[Etapa 2] Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cu cate puncte ne intoarcem din prima deplasare a sezonului?

Poll ended at 02 Aug 2014, 00:38

3
14
37%
1
14
37%
0
10
26%
 
Total votes: 38

Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: [Etapa 2] Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de mihu » 03 Aug 2014, 10:13

cel mai mult dupa meciul de aseara ma oftica faptul ca le-am dat ocazia fanilor mitittelului sa scoata capul si sa isi bata joc de noi...a ai spus-o cineva aici pe forum, poate nu ar strica ca drep raspuns la tampeniile scrise de gsp sa le dam si noi reject la tot ceea ce tine de activitatile echipei, fie ca e conferinta de presa , fie ca e meci...decat bataia lor de joc, mai bine deloc in ziarul lor da rahat...din ce stiu eu parca Liverpool procedeaza asa cu unul din marile ziare din Anglia...
a si sa nu mai spun ca sper sa ii eimine aiai de Aktobe, ca prea se cred zmei...
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

iuli

Re: [Etapa 2] Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de iuli » 03 Aug 2014, 10:30

ma intereseaza mai putin daca-i bate aktobe sau nu,eu vreau sa-i batem noi in retur. o:

Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: [Etapa 2] Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de mihu » 03 Aug 2014, 10:53

iuli scrie:ma intereseaza mai putin daca-i bate aktobe sau nu,eu vreau sa-i batem noi in retur. o:
Iuli asta sper si eu, ca pana la retur sa fim deja inchegati si cu inca 2-3 jucatori adusi unde trebuie + macar 20.000 de oameni sa le dam cu terenul in cap...auzi la ei cica defileaza in campionat :o:
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

DoRyN

Declaratie Craioveanu

Mesaj de DoRyN » 03 Aug 2014, 12:20

”Acum trei ani ne-au furat la fel, cu un gol legal al lui Costea. Acum, a fost gol valabil. Au fost detalii care au marcat meciul. Dacă ai gol egal și nu ți-l dă, înseamnă că Steaua a fost ajutată, un pic, un pic. Real madrid și Barcelona pățesc la fel. La 1-1, altul era meciul. Nu vreau să acuz arbitrajul, nu vreau să acuz pe nimeni, să nu fiu înțeles greșit”

phpBB [video]

LiviuB

Re: [Etapa 2] Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 03 Aug 2014, 13:03

Are dreptate Ozzy, ar trebui sa ia atitudine conducerea noastra, e o lipsa de respect fata de toti suporterii Craiovei. Iar despre meci, poate ca era altceva daca era acordat golul ala. Dar asta e o obisnuintă in ghencea, nu e prima oara.

ozzy

Re: [Etapa 2] Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de ozzy » 03 Aug 2014, 13:05

Seamănă steaua a echipă spaniolă?
Nu știu, întreab-o pe mă-ta, am impresia că a cunoscut o grămadă de echipe spaniole la viața ei :o: :o: :o:

JustME

Re: [Etapa 2] Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 03 Aug 2014, 13:10

seamana cum nu seamana. din profil cel putin e leita echipa spaniola. bai.. ce ziaristi cretini sunt in tara asta!

UneKa
suporter
suporter
Mesaje: 899
Membru din: 17 Mai 2010, 00:11

Re: [Etapa 2] Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de UneKa » 03 Aug 2014, 13:14

