[etapa a 11-a] fcsb - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Moderator: grup_moderatori

Închis

ce face LEUL din Banie cand vine in vizita la OAIA din Pipera ?

Poll ended at 01 Oct 2016, 00:21

o eviscereaza si pleaca la Craiova cu 3 puncte, demonstram ca ne putem lupta la titlu anul asta si sarbatorim o saptamana
16
43%
egal, echipa Craiovei se prezinta demn la primul meci pe National Arena
16
43%
0 puncte, suntem inca necopti pentru a iesi campioni
5
14%

Total votes: 37

sorialis
fanatic
fanatic

Re: [etapa a 11-a] fcsb - UNIVERSITATEA CRAIOVA

Mesaj de sorialis » 03 Oct 2016, 15:47

Situatie cartonase:

nu avem suspendati pentru meciul cu cateii, Madson 95% revine.

Dar, avem 3 jucatori la limita cu galbene: Zlati, Vatajelu si Rocha.

Vatajelu, la cum joaca sezonul asta, e indispensabil echipei, chiar si cu Gaz Metan, daca ia galben cu cateii. Dar speram sa ne descurcam.

Pentru Zlati si Rocha avem solutii.

PS: Cateii il au pe Palic suspendat (rosu etapa trecuta), nu stiu daca or fi facut altii 4 galbene, au luat totusi o caruta de galbene la botosei...
Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

raptor20
membru
membru

Mesaj de raptor20 » 03 Oct 2016, 15:58

Ce jucator sub 21 de ani a folosit fcsb dupa iesirea lui Denis Man?
daca picam in b imi dau drumu" cu pluta pe dunare.

gogu2005
fanatic
fanatic

Mesaj de gogu2005 » 03 Oct 2016, 16:53

cad vine vorba de fcsb , putea sa aiba si 42 de ani, tot under 21 este, poate chiar si under 17. pentru becali nu se aplica regulamentele.
CRAIOVA NESUPUSA

DeuxEx
fanatic
fanatic

Mesaj de DeuxEx » 03 Oct 2016, 17:01

Radu Banciu (un ziarist pe care nu-l halesc!)

Ba, ce lovitura! Veste excelenta pentru toti stelistii! Dupa ratarea transferurilor lui Denis Alibec si Gnohere, formatia din Ghencea a reusit sa-l achizitioneze pe tanarul dar promitatorul jucator african Soya Lamoe, originar din Botswana. Durata contractului este de 2 ani, Lamoe fiind impresariat chiar de Ana Maria Prodan. Contactat telefonic Nea Jiji a declarat: ''L-am luat pe baiatu' asta, doar dupa ce m-am consultat cu persoanele mele de incredere. Meme mi-a zis ca-i place Soya Lamoe, Mache ca merge pe mana lui, Reghe ca-i scula de fotbalist, iar mister Ilie Dumitrescu ca cel mai bine pentru Steaua ar fi Soya Lamoe. Asa ca, na, l-am adus la Steaua, da' mila!!!'' a declarat Gigi la Digi.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Masive

Mesaj de Masive » 03 Oct 2016, 17:18

Bai fratilor, am fost fenomenali ca si suporteri. In astfel de deplasari am inteles ce inseamna cu adevarat fenomenul Universitatea Craiova, cand vezi oameni care n-au nici o legatura de sange cu Oltenia si totusi canta si striga pentru Craiova. Cred ca putem sa aducem mult mai multi suporteri intr-o semifinala cu oierii sau o finala de cupa .

