Chelsea Londra

Discutii despre fotbalul de pe intreg mapamondul.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Re: Chelsea Londra

Mesaj de ady_azzuro » 15 Mar 2012, 05:31

in sfarsit o victorie de mari CAMPIONI! usteag

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: Chelsea Londra

Mesaj de stuparu_alexandru » 15 Mar 2012, 11:49

n-o sa ghicesti cine a pus scor corect 3-1 cu 4 lei :-D :-D :-D
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Re: Chelsea Londra

Mesaj de ady_azzuro » 17 Mar 2012, 13:47

bine ca n-ai pus pariul pe forum inainte de meci ca nu se stie daca mai postai pe aici :laughing:

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: Chelsea Londra

Mesaj de stuparu_alexandru » 17 Mar 2012, 14:29

:lol: :lol:

buna asta
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Chelsea Londra

Mesaj de _T@V_ » 09 Apr 2012, 11:29

Incredibil bai nene in ce ritm joaca englezoii astia campionatul lor. Sambata Chelsea a jucat acasa cu Wigan, si in seara asta are West London Derby cu Fulham. Au jucat Sambata pe la 13:45 ora lor parca, a fost primul meci, si joaca in seara asta pe la 20:00 ora lor, ca sa treaca cat mai multe ore peste alea 48 regulamentare.

Din lipsa activitatii noastre, anul asta m-am uitat asa mai cu multa atentie pe alte campionate. Inainte imi placeau ala din Italia si Germania, dar anul asta m-am aplecat asa oleaca peste englezoi. Vericule, astia chiar sunt de pe alta planeta fata de exemplu Italia. N-au nici o treaba. Foarte puternic campionatul. Anul asta chiar s-au batut 6 echipe pentru cele 4 locuri de UCL. Iar la mijlocul clasamentul e o hora, mama mama. Un moloz de nedescris. Oricine bate pe oricine p'acolo. Si la retrogradare se lupta pe rupte, cu transferuri ... de exemplu QPR a luat in iarna doar doar o scapa pe Cisse (parca liber)si pe Taiwo (de la Milan! - intr-adevar nu cred ca a prins vreo 4 meciuri la macaronari), plus inca vreo 4-5 jucatori. Asta, la o echipa la retrogradare! Iar la "coverage", cel putin SkySportul, vericule.... de poveste ce sa mai. SuperSunday, MNF, 3D, ... greu de descris in cuvinte, si ce colaboratori au.... ce ba. Fara cuvinte.

ady g
fanatic
fanatic
Mesaje: 1912
Membru din: 14 Mai 2005, 15:15

Re: Chelsea Londra

Mesaj de ady g » 09 Apr 2012, 15:00

T@V scrie:Incredibil bai nene in ce ritm joaca englezoii astia campionatul lor. Sambata Chelsea a jucat acasa cu Wigan, si in seara asta are West London Derby cu Fulham. Au jucat Sambata pe la 13:45 ora lor parca, a fost primul meci, si joaca in seara asta pe la 20:00 ora lor, ca sa treaca cat mai multe ore peste alea 48 regulamentare.

Din lipsa activitatii noastre, anul asta m-am uitat asa mai cu multa atentie pe alte campionate. Inainte imi placeau ala din Italia si Germania, dar anul asta m-am aplecat asa oleaca peste englezoi. Vericule, astia chiar sunt de pe alta planeta fata de exemplu Italia. N-au nici o treaba. Foarte puternic campionatul. Anul asta chiar s-au batut 6 echipe pentru cele 4 locuri de UCL. Iar la mijlocul clasamentul e o hora, mama mama. Un moloz de nedescris. Oricine bate pe oricine p'acolo. Si la retrogradare se lupta pe rupte, cu transferuri ... de exemplu QPR a luat in iarna doar doar o scapa pe Cisse (parca liber)si pe Taiwo (de la Milan! - intr-adevar nu cred ca a prins vreo 4 meciuri la macaronari), plus inca vreo 4-5 jucatori. Asta, la o echipa la retrogradare! Iar la "coverage", cel putin SkySportul, vericule.... de poveste ce sa mai. SuperSunday, MNF, 3D, ... greu de descris in cuvinte, si ce colaboratori au.... ce ba. Fara cuvinte.
Anglia-Spania (echipe calificate in semifinalele cupelor europene) 1-5....

