[Cupa Ligii] Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce facem?

Poll ended at 15 Iul 2014, 22:52

- obtinem calificarea
30
100%
- nu ne calificam
0
No votes
- obtinem calificarea, dar dupa minutele regulamentare
0
No votes
 
Total votes: 30

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 17 Iul 2014, 08:54

Ma gandeam sa-l pun pe subiectul cu bancuri, dar vad ca merge mai bine aici !

Cum e vremea concediilor, o intreb pe girafa unde merge in concediu.
- Stii, eu am gâtul lung, soțul meu are gâtul lung, copii au gâtul lung, așa că o să mergem in Africa să nu ieșim în evidență.
- Dar tu ursule polar, unde mergi in concediu ?
- Stii eu sunt alb, ursoaica mea e albă, ursuleții mei sunt albi, așa că o să mergem la polul nord ca să nu ieșim în evidență.
- Domnule crocodil, dumneavoastră unde mergeți în vacanță ?
- Hmmm, păi eu am gura mare, nevastă-mea are gura mare, puii mei au gura mare, așa că o să mergem in Oltenia !

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: [Cupa Ligii] Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de _T@V_ » 17 Iul 2014, 09:49

A trebuit sa vad meciul de doua ori (odata live pe stadion, si a doua oara acasa ca mi-l pusesem la inregistrat) ca sa inteleg ce s-a-ntamplat. E atat de simplu. N-avem antrenor. Sau daca avem, e tare credul, ca sa nu-i zic altfel. Pai a spus si Pancu dupa meci un mare adevar pe care noi l-am cam uitat: nu sunt prea multe echipe in Romania care cand vin pe Giulesti sa fie favorite.
Pai vere, noi nu prea avem obiceiul sa ne vedem lungul nasului. Cum sa declari toata saptamana ca te duci sa-i bati pe inaripati, ca sa aduci oile in Banie? Pentru noi meciul asta era mai mult de antrenament, de pregatire pentru meciul de Sambata. Pai daca tu asa iti "educi" jucatorii, asa ii ai in teren.
Ce va tot dati de ceasul mortii ca a alergat Pancu? Pai a alergat doar cat e nevoie. La centrul terenului, a facut continuu pressing pe fundasii nostri care jucau extrem de sus. Noi ne-am dus sa-i calarim noi pe tuciurii, la ei acasa. Bah, treziti-va tata ca nu suntem echipa de cupe europene, numai ce-am promovat si noi, si mai avem si vreo 6-7 jucatori noi in primul 11.
De cate ori i-am batut in Giulesti, cel putin in ultimii 20 de ani am facut-o stand la cutie, lasandu-i pe ei sa vina peste noi impinsi de la spate de tribuna. Ce-am vrut noi sa facem ieri? Cine a gandit o asemenea tactica geniala? Exact, Gane. Dar mai rau e ca si multi dintre voi tot la fel ganditi: aia se antreneaza de doua saptamani si ne-au batut pe noi, marea echipa europeana. Bah tata, pe un teren mic, daca stai la cutie cum au stat inaripatii dai senzatia ca ai arat terenul. Nu e deloc asa. Aia au jucat doar cat a fost nevoie. Si mergand noi peste ei, le-am dat ocazia sa stea la cutie, sa aglomereze la mijloc (d'aia si senzatia ca n-am existat noi la mijloc), si ei cu minim de efort ne-au tras-o. Pina si golul, a fost nevoie de o minge aruncata in fata si o eroare imensa a lui Brac - care avand fundasii la centrul terenului s-a crezut libero sa dea cu capul. La 25 de metri de poarta.

