CSM RM.Valcea - CS Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Reusesc baietii a 4-a victorie consecutiva?

Poll ended at 05 Apr 2014, 14:43

Da
20
77%
Egal
3
12%
Nu
3
12%
 
Total votes: 26

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: CSM RM.Valcea - CS Universitatea Craiova

Mesaj de SLH » 07 Apr 2014, 12:29


Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: CSM RM.Valcea - CS Universitatea Craiova

Mesaj de Ovidiu* » 07 Apr 2014, 13:02

Lor nu le place o galerie care canta si-si incurajeaza echipa tot meciul, toata lumea stie ca asta e inacceptabil. Ce brigada e aia care nu da o mwe la glorii, la adversari sau la investitori?
Sau poate se refera la partea de dupa meci, cu nenea din Bailesti. Cantari d-alea se facea si inainte, dar normal, atunci nu erau rusinoase.
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: CSM RM.Valcea - CS Universitatea Craiova

Mesaj de hanky panky » 07 Apr 2014, 13:26

"Am văzut meciul de la Vâlcea cu un prieten microbist și bun cunoscător al fenomenului, dar neutru în ceea ce privește Craiova sau Liga a Doua, în general. Observațiile lui:
- ”mulți dintre jucătorii Universității par prea bine plătiți, nu au motivare suplimentară într-o ligă a doua în care nu prea le place că-și bat capul”
- ”Curelea este singurul care muncește pentru salariul mare pe care îl are, pe Varga și Ferfelea i-aș trimite un pic la echipa a doua, să vadă că nu poți totuși să-ți bați joc când te-ai înhămat la un proiect atât de serios”.
- ”Izvoranu este un fundaș de Liga I, tare pe picioare și cu excelente urcări în atac”
- ”Vătăjelu este de mare viitor”
- ”Sin și Ganea sunt supraapreciați” (de altfel, despre Sin a spus că a fost cel mai slab din echipă)
- ”Portarul excelent, foarte sigur pe el, dă încredere apărării”
- ”Sistemul de joc 4-3-3 cu un singur închizător și doi mijlocași centrali ofensivi nu se joacă cu pivot, ci cu un vârf mult mai mobil de tipul false nine (Messi, Ronaldo etc.), care să poată face schimb de locuri cu extremele și apare des și pe alte poziții în scopul de a destabiliza apărarea adversă, altfel pivotul va fi mereu izolat și cu spatele la poartă, creând spații pentru nimeni.” (de altfel, la Vâlcea Curelea a părut din nou frustrat de lipsa utilității mingilor jucate de el, ca în perioada Stângă)."

MAXIMASPORT
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: CSM RM.Valcea - CS Universitatea Craiova

Mesaj de romaad » 07 Apr 2014, 14:41

hanky panky scrie: - ”Sistemul de joc 4-3-3 cu un singur închizător și doi mijlocași centrali ofensivi nu se joacă cu pivot, ci cu un vârf mult mai mobil de tipul false nine (Messi, Ronaldo etc.), care să poată face schimb de locuri cu extremele și apare des și pe alte poziții în scopul de a destabiliza apărarea adversă, altfel pivotul va fi mereu izolat și cu spatele la poartă, creând spații pentru nimeni.” (de altfel, la Vâlcea Curelea a părut din nou frustrat de lipsa utilității mingilor jucate de el, ca în perioada Stângă)."
Watch Liverpool, joaca cel mai pur 4-3-3 existent pe piata, nu stii daca atacant central e Suarez sau Sturridge. Am zis de mai multe ori pe forumul asta ca noi trebuie sa jucam 4-2-3-1 sau 3-5-2 pentu ca nu avem oameni pentru 4-3-3!
Pentru 4-3-3 iti trebuie o echipa mult mai mobila decat a noastra, dealtfel 4-3-3 nu se joaca nici cu DM clasic ci mai degraba cu un CM in rol box-to-box (exemplu aceeasi Liverpool unde DM-ul de meserie joaca pe banca de rezerva, iar locul in teren ii este ocupat de Gerrard care e mult mai preocupat de constructie decat de aparare, sau Sergio Busquets de la Barcelona) . la noi ar fi Plesan pe acest profil , dar noi jucam mereu si cu belgianul ala sau cu Ionescu in spatele lui Plesan.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: CSM RM.Valcea - CS Universitatea Craiova

Mesaj de muttley » 07 Apr 2014, 14:46

Din ce am vazut pe rezumat, Valcea a jucat la fel de prost ca noi. Nu vreau sa le gasesc scuze jucatorilor, dar am avut niste situatii destul de favorabile care din diferite motive nu le-am concretizat, am gresit anumite preluari si pase. Pun aceste greseli pe seama terenului si poate o sa para surpinzator dar am vazut niste traiectorii ciudate ale mingii, a fost vant?

