[Play-out, etapa 9] Universitatea Craiova - Concordia Chiajda

Moderator: grup_moderatori

Ce facem cu Concordia?

Poll ended at 02 Mai 2016, 14:09

batem
12
86%
concordie deplina
0
No votes
luam bataie
2
14%
 
Total votes: 14

FreakBoy

Re: RE: Re: [Play-out, etapa 9] Universitatea Craiova - Concordia Chiajda

Mesaj de FreakBoy » 03 Mai 2016, 22:13

Bobby scrie:Pai scurgi toate talentele din tara doar intr-o singura directie si slabesti cluburile. Totul mi se pare o excrocherie de proportii...Multi jucatori de fapt sint tinuti captivi, cu contracte de sclavi. Se duc pusti la FCV, fac 3 antrenamente, si apoi se trezesc cu contracte pe 5 ani in care Hagi detine 50 % din destinul lor. Ce rost mai are sa mai faci fotbal daca tot ceea ce inseamna copii talentati ajung la FCV prin tot felul de manevre dubioase (mult trimbitata Cupa Hagi Danone e doar o actiune nationala de selectie, nu o competitie sportiva) ? Eu prefer ca un pusti talentat sa joaca la UTA - de exemplu, decit la echipa blatistului. UTA inseamna istorie si traditie - FCV e doar afacerea unui grup de interese din fotbal.

Fotbalul inseamna cluburi putenice, jucatori care joaca pentru fani si culori, nu fantome de business care se specializeaza in negotul de copii. Opinia mea este ca GP si GH capuseaza industria fotbalului - pun taxa lor de 50 % pe capul fiecarui pusti.

Consider ca regele blatist impinge multe cluburi mici spre disparitie...Multe cluburi mai traiau din vinzarea de jucatori - monopopul blatist va impinge multe cluburi in groapa pe termen lung.
Pai cine o obliga pe uta, sau orice alt club, să își dea pustii la fcv? Nu cred că semnezi contract cu ei dacă participi la cupa lor...
Probabil e mai bine să stea pustii cum stăteau la mititelu, decât să se "scurgă"...

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Play-out, etapa 9] Universitatea Craiova - Concordia Chiajda

Mesaj de Bobby » 03 Mai 2016, 23:02

Pai ridem, glumim, dar Scoala lui Gica Popescu nu a dat practic jucatori nationalei mari in ultimi 15 ani (multi pusti au fost vinduti la virste fragede si s-au cam pierdut, cu citeva exceptii - Rada, Stoian), dar unii dintre jucatorii de pe linga Mititelu au ajuns acolo (Gaman, Lung jr). Ideea e ca poti ajunge jucator mare daca ai o cariera corecta, bazata pe a invata si practica meseria de fotbalist - nu o cariera bazata pe cistiguri imediate si mari ale proprietarului de copii.

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Play-out, etapa 9] Universitatea Craiova - Concordia Chiajda

Mesaj de blixa » 03 Mai 2016, 23:50

Gaman si Lung au fost crescuti de un club sportiv public. Mititelu a primit grupe de juniori, ca altfel nu se putea inscrie echipa in competitii. GP nici nu era multumit de scoala, pt ca nu prea se putea ocupa de ea. Parca si voia sa o dea. E o afacere complet diferita, cea a lui Hagi de cea a lui GP. E dusa la alt nivel. E fortata critica si e posibil ca Viitorul sa dea jucatori la nationala. Fara sa consideri fotbalul o afacere nu mai faci performanta. Daca urmaresti profitul, ai grija de afacere, o cresti. Hagi construieste de ceva timp. E normal sa caute talente. Orice echipa ar trebui sa faca asta. Daca centrele de juniori ar fi fost slabite, insemna ca Viitorul sa ia totul la toate nivelurile de varsta. Se zice ca Hagi a ajutat cu bani si pentru cariera lui Halep. Ce profitor!
S-a rupt Brazda.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Play-out, etapa 9] Universitatea Craiova - Concordia Chiajda

Mesaj de SLH » 04 Mai 2016, 00:51

Stiu personal cazuri de copii tratati ca sclavii la GP si parinti amenintati, cat despre Hagi... inca nu a dat niciun jucator fotbalului mare., iar locul in prima jumatate a clasamentului l-a castigat de abia cand a adus batrani in lot.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Play-out, etapa 9] Universitatea Craiova - Concordia Chiajda

