CS Universitatea Craiova - Metalul Resita

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce credeti ca va face CS Universitatea Craiova in meciul cu CS Metalul Reşiţa?

Poll ended at 21 Sep 2013, 16:25

Victorie, e momentul sa mai si batem!
35
81%
Egal, ca doar ne-am obisnuit!
1
2%
Infrangere, echipa noastra e prea slaba/alte motive!
7
16%
 
Total votes: 43

JustME

Re: CS Universitatea Craiova - Metalul Resita

Mesaj de JustME » 22 Sep 2013, 22:08

Thunder99 scrie: Eu sincer cred ca-ti joaca memoria feste... In 2005-2006 pe Oblemenco au fost audiente peste divizia a lejer. In tur nu s-a jucat niciun meci cu sub 10 000 de oameni pe stadion. In retur s-au terminat banii brutarului si a bagat bilete cu 5 lei, dar chiar si in conditiile astea tot se venea undeva la 5000-7000 pe stadion. In b nu s-a facut nicio deplasare sub 200 de insi plecati din Craiova. Deci totusi, de unde gol stadionu`n divizia b in 2005-2006?

P.S. Singurul meci care mi-l amintesc eu unde sa fi fost stadionul relativ golut, a fost ala cu Motru din returul diviziei B, dar a fost pus si aiurea, era intr-o dup-amiaza si chiar si asa, tot venisera vreo 3500-4000 de oameni la stadion...
glumesti nu? si in tur si in retur batea vantu pe stadion de mai rar vere. de fapt in tot anul ala de divizia B stadionul s-a umplut la un singur meci cu Petrolul in rest cred ca media spectatorilor n-a sarit de 3 hai peste cap 4.000 de insi. e drept ca au fost si multe meciuri jucate cu stadionul suspendat dar zau ca nush de unde scosasi cifrele astea de 10.000 in tur si 5-7 mii in retur. doar la meciul ala cu Astra cand a picat nocturna a fost ceva lume la stadion in rest pauza.

imi aduc aminte de meciul ala cu Motru (mi se pare ca l-am pierdut si zicea lume ca sanki e blat bla bla) era pe finalul campionatului dar cat ma mai ajuta memoria stiu ca au fost iarasi maximum peste cap, cu estimari a la editie speciala, 2,3 mii (in realitate undeva la 1000-1500).

in deplasari da, stiu ca au fost deplasari belea.. tocmai ca din punctul asta de vedere galeria s-a prezentat foarte bine in anul respectiv, publicul in schimb execrabil.

Thunder99

Re: CS Universitatea Craiova - Metalul Resita

Mesaj de Thunder99 » 22 Sep 2013, 22:11

JustME scrie: glumesti nu?
Absolut deloc, meciul de deschidere cu Caracalu` 10 mii, cu dinamo 2 undeva la 8-10 mii, cu petrolul n-a fost plin stadionu`, au fost cam 15 maxim 20 de mii si multe altele... repet, incurci turul cu returul, in tur chiar a fost o prezenta buna la meciuri atunci...

JustME

Re: CS Universitatea Craiova - Metalul Resita

Mesaj de JustME » 22 Sep 2013, 22:19

poate nu ma ajuta memoria dar cifrele avansate de tine (medie de aproximativ 10.00 in tur si aproximativ 5.000 in retur) mi se par exagerate rau. pai cifrele respective le gasesti cu greu chiar si in sezoanele urmatoare de divizia A vere ce naiba :)

crede-ma ca nu te contrazic doar de dragul de a te contrazice dar eu imi aduc aminte altfel sezonul ala si stiu ca asta a fost singura dezamagire .. prezenta foarte slaba a suporterilor la stadion. galeria excelenta, echipa excelenta, publicul .. slab (e doar parerea mea).

bine, asta a fost mereu boala noastra sa hiperbolizam realitatea. exact ca si cu cantecul ala "suntem cei mai buni dintre romani.." - eram pe vremuri.

Thunder99

Re: CS Universitatea Craiova - Metalul Resita

Mesaj de Thunder99 » 22 Sep 2013, 22:57

Eu zic de strict de tur, oricum, nu vorbesc de 10 mii la fiecare meci, dar oricum, undeva p-aproape, nicidecum gol cum zici tu, gol a fost prin ultimele etape cand eram deja promovati si pusese si brutaru pret la bilete desi inainte de inceputul diviziei b trambita ca n`o sa bage intrare pe bani...

