[Europa League] FK Sabail - Universitatea Craiova

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce facem in primul meci din Europa League?

Victorie, adversarul este destul de facil
23
72%
Egal, azerii ne pun probleme
8
25%
Infrangere, e totusi meci in E.L.
1
3%
 
Total votes: 32

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

[Europa League] FK Sabail - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 07 Iul 2019, 17:09

Joi, 11.07.2019, începând cu ora 19.00, Universitatea Craiova intalneste in deplasare echipa azera FK Sabail in primul tur preliminar al Europa League. Meciul va fi transmis in Romania de catre cei de la DigiSport 1.
Sabail Futbol Klubu este o prezenta foarte proaspata in fotbalul la nivel inalt, formatia azera avand numai trei ani de existenta.
Echipa a inceput in liga secunda, a obtinut promovarea in primul sezon, iar dupa un loc 7 in urma cu doi ani a incheiat campionatul trecut pe pozitia a treia, obtinand calificarea in preliminariile Europa League.

Universitatea Craiova, favorita certa a acestei duble, vine cu un lot schimbat, cu multe noutati fata de anul trecut, atat in lotul de jucatori, cat si pe banca.
Cu ce formula de joc si cu ce tactica credeti ca va aborda Papura acest meci? Care credeti ca va fi rezultatul final?
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Europa League] FK Sabail - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 07 Iul 2019, 17:14


sorin107

Re: [Europa League] FK Sabail - Universitatea Craiova

Mesaj de sorin107 » 07 Iul 2019, 17:43

fabius_2014 scrie:Cicaldau nu joaca la Sabail
https://www.fanatik.ro/pierdere-importa ... o-19011781

Ii sparge papi-n tactica pe aia de la sabail, stai pe-aproape.


Sent from my iPhone using Tapatalk

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [Europa League] FK Sabail - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 07 Iul 2019, 23:42

In ultimii trei ani, primul meci oficial l-am inceput cu frana de mana trasa.
Daca inscriem in deplasare e foarte bine. Va fi stadionul plin acasa. Sper la 0-1

Mirko - Bancu, Acka, Kelic, Martic - Vatajelu, Ivanov, Mateiu, Barbut - Ionita - Roman 4-2-3-1

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Europa League] FK Sabail - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 07 Iul 2019, 23:49

M-as mira sa inceapa cu Ionita titular - dupa 3 antrenamente cu echipa. As vedea mai degraba echipa care a fost aliniata cu Legia Varsovia in acest meci.

Avatar utilizator
Fan Alb - Albastru
suporter
suporter
Mesaje: 623
Membru din: 15 Iun 2016, 23:24

Re: [Europa League] FK Sabail - Universitatea Craiova

Mesaj de Fan Alb - Albastru » 07 Iul 2019, 23:57

Mirko - Bancu, Acka, Kelic, Martic - Ivanov Mateiu Cicaldau - Barbut Vatajelu Roman , un 4-3-3,tot ii place lui Papura sistemu asta.
Cât cerul este albastru suntem deasupra tuturor usteag ucv

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Europa League] FK Sabail - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 08 Iul 2019, 00:05

As zice ca si Cicaldau nu ar intra in primul 11 - baiatul a revenit ieri la antrenamentele echipei dupa vacanta post Euro U21.

JustME

Re: [Europa League] FK Sabail - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 09 Iul 2019, 14:55

asa vad eu cel mai bun 11 pt acest meci:

Pigli
Martic, Kelic, Tiago, Bancu
Mateiu, Ivanov
Barbut, Ionita, Vatajelu
Roman

din cate am inteles nu ne vom baza pe Cic pt acest meci - am o vaga banuiala ca sunt negocieri pt plecarea lui in strainatate - iar Bancu cred ca va ramane fundas stanga deoarece vrea sa prinda echipa nationala. eu as fi facut schimb intre Vata si Bancone pt ca Vata e mai mult fundas decat mijlocas iar Bancone e mai mult mijlocas decat fundas insa inteleg faptul ca la nationala o sa fie folosit mereu fundas deci e bine ca si la club sa joace pe acelasi post.

