[Etapa 29] Universitatea Craiova - FC Brasov

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cate puncte obtinem in acest meci?

Poll ended at 28 Apr 2015, 17:32

3 puncte, e cazul sa mai castigam si pe Extensiv
10
91%
1 punct - egal, ca de obicei!
1
9%
0 puncte, dam o gura de oxigen Brasovului!
0
No votes
 
Total votes: 11

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 29] Universitatea Craiova - FC Brasov

Mesaj de DeuxEx » 01 Mai 2015, 05:20

Unii nu inteleg ca efectiv jucatorii nu mai au nicio motivatie - cel putin titularii incontestabili de pana acum in mandatul lui Cartu si Sandoi. Totusi, am impresia ca la meciul cu Botosaniul de sambata o sa vedem o alta fata a echipei...
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

matei
junior
junior
Mesaje: 20
Membru din: 10 Apr 2015, 21:07

Re: [Etapa 29] Universitatea Craiova - FC Brasov

Mesaj de matei » 01 Mai 2015, 10:38

Este o ciudat sa spui ca nu mai au motivatie, pai suporterii, istoria clubului, faptul ca sunt platiti, nu le ofera o motivatie suficienta? Atunci sa plece daca acestea nu sunt motive suficiente cat sa-i motiveze.

Din pacate, din punctul meu de vedere lucrurile stau diferit. Echipa in acest retur a aratat un fotbal mediocru, rar au fost momentele de joc cand am jucat bine. Putem spune ca la Petrolul am facut-o, dar pe Petrolul o bat toti. Sunt mult mai multe meciurile in care am jucat penibil decat cele in care am aratat binisor.
Echipa incepe sa joace din ce in ce mai mult dupa stilul plictisitor si depasit al lui Sorin Cartu. Daca in tur nu prea a avut timp suficient sa isi puna in aplicare acest fotbal de echipa care targe la retrogradare, in retur a reusit cu desavarsire.
Uitati-va la toate meciurile puternice si o sa vedeti cat de slab am jucat, cu frica, fara dorinta de a face ceva ofensiv. Comparati felul in care a jucat Mures cu steaua si cum am jucat noi cu ei in 2 meciuri cu Cartu pe banca.
Nu cred ca o sa ne putem bate la locul 1 cu Sorin Cartu pe banca, este mult prea fricos, ca sa castigi un campionat trebuie sa ai curajul sa risti, sa domini jocul, sa ataci. Nu prea poti castiga doar sa te aperi. Nu o sa se puna problema schimbarii pentru ca nu este normal, oamenii ne-au ajutat enorm, nu spera nimeni sa fim pe locul 4, majoritatea ne gandeam dupa primele etape ca o sa ne batem pana in ultima etapa sa scapam de retrogradare, dar eu nu ma refer doar la rezultatele stric din punct de vedere al statisticii ci la felul in care ne exprimam in joc.
Din nefericire in toamna cred ca am ratat sa aducem un antrenor bun care a fost pe lista noastra daca nu ma insel, este vorba de Cristiano Bergodi.

Important este ca la vara sa facem transferurile de care avem nevoie ca sa putem spera la un loc in primele 4 si o calificare in cupele europene.

Avatar utilizator
FanStiinta
fanatic
fanatic
Mesaje: 1806
Membru din: 05 Mai 2005, 18:53

Re: [Etapa 29] Universitatea Craiova - FC Brasov

Mesaj de FanStiinta » 01 Mai 2015, 11:51

am observat si eu ca avem o tactica fricoasa si e adevarat ca vreau sa ne ducem peste toti adversarii si sa le dam cu terenul in cap.. vreau sa tremure toti cand vine meciul cu Craiova!! sa nu-i lasam sa respire.. sa facem pressing tot meciul si sa recuperam mingea in maxim 30 de m de poarta lor.. sa avem o posesie net superioara.. dar asta visez eu.. rezultatele obtinute sunt extraordinare avand in vedere lotul de care dispun cei doi antrenori.. ma deranjeaza ca jucam un fotbal extrem de urat si plictisitor, dar sa nu uitam ca obiectivul a fost salvarea de la retrogradare!!! sunt extrem de gelos pe cei de la ASA.. oare ei cum au putut si noi nu?

