[Etapa 25] Universitatea Craiova - Universitatea Cluj

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce credeti ca vom face in meciul cu studentii clujeni?

Poll ended at 07 Apr 2015, 19:38

Victorie! (3 puncte)
13
81%
Teren greu, inca un egal! (1 punct)
1
6%
Prima infrangere intr-un meci oficial in 2015.
2
13%
 
Total votes: 16

Andrei Olteanu
suporter
suporter
Mesaje: 754
Membru din: 21 Mar 2011, 22:15

Re: [Etapa 25] Universitatea Craiova - Universitatea Cluj

Mesaj de Andrei Olteanu » 09 Apr 2015, 11:48

SLH scrie: - pe termen lung ca sa nu mai fim asa slabi, hai sa facem o campanie de abonare la peluza. forumul, sezione, gruppo-maxima, aso, maxima sport, toate entitatile clonate sa strangem 500 de abonati(anul asta am facut cam 170). altfel vine lumea in peluza cand se asteapta sa gaseasca acolo 500 de oameni cu care sa stea umar la umar 90 de minute. am intrat intr-un cerc vicios lumea: nu vine la peluza pentru ca la peluza e putina lume.
Intai trebuie identificate motivele pentru care lumea ocoleste peluza.....nu cred ca este doar asta cu putina lume. Urmaream niste imagini cu autocarele Petrolului cand au ajuns saptamana trecuta la mall arena. Si din ele coborau baietii din diferite brigazi, dar din aceeasi masina coborau copii de 14-15 ani, sau oameni trecuti de "prima tinerete". "
"anul asta am facut cam 170"...170 ce??? Abonati? Pai hai sa zicem ca vreo 20 - 30 sunt din afara Craiovei ca mine.....dar restul unde sunt?

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 25] Universitatea Craiova - Universitatea Cluj

Mesaj de SLH » 09 Apr 2015, 12:34

Am auzit si eu niste zvonuri ca cica e un baiat nasol la Sezione care le zice oamenilor ca nu ok sa vina la meciuri cu fulare cu alte echipe si de aia nu mai vin vreo 300 care tineau cu napoli, vreo 200 care tineau cu lazio si vreo 4 care tineau cu dinamo moscova ca sunt tot echipe alb-albastre. Si sutele si miile astea de suporteri au preferat sa nu mai vina deloc sau sa se duc la T2 decat sa renunte la fularele cu alte echipe.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Etapa 25] Universitatea Craiova - Universitatea Cluj

Mesaj de muttley » 09 Apr 2015, 12:47

Problema e alta, cei care mergeau in peluza se lasa pacaliti e aia de la PUZ. Faptul ca aia nu au venit langa echipa (sper sa nu o faca in viitor) a facut ca multi oameni sa nu mai vina la stadion sau sa nu mai mearga in peluza, sa treaca la Nord. Nu cred ca e un secret faptul ca la Peluza Sud (ma refer la tribuna) veneau cei care doreau sa mearga in peluza, sa cante etc, acolo se simteau ei reprezentati sau ce mama dracu era cu zona respectiva. Mereu partea aia de tribuna era ocupata in numar dublu fata de partea opusa.
Nu prea vad ce e de facut pentru ca oameni care sa vina la peluza acum si sa cante nu o sa apara, oamenii vin in peluza dar stau pe scaune in lateral, iar peluza aia se umple si da senzatia ca toata canta doar cand e stadionul full in rest tot 30-50-60-70 de oameni sunt.