pe Barbut nu l-as scoate din echipa, a aratat o forma buna in amicale. Ionita poate sa joace lejer in spatele varfului, sau, in fine, intr-o zona centrala. Bulgaru' are nevoie de minute si de timp pentru a-si intra in bulan. as incepe cu el acolo, in zona centrala, mai ales ca in momentul de fata nu avem un jucator pe pozitia respectiva. momentan nu cred ca poate sa-l scoata pe Barbut din echipa insa in zona centrala a atacului poate sa joace, are un loc garantat. in plus, mie 4-3-3 ul asta jucat de Papura nu-mi place, mi se pare mult mai ofensiv 4-2-3-1 cu Ionita in locul unui mijlocas central. neavandu-l la dispozitie pe Cic sa-l bagi pe Qaka in detrimentul lui Ionita mi se pare inoportun. mai ales ca jucam cu o echipa ce ne este, cel putin pe hartie, inferioara deci noi ar trebui sa fim in postura de a ataca si de a impinge jocul spre poarta lor.


felicitari lui Ionita pt modul elegant in care dribla intrebarile cretine ale lui stancescu despre rapid si fcsb. baiatul asta mi se pare foarte serios si imi placu mult atitudinea lui. putea sa declare vrute si nevrute insa a incercat sa ramana echilibrat, sa aiba raspunsuri decente si serioase. un mare + pt el si un mare - pt penibilul ala de stancescu. acest circar nu merita sa puna intrebari la conferintele Stiintei, 99% din intrebarile lui sunt idioate.

sorin107

Re: [Europa League] FK Sabail - Universitatea Craiova

Mesaj de sorin107 » 09 Iul 2019, 15:32

eu cred ca ionita va ramane rezerva strict pentru faptul ca papi insista pe 4-3-3 asta. pentru ca e un cap electronic. alt exemplu: pentru mine, vatajelu nu poate juca extrema pentru ca nu are viteza necesara. el e cel mult un mijlocas lateral in 4-4-2, de exemplu. dar cred ca justme are dreptate, bancu va ramane fundas.

probabil ca vom incepe ca la ultimul meci din cantonament, fara niciun u21.

mirko - martic, kelic, acka, bancu - qaka, mateiu, ivanov - barbut, roman, vatajelu

LiviuB

Re: [Europa League] FK Sabail - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 09 Iul 2019, 16:02

echipa asta o vad si eu

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Europa League] FK Sabail - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 09 Iul 2019, 19:17

Mirko
Martic, Kelic, Acka, Bancu
Mateiu, Qaka
Ionita, Ivanov, Vatajelu
Roman

Papura are un fetish cu Acka titular, desi eu il vad pe Tiago peste el. In plus, cred ca Ionita, daca va juca, va fi folosit in banda dreapta. La centru, Mateiu si Qaka vor fi cei doi mijlocasi defensivi, cu Ivanov putin avansat in fata lor.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Europa League] FK Sabail - Universitatea Craiova

Mesaj de SLH » 09 Iul 2019, 19:23

Acka e tot un fetis de al lui Rotaru.

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: [Europa League] FK Sabail - Universitatea Craiova

Mesaj de lory69 » 09 Iul 2019, 19:24

Barbut nu are cum sa lipsească...si eu il vad pe Ionita in centru,iar Ivanov in locul lui Qaka.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Europa League] FK Sabail - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 09 Iul 2019, 19:29

Ionita a jucat 18 meciuri sezonul trecut, din care 14 ca AM. Din pozitia asta a marcat un gol si are un assist.
Acum 2 sezoane a jucat 26 de meciuri, din care 16 in banda dreapta. Atunci, din pozitia de aripa dreapta, a marcat 7 goluri si a dat 3 assist-uri. Ca AM a marcat 4 goluri si 2 assist-uri.
Personal, eu il vad in banda dreapta.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Europa League] FK Sabail - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 09 Iul 2019, 19:58

Lista Universității Craiova pentru această ediție a UEFA Europa League a fost definitivată.

Portari: Mirko Pigliacelli, Laurențiu Popescu și Andrei Marinescu

Fundași: Nicușor Bancu, Stephane Acka, Florin Borța, Marius Briceag, Tiago Ferreira, Florin Gardoș, Raul Hreniuc, Renato Kelic, Ivan Martic și Ștefan Vlădoiu

Mijlocași: Alex Cicâldău, Antoni Ivanov, Alexandru Mateiu, Kamer Qaka, Marian Șerban, Bogdan Vătăjelu și Vasile Constantin

Atacanți: Alex Ioniță, Raoul Baicu, Cristi Bărbuț, Carlos Fortes, Valentin Mihăilă, Mihai Roman și Ștefan Baiaram



Ciudat este ca Baicu e pe lista, desi nu a jucat in nici un meci de pregatire in aceasta vara, dar Koljic nu e pe lista ! Un lot cu mult peste echipa de vara trecuta, cind saracu' Mangia juca cu Baicu si Mihaila veniti din liga 3, de la satelit.

Închis