Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
iuli

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de iuli » 14 Iul 2014, 12:36

conStiinta scrie:Mai slab ca cel din 2002? hmm
acolo macar a fost Ronaldo.aici nimic,tabula rasa....
o Brazilie de 2 lei,o Argentina mai defensiva ca niciodata desi avea un atac senzational,Spania inexistenta,Olanda a jucat un singur meci,Germania doua meciuri.ar mai altceva de notat si mi-a scapat mie?poate Chile care merita mai mult la cum a jucat.

LiviuB

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de LiviuB » 14 Iul 2014, 13:29

mie mi s-a parut cel mai slab cel din 2002.
Eu zic ca fost un Mondial bun. A fost unul echilibrat, nicio echipa nu s-a desprins de celelalte. Iar la final a triumfat echipa care in care a primat grupul, nu individualitatile. Klose a venit la un moment dat in sprijinul defensivei si a bagat o alunecare la 20 de m de propria poarta. in schimb Mesii, nu stiu daca a alergat 2 km tot meciul.

Daca am ramas ceva din acest mondial>
- mondialul portarilor din continentul american. daca pana acuma se zicea de sud-americani ca au echipe dar nu au portari, de data aceasta s-au remarcat o serie de portari din aceasta zona.
- sacrificiul lui Mascherano
- golul lui Van Persie
- recordul lui Klose
- cea mai slaba nationala a Braziliei
- prestatia unor echipe precum Costa Rica, Chile, Algeria
- si bineinteles - Panzerul german (Hummels si Boateng pe post de senile, Kroos si Schweinsteger pe post de motor si Muller pe post de turela)

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de romaad » 14 Iul 2014, 14:09

Excelenta sinteza Livius. Desi si mie mi s-a parut al doilea cel mai slab Mondial dupa cel din 2002 pe care e drept ca nu prea l-am vazut, meciurile fiind la ore imposibile pentru oamenii muncii. Germania a meritat cu varf sa fie campioana, a fost cea mai constanta echipa pe parcursul turneului

JustME

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de JustME » 14 Iul 2014, 14:26

Bobby scrie: Daca Boateng si Ozil macar sint nascuti in Germania, Higuain joaca pentru Argentina dar s-a nascut in Franta. Mascherano s-a nascut in Argentina, dar are gene italiene (de fapt are si pasaport italian). Pina la urma Argentina are imigranti din toate colturile lumii, asa cum are si Germania. Nu cred eu ca Argentina are acum vreun jucator cu gene native sud americane - poate Diego era 1/100 "argentinian" nativ, nu arata el prea european :-)
ok iti inteleg punctul de vedere dar pentru mine doar pt ca un om s-a nascut undeva nu inseamna ca e d-al locului. Higuain s-a nascut in Franta dar e argentinian (nici macar nu stie franceza), macar pare argentinian.. e din filmul ala. nu acelasi lucru se poate spune de Boateng... e direct european ca sa nu mai zic neamt. dar fiecare cu impresiile si parerile sale. imi plac nemtii, imi place nationala Germaniei nu imi plac si nici nu o sa imi placa vreodata picaturile astea exotice din nationala lor.

repet poate nu e corect si nici moral dar e parerea mea si simt nevoia sa fiu sincer. nu sunt vreun munte de corectitudine sau moralitate deci nu vad de ce parerile mele ar fi.

AdrianP

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de AdrianP » 14 Iul 2014, 14:37

Sunt de partea lui JustME. Acesti oameni nu au ce cauta in fotbal. Trebuie sa se duca in tara lor si sa joace. Au distrus fotbalul mondial, unde e Hitler sa vada ca sub culorile Germaniei au ajuns sa joace Ghanezi, Turci, Polonezi.
Acum pe post de Hitler este Merkel care a furat cupa Argentinei prin supusul ei de Rizzoli.