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 03 Oct 2016, 18:26

DarkComy scrie:@gogu...asta e pentru boovenii care se umfla in pene pe net si mai ales la muicelu pe facebook, ca daca juca FC SARACIA FAMILIEI, era stadionul plin de olteni sau erau minim 5000.
DarkComy - i-am trimis azi un articol lui Doryn pe aceasta tema : sper ca va fi publicat pe forum si pe craiova-maxima facebook. Am facut niste comparatii la audienta in Bucuresti la meciurile FCSB - U Craiova, trecut si prezent. Diferentele sint evidente :-)

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 03 Oct 2016, 21:20

Puteti sa dati acest link catre boovean si sclavii lui :

http://craiova-maxima.ro/blog/fanii-cra ... bucuresti/

Dovada clara ca U Craiova a avut mult mai multi suporteri la Bucuresti ieri decit in perioada booveana de trista amintire.

nuttelyca
junior
junior

Mesaj de nuttelyca » 03 Oct 2016, 22:17

Cat timp hotomanul de Rotaru nu o sa bage bani, noi nu avem cum sa speram la multe. Momentan cu subtirimea actuala a lotului, ce a facut Multescu este o minune, campionatul este strans si doua infrangeri la rand te duc afa din playoff.

Meciul cu Dinamo este infinit mai greu decat acesta, aceasta pauza pica cum nu se poate mai prost, imtrerupe o perioada execrabila a javrelor si o perioada buna a noastra, practic dupa meciul cu steaua cand frustrarea este mare, era nevoie de un meci oficial cat mai repede pentru a o elimina, asa o sa traiasca doua saptamani cu aceasta stare de nedreptate. Ma astept ca dupa pauza sa fim la un nivel mai scazut cum ma astept ca treptat sa scadem din calitate cu cat avansam catre finalul anului competitional. Practic in a doua parte a sezonului cand oboseala acumulata o sa-si faca simtita prezenta, suspendarile si alti factori, soliditatea lotului o sa fie decisiva, iar la noi lipseste cu desavarsire aceasta soliditate.

DarkComy
fanatic
fanatic

Mesaj de DarkComy » 03 Oct 2016, 22:55

T@V-uleeeee pune meciul integral ca torrent, ca te mananc :D
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

JustME

Mesaj de JustME » 04 Oct 2016, 14:38

[align=center]Frumoasa înfrângere a Craiovei[/align][/color][/b]

Pe Național Arena, oltenii au pierdut trei puncte, dar au câștigat mult mai mult.

E necesară o scurtă ridicare a privirii de la nivelul gazonului, de la înălțimea fluierului lui Radu Petrescu și a fanionului lui Ghinguleac către peluza cealaltă, cea de Nord.

Probabil că asistentul a trebuit să rostească în căști aiuritoarea afirmație „Radule, a fost henț la Acka și penalty” de mai multe ori, pentru că auzul „centralului” era bruiat de glasul acelei peluze, un cor uman de două mii de voci, în cel mai semnificativ desant provincial din ultimii ani la un meci în București. Plus că, inclusiv la tribuna întâi, fularele alb-albastre erau mai multe decât cele roș-albastre, semn că acest loc doi oltean strânge niște energii nebănuite.

Craiova joacă frumos și e iubită frumos. Mulți dintre puștii cu steaguri au auzit doar de la bunici și de la părinți de Balaci, dar printre ei erau și oameni de vârsta a doua, care și-au petrecut o parte a tinereții cu Maxima și care i-au înconjurat pe Nae Ungureanu și pe Aurică Beldeanu, doi tipi cu părul alb, scurgându-se discret la ieșire prin mulțimea de la „oficială”, adunată ciopor în jurul unei limuzine pe care se cățăra caraghios alt tip, mult mai mediatizat decât bătrânii internaționali.

Cu toată defilarea discretă a „Maximilor”, e reconfortant că după foarte mult timp Craiova nu înseamnă doar trecut. Înseamnă prezentul unei formații tehnice, plăcute și ofensive și înseamnă și viitor. În minutul 82 a intrat pe teren Vladimir Screciu, născut pe 13 ianuarie 2000, primul jucător din istoria primei divizii românești al cărui an de naștere începe cu cifra 2. Și mijlocașul central n-a debutat oriunde, ci pe Arena Națională, într-un derby al primelor două clasate. El vine nu numai după Ivan, ci și după Vlădoiu, decisiv în victoria cu Astra, sau după Manea, omul cu pasa de gol din meciul cu Viitorul.

