[Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cu cate puncte ne intoarcem din Moldova?

Poll ended at 16 Oct 2015, 11:29

3
12
57%
1
6
29%
0
3
14%
 
Total votes: 21

LiviuB

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 19 Oct 2015, 11:39

si mai am o intrebare pe care mi-as dori sa ne-o punem toti - daca am avea bani - am investi in momentul de fata la Craiova. si va rog sa fiti sinceri.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de blixa » 19 Oct 2015, 12:01

oamenii sunt la stadion pentru ca se identifica cu ceva. tu tot identitate ai cautat. ca altfel mergeai catre alta echipa.
eu m-am dus la stadion pentru ca voiam sa fiu ca Zoltan Crisan si ca Ilie Balaci.
dar nu trebuie sa privim lucrurile prin prisma propriilor experiente. credintele tale, ale mele, ale altuia nu sunt automat ale altor 10.000.
un club traieste la nivel inalt din "simpatizanti", cum le spuneti voi, desi ii priviti de sus.
pot fi cei mai aprigi 1000 ultrasi la orice echipa. daca nu au alaturi "cetatenii", vor urma o echipa fara anvergura.
iar "cetatenii" ii aduci cu rezultate, cu atmosfera, cu vedete, cu modele. uita-te la sala. cum se manifesta copiii. vor sa se pozeze cu idolii lor, sa dea mana.
clubul ideal, ca tot intreaba Liviu, e ala cu 1 sponsor principal, 5-10 medii si 80-100 mici. Si 20.000-30.000 de abonati. In Romania ar fi suficienti si 5000 de abonati. Daca as avea bani as sponsoriza clubul sportiv, nu neaparat sectia de fotbal.
S-a rupt Brazda.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 19 Oct 2015, 12:18

Una peste alta, peste 3 etape o sa stim sigur un lucru: ori dau eu de baut cate o bere la fiecare, ori o da Jianu :lol:
PS: hai sa nu o dam in apelative, gen "booveni". Sa jignesti un coleg de forum pe motiv ca nu are aceiasi parere cu tine e o gandire de tip comunist. Daca am avea toti aceiasi gandire, am trai si acum in era Ceausescu...
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

JustME

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 19 Oct 2015, 12:23

conStiinta scrie: Aoleo ... acum ca suntem pe 12 e de semnalat si pus in balanta cu clasamentul echipei, de scos in evidenta chiar, ca da bine ca argument, da' cand 20 de ani la rand, in fiecare an, suporterii au stat mai bine in clasament decat echipa nu e de luat in considerare, ca de fapt erau simpatizanti si nu prea cine stie de suporteri, ca aia de la Viitorul. ntz, ntz ... :)(
pai aia de la Viitorul stau mai bine ca noi anul asta la capitolul oameni la stadion. de fapt exceptand Chiajna si Voluntari toti stau mai bine ca noi. dar nah daca am fost 20 de ani pe primul loc atunci nu mai conteaza :-D traim din amintiri cu echipa de multi ani, era cazul sa traim din amintiri si la capitolul suporteri :)

stai acasa si spune-ti nemultumirile televizorului. suporterii au treaba cu stadionul, acolo isi exprima multumirea sau nemultumirea.

p.s. da, da bine ca argument pt ca e adevarat. deranjaza adevarul? atunci ignora-l, consoleaza-te ca acum 15 ani eram smecheri ca suporteri :-)

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de blixa » 19 Oct 2015, 12:28

lumea va veni cand va vedea ca spiritul a renascut. le trebuie scanteia. au venit mereu cand a existat speranta.
acum oamenii nu au speranta.
niciodata pe Oblemenco nu a cantat tribuna continuu. si nu putem compara stadioanele rapidului si petrolului cu Oblemenco. am fost la Petrolul cand am promovat din B in A, cand era Boo. Nu ne-au fost superiori si nu gemea stadionul.
daca aveai un stadion de 15000, ca la Petrolul sau Rapid ar fi fost altceva. E o iluzie ca aia canta toti, sau ca ar fi multi. Noi am avut si problema de identitate a echipei, am fost divizati.
o sa regretam stadionul de 30.000 ca o sa para gol de multe ori. Trebuia unul de 20.000. Sa iti iei abonament ca sa fii sigur de loc. In conditiile unor rezultate remarcabile. Daca nu vor fi rezultate, tot gol va fi si unul de 20.000 ca vei avea medie de 6-7000 la meciuri.
uitati mitul suporterului craiovean. de cand s-a divizat orasul intre echipe, daca mai ai 1500 in nucleul dur.
nici la Ploiesti sau in Giulesti nu sunt mai mult de 3000 aia de vreme rea.
S-a rupt Brazda.

