Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
conStiinta

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de conStiinta » 14 Iul 2014, 17:25

Pai pe ce motiv? Ca nu are ambii parinti nemti? Mi se pare total absurd :o

JustME

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de JustME » 14 Iul 2014, 17:25

dar nici nu am spus ca nu e absurd. e doar parerea mea. doar pentru ca ai un parinte neamt asta nu inseamna ca esti neamt. eu am avut unul dintre bunici originar din Grecia asta nu inseamna ca si eu sunt grec.

conStiinta

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de conStiinta » 14 Iul 2014, 17:27

Sper ca nu faci parte din vreo organizatie pe partid :lol:

JustME

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de JustME » 14 Iul 2014, 17:28

ciuma rosie :)(

nu vere singurul lucru care mi se pare mai naspa decat globalizarea e politica. mereu mi-a fost sila si mereu o sa imi fie sila de politica si politicieni (indiferent de culorile politice) o:

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de DeuxEx » 14 Iul 2014, 17:29

Maica-sa nemtoaica, nascut in Germania. Conform dreptului international, copilul este 100% neamt (indiferent de culoarea pielii!) daca nu cumva parintii cer in mod expres ca nou-nascutul sa fie inregistrat pe cetatenia tatalui. E ca si cum ai spune ca regele Ferdinand I nu este roman, desi este nascut la Sinaia. Apropo, numele complet al regelui a fost Ferdinand Viktor Albert Meinrad von Hohenzollern-Sigmaringen.

Erata: Regele FERDINAND este nascut la 24 august 1865 la Sigmaringen, Germania. In schimb, a decedat la 20 iulie 1927, castelul Peles din Sinaia.
Last edited by DeuxEx on 14 Iul 2014, 17:36, edited 1 time in total.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

AdrianP

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de AdrianP » 14 Iul 2014, 17:29

Ovidiu* scrie:Si fi-su' lu' Zidane joaca pentru nationala de juniori a Spaniei momentan, fiind de asemenea, junior la RMA.
Poate juca pt Franta, Spania si Algeria. Este o mare mafie ce se intampla cu jucatorii naturalizati. De exemplu in franta sunt sute de jucatori care sunt crescuti pe banii statului francez, invata fotbal acolo, joaca pentru nationalele de juniori, iar cand trebuie sa faca pasul de la U21 la nationala mare si vad ca nu sunt destul de buni sa fie convocati, isi aduc aminte ca au un unchi prin Gambia, Camerun, Algeria sau mai stiu eu ce ruda.
Aceste lucruri trebuie sa fie mai clare. Este de inteles ca pana la o anumita varsta dar eu cred ca 18 ani trebuie sa fie categoria limita. Cand ai implint 18 ani esti major si trebuie sa faci o alegere. Ai jucat la U19 pentru China, ramai si joci toata viata pentru China.

Prince Boateng a jucat pana la U21 pentru Germania, dar pentru ca s-a certat cu anumiti oameni din federatie si a inceput sa ii ameninte ca daca nu renunta la persoana respecitva el nu mai joaca pentru Germania. Si-a adus aminte ca are o ruda in Ghana.

conStiinta

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de conStiinta » 14 Iul 2014, 17:31

JustME scrie:dar nici nu am spus ca nu e absurd. e doar parerea mea. doar pentru ca ai un parinte neamt asta nu inseamna ca esti neamt. eu am avut unul dintre bunici originar din Grecia asta nu inseamna ca si eu sunt grec.
Deci tu ai o bunica romanca, dar nu esti roman? :o Sau bine, parintele din partea bunicii ...

JustME

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de JustME » 14 Iul 2014, 17:54

vere eu n-am nelamuriri in ceea ce priveste apartenenta mea la o natie. sau apartenenta parintilor mei la o natie. si eu si parintii mei purtam nume romanesti, traim in Romania, simtim romaneste (asta nu e chiar o lauda), araram a romani. e drept ca intre Grecia si Romania se pot trage multe paralele, e mai greu sa tragi niste paralele intre Germania si Ghana. greu rau.

revenind la discutie Boateng asta nu prea arata a neamt, nu prea se comporta nemteste, nu prea e din filmul asta. nici macar blond nu pare a neamt :)(
daca tatal meu era ganez si mama romanca eu nu jucam pentru nicio nationala. jucam pentru mine.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de Bobby » 14 Iul 2014, 18:01

de conStiinta » 14 Iul 2014, 16:07

Dar Boateng nu e nascut in Germania din parinti ganezi emigrati in Germania, ma-sa e nemtoiaca. Exemplele date de voi sunt cu jucatori nascuti din ambii parinti emigranti. Adica el nu are voie sa joace in nationala lu' ma-sa ptr ca tacsu e ganez ... pff

Din contra frate-sau e de condamnat, ca a jucat ptr nationalele de tineret ale nemtilor si apoi la seniori a facut schimbarea...
Pina la urma toata faza s-a intimplat pentru ca o nemtoaica s-a cuplat cu un ganez. Mama ei de parasuta...