Imbucurator este faptul ca ne-am aparat bine, Valcea a avut o ocazie 1 contra 1 si in rest niste suturi de la distanta care puteau sa puncteze doar la rugby. Din pacate la pc la car ma aflu nu mai pot sa vad rezumatul, dar a fost o faza cand jucatorul de culoare al valcenilor a preluat frumos o minge,iar aparatorul nostru a avut o super interventie, a respins cu capul fix inainte ca ala sa suteze din 3m. Imi puteti spune cine a fost jucatorul care a respins? faza e in prima repriza.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Phantom
junior
junior
Mesaje: 94
Membru din: 14 Aug 2008, 19:41

Re: CSM RM.Valcea - CS Universitatea Craiova

Mesaj de Phantom » 07 Apr 2014, 14:59

s9k3k3 scrie: Imbucurator este faptul ca ne-am aparat bine, Valcea a avut o ocazie 1 contra 1 si in rest niste suturi de la distanta care puteau sa puncteze doar la rugby. Din pacate la pc la car ma aflu nu mai pot sa vad rezumatul, dar a fost o faza cand jucatorul de culoare al valcenilor a preluat frumos o minge,iar aparatorul nostru a avut o super interventie, a respins cu capul fix inainte ca ala sa suteze din 3m. Imi puteti spune cine a fost jucatorul care a respins? faza e in prima repriza.
Vatajelu este cel care a respins, si nu a fost singura data cand Bogdan i-a luat aluia mingea , mai e o faza tot in careu , la care intervine prin alunecare cand ala era gata sa centreze / suteze :-)

Avatar utilizator
Kenpachi
membru
membru
Mesaje: 167
Membru din: 07 Aug 2013, 21:40

Re: CSM RM.Valcea - CS Universitatea Craiova

Mesaj de Kenpachi » 07 Apr 2014, 15:02

E greu sa ne comparam cu Liverpool ..fotbalul romanesc se poate indrepta in directia celui englez daca arbitrii ar lasa jocul sa continue, au fost 2-3 minute la meciul cu Bihor cand arbitrul a lasat jocul sa continue la cateva intrari mai tari si jocul se iutise. Avem jucatori sa destabilizeze adversarii 1vs1 sau chiar 1vs2 dar cred ca in primul rand ar trebui sa dominam mijlocul in fiecare meci si va veni si jocul placut ochilor. Asa joaca si Liverpool si asa a jucat si Steaua cand ii avea pe Bourceanu si Pintilii.
Un mijloc solid as vrea sa fie tinta lui Balint mai ales ca la vara vine si Mateiu ..eu asa as vedea echipa la vara cu ce avem acum : Brac - Vatajelu, Izvoranu, Tomic, Kitanovski - Mateiu, Plesan - Varga, Ferfelea, Gorovei - Curelea.

sorin107

Re: CSM RM.Valcea - CS Universitatea Craiova

Mesaj de sorin107 » 07 Apr 2014, 15:09

hanky panky scrie:"Am văzut meciul de la Vâlcea cu un prieten microbist și bun cunoscător al fenomenului, dar neutru în ceea ce privește Craiova sau Liga a Doua, în general. Observațiile lui:
- ”mulți dintre jucătorii Universității par prea bine plătiți, nu au motivare suplimentară într-o ligă a doua în care nu prea le place că-și bat capul”
- ”Curelea este singurul care muncește pentru salariul mare pe care îl are, pe Varga și Ferfelea i-aș trimite un pic la echipa a doua, să vadă că nu poți totuși să-ți bați joc când te-ai înhămat la un proiect atât de serios”.
- ”Izvoranu este un fundaș de Liga I, tare pe picioare și cu excelente urcări în atac”
- ”Vătăjelu este de mare viitor”
- ”Sin și Ganea sunt supraapreciați” (de altfel, despre Sin a spus că a fost cel mai slab din echipă)
- ”Portarul excelent, foarte sigur pe el, dă încredere apărării”
- ”Sistemul de joc 4-3-3 cu un singur închizător și doi mijlocași centrali ofensivi nu se joacă cu pivot, ci cu un vârf mult mai mobil de tipul false nine (Messi, Ronaldo etc.), care să poată face schimb de locuri cu extremele și apare des și pe alte poziții în scopul de a destabiliza apărarea adversă, altfel pivotul va fi mereu izolat și cu spatele la poartă, creând spații pentru nimeni.” (de altfel, la Vâlcea Curelea a părut din nou frustrat de lipsa utilității mingilor jucate de el, ca în perioada Stângă)."