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Chelsea Londra

Mesaj de _T@V_ » 09 Apr 2012, 16:10

Nu mestere, Spania n-are nici o treaba. Acolo sunt 30 de puncte de la locul 1, la locul 3 (in conditiile in care 3 si 4 merg in UCL). Adica tata, locul 1 are 78 de puncte, si locul 2 = 48. Enorm. Spania s-a distrus. Acolo mai sunt doar 2 super-echipe si restul parca inoata, sau joaca tzurca... sau oricum, la alt sport. La fotbal n-au nici o treaba. Iar cand o echipe precum Bilbao de pe locul 12 iese in Europa si sterge pe jos cu un Shalke, chiar incepi sa le dai dreptate carcotasilor care spun ca in Spania se baga puternic la vena...
Spania e o mizerie. Italia, in saracia lor e mai frumos campionatul decat cel din Spania. Dupa parerea mea, Spania e mai slaba si decat cel din Olanda, dar in fine... fiecare cu parerile lui. Dar nu m-as uita la un meci din Spania nici sa ma bati....

conStiinta

Re: Chelsea Londra

Mesaj de conStiinta » 09 Apr 2012, 16:45

Pricepi din fotbal cat pricep eu din chineza. Aia cu campionatul Olandei e prea tare :lol:

DoRyN

Re: Chelsea Londra

Mesaj de DoRyN » 09 Apr 2012, 19:05

Din pacate, desi e OT aici, impresia cu chineza e valabila in mai multe directii. Sper ca iti aduci aminte ce loc a ocupat Olanda la WC Africa de Sud? Sa fi fost doar rodul muncii unor stranieri sau si a celor ce jucau in campionatul lor? Gasesti informatii detaliate despre lotul vicecampionilor mondiali dat de un campionat slab la:
http://www.fifa.com/worldcup/archive/so ... dlist.html
Stranierii lor cum au putut pleca in campionate mai bogate daca nu se puteau afirma in campionatul lor? Sau poate echipa nationala si evolutia ei nu este si rodul nivelului competitiei din campionatul intern?

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Chelsea Londra

Mesaj de _T@V_ » 09 Apr 2012, 20:17

conStiinta scrie:Pricepi din fotbal cat pricep eu din chineza. Aia cu campionatul Olandei e prea tare :lol:
Din cate vad io, talica nu la priceput chineza ai probleme. Poate in alta parte (la logica, la lb romana, etc.)... Io am spus ca din punctul meu de vedere campionatul Spaniei e PRAF. E un fel de oili si cateii inainte de revolutie. Sunt doar doua echipe intr-un campionat, restul sunt de decor... Barca si Real sunt din alta liga, nu din Primera. N-au nici o treaba cu restul echipelor care abia supravietuiesc (mai ales d.p.d.v. economic). Uita-te sa vezi clasamentul din Olanda ca sa-ti dai seama cat de echilibrata e socoteala acolo si apoi mai vorbim.
PS: A mai fost o echipa din grupele UCL care a scapat-o pe Otelu de rusinea acelui 0 (zero) puncte. Ghici din ce campionat provine ea, ca sa vezi diferenta de la cer la pamant dintre Real, Barca si restul...

conStiinta

Re: Chelsea Londra

Mesaj de conStiinta » 10 Apr 2012, 09:52

Doryn, daca vrei statistica nerelevanta la subiect (Primera vs Eredivizie), iti dau si eu: Sper ca iti aduci aminte ce loc a ocupat Spania la WC Africa de Sud? Sa fi fost doar rodul muncii unor stranieri sau mai ales a celor ce jucau in campionatul lor? Gasesti informatii detaliate despre lotul campionilor mondiali dat de un campionat mai bun decat cel din Olanda la: http://www.fifa.com/worldcup/archive/so ... dlist.html

T@V, facandu-ti pe plac, si uitand de Real si Barca, anul in curs s-a intamplat in felul urmator:
- echipe calificate in grupele ligii: Spania - 2 (din 2), Olanda - 1 (din 2);
- echipe calificate in semifinala uefa: Spania 3 (din 3 calificate dupa grupe), Olanda - 0 (din 3 calificate dupa grupe);
- intalniri directe: Valencia le-a scos pe alkmaar si psv (care fac parte din socoteala aia echilibrata [un campionat echilibrat nu inseamna neaparat un campionat puternic asa cum sugerezi tu]).

Daca te uiti la castigatoarele cupei uefa din ultimii ani ai sa intelegi ca echipele olandeze sunt mult inferioare celor din Spania (excluzandu-le pe Barca si Real).