JustME

Re: CS Universitatea Craiova - Metalul Resita

Mesaj de JustME » 22 Sep 2013, 22:58

cu tine n-a castigat nimeni niciodata o polemica deci nici eu n-am nicio sansa asa ca ma dau batut :)(

Thunder99

Re: CS Universitatea Craiova - Metalul Resita

Mesaj de Thunder99 » 22 Sep 2013, 23:06

JustME scrie:cu tine n-a castigat nimeni niciodata o polemica deci nici eu n-am nicio sansa asa ca ma dau batut :)(
ma bucur ca te prinzi repede, raman campion mondial neinvins :up: [box]

Avatar utilizator
FanStiinta
fanatic
fanatic
Mesaje: 1806
Membru din: 05 Mai 2005, 18:53

Re: CS Universitatea Craiova - Metalul Resita

Mesaj de FanStiinta » 22 Sep 2013, 23:12

Thunder99 scrie:
JustME scrie:cu tine n-a castigat nimeni niciodata o polemica deci nici eu n-am nicio sansa asa ca ma dau batut :)(
ma bucur ca te prinzi repede, raman campion mondial neinvins :up: [box]
pai ce el credea ca poate sa manance mai mult ca tine? :o

JustME

Re: CS Universitatea Craiova - Metalul Resita

Mesaj de JustME » 22 Sep 2013, 23:14

:laughing: :laughing: :laughing:

cata malitiozitate :lol:

Thunder99

Re: CS Universitatea Craiova - Metalul Resita

Mesaj de Thunder99 » 22 Sep 2013, 23:14

uoftopic bai nene!

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: CS Universitatea Craiova - Metalul Resita

Mesaj de DeuxEx » 23 Sep 2013, 00:56

Mai, prieteni, acum revazand meciul si gandind la rece, am remarcat 2 jucatori de la CS Metalul Resita!
1. Bogdan Vătăjelu, fundas stanga. Omul meciului, dupa parerea mea!
2. Adrian Stoica, mijlocas ofensiv - s-a jucat cu apararea noastra cum a vrut...

Cred ca in perioada de mercato din iarna acesti doi jucatori ar trebui avuti in vedere. Mai ales Bogdan Vătăjelu!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Thunder99

Re: CS Universitatea Craiova - Metalul Resita

Mesaj de Thunder99 » 23 Sep 2013, 01:06

Pai ce te faci ca pe stanga ii ai si pe Velcovici si pe Stancu...

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: CS Universitatea Craiova - Metalul Resita

Mesaj de muttley » 23 Sep 2013, 01:08

Pana la Iarna mai e ... suntem in etapa a 3-a. Sa strangem noi puncte si sa fim acolo in primele 4 si dupa sunt sigur ca o sa mai vina jucatori.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: CS Universitatea Craiova - Metalul Resita

Mesaj de DeuxEx » 23 Sep 2013, 01:08

Stancu am vazut ca joaca mai bine ca mijlocas stanga... Urcarile lui in banda stanga au fost singurele momente de pericol in jumatatea resitenilor.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

iuli

Re: CS Universitatea Craiova - Metalul Resita

Mesaj de iuli » 23 Sep 2013, 07:42

Cristi007 scrie:Mai, prieteni, acum revazand meciul si gandind la rece, am remarcat 2 jucatori de la CS Metalul Resita!
1. Bogdan Vătăjelu, fundas stanga. Omul meciului, dupa parerea mea!
2. Adrian Stoica, mijlocas ofensiv - s-a jucat cu apararea noastra cum a vrut...

Cred ca in perioada de mercato din iarna acesti doi jucatori ar trebui avuti in vedere. Mai ales Bogdan Vătăjelu!
Vatajelu stiu ca era urmarit de oi,cred ca a si semnat cu ei.

Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Re: CS Universitatea Craiova - Metalul Resita