Germania este cea mai slaba campioana mondiala din 1998 pana in prezent. Am spus 1998 pentru ca acela a fost primul meu turneu final chiar daca am vazut si celelalte finale si meciuri, nu e corect sa trag eu o concluzie. Aceasta echipa a Germaniei daca ar juca cu Franta 98, Brazilia 02, Italia 06 sau Spania 10, ar pierde la 3-4 goluri diferenta. Ce jucatori aveau acele nationale, Zidane, Ronaldo, Deschamps, Rivaldo, Roberto Carlos, Barthez, Totti, Del Piero, Canavaro, Puyol, Iniesta, Xavi (care atunci erau la apogeul formei sportive). Aceste nume sunt uluitoare si nu am trecut toti jucatorii acestor echipe.
Germania pe cine are? pe Hummels? pe Muller? o mare hotie. Daca castiga Argentina puteai sa treci un jucator ca Messi intre cei de mai sus care e cu adevarat un campion mondial, dar de la Germania pe cine? Klose care a reusit doar sa bata un record dar niciodata nu o sa fie ca Ronaldo, dublu campion mondial si finalist mondial.


VAMOS ARGENTINA !!!!! Afara cu Merkel din Europa.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de DeuxEx » 14 Iul 2014, 14:51

Vezi ca Zidane era etnic algerian... Asta il face mai putin francez?
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

AdrianP

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de AdrianP » 14 Iul 2014, 14:55

Mesajul este alcatuit din doua parti. Prima parte in care spun ca jucatorii trebuie sa joace pentru tarile lor. A doua parte in care accept Germania asa cum este dar spun ca este slaba in comparatie cu celelalte echipe care au castigat.

JustME

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de JustME » 14 Iul 2014, 14:55

eh stai asa ca deja o dam in extreme. n-a furat nimeni cupa Argentinei iar invocarea lui Hitler mi se pare aiurea. una peste alta cred ca judecand stric pe ce s-a jucat Germania era mult mai indreptatita sa ia cupa decat Argentina. mie Schweinsteiger mi se pare un jucator fenomenal iar pustiul asta Gotze e fantastic.

LiviuB

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de LiviuB » 14 Iul 2014, 15:17

pe Gotze nu il mai suport dupa ce a plecat la Bayern

conStiinta

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de conStiinta » 14 Iul 2014, 15:33

Mama lui Boateng este nemtoaica si el este nascut in Berlin. Pentru cine ati vrea sa joace?!?!Pentru Ghana ptr ca are culoarea pielii lu' tacsu? Sau nici pentru Ghana ca are mama nemtoaica? Dupa voi ar trebui sa nu joace ptr nicio nationala? :o

As fi inteles daca ati fi dat exemple ca in cazul lui Diego Costa, da' asa?

JustME

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de JustME » 14 Iul 2014, 16:00

atata timp cat un frate joaca pt Ghana si unu joaca pt Germania cred ca varianta cea mai buna ar fi sa isi faca ei o nationala a lor.

sorin107

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de sorin107 » 14 Iul 2014, 16:45

hai varule ca-i clara treaba.

la "francezi", "germani" si "elvetieni", de exemplu, juma' de lot sunt straini. in general cei mai buni sunt straini.

si da, zidane e clar algerian, nici nu se discuta.

Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de Ovidiu* » 14 Iul 2014, 16:58

Si fi-su' lu' Zidane joaca pentru nationala de juniori a Spaniei momentan, fiind de asemenea, junior la RMA.
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

conStiinta

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de conStiinta » 14 Iul 2014, 17:07

Dar Boateng nu e nascut in Germania din parinti ganezi emigrati in Germania, ma-sa e nemtoiaca. Exemplele date de voi sunt cu jucatori nascuti din ambii parinti emigranti. Adica el nu are voie sa joace in nationala lu' ma-sa ptr ca tacsu e ganez ... pff

Din contra frate-sau e de condamnat, ca a jucat ptr nationalele de tineret ale nemtilor si apoi la seniori a facut schimbarea...

JustME

Re: Discutii 2014 FIFA WORLD CUP BRAZIL

Mesaj de JustME » 14 Iul 2014, 17:22

nu e nici el nici frac-su de condamnat, eu doar spun ca daca eram selectionerul nemtilor nu il convocam chiar daca pierdeam un jucator foarte bun.

Scrie răspuns