Mi se pare destul de elocvent. Si sa stii ca am urmarit meciuri din ambele campionate (pariez destul de des live si din campionatul Olandei), asta ca sa nu ma acuzi ca vorbesc total in necunostiinta de cauza.

Iar faptul ca Villarreal (care se chinuie sa scape de retrogradare anul in curs) nu a facut mare branza in liga anul asta eu n-o vad ca pe o regula, ci ca pe o exceptie (la fel ca si Dortmundul, ca si PSG-ul).

Cat despre erorile de logica sau de lb romana, incerc sa fac tot posibilul sa le evit. Dar cand ma acuzi de ele, poate data viitoare o sa le si evidentiezi, in primul rand pentru a nu ramane cu impresia ca am fost acuzat nefondat, si in al doilea rand, sa ma ajuti sa ma corectez.

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Chelsea Londra

Mesaj de _T@V_ » 10 Apr 2012, 11:13

Cand am facut referire la problemele tale de logica si lb romana, am vrut sa spun ca talica te faci ca n-ai inteles ce-am vrut eu sa spun, de parca as fi vorbit in turca nu in romana. N-am facut referire la gramatica ta care e impecabila, sau mai stiu eu ce alt nod in papura ti-as gasi.
Io am spus doar atat: din punctul meu de vedere (parerea mea, mai pe romaneste de atat nu ma pot exprima) un campionat in care doua echipe joaca intr-o liga, si restul in alta nu mi se pare un campionat puternic. E chiar foarte slab, si dupa parerea mea efectul negativ al acestor super echipe nici nu si-a aratat in intregime splendoarea. Un fel de efectul Shumi asupra F1. A fost unul foarte bun, care a avut o masina foarte buna si care a alergat 2-3 ani de unul singur. Efectul? I-au trebuit F1 vreo 4-5 ani sa-si revina la audientele de alta data. Omul a omorat un sport. Acelasi lucru l-au facut si Barca cu Real. Au omorat campionatul Spaniei. E un fel de ironie a sortii daca vrei. Spania a avut tot timpul echipe puternice si rezultate in competitiile europene, si RM a fost de cele mai multe ori regina Europei (parca), dar la nivel de nationala ei nu aveau nici o performanta. Si totusi, Spania a devenit campioana mondiala cand teoretic, ea a fost cea mai slaba... pentru ca nu Spania a devenit campioana mondiala, ci Barca. Eu cel putin asa o vad.

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Re: Chelsea Londra

Mesaj de ady_azzuro » 10 Apr 2012, 12:08

T@V, citesc destul de mult presa engleza, si toti de pe aici au criticat dur calitatea fotbalului englez in acest an.

Faptul ca Bilbao a sters pe jos cu Man Utd, probabil viitoarea campioana, a pus capac. De fapt, anul acesta de Premier League a fost unul foarte slab pentru Man Utd, City, Arsenal, Chelsea sau Liverpool. Celelalte echipe au produs foarte multe surprize, iar faptul ca The Big 4 nu mai reusesc sa se impuna in campionat in mod clar, se reflecta si in Champions League, unde inainte aveam 3 echipe englezesti in semifinale si o finala englezeasca pana in prezent unde mai este doar una in semifinale.

Toata lumea in Anglia este dezamagita de prestatia echipelor englezesti atat in campionat cat si in Europa. Iti dai seama daca a ajuns Manchester United sa castige titlul in piuneze cu Giggs si Scholes pensionari, o echipa care a fost dominata in dese randuri de Otelul, si facuta praf de Basel, cam iti dai seama ca anul asta nivelul e unul scazut la varf.

Chiar si asa, avem in continuare meciuri spectaculoase in Premier League, iar competitia este mai mare ca oricand, asta macar e partea buna. Partea proasta e ca Barcelona si Real Madrid sunt dintr-o alta galaxie si nu prea au rival in lume in acest moment. Chiar daca in Spania sunt 30 de puncte diferenta intre Real si locul 3, Spania are 3 reprezentante in semifinalele Europa League, ca sa nu mai zic de Champions League, deci va dati seama de puterea campionatului spaniol...

Anul asta a fost pierdut de Premier League, ramane de vazut la anul cum vor evolua lucrurile, desi o sa fie foarte greu ca vreo echipa sa ajunga la nivelul Realului si Barcei, poate daca revine Mourinho in Anglia...