Si da, io am fost unul care i-am aplaudat la final. Ei au vrut, dar au fost prost pusi in teren si obligati sa cante o partitura pe care nu se pricep inca sa o execute. Si cu Bandurii vom avea aceeasi soarta daca nu ne vedem lungul nasului. Bagati-va mintile in cap, si noi suporterii si echipa. Suntem nou promovata, nu putem noi sa calarim pe altii. Sa stam la cutie, si sa-i belim pe viteza pe contre pe benzi unde avem ceva spiridusi. Si cu pase precum cea a lui Frasinescu sau Mateiu, venite din centru, peste ultimii aparatori (sau printre, cum am reusit ieri pentru Baluta), pe fuga ii ardem pe fraieri. Ieri, noi am fost fraierii. Si trebuie doar sa invatam din asta.

Thunder

Re: [Cupa Ligii] Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de Thunder » 17 Iul 2014, 09:57

T@V scrie:A trebuit sa vad meciul de doua ori (odata live pe stadion, si a doua oara acasa ca mi-l pusesem la inregistrat) ca sa inteleg ce s-a-ntamplat.
...
Ce va tot dati de ceasul mortii ca a alergat Pancu? Pai a alergat doar cat e nevoie. La centrul terenului, a facut continuu pressing pe fundasii nostri care jucau extrem de sus. Noi ne-am dus sa-i calarim noi pe tuciurii, la ei acasa. Bah, treziti-va tata ca nu suntem echipa de cupe europene, numai ce-am promovat si noi, si mai avem si vreo 6-7 jucatori noi in primul 11.
De cate ori i-am batut in Giulesti, cel putin in ultimii 20 de ani am facut-o stand la cutie, lasandu-i pe ei sa vina peste noi impinsi de la spate de tribuna.
Mai pune-l sa-l vezi si a 3a oara ca n-ai inteles nimic. Aia au stat la cutie cu 5 jucatori la pressing la noi in teren, asa de la cutie au stat... A, vezi ca (stiu ca e greu de crezut) noi suntem aia in echipament alb albastru, poate ai confundat echipele :-D
In rest, merge si tactica ta, probabil ca daca-i asteptam noi sa-i prindem pe contra atac sigur nu primeam gol ca nu prea avea cine sa ni-l dea.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Cupa Ligii] Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 17 Iul 2014, 10:05

T@V, poti sa-mi dai si mie inregistrarea? Chiar vreau sa mai vad odata meciul, la rece.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: [Cupa Ligii] Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de _T@V_ » 17 Iul 2014, 10:13

Butoiasul atomic, pressingul se face preponderent in terenul advers, ca nu-l faci la tine in careu. Au facut pressing doar cat a fost nevoie, iar noi jucand foarte sus, le-am micsorat suprafata pe care sa o acopere ei prin pressing. Intelegi? Sau vrei sa-ti desenez. Una e sa te las pe tine cu obiectul (sa pasezi, sa te demarci in zone libere, adica chiar si mai in spate, sa deschizi terenul si sa depui efort sa-l acoperi), alta e sa preiau io fraiele, si tu stand la cutie compact sa ma incurci cu 2-3 oameni constant. Ia alearga tu prin dormitor sa vezi ce bine-l acoperi, si apoi fa aceeasi miscare prin tot apartamentul, sa vedem daca mai dai tot timpul senzatia ca esti peste tot.

@Deux, incerc. Dar o sa fie destul de complicat, ca jucaria care o am nu prea face compresie. Si mai mult ca sigur are vreo 2-3 GB, ca am programat sa inregistreze 4 ore, de la 17:00 la 21:00, ca eram curios ce "coverage" o sa faca looserii astia de la LookTV. Si e varianta SD, ca doar asa ceva s-a urcat pe satelit.