Mesaj de Bobby » 04 Mai 2016, 01:12

Eu stiu un fotbalist fost la Hagi - de fapt pustiul a stat citeva saptamini acolo, si s-a trezit cu un contract prin care Hagi detine 50 % din drepturile federative. Pustiul e international de juniori - acum nu-l mai angajeaza nimeni pentru ca nici un club nu vrea sa tina un junior in care alt club e proprietar 50 %. E de prisos sa spun ca nici la Hagi nu joaca - rejele i-a spus ca trebuie sa-si gaseasca alta echipa. Asa ca pustiul, inca junior, se antreneaza pe maidane : cu parere de rau spun ca e posibil ca acest baiat sa se rateze.

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: [Play-out, etapa 9] Universitatea Craiova - Concordia Chiajda

Mesaj de george_7002 » 04 Mai 2016, 01:37

FreakBoy scrie:Mă întreb eu așa, de ce e vânzător de copii? Ca are suficient creier să îi joace și apoi să îi vândă la niste preturi de bun simt? Nu am auzit de niciun jucător de la viitorul ținut captiv, în baza contractului, până când se oferă 3+ milioane de euro pe el ca pe la alte echipe.
Până la urmă, atât Hagi cât și Popescu, sunt corecți cu propriii jucători... Ii găsesc, ii joaca, si ii lasă să plece spre cluburi mai mari. Din ce vad eu, jucătorii nu pierd pe nicio parte.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
Ce sportivi sunt frate acesti copii ce se duc sa joace fotbal doar pentru bani... nu despre asta este fotbalul ci despre suporteri reprezentarea comunitatii din care provii ori in care doresti sa te integrezi... Hagi nu face altceva decat sa fabrice mercenari... Hagi de acum este exact opusul lui Hagi fotbalstul :mad: cum am mai zis aceasta echipa a lui nu are nici un VIITOR... aaaa daca era bazata pe o colaborare cu Farul si el ramanea doar la nivel de scoala era altceva... ar fi bine daca am invata si noi la Craiova din greselile altora... pentru ca eu consider ca modelul Hagi este o eroare sau mai bine zis o anomalia data de situatia fotbalului la nivel de copii si juniori din Romania... Stie cineva ce este cu acle centre de excelenta de la TG Mures si unde mai sunt ale federatie? mie imi pare ca nu suna a bine ucv
Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

iuli

Re: [Play-out, etapa 9] Universitatea Craiova - Concordia Chiajda

Mesaj de iuli » 04 Mai 2016, 08:18

conceptul pe care lucreaza Hagi nu e rau,urate sint metodele prin care aduce si promoveaza jucatorii.si nu vad ce strica Hagi ca mititelu a vrut sa lase Craiova fara fotbal,era normal sa profite de lipsa unei echipe de seniori.daca nu era el,era altul.l-a obligat Hagi pe Rotaru sa-i dea o gramada de bani pe Baluta?altele sint bubele lui Hagi,nu faptul ca vinde jucatori tineri sau ca le face contracte dure.

ozzy

Re: [Play-out, etapa 9] Universitatea Craiova - Concordia Chiajda

Mesaj de ozzy » 04 Mai 2016, 08:58

FreakBoy scrie:Mă întreb eu așa, de ce e vânzător de copii? Ca are suficient creier să îi joace și apoi să îi vândă la niste preturi de bun simt? Nu am auzit de niciun jucător de la viitorul ținut captiv, în baza contractului, până când se oferă 3+ milioane de euro pe el ca pe la alte echipe.
Până la urmă, atât Hagi cât și Popescu, sunt corecți cu propriii jucători... Ii găsesc, ii joaca, si ii lasă să plece spre cluburi mai mari. Din ce vad eu, jucătorii nu pierd pe nicio parte.