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Chelsea Londra

Mesaj de _T@V_ » 10 Apr 2012, 17:01

[quote="ady_azzuro"][/quote]
Ai dreptate si talica in multe privinte. La fel cum are si Sergiu_costea, cum are si conStiinta. Hai ca dupa atata statut, io unul am si uitat cum se mai combate pe forum.

Deci. Cum spuneam, si talica ai dreptate in unele aspecte. Fotbalul englezesc a mers si el putin la vale, dupa finala interna de la Moscova. Dar nici nu avea cum sa nu fie asa, ajunsesera in varf doar. Era normal s-o ia putin la vale.

MU, asa in pioneze cum functioneaza de vreo 2 ani (fara mari transferuri [in afara de "marele portar"], doar pe impins pusti in fata) a ajuns in finala cu Barca. Iar Fergusonu a cam tratat UCL-ul de sus. El baga echipa de baza in campionat, si in UCL nu s-a sinchisit prea tare. Omul se gandea ca o scoate Otelul macar un punct cu Baselul, si nu ar mai fi fost de care pe care din ultima etapa. Ei aveau probleme in campionat (nu-i mai prindeau pe City), si se gandea ca asa taras-grabis trece el de grupe. N-a fost asa, si parerea mea ca abia in vara asta o sa-l vedem pe Fergusonu ceva mai activ pe piata transferurilor, ca si-a dat si el seama ca nu se mai poate.

City n-a reusit in UCL tot din cauza lui Mancini (mie nu mi se pare un mare antrenor, d'apai sa fii un manager cum ti se cere in Anglia, cand trebui sa gestionezi mult mai multe nu doar sa antrenezi) sa treaca mai departe. Zic tot, pentru ca si in campionat au capotat tot din lipsa de valoare a macaronarului... Dar in UCL s-au lovit de foamea de glorie a lui Napoli si de meciul ala de poveste a lui Cavani din retur cand le-a tras-o cu 3-0. Si a fost de ajuns, au ratat calificarea mai departe.

Arsenal care si-a vazut lungul nasului a fost singura care inainte de ultima etapa (desi era venita din preliminariile cu Udinese) de UCL era calificata mai departe. Ghinionul lor a fost meciul din tur cand si-au luat umilinta. Dar aminteste-ti cat de aproape au fost sa intoarca, si ce mama de bataie le-au tras si ei Milanului, dar n-au putut mai mult de 3-0.
Iar Chelsea... a trecut cum a trecut de Napoli. I-a batut mai mult prin experienta, nu musai ca au fost mult mai buni ca italienii. Si intr-adevar, au trecut si ei cu chiu cu vai de grupe. Dar la ei tind sa cred ca a fost si Boas ala, si jucatorii care l-au lucrat. I

Despre cum au capotat in Euroap League, nu stiu, n-am vazut meciurile, dar parerea mea e ca nici Shity nici Fergusonu nu si-au dat silinta prea tare, nu s-au omorat cu firea decat cand a fost prea tarziu!, si atunci, ca de obicei nu s-a mai putut face nimic. Pe ei ii ardea mai mult campionatul, decat finala de la Bucuresti, sa fim seriosi. Banul gros, vine din castigarea Premier League, nu din Europa League.