MAXIMASPORT

sin si ganea sunt foarte inconstanti si n-au forta deloc. cel putin sin e ca un titirez, il sufla vantul.

intr-adevar ferfelea joaca prost de tot in ultimul timp, n-are vana si n-are ambitie, trebuie scuturat repede. varga e cam inecat asa, dar e un pic mai tiganos si mai tupeist.

vatajelu e cel mai bun om al nostru in ultimele meciuri. brac iarasi foarte constant si serios.

la aia cu 4-3-3 nu sunt de acord, poti juca foarte bine si cu varf impins. vezi porto, benfica, toate echipele olandeze, sau nationalele olandei sau portugaliei. si astea-s doar niste exemple care-mi vin in minte acum. ideea e ca la noi nu merge pentru ca e prost sustinut curelea din spate de mijlocasi si de aripi, nu ca n-ar merge cu varf impins. b

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: CSM RM.Valcea - CS Universitatea Craiova

Mesaj de muttley » 07 Apr 2014, 15:10

Phantom scrie:
s9k3k3 scrie: Imbucurator este faptul ca ne-am aparat bine, Valcea a avut o ocazie 1 contra 1 si in rest niste suturi de la distanta care puteau sa puncteze doar la rugby. Din pacate la pc la car ma aflu nu mai pot sa vad rezumatul, dar a fost o faza cand jucatorul de culoare al valcenilor a preluat frumos o minge,iar aparatorul nostru a avut o super interventie, a respins cu capul fix inainte ca ala sa suteze din 3m. Imi puteti spune cine a fost jucatorul care a respins? faza e in prima repriza.
Vatajelu este cel care a respins, si nu a fost singura data cand Bogdan i-a luat aluia mingea , mai e o faza tot in careu , la care intervine prin alunecare cand ala era gata sa centreze / suteze :-)
da ,da :)( destul de bun negrul, dar nu suficient pt noi. MI-au placut mult cum au stat baietii in aparare, au fost surprinsi putin la capitolul viteza in doua faze, dar in rest destul de bine. Foarte bine ca Vatajelu confirma, pana acum se pare ca el cu Vande au intrat cel mai bine. Mie mi-a placut si Varga, dar l-am vazut doar in meciul cu Motru :)(. Cred ca o sa avem un mijloc foarte solid cu Mateiu si Vande.

Apropo de 4-3-3.... in 4-3-3 inseamna ca Ferfelea a jucat in banda. Nu prea vad cum Viorel ar putea juca in banda. Ferfelea e magnific in centru cand primeste mingea intre linii. iar Valskis cred ca e jucatorul tipic pt un 4-4-2 in care el si curelea sa coboare cu randul pentru a face legatura intre compartimente.
Pacat ca nu putem sa vedem primul 11 in meciul urmator, dar as vrea sa vad cum s-ar misca echipa cu: Varga-Ferfelea-Vande-Sin si in fata Curelea-Valskis :)(

Oricum cred ca anul viitor daca promovam o sa jucam un clasic 4-2-3-1 cu Mateiu-Vande si in fata Varga-Ferfelea + un transfer, iar atacant Curelea sau alt transfer. Avantajul mare e ca Mateiu poate juca si banda dreapta si mijlocas ofensiv, dar si inchizator.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: CSM RM.Valcea - CS Universitatea Craiova

Mesaj de SLH » 07 Apr 2014, 16:16

s9k3k3 scrie:Din ce am vazut pe rezumat, Valcea a jucat la fel de prost ca noi. Nu vreau sa le gasesc scuze jucatorilor, dar am avut niste situatii destul de favorabile care din diferite motive nu le-am concretizat, am gresit anumite preluari si pase. Pun aceste greseli pe seama terenului si poate o sa para surpinzator dar am vazut niste traiectorii ciudate ale mingii, a fost vant?