In aceasta dimineata am reusit si eu sa vad meciul de la cap la coada. Din nefericire trebuie sa le dau dreptate persoanelor care au spus ca Steaua nu a intampinat dificultati in meciul din noaptea trecuta. Din pacate nu am reusit sa ne ridicam la nivelul lor si sa fiu corect nu cred ca am reusit sa ne ridicam si la nivelul nostru. Sunt de parere ca am facut un joc slab dar nu aceasta este valoarea echipei noastre.
Experienta a facut diferenta in meciul de ieri. Practic Steaua a controlat timp de 90 de minute tot jocul chiar daca au fost momente pe durata celor 90 de minute cand noi paream ca revenim in joc. Dupa parerea mea a fost evident faptul ca in repriza a secunda cei din Bucuresti s-au menajat pentru meciul cu Aktobe. Cred ca rezultatul este foarte bun pentru ca se putea termina si mai rau. In prima repriza au mai fost doua sau trei situatii clare in doar Brac a facut diferenta.
Suntem angrenati intr-o competitie de lunga durata si nu este momentul sa facem inmormantare. Meciul cu Steaua a trecut. Acum trebuie sa ne gandim la meciul cu Viitorul Constanta unde singurul rezultat acceptat este victoria. Trebuie sa trecem peste meciul de ieri dar trebuie sa tragem invataturile necesare. Am vazut erori foarte mari la anumiti jucatori si greseli facute de antrenor. Steaua a condus cu 2-0 pana in minutul 90 dar noi am facut schimbari prin minutul 82. Nuno Rocha trebuia schimbat mult mai repede cu Ivan.
Ma alaturi si eu persoanelor care spun ca este nevoie de un atacant si de un fundas central. Acestea fiind nevoi de maxima urgenta. Sunt de parere ca mai este nevoie si de jucatori de banda pentru ca Bancu dupa parerea mea a facut un meci foarte slab. In primele minute ale reprizei intai a pierdut o multime de mingi. A avut un plasament foarte prost la faze si a luat un cartonas galben dupa ce a facut o mare eroare. A fost o eroare asemanatoare cu a lui Nuno Rocha insa el a apucat sa faulteze adversarul si sa nu scape spre poarta noastra.
Consider ca a fost gol valabil la lovitura de colt dar trebuie sa lasam aceste lucruri fantasmgorice pentru ca niciodata Universitatea Craiova nu o sa primeasca ceva in ghena de gunoi a celei mai nenorocite echipe de pe teritoriul Romaniei. Sunt ferm convins ca si daca era arbitru aditional tot nu se acorda gol.
Nu as putea sa remarc jucatori cu exceptia portarului insa am vazut atitudine la Alexandru Baluta si Viorel Ferfelea. Trebuie sa spun ca este o faza in prima repriza cand Alexandru Baluta il umileste pe Latovlevici. Nu retin minutul dar faza ma unge pe suflet cand o vad.
Am impresia ca persoana care a comentat meciul face parte din echipa Stelei. Nu am mai auzit asa ceva de la celebrele meciuri transmise de PROTV si comentate de Mironica si alti stelisti din trust.

Avatar utilizator
anakin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Iul 2007, 02:18

Re: [Etapa 2] Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de anakin » 03 Aug 2014, 13:57

Puștiul ăla de 17 ani, Ivan, e cu mult peste Curelea, cel puțin ca sânge rece. Să intrii la 17 ani pe final de meci, condus cu 3-0, și să profiți de prima ocazie ivită cred că spune ceva despre mentalul jucătorului. În locul lui Gane l-aș trece puțin pe Curelea pe linie moartă, măcar un meci, poate revine mai motivat.
"Universitatea Craiova este una singură, echipa cu leul pe stemă." - Ilie Balaci

"Pentru mine există doar echipa care are stema cu leul pe tricouri, asta este echipa mea de suflet." - Aurel Țicleanu

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 2] Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 03 Aug 2014, 14:12

Vad pe Maxima Sport ca obiectivul clubului in urmatoarele 3 meciuri consta in 7 puncte. Sa zicem mersi daca luam 5 : 3 cu Viitorul acasa, egaluri cu Mediasul (afara) si Petrolul (acasa). Cel putin cu Petrolul va fi tare greu; in ceea ce priveste valoarea individuala a jucatorilor, Petrolul este mai tare decit noi oricind. In ceea ce priveste rezultatele si experienta antrenorilor, nu mai comentez ca ma enervez degeaba :-)

