Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Moderator: grup_moderatori

Cine credeti ca va castiga aceasta cupa?

Poll ended at 22 Feb 2014, 22:58

Universitatea Craiova (Romania)
27
93%
Dunav Ruse (Bulgaria)
0
No votes
FK Sloga Petrovac (Serbia)
2
7%
 
Total votes: 29

Avatar utilizator
laylow
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 28 Iun 2013, 23:57

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de laylow » 22 Feb 2014, 18:45

A dat un penalty care nu era nici in curtea scolii.

Varga mult prea egoist, trebuie sa-l aduca cu picioarele pe pamant. Echipa din al doilea meci a fost dezastru, nu s-a legat nimic.

In rest, cred ca o sa promovam fata probleme.

Avatar utilizator
FanStiinta
fanatic
fanatic
Mesaje: 1806
Membru din: 05 Mai 2005, 18:53

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de FanStiinta » 22 Feb 2014, 18:48

laylow scrie:A dat un penalty care nu era nici in curtea scolii.

Varga mult prea egoist, trebuie sa-l aduca cu picioarele pe pamant. Echipa din al doilea meci a fost dezastru, nu s-a legat nimic.

In rest, cred ca o sa promovam fata probleme.
penalty + eliminare si peste 2 min alta eliminare..

Saviola
membru
membru
Mesaje: 142
Membru din: 23 Feb 2004, 02:14

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de Saviola » 22 Feb 2014, 20:40

Impresiile mele, din tribuna, despre evolutia din meciurile de azi (va avertizez ca sunt perfectionist si am un ochi foarte critic :-) ):

Brac - mai sigur decit la inceputul sezonului, cind se dovedise ezitant.
Kitanovski - bunicel pe faza defensiva, a rezolvat ce a avut de rezolvat pe partea sa, dar aproape inexistent pe faza ofensiva. La una din putine urcari a avut o centrare super, razanta. La mai multe!
Tomic - hmm.. nu e stinca de care aveam nevoie. Parea depasit cind adversarii combinau ofensiv, dar a fost dublat bine de colegi si pericolul era inlaturat. In filmuletul de pe youtube (cu Rubin) ii remarcasem plasamentul si viziunea, astazi nu a aratat nici pe departe ca in acel meci.
Patrascu - surpriza placuta in ultimul timp, intr-adevar, a fost sigur si eficient, a jucat doar fundas central azi.
Vatajelu - ma asteptam la mai mult din partea lui. A avut o pasa de geniu prin care l-a lasat pe atacant singur cu portarul, urca in atac, dar la fel ca Stancu in tur (!?) se replia foarte greu; in plus, a fost depasit uneori de combinatiile adversarilor!
Ferfelea - jucator cu glezna fina, nu ai ce-i reprosa.
Vandelannoite - aici sunt de alta parere fata de ante..postatorii mei. Mie mi-a placut ca, desi supraponderal, a fost foarte bataios, punea osul, cerea mingea deseori, nu fugea de ea; nu mi s-a parut ca paseaza numai inapoi, dimpotriva, recupera si pasa catre omul liber. Bine, mie nu-mi place absolut deloc Adi Ionescu; acela e un jucator care paseaza numai inapoi, iar pe faza ofensiva e zero barat. Ia si o gramada de cartonase, si asta o sa ne coste (cum ne-a costat cu Bistrita). Cred ca si Stinga e constient de asta, de-aia l-o fi si pastrat pe belgian.
Valskis - a incercat multe, nu i-a iesit mai nimic. Nici pina acum nu si-a calibrat sutul.
Ganea - ratangiul de serviciu, ca si in Antalya. Pase sigure si centrari bune, insa, de pe dreapta. Intra in combinatii, nu-i e frica.
Curelea - pivotul nostru, face ceea ce trebuie sa faca un virf de careu. Pina sa marcheze, se vedea ca e frustrat de lipsa de eficienta (era putin nervos).
Sin - bun pe stinga, mi-as dori sa-l vad ca ia mai multe actiuni pe cont propriu.