PS: Deux, fac eu ma threadul ca in caz ca pierdem sa cada vina pe mine :)(
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Andrei Olteanu
suporter
suporter
Mesaje: 754
Membru din: 21 Mar 2011, 22:15

Re: [Etapa 25] Universitatea Craiova - Universitatea Cluj

Mesaj de Andrei Olteanu » 09 Apr 2015, 12:50

SLH scrie:Am auzit si eu niste zvonuri ca cica e un baiat nasol la Sezione care le zice oamenilor ca nu ok sa vina la meciuri cu fulare cu alte echipe si de aia nu mai vin vreo 300 care tineau cu napoli, vreo 200 care tineau cu lazio si vreo 4 care tineau cu dinamo moscova ca sunt tot echipe alb-albastre. Si sutele si miile astea de suporteri au preferat sa nu mai vina deloc sau sa se duc la T2 decat sa renunte la fularele cu alte echipe.
:)- :lol: Nu stiu despre ce vorbesti.....la faza cu fularele altor echipe stii ca sunt de acord cu tine. Serios vorbind trebuie analizat si vazut in special de ce copii nu mai vin in peluza - eu cand am spus mai sus, ma gandeam ca voi stand acolo mai simtiti [*****] altfel decat o fac eu cand vin cateva ore sau o zi la meci. ideal ar fi sa vina copii care sa creasca in peluza pe langa voi.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 25] Universitatea Craiova - Universitatea Cluj

Mesaj de SLH » 09 Apr 2015, 13:27

Parerea mea e ca nu mai e o masa de pusti cu care sa umpli peluza. Sunt fie teribilisti si atunci au ales calea mititelu, fie isi pierd foarte repede interesul, vin juma' de an meci de meci, deplasare de deplasare, vor fulare, hanorace si dupa ce fac rost mai vin din joi in pasti.
Nucleul peluzei trebuie format din oameni care au trecut deja testul timpului, chiar daca nu ultrasi, important e sa fie suporteri vechi si activi.

Andrei Olteanu
suporter
suporter
Mesaje: 754
Membru din: 21 Mar 2011, 22:15

Re: [Etapa 25] Universitatea Craiova - Universitatea Cluj

Mesaj de Andrei Olteanu » 09 Apr 2015, 13:38

Corect.....si gasite cumva solutii de atragere a oamenilor langa acest nucleu. Stiu ca asa sunt copii acum.....dar cumva trebuie atrasi... Si daca se poate hanoracele si fularele sa fie gratis e si mai bine (asta asa ca sa vezi ca stiu fenomenul:))))) ). Ca parere personala eu as desparti notiunea de peluza si cea de grupare si gasite (inclusiv prin propunerea ta de mai sus) mijloace de a atrage oameni in peluza. Stiu ca e greu (daca nu sproape imposibil)de pus in aplicare ideea pe care o tot repet de ani de zile: in peluza doar cu abonament....si la meciurile importante ,sa zicem, puse in vanzare ceva bilete. Probabil un an doi ar fi mai gol dar cred ca pe parcurs s-ar regla lucrurile.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Mesaj de DeuxEx » 09 Apr 2015, 14:39

Copiii vin langa o echipa in primul rand atrasi de frati, parinti, veri, prieteni mai mari, etc. Apoi, sunt atrasi catre o echipa de rezultate. Ori, sinceri sa fim, in ultimii 15-20 de ani nu a fost niciodata vorba de rezultate la Craiova.

Send from LG G2

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: [Etapa 25] Universitatea Craiova - Universitatea Cluj

Mesaj de hanky panky » 09 Apr 2015, 15:10

"sunt bazat. coisaneeee. io's membru in cea mai jmecherita galerie. vin cu blondu si bajetii si-ti rupem capu"

cam asta cauta "copiii" intr-o peluza
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Mesaj de DeuxEx » 09 Apr 2015, 15:53

Cred ca ar trebui diversificat putin si repertoriul galeriei... si cu ceva cantece mai vesele, nu despre moarte/alte chestii similare.

