[Cupa Romaniei] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

ne calificam in finala?

Poll ended at 18 Mai 2017, 16:03

da (in 90 de minute)
21
81%
da (dupa prelungiri)
3
12%
da (dupa loviturile de departajare)
2
8%
 
Total votes: 26

JustME

Re: [Cupa Romaniei] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 19 Mai 2017, 15:21

@Bobby

nu stiu daca are neaparat legatura cu aroganta faptul ca nu am pus in sondaj varianta ca pierdem. a fost mai mult o gluma. in plus pur si simplu nu am vrut sa le dau sansa pesimistilor de serviciu si sectantului aluia boovean care ne tot bantuie pe aici sa voteze ca nu ne calificam. atata timp cat nimeni nu s-a inghesuit sa faca topicul de meci (era deja marti cand am deschis acest topic) am decis sa il fac eu si daca il fac eu il fac fix cum am chef.

daca te framanta atat de mult sondajul data viitoare deschide tu topicul de meci si poti sa faci sondajul cum doresti. altfel daca threadurile meciurilor or sa fie lasate pe ultima clipa s-ar putea sa le fac tot eu si crede-ma ca sondajele or sa arate chiar mai rau/arogante/neserioase/nerealiste. promit solemn o:

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Cupa Romaniei] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 19 Mai 2017, 15:59

Topicurile trebuie facute de cei mai norocosi - nu de catre mine :-)

JustME

Re: [Cupa Romaniei] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 19 Mai 2017, 16:01

Halta Chiajna - capăt de linie
de Jianu Florin

Se aude fluierul final.
Sătenii din Voluntari se ridică, mulți dintre ei grăbiți să ajungă la autobuzele ce i-au adus să fie "o singură voce, o singură galerie"! Majoritatea sunt jenați de vocea mai grosă de femeie sau mai subțire de bărbat ce i-a "biciuit" permanent din boxe.

Marius Avram bagă fluierul în buzunar, strânge mâini în stânga şi în dreapta şi se gândeşte: "Iar m-au înjurat! Nimeni nu mă înjură mai mult ca oltenii. Dar nici eu nu "greşesc" cu alții mai mult! S-a mai dus un sezon! Doamne, sper să se înțeleagă Gigi cu armata, greu îmi e să iubesc echipa fără emblemă!"

Gigi Mulțescu se ridică de pe banca unde a stat aproape tot meciul. "Uite că se poateee! Le-am arătat tuturor cine e Gigi Mulțescu şi ce poate el: am terminat un sezon cu aceeaşi emblemă pe trening! Dar..Poate ar fi trebuit să fiu mai aproape de copiii ăştia? Poate ar fi trebuit să insist să-mi aducă ce voiam eu în iarnă? Poate ar fi trebuit să nu fac atâtea experimente? Poate ar fi trebuit să fac pe dracu-n patru să rămână cei patru? Ehee, am îmbătrânit, o iau razna. Anul trecut erau în playout şi acum i-am adus pe 5 şi în semifinala cupei. Nu se putea mai mult!"

În lojă, Marcel Popescu îşi aranjează eşarfa cu gesturi de lord britanic: "Ce simplu a fost în '91. Eu tot aşa trebuia să vorbesc frumos, dar pe bancă ardea tânărul Sorinacio şi-n teren mâncau gazon fotbalişti adevărați. Poate că trebuia să fac transferuri mai bune? Poate că am greşit folosind Ştiința în războiul meu personal cu Anamaria? În '91 nu eram un fost impresar. A fost mai uşor atunci! Poate că-mi fac "mea culpa" degeaba. Eu şi cu Gigi am atins obiectivul. Hai că e bine! Dar dacă m-aş face iar impresar? Sunt şi copiii ăştia în jurul meu..Hmm.Vedem!"

Mihai Rotaru priveşte încruntat către banca Universității: "Nici măcar nu ştiu cum îi cheamă pe toți. Cu Madson, Acka, Kay şi Rocha pe banca aia poate acum eram în finală. Când naiba am început să cred că ştiu fotbal? Până nu demult îmi plăcea doar să mă uit! De ce îi plătesc pe toți din staff dacă nu țin niciodată cont de sfatul lor? Poate că Linkar nu simte fotbaliştii! Mi-a zis că Boldrin e slab.Şi Hamroun.Ar trebui să nu mă mai sfatuiesc nici cu el. Voi alege doar eu transferurile!"

Undeva în Bucureşti, echipa de bucureşteni care ține vie pagina de facebook a clubului se ceartă amical. Motivul disputei: şansele lui Dică de a intra în grupele Champions League. Subiectul "TAS şi titlul la Gigi Becali" a fost dezbătut ieri.

Se aude soneria unui telefon: "Maria" lui Scooter.
"Era Rotaru. A zis că renunță la noi! Nu are nimic, oricum era greu cu oltenii ăştia şi istoria lor complicată ce şi-o iubesc atât de mult. A zis Rotaru că începe curățenia cu noi. Aşa-i plac lui începuturile, să fie la Bucureşti!"
Disputa echipei de bucureşteni continuă, cronica meciului nici nu mai apare pe facebook.
În timpul acesta, în peluza unui stadion dintr-o comună de lângă Bucureşti, suporterii celei mai frumoase echipe din România, Universitatea Craiova, nu respiră, nu clipesc, nu vorbesc!