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
Păi vezi că habar n-ai? Hagi e samsar de copii, s-a stabilit asta demult, aici pe forum. În plus, s-a stabilit și că e un nenorocit că-și lasă copilul să facă reclamă la chipsuri, invățând tinerii sportivi că chipsurile sunt ok. Acuma tu, varză fiind la fel ca mine, o să vii și o să spui că și Messi face reclamă la chipsuri, iar Cristiano la KFC. Dar ce nu știi tu e că 99% dintre copiii din România îl au ca idol pe Ianis, nu pe Messi și pe Ronaldo.
Acum sper că ai priceput și nu mai vorbești prostii pe aceată temă, da? :-D

LiviuB

Re: [Play-out, etapa 9] Universitatea Craiova - Concordia Chiajda

Mesaj de LiviuB » 04 Mai 2016, 09:01

eu zic ca Hagi a facut o treaba extraordinara. macar sa se faca in tara mai multe centre precum al lui, sa se faca mai multe investitii in juniori. sa nu uitam ca, din pacate, in liga 1 sunt promovati din ce in ce mai putini tineri si sunt adusi tot felul de straini, unii mai buni, altii mai slabi.
nu contest ca exista cazuri de abuzuri, si eu am auzit tot felul de chestii - cu stadionul construit la Navodari, cu terenuri care i-au fost date gratis, ca ar fi rau platnic (furnizorii isi primeau banii de la el cu luni de intarziere), dar e important ca cineva in Romania sa investeasca in tineri. chiar daca aveti dreptate - se formeaza mercenari - de altfel - de la inceput s-a vazut asta cand a preferat sa fabrice un nou club decat sa salveze Farul...
cat despre jucatori pierduti de noi - asta e efectul mititelu - si o sa il mai simtim cativa ani. in acea perioada s-au pierdut f multi juniori din Oltenia, dar vina o are acest nenorocit.

Avatar utilizator
Copacul
fanatic
fanatic
Mesaje: 2684
Membru din: 08 Mar 2004, 14:28

Re: [Play-out, etapa 9] Universitatea Craiova - Concordia Chiajda

Mesaj de Copacul » 04 Mai 2016, 13:54

LiviuB scrie:...si eu am auzit tot felul de chestii - cu stadionul construit la Navodari, cu terenuri care i-au fost date gratis, ca ar fi rau platnic (furnizorii isi primeau banii de la el cu luni de intarziere)...
Nu stiu cum a luat pamantul ala la Ovidiu cert este ca acolo a investit undeva la 15 milioane de Euroi si se vede. Am vazut baza aia de la A la Z ghidat de omul lui de acolo, Cristian Bivolaru, totul e facut strict ca o academie doar ca echipa asta dusa in prima liga l-a fortat sa schimbe unele lucruri pentru a lua licenta. Ideal ar fi fost sa fi ramas doar academie care sa lucreze cu un club..dar cu cine? In Farul nu investeste nimeni. Sa-i dai oierului sa-si bata joc de ei iar nu e o solutie. Probabil asta a fost varianta care a parut cea mai fezabila pentru el, echipa in liga 1.
Iar rau platnic?? Banii de nocturna erau intrati inainte sa terminam treaba..deci nu cred nici asta.
C O P A C U LImagine

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: [Play-out, etapa 9] Universitatea Craiova - Concordia Chiajda

Mesaj de _T@V_ » 04 Mai 2016, 15:12

O fi fost nocturna mai ieftina decat echipamentul pentru copii. Pentru ca-si obliga copiii sa-si cumpere echipamentele de joc!

LiviuB

Re: [Play-out, etapa 9] Universitatea Craiova - Concordia Chiajda

Mesaj de LiviuB » 04 Mai 2016, 16:50

asta mi-a spus-o unul care a lucrat cu el. poate ca ai avut tu noroc sau poate ca a bagat el in ele. el se plangea ca l-a tinut blocat cu banii mai mult de 8 luni.

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: [Play-out, etapa 9] Universitatea Craiova - Concordia Chiajda

Mesaj de romaad » 05 Mai 2016, 12:54

T@V scrie:O fi fost nocturna mai ieftina decat echipamentul pentru copii. Pentru ca-si obliga copiii sa-si cumpere echipamentele de joc!
E o practica obisnuita la cluburile private, nu stiu de ce la Hagi ar fi altfel. Cel putin la nivelul cel mai de jos pana ajunge in grupele de elita. Asa e si la cluburile mari din vest , oricine isi poate duce pustiul in academie, plateste absolut tot si in masura in care pustiul dovedeste talent si aplecare spre meserie, e trecut la grupele (mult mai restranse) care fac performanta si care semneaza alt gen de contract.

Închis