Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis
Mantzy
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 25 Apr 2014, 14:36

Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Mantzy » 08 Mar 2017, 10:23

Sâmbătă, de la ora 20:30, pe stadionul Ion Neculaiovici (sau așa ceva) din Giurgiu, Universitatea merge să întrerupă seria de 8 victorii consecutive a campioanei en-titre, Astra.

Din ce înțeleg, se va evita refolosirea lui Popov la mijloc, așa că avem două variante: fie un foarte ofensiv 4-1-4-1, cu Mateiu singurul închizător și o linie cu Bancu, Gustavo, Băluță, Ivan în spatele lui Fajic, fie titularizarea lui Screciu lângă optar. Oricare dintre variante mi se pare una excitantă și de văzut. Depinde de inspirația lui nea Gigi.

Și mai important mi se pare, în acest moment, să ne interesăm unde putem să stăm astfel încât toți suporterii noștri să fie masați în aceeași zonă a stadionului. Giurgiu e o deplasare lejeră, adică gazdele sunt niște țărani pașnici, stadionul e frumos, ziua perfectă. Ar trebui să fim măcar 1000. Doar că ideal ar fi să nu fim răsfirați prin toate colțurile stadionului.

Cât despre pronostic, cred că toți ne-am mulțumi cu un egal care să ne țină în cursă, mai ales că am îndoieli că Viitorul și FCSB își vor câștiga meciurile cu Dinamo, respectiv CFR Cluj.

sorin107

Re: Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de sorin107 » 08 Mar 2017, 10:38

intr-adevar optiunile sunt limitate la noi.

nu stiu daca nea gigi o sa aiba coae sa inceapa meciul cu un singur inchizator, deci in sistemul 4-3-3. si chiar daca are, mi se pare un sistem potrivit pentru un meci acasa. totodata, cred ca ar trebui sa stam bine in teren si sa-i prindem pe contraatac, avem viteza buna in benzi si ei sunt cam mosi in aparare. asa ca totusi consider ca varianta cea mai buna e cu 4-2-3-1 cu ivan impins. ramane de vazut cine va juca langa mateiu, la alegere intre screciu si kelic, daca e sa ne luam dupa mantog care zice ca popov nu va mai juca la mijloc. dar na, daca ramanem pe varianta contraatacului, putem juca si 4-3-3 dar cu maza impins - desi e catastrofa.

1. 4-2-3-1

calancea - dimitrov, popov, barthe, bucurica - mateiu, screciu/kelic - baluta, gustavo, bancu - ivan

2. 4-3-3

calancea - dimitrov, popov, barthe, bucurica - baluta, mateiu, gustavo - ivan, fajic/mazarache, bancu

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 08 Mar 2017, 11:13

Si eu as opta pentru urmatoarea formula de joc, propusa de Sorin:
Calancea - Dimitrov, Popov, Barthe, Bucurica - Mateiu, Screciu/Draghici - Gustavo, Baluta, Bancu - Ivan

Kelic la inchidere mi se pare o alegere gresita. Avem nevoie de mobilitate la mijloc, iar Kelic nu este un jucator mobil. Screciu joaca foarte bine defensiv, iar Draghici e genul de mijlocas care iti pune in valoare mijlocasii ofensivi si atacantii, cam cum o face Zlatinski.
Ar mai merge si varianta cu 4-1-4-1
Calancea - Dimitrov, Popov, Barthe, Bucurica - Mateiu - Robert Petre, Gustavo, Baluta, Bancu - Ivan

Dintre cei 3 pusti, as avea cea mai mare incredere in Draghici. De ce? E singurul care in tur a evoluat la un nivel apropiat de liga 1, respectiv in Liga a 2-a si are ceva meciuri in picioare.
Last edited by DeuxEx on 08 Mar 2017, 11:16, edited 1 time in total.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

iuli

Re: Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de iuli » 08 Mar 2017, 11:16

Draghici are mana-n ghips.Nu a reluat antrenamentele cu echipa,din ce stiu eu.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 08 Mar 2017, 11:16

Nasol... Chiar era o sansa pentru el.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

nyk_sorin
fanatic
fanatic
Mesaje: 2857
Membru din: 14 Aug 2006, 15:49

Re: Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de nyk_sorin » 08 Mar 2017, 12:07

E deja miercuri, cred ca ar trebui inceputa promovarea pe fb a deplasarii, si de club si de noi, si stabilit cu ce se merge.