P.S. Citesc declaratiile lui Geri pe site-ul clubului si ma crucesc. "Suntem la al doilea joc în campionat, suntem în perioadă de construcţie, dar prefer acest joc deschis, pentru că numai aşa putem creşte. " Pai cine esti tu nene sa joci deschis in Ghencea ? Te crezi Chelsea in CL ? Iti lipsesc doi mijlocasi centrali esentiali si tu joci deschis ? Te aperi dracului cu disperare si bagi si tu niste contre pa atac cu oamenii de viteza pe care ii ai (Ivan, Herghelegiu). Cum naiba a cistigat Cirtu acolo in 1989 - jucind deschis, sau motivat si muncitoreste ? Inca una de la Geri : "A contat acel gol primit repede. Am vrut să le facem o surpriză plăcută fanilor olteni. ". Ai o echipa cu 7 jucatori noi si tu vrei sa faci supriza in Ghenecea ? Ba - aia au arbitrii de partea lor tot timpul, plus echipa buna de tot pentru Romania. Ce ai pregatit tu la meciul asta ca sa faci o surpriza ? Pe ce te-ai bazat ? Sau ai vrut (si ai reusit) sa faci o surpriza fanilor olteni mititei ?

Avatar utilizator
Leonard Albert
fanatic
fanatic
Mesaje: 1076
Membru din: 13 Iul 2014, 19:57

Re: [Etapa 2] Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de Leonard Albert » 03 Aug 2014, 14:27

blixa scrie:echipa din 2006 juca de ceva timp impreuna.
Boo a luat un lot intreg, pe care nici nu stiu daca i l-a platit lui Valuta, care inainte de a fi ridicat a declarat ca nu a primit banii.
Apoi a murit in penitenciar; doar DeuxEx poate sa stie in ce conditii, ca se spune ca Valuta nu era un cetatean oarecare...

Rvenind: Baluta a fost mai disciplinat decat in meciul cu Pandurii.
Off topic: din cate stiu eu, Valuta intrase in combinatii foarte murdare, chestiile cu Mititelu sunt apa de ploaie. Valuta s-a sinucis in puscarie, s-a lasat sa moara de foame.

Thunder

Re: [Etapa 2] Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de Thunder » 03 Aug 2014, 14:40

Bobby scrie:P.S. Citesc declaratiile lui Geri pe site-ul clubului si ma crucesc. "Suntem la al doilea joc în campionat, suntem în perioadă de construcţie, dar prefer acest joc deschis, pentru că numai aşa putem creşte. " Pai cine esti tu nene sa joci deschis in Ghencea ? Te crezi Chelsea in CL ? Iti lipsesc doi mijlocasi centrali esentiali si tu joci deschis ?
DA o: Tocmai ca deschis trebuia sa jucam si sa fim calare pe ei... Problema e ca jerry n-a jucat nimic, nici deschis, nici inchis nici bis-a-nchisa. N-a jucat absolut nimic! Echipa a fost extrem de statica, in comparatie cu aia de la aktobe de ex care-i alergau pe oieri pe tot terenu`... Dar na, cine sa-ti faca sprinturi, Kay si Frasinescu ? Nicio sansa...

UneKa
suporter
suporter
Mesaje: 899
Membru din: 17 Mai 2010, 00:11

Re: [Etapa 2] Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de UneKa » 03 Aug 2014, 15:02