eu nu cred ca trebuie sa ai jucatori de mare valoare ca sa te aperi foarte bine si sa pleci pe contraatac.. asta fac echipele mici cum e si cazul nostru acum.. pai voi vreti sa-mi spuneti mie ca astia de la Iasi au mare echipa? sau Botosani? sau Viitorul? o sa vedeti ca in Europa se fac de ras.. momentan noi nu putem sa ne ducem peste adversari ca nu avem cu cine.. daca vrem sa ne batem la titlu trebuie sa cumparam fotbalisti.. trebuie 5-6 jucatori foarte buni ca sa jucam cum as vrea eu.. jucatori de genul Teixeira, Varela, Szukala, Chanturia, Bumba, Tamuz.. nu neaparat ei, dar unii cu calitati asemanatoare.. sa le aduca patronii antrenorilor asemenea jucatori si atunci putem sa le sarim in cap ca nu dominam si ca jucam cu frica.. pana atunci jos palaria in fata lui Cartu si Sandoi!!

ps: jucatorii care isi pierd motivatia nu au ce cauta la Craiova!!! asta inseamna lipsa de respect fata de suporteri, culori, club, antrenori, patroni etc.. Sa joace putin pe maidanele din liga a IV-a ca poate isi revin..

iuli

Re: [Etapa 29] Universitatea Craiova - FC Brasov

Mesaj de iuli » 01 Mai 2015, 12:00

Pai asa are greseli de arbitraj favorabile cam 20-0, ar putea fi un raspuns. Cam mult sa spunem ca avem antrenori depășiți, când noi acasa jucam pe coclauri iar Oblemenco sta aiurea nedaramat.

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: [Etapa 29] Universitatea Craiova - FC Brasov

Mesaj de romaad » 01 Mai 2015, 12:27

cauzele pentru care jucam asa sunt multe si majoritatea obiective. Asta ca ASA joaca ofensiv sa i-o spuneti lui Mutu. Cu oile au avut bulan nesimtit, au dat gol si in tur si in retur din juma de sut la poarta si apoi au jucat cu curu in poarta si au avut noroc sa nu o dea aia in ate. La fel au jucat si cu noi, doua goluri din juma de faza si protejati de arbitru.. (nu zicea marele Cracounescu caam avut 3 penalty-uri neacordate cu ei???). Si ce exemplu mai bun pentru acuzatia ca sunt protejati de federatie decat ca desi dovediti de blaturi cu arbitrii nu numai ca nu sunt retrogradati, dar toti federalii se fac ca ploua????
Cauza principala pentru care jocul nostru pare defensiv (desi nu mereu am jucat asa, sunt destule meciuri in care am jucat ofensiv si chiar care pe care, pot da exemple) este mijlocul nostru, axul central, care este alcatuit exclusiv din mijlocasi defensivi (Brandan, Mateiu, Tarnacop, Madson, sa zicem si Kay). Cine sa dribleze aici, cine sa dea o pasa filtranta??? Ultima pasa filtranta am vazut-o la echipa cand era Ferfelea titular. Aici se face diferenta. Si daca mai punem ca nu avem jucatori de banda capabili, avem tabloul complet al unei echipe care este limitata in primul rand fizic in atac. Baluta a jucat doar ocazional cate ceva, Bancu s-a accidentat, Rocha s-a vazut in ultimele doua meciuri cam ce poate in banda, cand ii dai si alte sarcini decat sa alerge ca apucatu' unde e mingea. Faptul ca cele mai bune centrari din echipa le are Tarnacop, un jucator limitat totusi, desi harnic, spune multe. Apoi cu Bawab in teren am jucat mai mereu in 10, parerea mea fiind ca antrenorii il tin in teren mai mult pentru floricelele care plac publicului. S-a mai gresit si cu inlaturarea din lot a celor doi de la Sportul, macar asigurau concurenta pe posturi. Ar mai fi de amintit ca nici la faze fixe nu am resit mai deloc sa fim periculosi, cei doi fundasi centrali au 0 goluri. Comparati cu liga a doua unde Izvo si Lujb erau letali la cornere (cred ca Ljub era o solutie si pentru prima liga,omul ala avea meciuri in UCL)
Si cu toate astea, suntem pe locul 4 cu sanse bunicele la locul 3 (e drept cam aceleasi sansele avem si la locul 5 daca continuam sa jucam mediocru)

