[Etapa 9] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Obtinem prima victorie in deplasare?

Poll ended at 28 Aug 2015, 23:06

Da
8
35%
Pe baricade scoatem un egal
5
22%
Le facem cadou prima victorie.
10
43%
 
Total votes: 23

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 9] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 28 Aug 2015, 22:46

Din atitudinea lui Sandoi la interviul de dupa meci, am observat ca nu era asa sigur de faptul ca va ramane in continuare la echipa...
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: [Etapa 9] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de _T@V_ » 28 Aug 2015, 22:48

Va dati seama ca totusi Mateiu nostru pe care-l laudam noi atata era sa ne arda si azi? Unde era Mateiu la golul alora? L-a vazut cineva? Dormea la mijloc. La fel ca mai proaspatul Madson.
El, Zlatinski si Madson au invatat ca pentru startul constructiei, trebuie sa vina cat mai jos, sa ia eventual mingea dintre cei doi fundasi centrali. OK, poti face si asta, meci de meci, de zece ori oe meci, chiar daca adversarul joaca cu un singur varf ce face pressing care ar putea fi usor depasit printr-un triunghi portar-cei doi fundasi centrali. Dar na... daca-si dadea si Mateiu si Madson/Zlatinski seama de chestia asta nu ar mai fi jucat la noi. Si nic C&S, daca ei le cer sa faca asta celor 3.

Dar daca tot sunt invatati sa coboare atat sa ia mingea, de ce nu coboara sa blocheze asemenea suturi? Era bezmeticul nostru Rocha care pierde un duel la cap, Madson capiat inota prin zona... Mateiu unde era? Va spun io. La mijloc, dormea. Abia cand se pregatea ala sa expedieze sutul, apare si Mateiu in cadru... Venea sa stranga.

Va spun io, jucam cat ne tin balamalele. Practic nu ne tin deloc. Inotam, d'aia si senzatia de slow motion. N-avem pic de viteza, ca nu putem sa alergam. Chiar si asa, jucand numai in primul meci al zilei, ardem mai mult decat adversarul litrii de benzina decat adversarul pina reusim sa inscriem. In ambele victorii repurtate, golul a venit dupa min 60 sau pe acolo. La 1-0 si istoviti, automat toti intra in modul protect. Nu mai alearga nici unul, nu mai avem oameni demarcati sa primeasca pasa... vindem repede mingile. Chiajna era cat pe ce sa ne intepe. Voluntariul a reusit. Da, si Cartu comanda retragerea telepatic, dar 85% din acest pas inapoi se datoreaza faptului ca noi dupa ce am depus maximul de efort la 35-40°C grade, picam fizic pe o auto-self-multumire cat sa ne mai tragem sufletul ca suntem rupti. Asta e analiza ptr meciurile cu parnaiasii, cand de la inceput si pina la 1-0 ptr noi, noi ducem greul, chiar daca asa schiopi cum o facem noi, in reluare si slow motion, noi conducem ostilitatile.

La TM a fost un bulan chior, la Tg Mures ne-am aparat padurile si neamul. La fel cu oile, dupa egalare. Cand avem cutitul la os conducem noi ostilitatile, chiar daca in reluare. Asezare avem, impingem adversarul, dar n-avem viteza. Parca zici ca vrem sa-l adormim cu viteza noastra la constructie.

Io zic ca daca schimbam antrenorii fara preparator si manager, nu facem nici o branza. Asa mai bine schimbam peparatorul cu unu meserias platit mai bine decat C&S la un loc daca e nevoie, si prindem noi playofu, n-avem cum. Cand o veni racoarea si vom juca chiar si de pe la ora 15 p'acasa, poate o sa aratam mult mai alive decat avum. Look alive man, lookalive.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Avatar utilizator
valentin0001
suporter
suporter
Mesaje: 856
Membru din: 12 Mai 2011, 20:27

Re: [Etapa 9] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de valentin0001 » 28 Aug 2015, 22:54

E clara ruptura dintre jucatori si antrenori: la golurile noastre niciunul din cei doi marcatori nu s-a dus la antrenori.
ucv ucv ucv ucv usteag ucv ucv ucv ucv

Thunder

Re: [Etapa 9] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de Thunder » 29 Aug 2015, 00:16

Bre tavule da` prin martie si aprilie ce calduri i-au oprit ma din viteza? Ca de un an de zile parca ai zice ca e nepregatita fizic echipa... Eu zic ca e foarte pregatita, doar ca n-au idei de joc, ca practic aici prinzi viteza, cand stii ce vrei sa faci cu mingea, ori astia nu stiu. Daca am fi rupti fizic nu ne-am mai urca pe adversari in a 2a repriza ca de fiecare data in care primim gol. Nu prea merge vrajeala cu fizicu`. Eu zic ca e clar vorba de atitudinea lui Cartu. N-au motivatie si ori n-au idei de joc ori nu vor sa le aplice.