La rând așteaptă Hreniuc, portarul Vlad, iar Petre, Ciocoteală și portarul Laurențiu Popescu au fost folosiți frecvent în finalul campionatului trecut. Acești copii azvârliți curajos în luptă sunt semnul că viitorul Craiovei a început deja.

sursa: alin buzarin - blog
http://blogsport.gsp.ro/buzarin/2016/10 ... -craiovei/

JustME

Mesaj de JustME » 04 Oct 2016, 14:40

[align=center]Asta-i Ştiinţa![/align][/color]
4 octombrie 2016
Autor Cosmin Staicu

Ca în toată istoria ei, Universitatea Craiova a avut în derby-ul cu Steaua foarte mulţi fani alături şi a fost prejudiciată de deciziile arbitrilor

Steaua – Universitatea Craiova 2-1

Au marcat: De Amorim 17, Boldrin 75 (pen) / Vătăjelu 41 Arena Naţională, spectatori: 7.000 FC Steaua: Niţă 7 – Tamaş 7, Moke 7, Toşca 7, Momcilovic 6 – Bourceanu 6 (55 Golubovic), Muniru 6 – Popa 7, Boldrin 6, De Amorim 7 – Tănase 5 (29 Man 4, 67 O. Popescu 6). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf. Universitatea: Calancea 6 – Briceag 6, Acka 6, Kelic 6, Vătăjelu 8 – Zlatinski 6 (89 Rambe) - Gustavo 6 (46 Bancu) 6, Băluţă 7, Rocha 5, Ivan 5 – Măzărache 6 (82 Screciu). Antrenor: Gheorghe Mulţescu Arbitri: R. Petrescu 5 – A. Ghinguleac 3, M. Grigoriu 4.