Irimia - nu a avut ce apara.
Latinovic - tot pe youtube ii remarcasem jocul bun de picior. Azi nu l-a confirmat, a avut doua degajari la adversar sau in aut. In rest, nu a avut ce apara.
Carja - in media echipei. Medie care in al doilea joc a fost una destul de scazuta! Defensiv - s-a centrat nepermis din preajma lui, dar a contribuit mai mult decat Tome la ofensiva. Sau macar a incercat.
Avram - are fizic de fundas, a jucat la siguranta astazi, bravo lui.
Patriche - surpriza neplacuta, omul ba dribla in marginea careului propriu, fiind la un pas sa piarda mingea, ba pasa la adversar... Nu-l vad bine, cu atitia fundasi in lot.
Velcovici - in media echipei, a jocului incilcit de la mijlocul terenului.
Ciju - dezamagire completa! Nu i-a iesit nimic, nimic, a pierdut toate mingile.
Precup - folosit mijlocas la inchidere, e fost inexistent pe teren. Nu are nicio treaba cu acest post! Bine ca avem citiva jucatori polivalenti care pot fi trecuti acolo (Patrascu, Izvoranu, poate chiar Plesan), altfel ar fi dezastru pe acest post.
Petre - la cei 16 ani, nu puteai sa-i ceri foarte multe. A reusit niste driblinguri, dar apoi nu a dat drumul la minge, motiv pentru care a si fost certat de Stinga ("mai si dam drumul!"). In plus, adversarul lui se nimerea a fi un negru de aproape doi metri, mai mai sa-l calce ala in picioare. :)) Oricum, tehnic, de viitor.
Varga - a inceput bine, avind doua centrari super, la capatul carora daca s-ar fi aflat Curelea, altfel ar fi stat lucrurile, a continuat prost - nervos, lenes, nu alerga daca pasa era prea in fata, si a terminat si mai prost, ratind un penalti. Cred ca in prima echipa s-ar fi integrat mult mai bine; asa, alaturi de Ciju si Voinea ... n-ai ce face.
Voinea - zero barat! A fost pus in situatii bune de 2-3 ori de coechipieri, dar mereu se corconea si se impiedica in minge. Sa-i dea.. soarta multa sanatate lui Curelea, ca altfel jucam ca Barcelona, fara atacant! Efectiv nu aveam rezerva pe acel post, e cel mai descoperit din echipa!
Serban - alta surpriza neplacuta. Cap de linie, la inceput a scapat de doua ori lateral stinga, dar pina si-a potrivit-o.. i-au furat-o adversarii. A continuat nepermis de nervos si a disparut complet din joc. Ar trebui adus cu picioarele pe pamint.

DoRyN

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de DoRyN » 22 Feb 2014, 22:13

De cand sunt amenintati de insolventa, astia de la Pro(st)TV parca devin tot mai jalnici. Citez din memorie stirea difuzata in seara asta despre acest turneu:

Dupa ce a alungat din oras echipa lui Mititelu, Craiolguta a invitat la turneul Ion Oblemenco doar echipe din liga a doua din Bulgaria si Serbia, pentru a pune mana pe trofeu.

Bleah!

In rest intentii bune cu acest memorial, pacat ca el nu a prins prea mult la public, exact obiectivul care cred ca a fost vizat. Cred ca acest memorial ar merge mai bine vara, inainte de startul sezonului, asa pare turneul de la Norcia de acum mai multi ani.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de cortinadampezzo » 23 Feb 2014, 09:25

Si vremea a fost de asa natura, dar am fost putin dezamagit de numarul de spectatori.

A fost un turneu reusit. Putini dar am comemorat cu placere amintirea Tunarului. A fost emotionant si emotia s-a simtit si in tribuna. Toti cei care au dat loviturile de incepere aveau lacrimi in ochi, erau rascoliti de amintiri si dragoste si .... paraseau cu greu terenul.

Saviola a facut remarci pertinente, cam acelasi lucru l-as fi scris si eu.
As adauga faptul ca suntem o echipa de moral. Daca vom avea o serie de rezultate proaste sau un meci greu echipa nu se va regasi.

JustME

Re: Cupa "Ion Oblemenco" editia I (2014)

Mesaj de JustME » 23 Feb 2014, 16:49

un turneu frumos, era timpul ca Bania fotbalistica sa isi aduca aminte de omul si generatia care din punctul meu de vedere au pus Craiova pe harta fotbalului romanesc. sper ca acest turneu sa devina o obisnuinta, traditie. eu am vazut acest eveniment ca fiind in primul si in primul rand unul de cinstire a memoriei Tunarului. CS, FC, ajica etc sunt lucruri secundare.

FORZA STIINTA ucv

Închis