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: [Etapa 9] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de _T@V_ » 29 Aug 2015, 02:12

Bai Thundere, pai si ideile alea de joc vin mai repede daca esti mai fresh, mai oxigenat la creier. Si prin martie si aprilie tot asa jucam, mai la soare, coborasem din nocturna ce n-o mai aveam. Si cand am coborat la orele 17:00 ne-au dat cu terenul si cu soarele'ncap aia de erau obisnuiti, aia de jucasera tot sezonul la orele alea matinale: iasiu, brasovu, ceahlau, chinuialala cu chiajna... Plus ca eram ca barbatii dupa sex. Telul fusese atins, actul sexual executat, ei erau satisfacuti baetii dar tovarasa uefa mai vroia odata (un an, nu-i ajunsese). Si marele nostru Cartu cu ce sa-i mai motiveze? Luandu-le mortii-n su.la cum o face de obicei ca un pedagog desavarsit ce e? Normal ca ne-am dus in cap, gafaind cand a fost nevoie sa iesim de la cutia Cartuliana incercand sa desfacem noi apararile adverse. Pai cum desfaci talica o aparare aglomerata? Fie prin mingi aruncate la da-i si lupta, fie marind oleaca viteza. Si cum noua ne-a intrat de zeci de ani in cap ca noi Craiova suntem mai tehnica, am zis ca-i facem mai pe viteza pe fraieri. Dar ce sa vezi, dupa 1-2 incercari d'astea esuate intr-un ritm mai alert, nu numai ca terminam benzina si trebuia ca la F1 sa mai lasi pedala ca sa "save fuel', dar si treceam la caratul ulcelei pe umar mergand agale precum fomeia de la rau caci alta viteza superioara nu mai dezvoltam, basca mai aveam greutati si sa ne repliem cat sa nu fim varzuliti prin aparare.
Plus ca neavand conditie fizica, mai ales mijlocasii au inceput sa dea rateuri. Ba greseau pase si-i puneau pe aia pe contre direct spre poarta, ba nu mai urcau de ajuns. Pai l-ai vazut tu pe Mateiu prin careul advers? El se opreste tot timpul pe la 35 de metri, aia e "as far as he goes". Nu se avanta mai mult ca dupa aia nu mai poate sa se intoarca repede unde i-a spus lui Cartu sa jumuleasca iarba. Cel mult sta pe o a doua minge la cornere, poate prinde vreo shtanga. Ia vezi urcarea lu Brandan din meciul cu crapizii: ala e elementul surpriza vere. Pai asa desfaci aparari daca pe heirup nu poti. Urca unu care nu era in schema, care nu mai vine adversarul dupa el. Zlatinski asta mai incearca el ceva mai sus, dar nu-l ajuta creieru, cand ajunge p'acolo deja e obosit si nu poate sa respire prin aerul ala rarefiat al meterezelor adverse. Conditia fizica e baza azi, ca nu mai avem fotbalisti fini care sa faca diferenta. Ia sa faca Mateiu 3-4 incursiuni cat se poate de mult spre careu, nu cu mingea la picior, ci cat sa o ceara pe acolo sa o primeasca. Si Zlatan la fel, si el de vreo 3-4 ori pe meci. Pai la cum sunt azi, la pauza se cer afara, ca nu mai pot apoi sa stea in picioare. Ei acum dupa ce fac o faza mai de Doamne Ajuta se ascund sa nu le mai dea astia mingea ca sunt rupti. Se ascund pur si simplu. Cand ei ar trebui sa fie pistoanele, creierele limpede, ei sunt cei mai obositi si gafaiti. De unde impresia aia ca dupa ce conducem ne retragem? Pentru ca mijlocul nostru cedeaza imediat campul de lupta, nu mai e primul la minge, nu mai tine de varza. Aia trec ca prin branza si ajung direct s-o dea parte in parte cu linia de fund. Si am vazut cu totii cum Vatajelu poate sa faca tatonarea adversarului pina in poarta, cum a fost cu Astra. Linia de fund tot timpul va da rateuri daca tu mijlocul nu o protejezi. Si cum o poti tu mijloc proteja, dar si alerga in fata sa faci om in plus si sa castigi jocuri? Exact: prin conditie fizica excelenta macar la mijlocasi. Si noi cum jucam acum? Madson e intr-un picior, Zlatan vine dupa ce s-a antrenat cu echipa a doua 1 an, Mateiu n-are atata plamani cat sa suplineasca lipsa de prospetime a celorlalti. D'aia dupa ce noi reusim sa inscriem, el oleaca incearca sa se odihneasca, sa-si traga sufletul ca nu mai poate.
Hai ca scriu de o ora :)