Mesaj de AdrianR » 23 Sep 2013, 08:46

Erik, jucaţi şi voi ceva?
Aşteptări mari, realizări zero. Cam aşa s-ar rezuma cele petrecute sâmbătă seară, pe „Ion Oblemenco“, în partida pierdută de CS Universitatea Craiova cu 3-1 în faţa Metalului Reşiţa, din etapa a treia a Ligii a II-a, seria 2. Intrând în amănunt, puţinii spectatori din tribune, aproximativ 3.500, au avut parte de o primă repriză foarte anostă, doar finalul făcându-i să tresară şi să se frece la ochi privind tabela. Era 0-2 pentru echipa oaspete, care nu a avut antrenor principal la acest joc, fiind condusă de Valentin Boşca, responsabilul cu portarii. Trupa lui Erik Lincar a încasat primul gol de la Istvan Szabo (’39), după doar două minute Adrian Stoica îngenunchindu-i din nou pe Ljubinkovic şi compania, finalizând cu un şut bine plasat un contraatac fulger (’41).
Atinşi în orgoliu şi certaţi de toată lumea, elevii lui Lincar au intrat decişi să întoarcă soarta meciului, dar, din neputinţă, au întors şi celălalt „obraz“, dovedind că sunt gazde bune. La doar două minute de la reluare, tabela a arătat 0-3, „vinovat“ fiind Marius Staicu de data aceasta, el trecând prin defensiva alb-albastră ca prin brânză. Intraţi în fluierăturile şi glumele tribunelor, jucătorii Craiovei au iuţit puţin jocul şi au reuşit să marcheze prin Ionuţ Stancu, şutul său de pe partea stângă de atac a „prins“ pământul şi l-a păcălit pe Pascal, oprindu-se în plasa laterală (’69).
Alb-albaştrii au părăsit cu capul plecat suprafaţa de joc, un gest absolut normal, dar insuficient pentru a spăla ruşinea.
CSU: Brac - Cârjă, Pătraşcu, Ljubinkovic, I. Stancu - Gado (‘64, Sin), Dragalina, Fl. Pârvu (‘54, Ad. Ionescu), Ganea (‘46, Dragu) - Dragicevic, Opriţa. Antrenor: Erik Lincar.
Reşiţa: Pascal - Tomozei (‘72, Oară), Apostol, Plecanciuc, Vătăjelu - O. Vasile, Danci, Neagoe (‘87, Enciu), Szabo - M. Staicu (‘66, Vaştag), Ad. Stoica. Antrenor: Valentin Boşca.
Cartonaşe galbene: Cârjă / M. Staicu.
Au arbitrat: M. Bocăneală - I. Bobe, Al. Midvichi; D. Burloiu.
Observatori: M. Daraban, V. Cruceană.

Se anunţă sancţiuni
La finele jocului, antrenorul CSU, Erik Lincar, a fost băgat în şedinţă de conducători, iar după a afirmat că unii jucători nu se ridică la nivelul aşteptărilor şi a anunţat sancţiuni. „Sunt dezamăgit de jucătorii mei, chiar nu pot să remarc pe nimeni astăzi (sâmbătă – n.r.). Eu le-am zis tot timpul că li se oferă o şansă mare să joace aici, la Craiova, dar, din păcate, mulţi dintre ei nu au înţeles. Urmează să avem nişte discuţii şi să luăm nişte decizii. Luni sau marţi vedem cine îşi doreşte cu adevărat să joace pentru această echipă, pentru că modul cum s-au prezentat unii jucători acum nu face cinste fotbalului. Nu este neapărat vorba de lipsă de valoare. Să ştiţi că pentru mulţi să fie pe stadionul ăsta îi cam îngreunează din toate punctele de vedere. Eu am mai zis-o: cine reuşeşte şi poate să joace pe acest teren poate să ajungă fotbalist de Liga I sau de nivel internaţional. Pentru mulţi dintre ei este însă dificil. Nu ştiu de ce, atmosfera, stadionul îi apasă. Istoria asta apasă pe umerii lor. Ei nu sunt totuşi jucători de Liga I sau să fi jucat în nu ştiu ce competiţii... Vă daţi seama că vor fi şi sancţiuni. Pentru mine este cel mai ruşinos eşec din cariera de antrenor şi, cu siguranţă, vom lua măsuri“, a declarat Erik Lincar.
„Din păcate, am pierdut şi nu era un moment foarte bun pentru noi, nu ne doream acest lucru, dar nu avem ce să facem şi trebuie să privim în viitor. Noi facem tot ce depinde de noi ca să câştigăm şi ştim că lumea din Craiova îşi doreşte ca echipa să câştige şi să o facă foarte des, dar nu am reuşit acest lucru şi, din punctul meu de vedere, este un rezultat pe care adversarii l-au meritat. Nu mai contează golul meu, atâta timp cât am pierdut. Să sperăm că în următoarele etape o să jucăm cât mai bine şi o să reuşim să câştigăm“, a comentat fundaşul Ionuţ Stancu.
„Adversarii au jucat mai bine decât noi, au stat mai bine în teren şi au meritat victoria. Jucătorii o să aibă şi agresivitatea aia a noastră, dar să avem răbdare. Le-am spus că aici e teren greu, e încărcat de istorie, e greu să joci... Nu e ca prin alte părţi. Până la urmă o să înţeleagă asta. Când o să intre şi Pleşan, şi Izvoranu, probabil or să mai vină încă doi-trei jucători, se va schimba situaţia. Deocamdată, nu se ia în discuţie schimbarea antrenorului“, a punctat team-managerul Silvian Cristescu.
sursa:
gds.ro