Imbucurator este faptul ca ne-am aparat bine, Valcea a avut o ocazie 1 contra 1 si in rest niste suturi de la distanta care puteau sa puncteze doar la rugby. Din pacate la pc la car ma aflu nu mai pot sa vad rezumatul, dar a fost o faza cand jucatorul de culoare al valcenilor a preluat frumos o minge,iar aparatorul nostru a avut o super interventie, a respins cu capul fix inainte ca ala sa suteze din 3m. Imi puteti spune cine a fost jucatorul care a respins? faza e in prima repriza.
A fost un vant urat, aveai senzatia ca strigi in palma si ca oricat te-ai chinui la 10 metri nu se mai aude nimic.

La meciul asta am redescoperit farmecul deplasarilor cu trenul. Din pacate timpul nu imi permite sa fac asta mai des, dar e o chestie care merita incercata macar de 1-2 ori pe an.

PS: Multumesc Cosmin pt fular, calitatea este intradevar indiscutabila si din acest punct de vedere face toti banii.

*Coco*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2307
Membru din: 14 Mai 2006, 00:04

Re: CSM RM.Valcea - CS Universitatea Craiova

Mesaj de *Coco* » 09 Apr 2014, 01:53

ozzy scrie:
*Coco* scrie: Nu am nici o treaba, jalnica a ajuns galeria Universitatii, care odata era cea mai tare din tara. Adica bine, cu parere de rau, s-a ales praful si de Sezione,daca in Liga I orasul Craiova se va prezenta cu o asemenea galerie in deplasare ne facem dracu de ras :bad:
Dar de ce să te faci tu de râs, băi Coco, ce legătură ai tu cu galeria și cu echipa asta?

Am zis ca o sa fiti de rasul alora, ce a fost Craiova odata , si ce o sa fie acum. Imi e tare greu sa cred ca odata cu disparitia FCU-lui si intrarea CSU-lui in Liga I, toata lumea se va da cu CSU.
Probabil o sa fie exact ce se intampla si la Timisoara, putina lume pe stadion la meciurile fara miza si multa lume la meciurile cu dinamo si steaua.

@SLH referitor la ceea ce spuneai tu, tin la prima vedere sa nu iti dau dreptate si asta pentru ca e vizibil cu ochiul liber, cati membrii avea Sezione inainte de infiintarea CSU si cati avea pe vremea cand exista doar FCU.
Nu cred ca gruparea voastra are mai mult de 200 - maxim 300 de membrii la partidele de acasa .

Avatar utilizator
laylow
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 28 Iun 2013, 23:57

Re: CSM RM.Valcea - CS Universitatea Craiova

Mesaj de laylow » 09 Apr 2014, 04:35

*Coco* scrie: Nu cred ca gruparea voastra are mai mult de 200 - maxim 300 de membrii la partidele de acasa .
Fa diferenta intre grupare si peluza.

Sent from my HTC One mini using Tapatalk

*Coco*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2307
Membru din: 14 Mai 2006, 00:04

Re: CSM RM.Valcea - CS Universitatea Craiova

Mesaj de *Coco* » 09 Apr 2014, 11:36

laylow scrie:
*Coco* scrie: Nu cred ca gruparea voastra are mai mult de 200 - maxim 300 de membrii la partidele de acasa .
Fa diferenta intre grupare si peluza.

Sent from my HTC One mini using Tapatalk

Ce peluza tata , Sezione e singura factiune care sustine CSU. Hai sa zicem ca pe langa cei 200-300 membrii pe care ii are la partidele de acasa, lor li se mai alatura inca 300-400 oameni care vin in peluza...

Avatar utilizator
laylow
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 28 Iun 2013, 23:57

Re: CSM RM.Valcea - CS Universitatea Craiova

Mesaj de laylow » 09 Apr 2014, 11:42

Omule, peluza aia are membrii Sezione, cati sunt, ei se stiu, si au fost mereu prezenti, in deplasari, acasa, samd, + ceilalti oameni care vin sa cante alaturi de ei. Nu oricine care sta in peluza langa Sezione este neaparat din grupare.

*Coco*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2307
Membru din: 14 Mai 2006, 00:04

Re: CSM RM.Valcea - CS Universitatea Craiova

Mesaj de *Coco* » 09 Apr 2014, 11:45

Acelasi lucru l-am spus si eu mai sus...

Închis