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 9] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 29 Aug 2015, 03:02

Nu stiu voua, dar mie in meciul asta mi-a placut un singur jucator: Ivan. Pustiul creste meci de meci. A fost singurul de pe teren cu atitudine de oltean adevarat!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Thunder

Re: [Etapa 9] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de Thunder » 29 Aug 2015, 06:15

T@V scrie:Pai l-ai vazut tu pe Mateiu prin careul advers? El se opreste tot timpul pe la 35 de metri, aia e "as far as he goes".
Bre nu prea are treaba cu conditia fizica ci strict cu ce le cere Cartu. Uiti cum iesea sa tipe la Dumitras in primele 2-3 etape sa stea in spate? Sau in returul trecut la fel, la acelasi Dumitras? Eu zic ca pregatire fizica e, nu ca la aia din Champions League dar nu cred eu ca noi suntem sarmanii diviziei la capitolu` asta.

inima de leu
suporter
suporter
Mesaje: 683
Membru din: 07 Aug 2007, 15:46

Re: [Etapa 9] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de inima de leu » 29 Aug 2015, 11:28

Am fost aseara la meci.
Craiova a dominat primele 60 de minute, pana la marcarea primului gol, dupa care s-au retras in aparare si au revenit numai dupa ce au fost egalati.
Foarte bun Ivan. Are viteza, e tehnic si bataios. Idem Baluta mai putin chifla din prima repriza. Bawab e supertehnic dar pentru un dribling in plus franeaza jocul echipei. Vatajelu magistral la faza golului 2. L-a intors pe ala de la Voluntari de nu mai stia cum il cheama. Achim are cu adevarat talie de fundas, imi aduce aminte de Negrila. Pacat ca e genul de fotbalist mercenar. Joaca doar atat cat trebuie si pe principiul conservarii energiei (sezonul e lung!!). Acka s-a resimtit la pauza ( arata ceva la picior medicului in drumul spre vestiare!) si nu a mai continuat dupa.
Zlatinski si Rocha joaca sa treaca timpul si sa-si ia salariul. Ieri Mateiu a tinut mijlocul echipei cam o ora dupa care a cazut fizic. Venea tot timpul la banca sa ceara apa si parea ca se sufoca. Zlatinski nu da o pasa mai lunga de 5 metri si intotdeauna prefera sa paseze inapoi sau lateral.
In atac Bawab a jucat in centru in prima repriza iar pe lateral Rocha si Ivan au facut schimb de locuri la jumatatea reprizei. In a doua repriza a jucat Ivan in centru pana la intrarea lui Curelea care nu a facut absolut nimic. A fost cel mai slab jucator de la Universitatea, mai slab chiar decat Madson.
La golul celor de la Voluntari marcatorul a avut timp sa preia, sa se uite, sa-si aranjeze mingea, sa fixeze coltul si sa traga. Cred ca au trecut 5 secunde intre momentul in care a primit mingea si momentul in care a tras. Nici la antrenament nu cred ca ar fi avut atata timp. Pur si simplu pentru ca pe o raza de 10 metri langa el n-a fost nici un jucator de la Craiova. Acolo ar fi trebuit sa fie Mateiu (nu prea a mai alergat dupa minutul 60) si Madson care este absolut catastrofal.
Eu am stat la tribuna I si am fost mai multi suporteri ai Craiovei acolo, intre aia de la Voluntari, decat in sectorul rezervat galeriei ( care a afisat un mesaj- "Vechiul Spirit"). "Galeria" (putini , mai putin de 30 de persoane) a tacut pana la primul gol dar dupa a scandat pana la sfarsit, chiar si in conditiile in care echipa a fost egalata.
Oricum cel infocat suporter al Craiovei a fost un pusti de vreo 6-7 ani, venit cu tatal la meci, care a stat la tribuna 0 intre aia din Voluntari si a incurajat 90 de minute echipa. Pustiul a fost absolut fenomenal si la sfarsit Vatajelu a venit si i-a dat tricoul cu care a jucat, semn ca n-are asa aere de vedeta cum reclama unii. Suporterii altfel, cu pareri diverse. Unul i-a cerut demisia lui Cartu tot meciul, inclusiv la sfarsit. Altul ii cerea sa-i bata mai bine pe jucatori ca nu prea alearga.
Nu stiu daca retragerea asta dupa marcarea golurilor e chestiune pe care o impune Cartu sau este rezultatul mentalitatii jucatorilor. Spun asta pentru ca dupa marcarea golului doi Sandoi tipa la fundasi sa urce mai sus si sa nu se mai apere pe linia careului de 16 metri. Avem multi jucatori proveniti din ligile inferioare sau care au jucat doar la echipe mediocre de prima liga. Nu au mentalitate de campioni. Si asta ne costa!
Ne-ar trebui unul-doi jucatori gen Pancu sau Maftei care sa stie cu ce se mananca performanta si sa-i traga dupa ei pe ceilalti. Oricum Pancu si in baston e mai bun ca Rocha, iar Popov fata de Maftei e copil de mingi.