sorin107

Re: [Etapa 29] Universitatea Craiova - FC Brasov

Mesaj de sorin107 » 01 Mai 2015, 12:54

matei are dreptate pe de-o parte. si mie mi-e teama sa nu ajungem sa jucam ca pe vremea cand il injuram pe cartu. dar pana atunci, oamenii astia 2 ne-au scos din rahat fara indoiala. cu niste jucatori de duzina, majoritatea. daca le aducem fotbalisti si tot nu jucam nimic, atunci da, putem sa le reprosam. pana atunci, mai degraba mucles.

portari avem.

in afara lui acka, toti fundasii centrali au fost foarte nesiguri si oscilanti, nu cred ca ne putem baza pe ei. fundasii de banda sunt buni pentru liga 1, cu un plus pentru vatajelu. ne trebuie intariri pentru zona centrala.

mijlocul e adevaratul punct nevralgic. nu avem fantezie, suferim la creatie. in afara lui brandan care a scazut in randament in retur, avem 2 mijlocasi eminamente defensivi: madson si mateiu (de la care asteptam mult mai mult). suferim si in benzi, baluta face 1 meci bun din 10 jucate, tarnacop e harnic dar limitat, iar bancu (care incepuse bine) s-a accidentat. l aici avem nevoie de intariri serioase, de fotbalisti.

atacul e foarte inconstant, ca bawab. nu-l scoate nimeni din teren pentru ca cine stie cand poate sa-ti faca o faza de genul aleia din meciul cu rapid sau de la chiajna. dar, de cele mai multe ori e mana moarta si pierde o gramada de mingi. locul lui rocha nu e in banda, ci in atac. a fost destul de eficient, dar e tare bezmetic. ivan promite, herghelegiu e muncitor dar mi se pare limitat. ne trebuie un atacant adevarat.

LiviuB

Re: [Etapa 29] Universitatea Craiova - FC Brasov

Mesaj de LiviuB » 01 Mai 2015, 14:06

se exagereaza foarte mult. in perioada de invincibilitate chiar eram curios care o sa fie reactia noastra atunci cand o sa apara esecurile. Just a dat mai sus modele OM, Napoli, chiar si Barcelona a pierdut acasa cu o echipa mica.
se uita ceva - fata de acum un an avem un singur jucator in echipa. e foarte greu sa faci o echipa careia sa ii mearga jocul (pt ca asta inseamna sa ai si un joc spectaculos) in aceste conditii. ASA, de exemplu, a avut in meciul cu steaua 5 jucatori care au evoluat si in B - Stancioiu, Feusi, N Doye, Voiculet si Sepsi. E altceva, altfel se fac relatiile de joc. si mai pune si arbitrii. Pai daca ne dadea 11 m cu Astra, cu ASA, cu Brasov puteam sa avem acum 6-7 pct in plus, erai aproape de primul loc (asta daca mai punem si celelalte greseli din alte meciuri).
O mare greseala s-a facut in pauza de iarna din B cand, cu exceptia lui Vatajelu, nu au fost adusi niste jucatori care sa ne ajute si liga 1.
in conditiile date Cartu si Sandoi chiar au facut o treaba f buna. DAca e de analizat, eu propun sa o facem in sezonul viitor cand vom vrea mai mult fata de acuma (eu ma refer la un joc mai consistent pt ca locul 1 am putea spera doar in sezonul 2016-2017). Prefer o ascensiune mai lenta dar mai sigura - nu cum au avut urziceniul si galatiul care au dat lovitura si au cazut.
si ma mai deranjeaza ceva - stam si ii ocaram pe jucatori - dar cati dintre noi am fost pe stadion? Romaad are tot dreptul, a batut atatia km, dar ceilalti? poate ca daca erau 5-6000 de oameni altul ar fi fost si angajamentul jucatorilor.
Ar trebui sa mai stim sa si pierdem... dar se pare ca un mic mititelu zace in multi

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa 29] Universitatea Craiova - FC Brasov