Cu Lincar şi Codoban, eşecul e asigurat / Fără antrenor, Reşiţa a defilat pe „Ion Oblemenco”
Autor Cosmin Staicu
CS Universitatea – CSM Reşiţa 1-3
Au marcat: I. Stancu 70 / Szabo 40, Ad. Stoica 41, M. Staicu 47.
CS Universitatea: Brac 3 – Cârjă 5, Pătraşcu 4, Ljubinkovic 3, I. Stancu 6 – Fl. Pârvu 4 (54 Ad. Ionescu) 4 – Gado 4 (88 Sin), Dragalina 4, Ganea 4 (46 Dragu) 4, Opriţa 4 – Dragicevic 4. Antrenor: Erik Lincar.
CSM Reşiţa: Pascal 4 – Tomozei 5 (72 Oară) 5, Apostol 6, Plecanciuc 6, Vătăjelu 7 – O. Vasile 7, Danci 6, Neagoe 6 (87 Enciu), Szabo 6 – M. Staicu 6 (66 Vaştag) 5, Ad. Stoica 6. Antrenor: Valentin Boşca.
Arbitri: Marius Bocăneală (Galaţi) 7 – Ionuţ Bobe (Videle) 7, Alexandru Midvichi (Bucureşti) 7. Observatori: Mircea Daraban (Sibiu), Victor Cruceană (Bucureşti).

CS Universitatea a fost surclasată de un adversar care nu a trecut pe foaie nici un tehnician, fiind refuzată de 3 antrenori în două zile.
O diagramă a asistenţei de pe „Ion Oblemenco” la meciurile CS U Craiova reflectă parcursul şi jocul echipei. 10.000 la egalul cu Bistriţa, 2.000 la eşecul cu Reşiţa, vreo 500 la finalul acestuia. Şi spectatorii au fost generoşi, ţinând cont de ce li s-a prezentat. Trupa lui Lincar concurează într-un top al celor mai slabe echipe găzduite de legendarul „Ion Oblemenco” şi nu neapărat rezultatele sunt reperul. Sâmbătă seara, figuranţii aduşi de Ioan Codoban au mai oferit o altă reprezentaţie jenantă, asistaţi de un antrenor refugiat sub copertina băncii de rezerve, fără replică la umilinţa echipei sale. Nu mai puţin de 3 tehnicieni au refuzat în săptămâna disputei să preia locul lui Pelici, aşa că oaspeţii au lăsat spaţiu liber pe foaia de joc în spaţiul antrenorului principal, declarând că este în concediu medical! Pe de altă parte, nici Craiova n-ar avea antrenor de la începutul proiectului, conform unor remarci din tribună. Meciul s-a decis între minutele 40 şi 47, când oaspeţii au marcat de 3 ori, dar mai deranjant pentru fani a fost jocul etalat, unul total haotic. Portarul Brac a căzut în fund la primul gol, căpitanul Ljubinkovic a oferit un assist la al doilea, iar a treia reuşită a încununat un lanţ de gafe în defensivă.

Lincar: „E greu să joci la Craiova dacă nu eşti fotbalist”
Singurul jucător autohton strecurat cu greu în lotul creat de Codoban, Ionuţ Stancu, a urcat şi a pus toată frustarea într-un şut de la 25 de metri, încercând să spele ruşinea unei echipe care nu reprezintă cu demnitate fotbalul craiovean. Practic, în afara golului marcat din afara careului şi a unor faze fixe, allb-albaştrii nu şi-au creat nici o ocazie clară de gol. Impresarul Ioan Codoban şi-a asumat răspunderea pentru proiectul creionat în vară, dar acum n-a ieşit să-şi apere „opera”. În schimb, Lincar a aruncat vina pe elevii săi: „Sunt dezamăgit de jucători, le-am zis de la început că li se oferă o şansă mare să joace aici la Craiova. Din păcate, mulţi dintre ei nu au înţeles. Urmează să avem nişte discuţii, să luăm nişte decizii. Pentru mulţi e cam greu să joace pe acest stadion, aici trebuie să fii fotbalist de liga întâi sau de nivel internaţional. Atmosfera, stadionul, istoria Craiovei apasă pe umerii lor. În cariera mea de antrenor este cel mai ruşinos eşec, vom lua măsurile care se vor impun”, a declarat Lincar. Singurul craiovean care a fost sâmbătă pe teren, Ionuţ Stancu, a îngăimat la final: „Este un rezultat pe care echipa adversă l-a meritat. Nu mai contează că am dat un gol frumos”. După meci a fost vremea şedinţelor şi a analizelor, însă noua săptămână ar putea aduce schimbări la nivelul celor care răspund concret de echipă şi rezultate. Codoban ar putea fi primul îndepărtat, iar pentru postul lui Erik Lincar ar fi vizaţi Emil Săndoi şi Ovidiu Stângă.
sursa:
cvlpress.ro
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Închis