blue_titan
fanatic
fanatic
Mesaje: 2693
Membru din: 15 Noi 2007, 22:35

Re: [Etapa 9] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de blue_titan » 29 Aug 2015, 12:06

Sper ca acest meci si pauza se 2 saptamani sa ne ajute si sa incepem sa adunam puncte.asta este cel mai important. Ne bucuram ca am vazut copii in sectorul nostru. Fortza Craiova!

Avatar utilizator
gsm
fanatic
fanatic
Mesaje: 1450
Membru din: 23 Feb 2004, 11:12

Re: [Etapa 9] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de gsm » 29 Aug 2015, 13:30

pustiul respectiv ii cunostea pe toti jucatorii, chiar la un momendat a fost mai mult decat simpatic cu o apostrofare la un jucator de-al nostru. ma bucur ca vatajelu i-a dat tricoul ca nu credeam ca o sa-l obtina avand in vedere ca era distanta prea mare de unde striga pustiul, si vatajelu.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Etapa 9] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de muttley » 29 Aug 2015, 14:34

Echipa a jucat exact ca in celelalte meciuri si exact ca in perioada in care era neinvinsa, rezultatul este foarte meritat. Pasul in spate facut dupa gol este unul normal, pe langa faptul ca exceptand echipele mari ed tot, toate fac pasul in spate imediat dupa un gol, nimeni nu se duce sa mai riste etc (se poate observa cam la toate meciurile).
Pe langa asta la noi e vorba si de o frica a rezultatului, avand atatea rezultate proaste si fiind unul dintre putinele meciuri in care conducem, este ceva normal sa ai teama si sa incerci sa conservi rezultatul.

Nu vad de ce am schimba antrenorii, adica suntem la 3 puncte de play-off, in grafic cu tot, iar intrati in play-off avem sanse la orice pozitie, inclusiv titlu (sanse matematice)
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 9] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 29 Aug 2015, 14:57

Antrenorii trebuie schimbati pentru ca desi echipa arata ca poate sa joace ofensiv, noi ne bagam cu curu-n poarta!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Etapa 9] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de muttley » 29 Aug 2015, 15:01

Da ba, putem sa-i ucam pe garduri pe toti.... sa plece astia doi care franeaza jucatorii.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 9] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 29 Aug 2015, 15:20

Daca si cu Voluntari-ul am ajuns sa ne cantonam in aparare, DA, TREBUIE SA FIE SCHIMBATI! Jucatorilor le-a fost imprimata o mentalitate de echipa mica si aici e vina antrenorilor.

Noi suntem UNIVERSITATEA CRAIOVA! Cine nu intelege asta (patron, antrenori, jucatori), trebuie sa plece!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: [Etapa 9] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de muttley » 29 Aug 2015, 16:39

Daca si cu astia te-ai cantonat in aparare inseamna ca degeaba te uiti la meci. Ai dat gol si dupa vreo 10 minute au avut si aia mingea, ba esti nebun ce ne-am cantonat.

Deci din 90 de minute tu domini vreo 75-78 minute si te-ai cantonat in aparare, mentalitate de echipa mica, auzi.....

Vai de viata mea cand tot meciul a fost controlat de noi, de la cap la coada. Faptul ca dupa gol am renuntat sa ne aruncam peste ei ca nu cumva sa ne prinda, preferand sa profitam de spatiile lasate, insamna ca ne-am cantonat si avem mentalitate de echipa mica. A prins ala un sut de pe la 20-25m si gata, mentalitate de echipa mica.

Chiar as vrea sa vina un mare antrenor gen Sumudica sau Contra si sa ne arate ei mentalitate de echipa mare, sa ne faca sa radem de fotbalul jucat de Barcelona.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Închis