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de romaad » 08 Mar 2017, 12:19

Eu zic Gustavo titular obligatoriu. Si daca tot avem problemele pe care le avem, as incerca un 3-5-2 (tot am jucat cu 3 fundasi centrali la Pitesti dupa ce a intrat Kelic). Mai ales ca Bucurica si Dimitrov mi s-au parut foarte ofensivi si i-am vazut deseori cu probleme de repliere in meciurile din urma

Calancea - Kelic, Popov, Barthe - Dimi, Mateiu, Baluta, Screciu, Bucurica (Bancu) - Gustavo, Ivan

Consider ca Astra poate fi batuta sau macar neutralizata daca avem grija de Budescu.

Mantzy
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 25 Apr 2014, 14:36

Re: Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Mantzy » 08 Mar 2017, 12:22

Dintre băieții care au mai fost în deplasări la Giurgiu cu galeria, știe cineva unde e așezată de obicei galeria oaspeților? Biletele se pot cumpăra online și aș încuraja lumea să cumpere în sau lângă sectorul nostru.
bilete.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Avatar utilizator
danielC
senior
senior
Mesaje: 322
Membru din: 03 Dec 2016, 21:07

Re: Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de danielC » 08 Mar 2017, 12:37

Cu Astra avem cea mai buna sansa in acest play-off, ii prindem dupa 8 victorii consecutive, presiunea este mare si pe ei, aceste victorii apasa greu pe jucatori. Este cel mai indicat adversar pe care puteam sa-l intalnim, am incredere ca nu pierdem la Giurgiu.

Nu judecam valoarea lotului,nu are sens pt ca intr-o astfel de comparatie noi avem de departe cel mai slab lot din playoff.

Dintre aia exclusi din lot l-as primi doar pe Madson si poate Acka inapoi. Pe Rocha n-am cum sa-l iert :bad: mama lui de ordinar, intra el cu Dinamo si face figuratie cand daca aveam om care alerga si isi dadea interesul puteam sa nu pierdem si sa-i lasam pe javre afara.

Mantzy
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 25 Apr 2014, 14:36

Re: Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Mantzy » 08 Mar 2017, 12:43

danielC scrie: Nu judecam valoarea lotului,nu are sens pt ca intr-o astfel de comparatie noi avem de departe cel mai slab lot din playoff.
Doamne, ce siguri pe ei sunt oltenii si ce slabi (de departe) in acelasi timp :)(

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de _T@V_ » 08 Mar 2017, 12:44

Din cate imi dau io seama din aduceri aminte, Tribuna 1, sectorul 12. Primul de sus cum ar veni.
Tin sa precizez ca am prins transport data trecuta si am ajuns putin vesel la stadion, iar la plecare eram prea exaltat sa ma mai uit ce si cum de imprejurimi, numai ce batusem campioana! Si Bobonete urla din viteza masinii: Stiinta! Stiinta! Stiinta!

Deci nu pune prea mare baza pe amintirile mele. Dar io cred ca T1, S12.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de SLH » 08 Mar 2017, 12:48

@Mantzy Zona pentru oaspeti este formata din sectoarele 7, 8 si G, H de la Tribana 2, aproximativ 7-800 de locuri. In sectoarele 6 si F probabil ne putem extinde daca este nevoie din ce am vazut la dinamu si rrapid cand au jucat la Giurgiu.
Astea sunt exact sectoarele care nu sunt disponibile la vanzare online.
@nyk_sorin Din ce am auzit se mentine organizarea prin Star Tours si pentru deplasarea asta, tot la 10 lei, dar pana nu apare oficial nu putem sa promovam.

LiviuB

Re: Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 08 Mar 2017, 13:31

eu as juca cu Calancea - Dimitrov, Popov, Barthe, Bucurica - Mateiu - Ivan, Baluta, Gustavo, Bancu - Fajic.
o buna mobilitate a celor 4 ar asigura atat inchiderea spatiilor cat si o tranzitie rapida pe ofensiva. Si Baluta si Gustavo sunt rapizi si se tin bine pe picioare. As opta pentru Screciu in a doua repriza pentru conservarea rezultatului, daca ne va fi favorabil

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8094
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 08 Mar 2017, 16:18

Poate ca Multescu joaca cu Mateiu si Dumitras la inchidere. Dumitras a reluat antrenamentele cu echipa.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 08 Mar 2017, 17:17

Cat sa mai tina si norocul lui Sumudica? Scoatem cel putin un egal!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Închis