Trecind pe o tema mai serioasa, m-a impresionat mult la acest mondial disponibilitatea fizica, tactica si tehnica a jucatorilor germani. Parca toti jucatorii puteau juca pe orice post, fara probleme ! I-as fi vazut pe Klose sau Muller jucind fundasi centrali, iar pe Lahm sau Hummels jucind in atac, daca s-ar fi pus problema. Un grup de jucatori extraordinar de versatili - cum nu am vazut de prea multe ori la Cupa Mondiala de cind am deschis eu ochii in fotbal.

sorin107

Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de sorin107 » 14 Iul 2014, 18:18

Nu stiu voua cum vi se pare, dar pentru mine muller e cel mai inestetic jucator ever. Si ca sportiv si ca fotbalist. E grotesc.


Sent from my iPhone using Tapatalk

AdrianP

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de AdrianP » 14 Iul 2014, 18:35

Pai acest lucru este recunoscut si de el. A spus ca atunci cand vede la televizor cum alearga ii este rusine, sau ceva asemanator.

Avatar utilizator
Nea Marin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1742
Membru din: 20 Mai 2006, 14:03

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de Nea Marin » 14 Iul 2014, 20:08

Ba fratilor, la evrei daca ai mama evreica esti evreu. Deci Boateng e neamt. :)(
Si a fost cel mai bun de pe teren.
Nici mie nu-mi place globalizarea asta, dar sunt si ei oameni.
STIINTA SUNTEM NOI !

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 14 Iul 2014, 20:27

ozzy scrie:
Mă, de unde [****] apar toți cretinii ăștia?
E doar unul si acelasi. A facut o pasiune pentru forumul asta.

conStiinta

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de conStiinta » 14 Iul 2014, 20:53

JustME scrie:vere eu n-am nelamuriri in ceea ce priveste apartenenta mea la o natie. sau apartenenta parintilor mei la o natie. si eu si parintii mei purtam nume romanesti, traim in Romania, simtim romaneste (asta nu e chiar o lauda), araram a romani. e drept ca intre Grecia si Romania se pot trage multe paralele, e mai greu sa tragi niste paralele intre Germania si Ghana. greu rau.

revenind la discutie Boateng asta nu prea arata a neamt, nu prea se comporta nemteste, nu prea e din filmul asta. nici macar blond nu pare a neamt :)(
daca tatal meu era ganez si mama romanca eu nu jucam pentru nicio nationala. jucam pentru mine.
Majoritatea joaca pentru nationala din patriotism (sau ar trebui), iar daca ala e nascut si crescut ca un neamt, pai pot sa banuiesc ca e patriot cu adevarat. Sunt ai dracului de patrioti nemtii astia! Si la fel si grecii, banuiesc ca stii foarte bine asta (ca daca zic ceva despre numele tarii aleaia de la nord de Gercia, parca vad ca nu prea ai fi de acord cu numele ei :)( ). Nu poti sa-i interzici aluia sa simta ca e patriot. Bine, tu zici ca el in primul rand nu ar trebui sa simta patriotism (si prin urmare sa nu joace ptr nationala lui). Ceea ce iarasi e deplasat, din punctul meu de vedere.

Banuisc ca bunicul grec este bunicul din partea mamei, ca altfel ai fi purtat nume grecesc, dar daca bunicul si-ar fi mutat familia in Grecia, cel mai probabil ca tu azi ai fi simtit greceste si nu olteneste :)( Ai fi aratat greceste, ai fi simtit greceste, cel mai probabil ai fi avut nume grecesc. Vreau sa zic ca tine de locul unde traieste familia, ca asta determina patriotismul.

Pana la urma fiecare simte cum crede de cuviinta o:

ps. Vezi ca-ncurcasi neamtu' cu frate-sau, ganezu'! Asta clar arata a si ganez, d-aia cred ca l-au si acceptat aia sa joace ptr nationala lor :)(

JustME

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de JustME » 14 Iul 2014, 22:05

nup e bunicul din partea tatalui care si-a schimbat numele dar in fine discutia e lunga. treaba cu Boateng si altii ca el e simpla din punctul meu de vedere: nu e el vinovat in vreun fel. eu doar am spus ca daca eram selectioner cautam alte solutii si ca eu consider ca baiatul asta nu e neamt. n-am zis ca e moral sau corect sau ca are el vreo vina.

Scrie răspuns