Send from LG G2

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Mesaj de DeuxEx » 09 Apr 2015, 20:27

O fi catecele frumoase in mare parte, dar prea o lalaim cu unele si prea le ostracizam pe altele. In plus, nu stim sa le cantam la adevarata valoare. Vrei sa dezvolt subiectul? :)

Send from LG G2

Avatar utilizator
FanStiinta
fanatic
fanatic
Mesaje: 1806
Membru din: 05 Mai 2005, 18:53

Re:

Mesaj de FanStiinta » 09 Apr 2015, 20:37

DeuxEx scrie:O fi catecele frumoase in mare parte, dar prea o lalaim cu unele si prea le ostracizam pe altele. In plus, nu stim sa le cantam la adevarata valoare. Vrei sa dezvolt subiectul? :)

Send from LG G2
chiar te rog.. cu siguranta te pricepi.. probabil ai fost in corul scolii generale :hai

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [Etapa 25] Universitatea Craiova - Universitatea Cluj

Mesaj de cortinadampezzo » 09 Apr 2015, 20:47

Poporul roman are un complex de inferioritate, injust. Cum alte popoare au un complex de superioritate, ex polonia la fel de injust.

Numarul de suporteri din peluza depinde de anturaj.
Probabil (cel putin eu asa simt si de aproape un an stau la t2 ) peluza nu mai are un lider. Cred ca mai sunt si altii ca mine care vrem un lider cu notorietate sociala in peluza, unul care sa ne comande, pe care sa-l urmam, sa-l privim in sus, pe care sa-l recunoasca si cei detasati de fenomen.
Atata timp cat cel care comanda peluza, individ sau grup, nu va reusi sa se ridice peste cei care vin in peluza care poate sunt patroni de firme, pers cu studii superioare si un anumit statut social etc. nu vor merge in peluza.
Fie ca era Charlie, Vergi, Pustiu sau Fire, Chipesu, Blondu, Vice etc. reusau sa te faca sa vrei sa fii langa ei ... sau poate aveam eu alta varsta.


Totusi se apropie meciul cu Chiajna, ma intreb daca Manex va scoate tricoul cu DINA :))
Last edited by cortinadampezzo on 09 Apr 2015, 20:55, edited 1 time in total.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 25] Universitatea Craiova - Universitatea Cluj

Mesaj de DeuxEx » 09 Apr 2015, 20:54

Bogdane, cum de ai stiut?! :lol:
In principiu, efortul baietilor nu este corect dozat. Unele cantece sunt sustinute de intreaga peluza, iar la altele se observa cum dupa 45-60 de secunde raman cam 30% dintre cei prezenti ce le canta in continuare. Unii se opresc, altii nu mai pot. In plus, cel care conduce intreaga actiune a peluzei ar trebui sa alterneze momentele de forta vocala (alegro) cu cele lente (andante) in asa fel incat sa permita odihnirea vocilor. Ai remarcat ca ajungem la pauza cu 1/3 dintre membrii galeriei ragusiti sau fara voce? Eu da!
Bine, probabil e greu de gasit un profesor de muzica/canto care sa se si priceapa la fenomen, in asa fel incat sa aseze toate cantecele intr-o anumita ordine, pe criteriile mai sus enuntate, pe anumiti timpi.
Nu zic ca nu exista vointa - nu exista coordonare si se canta dupa cum se apuca, pe principiu "hai s-o cantam si p-aia cu..."
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: [Etapa 25] Universitatea Craiova - Universitatea Cluj

Mesaj de romaad » 09 Apr 2015, 21:20

tu deuxule ai fi bun la peluza. La ce plamani ai.... sunt convins ca faci cat 20!

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 25] Universitatea Craiova - Universitatea Cluj

Mesaj de DeuxEx » 09 Apr 2015, 21:32

Tocmai asta e ideea, sa canti in asa fel incat sa "duci" 90 de minute. Degeaba urlii si ragusesti pana la pauza, daca in a doua repriza esti pe post de mim in galerie. Nu am studii avansate in domeniul muzical, Sergiule, ci am avut un bun profesor in scoala generala care si-a dat interesul.
Deci, ca idee pe scurt, trebuie gandit un "playlist" care sa permita cat mai multora dintre cei aflat in galerie sa duca vocal 90 de minute, fie ca se afla prima data acolo, fie ca au 15 ani de peluza.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Închis