Avatar utilizator
Ovidiu*
fanatic
fanatic
Mesaje: 2410
Membru din: 19 Aug 2006, 13:14

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de Ovidiu* » 19 Oct 2015, 12:34

Oare cand o sa realizati cat de penibila este discutia?
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de blixa » 19 Oct 2015, 12:42

ai un stadion care nu-i Oblemenco.
eu zic ca pe Oblemenco tot ai fi strans o medie de 5000.
daca e asa meserie Rapidul, de ce eram inaintea lor ca suporteri? Da, aia participa mai multi la cantece dar noi niciodata nu am fost foarte cantareti. imi amintesc ca dintotdeauna se scanda "toata lumea!". pen'ca era acalmie.
S-a rupt Brazda.

JustME

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 19 Oct 2015, 12:45

eh, asa sunt unii mai prosti. Napoli de exemplu a ratat promovara in primul an de dupa refondare, culmea fix in fata unor rivali locali Avelino, totusi lucrul asta nu i-a impiedcat sa stabileasca un record dpdv al prezentei la stadon. prosti rau :)

ca sa nu mai zic ca au trecut 10 ani de la renastere si inca nici macar nu s-au apropiat la modul serios de titlu (in conditiile in care cluburile mari gen Milan si Inter s-au dus in cap). primul trofeu (cupa) l-au castigat la SAPTE ani de la refondare si PATRU de la promovare. dar asa sunt ei fraieri, nu si-au dat seama ca trebuie sa fie campioni din primul an :)

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de blixa » 19 Oct 2015, 12:50

va comparati cu Napoli, de parca am avea noi cultura urbana a alora. si, oricum, la ei a fost altfel. n-au avut 20 de ani de mediocritate, intr-un fotbal sub-mediocru.
pe langa ca ei sunt peste 3 milioane in metropolitana.
intelegeti ca suntem o provincie de agricultori. acum 30 de ani se dadeau bilete la intreprinderi. era altceva.
ar trebui sa ne stim locul. toate cluburile din Romania nu strang suporterii lui Napoli, daca e sa scoatem bani din buzunar la pretul corect pentru performanta.
S-a rupt Brazda.

JustME

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 19 Oct 2015, 12:55

nu, n-au avut 20 de ani de mediocritate ci vreo 36 (din 1926 pana in 1962 prima cupa, titlul a venit nitel mai tarziu [61 de ani] prin 1987), sau vreo 23 de ani (ultimul titlu 1990 - 2013 cupa Italiei). de fapt ei saracii nu au mai luat titlul de fix 25 de ani :) 25 de ani plini de "reusite" presarati cu retrogradari promovari si iar retrogradari, totul culminand cu falimentul din 2004.

Thunder

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de Thunder » 19 Oct 2015, 12:55

Sergyu_costea scrie:Dar vezi ca rapidistii si petrolistii sunt langa echipa si fara modele si fara rezultate.
Alo, nenea, vezi ca petrolistii au luat ultimu` trofeu in 2013, ultima finala pt un trofeu au jucat-o in 2014... Pricepi matale schema ? adica acu, in MILENIUL 3! Ciorile au ultimu` trofeu in 2007 dupa ce, in prealabil, in 2006, aproape ne egalasera performanta din uefa. Si da, ai ghicit, tot de mileniul 3 e vorba. La noi ultimu` trofeu e in 93. Mileniul 2. Capisci ?

Cat despre caricaturile alea de comparatii cu Napoli si alte formatii renascute, nu-si au rostu` cat timp la aia n-a existat un "clonatilor, nu voi sunteti adevaratul Napoli/fiorentina/etc".
Last edited by Thunder on 19 Oct 2015, 12:57, edited 1 time in total.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de blixa » 19 Oct 2015, 12:56

JustME scrie:nu, n-au avut 20 de ani de mediocritate ci vreo 36 (din 1926 pana in 1962 prima cupa, titlul a venit nitel mai tarziu [61 de ani] prin 1987), sau vreo 23 de ani (ultimul titlu 1990 - 2013 cupa Italiei). de fapt ei saracii nu au mai luat titlul de fix 25 de ani :)
in ce fotbal?
S-a rupt Brazda.