E duminică şi Bucureştiul e mai calm ca trafic. Doar din „Militari” se conturează de pe la prânz o coloană parcă interminabilă de maşini. Sunt decorate cu steaguri, fulare alb-albastre şi instinctul, nu GPS-ul, le indică destinaţia: Arena Naţională. Peste 2.000 de olteni au invadat Capitala într-un week-end cald ca inimile lor. Ştiinţa n-a mai avut parte de prea multă vreme de un derby pentru primul loc, e scânteia de aprins vâlvătaia alb-albastră. Puşti zburdalnici, pui de lei, în stadiul de inoculare a iubirii parcă dureros de frumoasă pentru Ştiinţa, agită steaguri cu blazoanele sub care au luptat generaţii de fotbalişti. Astfel de meciuri îi cresc în cel mai pur spirit, cel al Universităţii Craiova. Apoi vin cei de vârsta a doua, născuţi în perioada Maxima, care credeau că au obosit să mai spere, hârşiţi după atâtea dezamăgiri. Se întorc să-şi poarte crucea până la capăt. E generaţia de sacrificiu, cea care a preluat din maternitate dragostea de Ştiinţa şi şi-a asumat datoria de a o transmite celor care vin din urmă, de a-i ţine departe de flagelul stelismului, în două decenii de fiere, pe care au ales s-o savureze ca pe cea mai dulce miere. Îi urmează veteranii, cei care au prins vremurile de glorie, dar care nu cedează presiunii nostalgiei acelor timpuri şi care până la moarte vor continua să creadă că ele vor reînvia. Atmosfera este reflectată ideal în versuri de fani: „Fiind copil nu păduri cutreieram, ci stadioane/De mână cu cei care peste ani te vor susţine în bastoane/ Cei care au ştiut că-n lumea noastră ar fi pustiu/ Fără spiritul alb-albastru moştenit din tată-n fiu!” Toţi poartă mândri fulare sau eşarfe la gât în timp ce iau cu asalt peluza stadionului, care pare neîncăpătoare pentru iubirea alb-albastră. Arena Naţională devine Arena Craioveană, fiindcă nici la tribuna I nu domină steliştii sau fecesebiştii. Când echipele ies la încălzire răsună „Ştiinţa, Ştiinţa” de te cuprinde emoţia şi dacă eşti neutru. „Jucaţi cu inima!” este îndemnul arborat în spatele lui Calancea. Pentru mulţi, ce a urmat a fost un deja vu. Infanteria alb-albastră nu a rezistat luptei inegale, cei peste 2.000 de oşteni credincioşi din tribune n-au fost de ajuns pentru a anihila complotul clanului Becali. Fiecare judecător din teren puse umărul la deznodământul strigătoar la cer. Unul nu văzu ofsaid la prima lovitură, altul catalogă drept henţ atingerea involuntară a lui Acka, la care care nici prin curtea şcolii nu îndrăzneam să cerem „careu”, iar al treilea vârî mişeleşte mingea pe var. Ironic, din peluza olteană răsună deja celebrul refren „Dă-le penalty domnule arbitru, ajut-o pe Steaua să câştige titlul!” Între cele două injustiţii, Ştiinţa marcase prin căpitanul ei un gol căruia arbitrii nu i-au putut inventa cusur. Pe final, oltenii cer şi ei, justificat, un penalty. Cu juma’ de gură, fiindcă în sinea lor ştiau că nu vor avea parte de el. Astfel se scurse un alt episod al rivalităţii dintr-un serial vechi de peste patru decenii. Pentru poporul alb-albastru n-a fost nicio surpriză, în fieful Stelei nu te aştepţi să lupţi cu aceleaşi arme. Ceauşescu, Păunescu sau Becali, un clan s-a găsit mereu dispus să protejeze „cea mai bună echipă din România”, apelativul folosit în exces de la staţia de amplificare a arenei. Cândva, intervenţiile n-au fost de-ajuns pentru a învinge cea mai iubită echipă din România, dar acum Ştiinţa încă nu e suficient de puternică să răzbească în orice condiţii. Alb-albaştrii au venit spăşiţi în faţa miilor de susţinători, care-i aclamă însă ca pe nişte eroi. Peste două săptămâni ne aşteaptă o altă bătălie pe care am abordat-o cu handicap de-a lungul timpului. Fiecare dintre aceste lupte purtate inegal a contribuit la clădirea şi întărirea spiritului Ştiinţei. Cu cât am fost mai prejudiciaţi, cu atât am fost mai mulţi, mai îndârjiţi, mai devotaţi. Peste 2.000 de olteni părăsesc trişti, dar demni Arena Naţională. Ultima imagine este cu portarul Niţă arătând tabela şi cu olteanul Băluţă ţinând mâna pe stema cu leul din dreptul inimii. „Forza Ştiinţa aleee” dă tonul olteanul şi răspunsul vine din mii de piepturi: „Lumea se întreabă de ce pentru Tine am face oriceeee!” Niţă înmărmurit spre ce se întâmplă în spatele porţii apărate de el în repriza a doua. E greu pentru un stelist să priceapă se că legătura cu Ştiinţa nu ţine cont de tabelă şi tronează undeva mult mai sus decât înaltul Arenei Naţionale.

sursa: cvlpress.ro
http://www.cvlpress.ro/04.10.2016/asta-i-stiinta/

danutz
senior
senior

Mesaj de danutz » 04 Oct 2016, 14:58

Bai, cat de bine scrie Cosmin! Chiar daca ma incadreaza deja intre "cei de vârsta a doua" si "veterani" :)(
Apropo de sustinut in baston, exact asa era Vice duminica seara in peluza...
mereu alaturi de voi

DeuxEx
fanatic
fanatic

Mesaj de DeuxEx » 04 Oct 2016, 16:05

La meciul asta au fost in tribuna vechi suporteri ai Stiintei (nu cei amintiti de Charlie), cu state vechi aici pe forum. Ii asteptam sa revina si pe forum, cum au revenit si in tribuna.

Trimis de pe al meu LG-D802
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007

Thunder

Mesaj de Thunder » 04 Oct 2016, 16:28

ce-nseamna sa fii soarece de tastatura :laughing: :laughing: :laughing:

DeuxEx
fanatic
fanatic

Mesaj de DeuxEx » 04 Oct 2016, 17:11

Boule, de nervi nici nu puteam sa dorm cand am ajuns acasa. Si am ajuns pe la 03.00 :lol:

Aaaa, acum vad la ce te referi. Sunt 10 ani de atunci, eu stiu de ce nu dormeam?!
Bill Shankly
EX-Cristi007

Închis