Thunder

Re: [Cupa Ligii] Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de Thunder » 17 Iul 2014, 10:20

T@V scrie:Butoiasul atomic
Tu vorbisi ma ? :laughing:

Pai arata-mi mie unde eram noi peste ei, acolo fa-mi un desen sa inteleg, ca eu am vazut doar mingi lungi si pasa aia de care zici mataluta a lu` frasinescu, acolo a fost o faza frumoasa pe dreapta, a mai fost o faza pe stanga atunci cand a scos Bancu penalty (neacordat) si-n rest extremele 0. Explica-mi tu mie cum am fost noi calare pe dansii... Vezi ca daca ai fundasii sus se cheama ca ai echipa scurta, nu mai esti pe tot terenu`, esti doar pe jumate din el, stii, sau iti fac eu un desen sa-ti arat cum e impartita pasunea ? :)-

Eu zic ca tocmai, n-am fost noi calare pe ei, au fost ei pe noi. Noi n-am facut niciun fel de pressing, eu n-am vazut asa ceva la echipa lu` jerryca, am vazut in schimb jucatori speriati sa tina de minge. Cine imi bate mie placa aia cu echipa de divizia b sa faca bine sa-si aminteasca unde a jucat rrapeduletu` sezonu` trecut, la care sa mai adauge pierderea lui Daniel Niculae si a lu` Dica, 2 jucatori cu cel putin la fel de multa experienta ca Ferfelea si Curelea daca vrei...
Last edited by Thunder on 17 Iul 2014, 10:26, edited 1 time in total.

iuli

Re: [Cupa Ligii] Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de iuli » 17 Iul 2014, 10:25

si eu sint de acord ca Gane a gresit,sau ca nu reactionat bagandu-l pe Ferfelea desi eram dominati la mijloc pt ca nu face nimeni un dribling.plus faptul ca a jucat cu Dananae cand el e depasit clar de evenimente.
dar sa-i ceri demisia si sa-l faci praf,unii chiar se cred mai antrenori decat el desi nu stiu nici macar ce inseamna sa alergi intr-un 3/4.
vorba lui constiinta,de 3 ori mai infricosatoare e reactia aici pe forum decat evolutia echipei.
poate Gane nu e un antrenor capabil sa ne duca in cupele europene sau sa mature cu bucurestenii pe jos,dar haideti sa-l judecam in decembrie.asta ar fi semn de normalitate, o stare care pare ca nu va fi niciodata prezenta la Universitatea.

Andrei Olteanu
suporter
suporter
Mesaje: 754
Membru din: 21 Mar 2011, 22:15

Re: [Cupa Ligii] Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de Andrei Olteanu » 17 Iul 2014, 10:28

Poate am vazut eu alt meci dar....pasele cu latul la 2 metri date direct la adversar, respingerea cu capul cand mingea in loc sa se duca spre terenul advers se intoarce spre propria poarta, si alergatul dupa minge nu se mai pot inavata acum. Ca nu avem avem antrenor asta e clar, dar tare imi e frica la lipsesc si multi fotbalisti.

blue_titan
fanatic
fanatic
Mesaje: 2693
Membru din: 15 Noi 2007, 22:35

Re: [Cupa Ligii] Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de blue_titan » 17 Iul 2014, 10:35

daca reuseam sa inscriem in prima repriza cand eram peste ei...era alta treaba...
mijlocul a fost foarte slab.

Andrei Olteanu
suporter
suporter
Mesaje: 754
Membru din: 21 Mar 2011, 22:15

Re: [Cupa Ligii] Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de Andrei Olteanu » 17 Iul 2014, 10:41

blue_titan scrie:daca reuseam sa inscriem in prima repriza cand eram peste ei...era alta treaba...
mijlocul a fost foarte slab.
Toata lumea a spus acelasi lucru despre linia de mijloc.....si tocmai acolo Jerry nu a schimbat.