Mare parte din ei au făcut sute de km fără a avea bilet. Cei care au avut bilet nu au vrut să intre în stadion până când nu au intrat toți.
Unul mai grizonat face cu voce tare apelul celor ce au fost la Zalău, când ne-a scos Armătura din Cupă. Mulți răspund "prezent"! Sunt în peluza aia şi bătrâni de aproape 70 de ani şi copii de 7.
Încet oamenii părăsesc peluza. Cei care mergeau după echipă încă din anii 80-90 sunt umiliți. Cei care şi-au spus de prea multe ori "poate la anu`" sunt cei mai înverşunați!

Nu ne lasă jandarmii să ieşim! Ne protejează probabil de fenomenul ultras dezvoltat în ultimii ani în Voluntari.
Mă întorc în peluză, să mă mai aşez o secundă! Şi văd acolo câțiva puştani plângând! Nu, nu mi se pare! Dau să mă întorc dar îl văd pe A., nu mai e chiar puştan, zilele trecute a terminat facultatea. Plânge!

Îmi vin în minte imaginea lui copil la meciurile de pe Oblemenco şi cuvintele ce mi le-a zis cel mai des în ultimii ani: " Noi nu am prins nimic, nici măcar o finală de cupă! Ne-am săturat să vă auzim povestind! Vrem să "trăim" şi noi!"
Ies iar din peluză şi mi se strânge brusc inima: acasă a văzut meciul la tv un copil ce comentează de o lună golul lui Ivan din finala Cupei de la Ploieşti!
Vreau să-l sun, dar e târziu! Şi ce as putea să-i spun?
Primesc un mesaj de acasă. E supărat, a plâns!

Abia aştept să-l văd dimineață, să-i amintesc că fotbalul trebuie să aducă doar bucurie, să-i amintesc de strofa "şi la bine şi la rău" şi să stabilim amândoi obiectivele pentru sezonul viitor!


sursa: Jianu Florin (FB)

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Cupa Romaniei] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 19 Mai 2017, 20:44

Voluntari II ne-a batut astazi si in meciul de liga 3 al echipelor satelit...am pierdut 0-1 acasa, la fel ca echipa mare.

Avatar utilizator
Jimmy Darmody
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 15 Apr 2016, 14:54

Re: [Cupa Romaniei] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de Jimmy Darmody » 19 Mai 2017, 21:27

Frumos articolul,dar sclavi astia nu merita nici macar o lacrima !

LiviuB

Re: [Cupa Romaniei] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 19 Mai 2017, 22:13

Nu le putem reprosa ca nu au vrut. Atat s-a putut, eu nu pot sa le reprosez ca nu au vrut

LiviuB

Re: [Cupa Romaniei] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 19 Mai 2017, 23:05

Sergiule, atata au putut. Cat au avut energie am fost periculosi. S-a vazut toata primavara ca nu mai puteau fizic dupa min 70. Si ca stam prost pe ofensiva. De pe banca nu a venit nicio solutie, desi dimitrov nu putea centra cu stangul s-a preferat sa stricam si banda dreapta si sa fie lasat pe stanga. Nu am vazut nicio schema tactica, nicio idee. Ei au vrut dar nu au gasit solutii sa ii scoata pe aia din jumatatea lor. Ce poti sa speri cu mazarache, fajic sau jazvic? Cu dimitrov pe stanga?

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: [Cupa Romaniei] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de romaad » 20 Mai 2017, 13:38

SergyuR scrie:
19 Mai 2017, 22:57
E greu sa determini cat de tare au vrut. Pentru mine nu au vrut destul asta e problema. Ca daca voiau destul cred ca am fi avut macar o ocazie in repriza a doua.
Uti ca in repiza a doua a intrat Fajic si ordinul de atac a fost lunga pe Fajic. Si cum pe baitaul ala nu l-a gasit nici o minge... asta e! Cand nu ai luciditate pe banca, degeaba o cauti in teren

Avatar utilizator
Jimmy Darmody
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 15 Apr 2016, 14:54

Re: [Cupa Romaniei] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de Jimmy Darmody » 26 Mai 2017, 12:50

Maine seara am fi putut juca noi cu Astra , eventual sa si castigam,daca aveam echipa de fotbalisti!

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2071
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: [Cupa Romaniei] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de gogu2005 » 26 Mai 2017, 14:46

unii au vrut vacanta mai repede.... da-le in ma-sa de trofee si de dorintele suporterilor. banul sa mearga si distractia, ca la astea se reduc pasiunile "fotbalistilor" din lotul nostru.
CRAIOVA NESUPUSA

Avatar utilizator
Jimmy Darmody
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 15 Apr 2016, 14:54

Re: [Cupa Romaniei] FC Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de Jimmy Darmody » 28 Mai 2017, 13:23

Na surprizia,lua Voluntari Cupa :))))

Închis