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Re: Chelsea Londra

Mesaj de ady_azzuro » 11 Apr 2012, 06:52

T@V scrie:Deci. Cum spuneam, si talica ai dreptate in unele aspecte. Fotbalul englezesc a mers si el putin la vale, dupa finala interna de la Moscova. Dar nici nu avea cum sa nu fie asa, ajunsesera in varf doar. Era normal s-o ia putin la vale
Pai uite ca Barcelona a ajuns la varf si continua sa fie acolo :)( englezii au luat-o la vale din mai multe cauze interne, si o sa explic mai jos.
T@V scrie:MU, asa in pioneze cum functioneaza de vreo 2 ani (fara mari transferuri [in afara de "marele portar"], doar pe impins pusti in fata) a ajuns in finala cu Barca. Iar Fergusonu a cam tratat UCL-ul de sus. El baga echipa de baza in campionat, si in UCL nu s-a sinchisit prea tare. Omul se gandea ca o scoate Otelul macar un punct cu Baselul, si nu ar mai fi fost de care pe care din ultima etapa. Ei aveau probleme in campionat (nu-i mai prindeau pe City), si se gandea ca asa taras-grabis trece el de grupe. N-a fost asa, si parerea mea ca abia in vara asta o sa-l vedem pe Fergusonu ceva mai activ pe piata transferurilor, ca si-a dat si el seama ca nu se mai poate.
anul trecut, man u a ajuns in finala si datorita culoarului favorabil, eliminand Marseille, Chelsea si Shalke. Daca picau cu Real sau Barca in semifinale, altfel se scria istoria. Oricum cert e ca anul trecut Manchester a fost cea mai buna echipa din Europa dupa Barca si Real, iar asta se datoreaza in mare masura lui Ferguson care tine jucatorii in priza indiferent de varsta, dar n-a fost suficient sa castige Champions League in ultimii ani. Pentru man u e considerat un esec faptul ca a pierdut finala cu Barcelona nicidecum o performanta, iar faptul ca a iesit anul asta din grupe e un dezastru.
T@V scrie:City n-a reusit in UCL tot din cauza lui Mancini (mie nu mi se pare un mare antrenor, d'apai sa fii un manager cum ti se cere in Anglia, cand trebui sa gestionezi mult mai multe nu doar sa antrenezi) sa treaca mai departe. Zic tot, pentru ca si in campionat au capotat tot din lipsa de valoare a macaronarului... Dar in UCL s-au lovit de foamea de glorie a lui Napoli si de meciul ala de poveste a lui Cavani din retur cand le-a tras-o cu 3-0. Si a fost de ajuns, au ratat calificarea mai departe.
city a capotat din cauza ca mancini n-a stiut sa controleze fitele lui balotelli si tevez, cu ei cumintiti erau acum campioni in Anglia si probabil treceau de grupe in CL.
T@V scrie:Arsenal care si-a vazut lungul nasului a fost singura care inainte de ultima etapa (desi era venita din preliminariile cu Udinese) de UCL era calificata mai departe. Ghinionul lor a fost meciul din tur cand si-au luat umilinta. Dar aminteste-ti cat de aproape au fost sa intoarca, si ce mama de bataie le-au tras si ei Milanului, dar n-au putut mai mult de 3-0.
Arsenal trec si ei printr-o reconstructie pentru ca nu au reusit sa-si tina vedetele (Nasri, Fabregas). Iar acum se vorbeste ca RVP se duce la City. Spre sfarsit de sezon, tunarii si-au revenit in forta si pare ca vor termina pe 3 anul asta. Au un joc destul de spectaculos, mult mai placut ochiului decat ce joaca City, dar au perioade mari de inconstanta datorita lipsei de experienta si totusi Wenger nu e Ferguson..Oricum sezonul viitor cred ca se vor bate la titlu, iar in Champions League vor reusi mai mult.
T@V scrie:Iar Chelsea... a trecut cum a trecut de Napoli. I-a batut mai mult prin experienta, nu musai ca au fost mult mai buni ca italienii. Si intr-adevar, au trecut si ei cu chiu cu vai de grupe. Dar la ei tind sa cred ca a fost si Boas ala, si jucatorii care l-au lucrat. I
Abramovic a facut greseala sa-l puna pe AVB manager, el saracu a castigat doar un campionat cu Porto si Europa league, iar apoi, hop, la Chelsea. O greseala care aproape i-a costat sezonul, bine ca a fost schimbat la timp. Acum cand ne uitam cat de prost a jucat Chelsea pe timpul lui AVB cand era 90% eliminata dupa turul cu Napoli, in campionat nu mai aveau sanse la locurile de Champions, marea e mirarea ca Chelsea mai e in semifinalele CL, FA Cup, si la 2 puncte de locurile 3 si 4.
Mie unul, imi e frica sa nu vad vreo umilinta cu Barcelona, ca e cam mare diferenta de valoare, dar poate se mobilizeaza Drogba, Lampard, Terry, Torres & co si fac vreo minune.
T@V scrie: cum au capotat in Euroap League, nu stiu, n-am vazut meciurile, dar parerea mea e ca nici Shity nici Fergusonu nu si-au dat silinta prea tare, nu s-au omorat cu firea decat cand a fost prea tarziu!, si atunci, ca de obicei nu s-a mai putut face nimic. Pe ei ii ardea mai mult campionatul, decat finala de la Bucuresti, sa fim seriosi. Banul gros, vine din castigarea Premier League, nu din Europa League.
E posibil si asta, dar stii cum sunt ziarele, compara orice, iar la final cand se trage linie, campionatul spaniol iese cel mai bun din lume pe 2011/2012.
Last edited by ady_azzuro on 11 Apr 2012, 07:01, edited 1 time in total.

Scrie răspuns