LiviuB

Re: [Cupa Ligii] Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 17 Iul 2014, 10:51

1. Tavi, eu din contra spun ca am gresit ca nu ne-am dus peste ei, nu am facut un pressing puternic, am alergat foarte putin. Madson nu stiu daca a alergat 2 km tot meciul, si aia in 2/4. Am pierdut grav la atitudine. Rapidistii si-au dat viata pe teren in schimb noi... pana si fazele de poarta le-am tratat lejer... iar aici tine mult de jucatori.
2. Al doilea motiv al infrangerii - sistemul de joc si primul 11 (plus schimbarile). Thunder a spus o chestie interesanta, tinand cont de capacitatea de efort limitata a negrilor, trebuiau plimbati pe tot terenul, schimbari dese de directie (am vazut una singura in a doua repriza, a lui Baluta). Nu l-am inteles pe Gane, in toate meciurile amicale a jucat cu Ferfelea in spatele varfului. ieri cand aveam nevoie de o minte limpede, care sa lege jocul, Gane l-a tinut pe banca pe Ferfelea. De asemenea, un meci cu rapidul e un meci de orgoliu. Presiune a publicului si a jucatorilor. Iar in conditiile astea (plus ca suntem pana la urma o nou promovata, cum bine ai spus aici Tavi) nu il bagi pe Plesan, care strange echipa in jurul lui si il bagi pe Ivan.. Apoi schimbarile... nu ai bagat al treilea jucator, pe Herghelegiu l-a bagat degeaba si pe alt post fata de ceea ce a jucat in amicale. Din pacate prea multe greseli tehnico-tactice, probabil ca lipsa de experienta a lui Gane si-a spus cuvantul.
3. Iar al treilea motiv dpdv al meu - lipsa coeziunii. Nu stiu daca a fost o idee prea buna sa remaniezi lotul atat de puternic. poate ca se va rezolva in timp.. dar cel putin ieri jucatorii nu s-au inteles deloc. Lipsa de conlucrare intre fundasii laterali si mijlocasii laterali, la orice un-doi mingea era pierduta, pase in contra-timp. Iar aici tine de strategia conducerii.
Si pt mine a fost dezamagitor, poate chiar umilitor, cu atat mai mult cu cat eram si printre inaripati in cocina aia de stadion (dai 25 lei ca sa stai intr-un colt inghesuit in picioare). dar cu toate astea, hai sa nu dam dupa primul meci cu parul. trebuie sa avem rabdare, vad ca ne-a prins flama, de parca am facut numai performanta in ultimii ani. Aici Tavi are perfecta dreptate, inainte de toate trebuie sa ne vedem lungul nasului, ce s-a intamplat ieri in paduchelnita e o lectie de viata. Din care sper sa invatam cu totii, de la conducere, antrenor si pana la supoteri. Daca vom invata, sunt convins ca noi vom fi cei care ne vom bucura la sfarsit.

si la urma urmei, fratilor, asta e Craiova. Nu stiti ca e specialitatea noastra sa ne-o luam de la desculti? si cand am luat campionatul in '91 am patit-o

iuli

Re: [Cupa Ligii] Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de iuli » 17 Iul 2014, 10:58

eu spun ca Ljubinkovic si Kitanovski trebuiesc readusi in lot,sint peste Kay sau Dananae si legati la ochi.

LiviuB

Re: [Cupa Ligii] Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 17 Iul 2014, 11:00

mai, mie Kay mi-a placut ieri, nu l-a invins nimeni la duelurile aeriene si nu a fost doar parerea mea. pana si rapidisti spuneau ca nu trece nimic de negrul ala.

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: [Cupa Ligii] Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de stuparu_alexandru » 17 Iul 2014, 11:06

frate, cupa ligii necupa ligii, campionat sau nu, trebuia sa incepi cu dreptul. mai ales in conditiile in care intalneai rapidul. las-o-n [cenzurat] mea, daca te bate rapidul ce pretentii sa mai ai la meciul cu pandurii ?de ala cu steaua nici nu mai zic.
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

LiviuB

Re: [Cupa Ligii] Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 17 Iul 2014, 11:13

Alex, si eu am nervi cat casa, azi-noapte nu am putut sa dorm de draci. macar sa ne fi batut iasiul sau tg mures, nu astia. dar acum ce draq sa facem? o concluzie va putea fi trasa dupa 5-6 etape...

Închis