of Manchester si va continua sa traiasca in valorile pe care cu totii le acceptam si promovam!"

continuare articol:
http://www.sport.ro/al-lor-e-fotbalul/n ... au-ca.html

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Povesti memorabile ale fotbalului

Mesaj de DeuxEx » 03 Mai 2016, 00:17

Uite inca o poveste aici:

Imagine
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Povesti memorabile ale fotbalului

Mesaj de Bobby » 07 Iun 2019, 06:22

Pentru cine stie limba engleza, o mostra de umor american la adresa fotbalului. Sa mai si zimbim, ca viata e scurta !


Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Povesti memorabile ale fotbalului

Mesaj de Bobby » 07 Iun 2019, 06:56


Scrie răspuns