conStiinta

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de conStiinta » 19 Oct 2015, 12:57

JustME scrie: stai acasa si spune-ti nemultumirile televizorului. suporterii au treaba cu stadionul, acolo isi exprima multumirea sau nemultumirea. imi aduc aminte de perioada netoiu cand a pus preturi exorbitante la bilete, dinel ne-a inchis peluza, ajica trimitea interlopi prin peluze si jandarmii aveau instructiuni clare sa nu intram nici cu batiste. acum nu te deranjaza nimeni cu nimic, poti sa protestezi pana iti vine acru pe gat (daca asta vrei sa faci) dar nemultumitii protesteaza in fata TV-ului. acolo nu va vede si nu va aude nimeni stimablilor.

p.s. da, da bine ca argument pt ca e adevarat. deranjaza adevarul? atunci ignora-l, consoleaza-te ca acum 15 ani eram smecheri ca suporteri :-)
Iar ma confunzi cu DeuEx. Dar nu-i nimic, sunt obisnuit cu gerneralizarile pe care le tot faci. Zice unul ca-l [cenzurat] in gura pe felix, tu gata, "va luati de patroni/manageri de parca astia au gresit in ultimii 15 ani", zice altul ca-l [cenzurat] in gura pe Balgradean, tu gata "asa sunteti voi, omul ar trebui sa fie robot sa nu greseasca", zice unu ca nu vrea sa vina la stadion ca se simte mintit, tu gata "stati voi toti acasa, ca nu avem nevoie de simpatizanti". Ti se pare tie ca eu sunt din ala cu proteste si injuraturi? Tii tu minte ca as fi zis eu vreodata ca protestez in fata televizorului ca s-au transferat 40 de jucatori, din care f putini au dat randament? Iti aduci tu aminte ca as fi injurat vreun jucator vreodata?!

Si nu e vorba de nicio consolare ca acum 15 ani eram cacatul praf ca suporteri. In primul rand nu e vorba de "acum 15 ani" ci e vorba de 20 de ani la rand, deci si anul trecut! Sa nu uitam nici faptul ca au fost momente cand echipa nu era in niciun clasament, fiind inexistenta, momente in care fanii Stiintei mai apareau pe la tv cu cate un tricoul cu Dreptate pentru Craiova. Iar in al doilea rand, singurele contre pe care le-am avut cu tine (de fapt cred ca si singurul cu care am avut contre, in general, tu esti ala care face pe gica-contra pe aici cu multi dintre membri forumului) au fost pe tema "suporterii sunt datori echipei". Asta n-o inghit. Si scriu in consecinta.

JustME

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 19 Oct 2015, 13:03

@ Constiinta

si daca am alta parere ce faci? te oftici? te superi? nici nu stiu daca are rost sa continui discutia cand, vb lu ajica, esti intr-o grava eroare. contre ai avut recent si cu T@V (scuza-ma ca iti reimprospatez memoria dar vad ca e cazul) nu doar cu gica contra recte eu. si atata timp cat am argumente nu prea vad problema ca-s gica contra.

amesteci lucrurile in mod deliberat in cautarea argumentelor. vezi ca aia cu Dreptate pt Craiova are legatura cu alta echipa. e nitel ridicol sa te lauzi cu realizarile unor suporteri ai unei alte echipe. dar nah, daca crezi ca te ajuta da-i inainte.

dar daca tot adusasi vorba de echipa cealalta sa ne aducem nitel aminte ca echipele astea doua au jucat chiar meci direct. acolo cine cui a ramas dator? pe teren meciul a fost echilibrat, in tribune mai putin. deci cum e treaba?

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Etapa 14] FC Botosani - Universitatea Craiova

Mesaj de blixa » 19 Oct 2015, 13:13

Lucrurile stau asa: in Romania, cand sunt 40.000 de suporteri, sunt de 10 ori mai multi decat ar fi la o echipa cu rezultate mediocre. Asta e! N-avem cultura asta! Iar daca biletele ar costa in concordanta cu performantele cerute de suporteri, adica de la 15 euro in sus, m'e teama de neprezentare masiva.
am auzit oameni pe stadion care plangeau 10 lei dati la un meci.
eu n-am stat in viata mea decat de vreo cateva ori in galerie. nu sunt ultras, nu sunt om de galerie. dar am impresia ca unii care stau in galerie nu cunosc mentaliatea marii mase a celor care vin la stadion.
S-a rupt Brazda.

Închis