SIngura echipa din Romania care dupa parerea mea poate sa joace deschis si sa se bata direct cu steaua este Petrolul Ploiesti. Are jucatori la mijloc foarte tehnici. In rest celelalte echipe au doar arma contraatacului.
Sunt de acord cu tine ca nu am incercat nimic. Nu vreau sa fiu inteles gresit dar cred ca multi oameni s-au lasat furati de faptul ca in repriza secunda noi am avut mai mult mingea. Acest lucru s-a intamplat dupa parerea mea intr-un context foarte periculos pentru noi. Steaua a redus si mai mult ritmul pentru a face economie de energie pentru meciul de saptamana viitoare iar atacurile noastre pozitionale daca urmariti nu se finalizau pentru ca atunci cand intram in zona rosie a terenului, adversarii recuperau fara probleme mingea.
Impartasesc aceeasi idee cu Thunder pana intr-un anumit punct. Sunt de acord ca nu am jucat nici inchis, nici deschis in acest meci. Sa punem acest lucru pe lipsa de omogenitate pentru ca sunt foarte multi jucatori.
Nu am vazut precedentele meciuri de aceea va intreb care este stilul lui Gane? Antrenorii de o anumita valoare isi impun un stil chiar daca nu exista omogenitate si pierd meciuri dar iti dai seama ca se joaca diferit de precedentul antrenor.
As putea sa dau cateva exemple. Tinteti minte cand a venit Piturca? Nu am castigat noi meciuri multe ca aveam si probleme de lot dar macar aveam un stil al nostru. O posesie prelungia a atacului pozitional ce se finaliza cu sut pana la urma. O circulate relativ buna a balonului chiar daca existau probleme. Acest lucru a fost vizibil inca de la primul meci cu Sportul Studentesc.
Ati urmarit echipele lui Dan Petrescu? Fiecare echipa a acestuia are un numar 9 cu joc aerian foarte bun si se joaca des pe el ca acel jucator sa dubleze mingea pentru cei din spate si practic de acolo dupa parerea mea incepe constructia echipei care se face in viteza. O foarte buna organizare defensiva. Este adevarat ca nu este cel mai estetic fotbal dar este eficient si variabil in functie de adversar.
Va amintiti cand Olaroiu a venit la Steaua si a castigat cupa? A transformat Steaua dintr-o echipa naiva in una foarte pragmatica care domina zonal jocul si nu se ducea o lupta de uzura pe toata suprafata terenului.
De asta va intreb care este stilul lui Jerry pentru ca reunosc nu l-am urmarit cu atentie iar meciul cu Steaua a fost primul pe care l-am vazut si nu are relevanta.

Dtristan
fanatic
fanatic
Mesaje: 1155
Membru din: 26 Apr 2006, 22:01

Re: [Etapa 2] Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de Dtristan » 03 Aug 2014, 15:10

anakin scrie:Puștiul ăla de 17 ani, Ivan, e cu mult peste Curelea, cel puțin ca sânge rece. Să intrii la 17 ani pe final de meci, condus cu 3-0, și să profiți de prima ocazie ivită cred că spune ceva despre mentalul jucătorului. În locul lui Gane l-aș trece puțin pe Curelea pe linie moartă, măcar un meci, poate revine mai motivat.


Nu sunt de acord cu tine. Chiar daca nu apare la finalizare, Curelea are un rol important in atac. E pivot si distribuie mingiile inalte. Se bate cu apararea. Pe Ivan l-am vazut in Giulesti. Sters rau detot. In ghencea a profitat de relaxarea oaspetilor si de culuarele mari.
Unii au cantitate altii au calitate! Cantitatea se cumpara, calitatea se castiga!

Avatar utilizator
Leonard Albert
fanatic
fanatic
Mesaje: 1076
Membru din: 13 Iul 2014, 19:57

Re: [Etapa 2] Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova

Mesaj de Leonard Albert » 03 Aug 2014, 15:12

Exercitiu de imaginatie:

- Velcovici imprumutat si adus titular un fundas stanga de valoare la umbra caruia sa creasca Vatajelu;

- Dananae trimis la plimbare si adus Matel care nu mai e in gratiile lui Niculae la Astra;

- Mateiu titular la inchidere in locul lui Madson;

- Brandan in centru cu Plesan rezerva;

- Sin imprumutat si readus Varga in banda stanga. Bancu sa creasca pe langa el;

- Valskis vandut/impruutat, Ferfelea rezerva lui Nuno Rocha care se misca bine pe postul asta;

- Ivan o repriza/Curelea o repriza pana ne lamurim care din ei da mai mult randament.

La fundasii centrali nu m-am bagat ca acolo e inca greu de spus. Cu Pandurii au jucat bine, cu Steaua nu, dupa doar un meci prost nu te-apuci sa schimbi cuplul de fundasi centrali, aici e o chestie mai delicata, mai trebuie lasati un pic sa joace impreuna pana sa-ti faci o impresie.

Ar iesi o echipa gen: Brac - Matel, Frasinescu, Kay, X(Vatajelu) - Mateiu, Brandan, Baluta, Varga - Nuno Rocha, Ivan. Parca arata a altceva, nu?

Închis