Mesaj de SLH » 01 Mai 2015, 14:22

Eu nu stiu ce va mai mirati. Asa am fost tot timpul, dupa cateva victorii tragem la titlu, dupa cateva infrangeri suntem cei mai prosti si trebuie sa plece antrenorii, juma' de echipa si preparatorul, daca ne bat niste parnaiasi e blat. Asta e felul suporterului oltean si nu o sa se schimbe nici in 1000 de generatii.

sorin107

Re: [Etapa 29] Universitatea Craiova - FC Brasov

Mesaj de sorin107 » 01 Mai 2015, 15:21

Hai cu articolu' din gazeta digitala, cica e interesant.


Sent from my iPhone using Tapatalk

DoRyN

Re: [Etapa 29] Universitatea Craiova - FC Brasov

Mesaj de DoRyN » 01 Mai 2015, 19:01

cartu.jpg
articol.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 29] Universitatea Craiova - FC Brasov

Mesaj de DeuxEx » 01 Mai 2015, 22:23

Deci Frasinescu si Mateiu... da, se poate spune ca Mateiu nu e jucatorul la care ne asteptam când a fost adus la echipa. Si nu a jucat nimic nici contra fostei sale echipe.
Totusi, refuz sa cred ca anumiti jucatori au facut non-combat in acest meci. Ramane sa vedem meciul de maine seara, poate reusim sa trecem pe acel loc 3.
Bine, personal nu stiu daca voi reusi sa-l vad - sunt la o nunta si nu cred ca restaurantul respectiv dispune de TV-uri. Asa ca va rog sa postati aici fazele importante si impresii asupra jocului.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
gsm
fanatic
fanatic
Mesaje: 1450
Membru din: 23 Feb 2004, 11:12

Re: [Etapa 29] Universitatea Craiova - FC Brasov

Mesaj de gsm » 01 Mai 2015, 23:34

eu am impresia ca ptr viitoarea editie de campionat o sa avem o alta banca tehnica, spun asta deoarece , pe sorin cartu il vad c-am nemultumit de ceva vreme, plus aceasta iesire nervoasa din timpul partidei cu brasovul la omul lui rotaru (curios avand in vedere ca eu am crezut ca-i un oficial de-al bv-lui.)

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: [Etapa 29] Universitatea Craiova - FC Brasov

Mesaj de romaad » 01 Mai 2015, 23:41

am stat la 3 m de Sorin. Iesirea aia nu a fost chiar degeaba, ala se apucase sa dea indicatii tehnico-tactice. De aia l-au apucat dracii pe Cartu. A zis si ceva de genul..." Asa ai facut si la meciul cu Dinamo..."
Altfel si eu cred ca ca Sorin Cartu nu va prinde sezonul viitor la noi, cam din iarna a toyt fost nemultumit de cate ceva...

Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: [Etapa 29] Universitatea Craiova - FC Brasov

Mesaj de Ovidiu* » 01 Mai 2015, 23:51

Cartu a fost nemultumit de cand a venit, dar asta e felul lui. In alta ordine de idei, sa rupa banca tehnica, care le-a facut dintr-o echipa mediocra una de podium si care a facut suporterii sa viseze iar, ar fi o noua mare greseala a conducerii, o chestie mititeliana. Nu ca ar fi prima, dar sper ca au invatat din trecut. De altfel, nu inteleg ce [cenzurat] mea cauta ospatarul ala acolo sa dea indicatii? Cei doi antrenori trebuie sa aiba sustinerea suporterilor, iar aia din conducere trebuie sa stie asta.
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: [Etapa 29] Universitatea Craiova - FC Brasov

Mesaj de florinkeke » 02 Mai 2015, 09:27

Si eu sper sa nu facem o schimbare de antrenori.Nici nu visam noi unde ne-au adus...In alta ordine de idei....Fratilor sunt eu oare singurul caruia i se pare ca Extensivul cu tot cu gazonul lui ne-a facut sa pierdem puncte.Nu de alta dar e grav ,avand in vedere ca Oblemenco nu e demolat si o sa jucam in parc mult timp de acum incolo.Saracul Bawab ce sa faca si el o preluare de finete,ca sare mingea ca din colt...

Închis